Pescuit Scrumbie

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 04 Feb 2011, 13:50

julio scrie:din cate imi aduc aminte am vorbit si anul trecut despre scrumbie asa ca sfatul meu este ca cel mai bine a mers pe taparinele sabiki nr 4 si 5 iar anul acesta o sa merg tot pe ele pt ca eu unul am avut rezultate foarte bune,intradevar costa 10 lei bucata,dar, ganditi-va ca merita,sa vezi 5 scrumbii odata e cva frumos din punctul meu de vedere
anul trecut au fost momente cand s-a prins bine pe culori inchise ... negru , maro lucios chiar ;)
putini stiu acest secret .
valabil doar ptr zilele cand apa a fost tulbure .
;) :-h ;)
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 24 Feb 2011, 08:19

coool_marius scrie:.....
anul trecut au fost momente cand s-a prins bine pe culori inchise ... negru , maro lucios chiar ;)
putini stiu acest secret .
valabil doar ptr zilele cand apa a fost tulbure ...
Marius, de câteva zile sunt în legătură telefonică cu Ivan Gabriel ... şi-a exprimat intenția de a verifica muștele lor, anul acesta pe "urcare" ... la Sulina, sper să le putem testa inclusiv în Bara Sulina. Ce ne sfătuiești având în vedere că în perioada de primăvară turbiditatea apei este crescută în zonă?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de Sebastian » 24 Feb 2011, 11:39

imi lasa gura apa cind citesc rindurile despre scrumbie.pina anul trecut nu prea imi ,,lovisem''papilele gustative de asemenea delicatesa[in sensul ca mai gustasem dar destul de rar si cu mult timp in urma].Ei bine ,anul trecut, dupa ,epuizantul drum pina la Chilia ,iata ca am ajuns cu bine in fata casei prietenului nostru Dan.Obositi dar nerabdatori sa ne incarcam calabalicul in barci si sa purcedem spre locul destinat taberei. Instantaneu,cu primul pas facut facut afara din masina ,un miros demential ne umplea narile frematinde.Dan era in curte la gratar pregatind niscaiva scrumbioare pt un ,,welcome''cat se poate de reusit.Am renuntat imediat la planurile noastre de imbarcare rapida ,vrajiti complet de tabloul imbietor ce se asternea in fata noastra.am devorat cu mare placere acele delicatese[ornate cu mamaliguta si mujdei,dupa preferinte :D =P~ ]laudind maiestria bucatarului.Eii si tot asa aducand noi osanale si batand matanii,dan ne spune pe un ton sugubat, intregind incantare si uimirea noastra-domnilor prieteni :D cind se gateste scrumbie este indicat sa se faca intr un loc ferit deoarece,femeile insarcinate nasc instantaneu, ,,inhalind'' asemenea miresme... :)) ....ce sa mai adaug?ca masa a continuat ,pe linga partea lichida :P ;) ,cu alte meniuri alese pe baza de peste nobil[prietenii stiu de ce]cu icre de culoare inchisa =P~ :D .ps............ce mult mai este ~x( ~x(

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 24 Feb 2011, 14:35

craparulsef scrie:
coool_marius scrie:.....
anul trecut au fost momente cand s-a prins bine pe culori inchise ... negru , maro lucios chiar ;)
putini stiu acest secret .
valabil doar ptr zilele cand apa a fost tulbure ...
Marius, de câteva zile sunt în legătură telefonică cu Ivan Gabriel ... şi-a exprimat intenția de a verifica muștele lor, anul acesta pe "urcare" ... la Sulina, sper să le putem testa inclusiv în Bara Sulina. Ce ne sfătuiești având în vedere că în perioada de primăvară turbiditatea apei este crescută în zonă?

In zona in care eu pescuiesc ( Loc Pristol - Protile de fier 2 ) , scrumbia ajunge cam prin ultima saptamana a lunii aprilie ) . Aici este finalul drumului , deoarece mai sus de barajul de la PF 2 nu poate urca . Din acest motiv , perioada de stationare aici este mai mare decat in celalalte locuri , ajungand la o luna jumate . Cel mai bine se prinde pe la mijlocul lunii mai .
In cazul dumneavoastra , daca spuneti ca apa este tulbure in acea perioada , as merge pe culori ceva mai inchise - violet , visiniu , maro , negru , albastru inchis , folosind crystal flash mai mult .
In perioada in care apa este curata , merg bine culorile de genul verde , bluemarine , alb , galben , rosu , portocaliu fluo , verde fluo .

Mare grija unde cautati scrumbia ... de obicei nu-i prea place apa tulbure ... in cazul in care apa este murdara , trebuie cautata mult in larg 80..100 m de mal . De asemenea , trebuie batute zonele unde se fac anafoare ... nu e suficient sa fie doar curent . Apa se oxigeneaza bine in care se fac anafoare iar scrumbia adora acest lucru .

Daca va mai pot ajuta si cu alte sfaturi , cu mare placere .

PS : Am mai pus cateva modele de taparine ( poze mari ) pe

http://www.taparine-scrumbie.blogspot.com
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 25 Feb 2011, 12:48

Marius, mulțumim mult pentru sfaturi. ---<><
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
ion gabriel
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 10 Noi 2010, 18:05
Localitate: brasov

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de ion gabriel » 25 Feb 2011, 15:44

am si eu o povestioara asemanatoare ca a d-lui Sebastian...prin 2008,intre murighiol si dunavat,in drept la insula aveam tabara...eu eram proaspat operat de fiere,eram la regimuri...fara grasimi si altele...eu,cat de cat pescar,si inca doi prieteni plecati de acasa mai mult pentru sprituri,si eventual deva "sirene" deltaice...aveau la ei vreo 4 deca de vin,si 10 litri de jin ars de pe la bistrita...mancasem scrumbie doar pregatita de neaveniti...la folie,sau chiar in ulei...adica zero...din prima seara toti pescarii cu plasele,au inteles ca e de unde sa ciupeasca un sprit...trageau barcile la noi la tabara,aruncau ceva scrumbii pe mal,si trageam langa focul de tabara,unde ei ne pregateau cina,si noi umpleam pahar dupa pahar....nu stiu ce ar putea semana cu gustul scrumbiei,de abia trasa din apa,crestata marunt de un lipovean priceput,stropita cu vin alb,cat poate fiecare...a doua zi ne bateam pe ce ramanea decuseara neconsumat...al naibii regim...de intors cu lichide nu ne-am intors,dar cu cate 15 kg de scrumbie de caciula facuta cadou de lipoveni sigur am venit...si cu niste amintiri de nota 10...scuze de un pic de off
Nu prind eu mult...da' mic tare

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 25 Feb 2011, 16:28

Daca tot ati inceput , sa va zic si eu cateva cuvinte ....

Anul trecut , pe la inceputul lui Mai am stat cateva zile pe marginea Dunarii , la pescuit la scrumbie ... cu mic cu mare , cu purcel si cu catel :)

Bineinteles , gratarul si carbunii n-au lipsit din bagaje ... insa au lipsit cu desavarsire halcele de ceafa , pulpele , micii sau carnatii . De ce ? Pentru ca doar ne dusesem la pescuit si aveam peste . Dupa ce crestam frumushel scrumbiile , le puneam la marinat 3..4 ceasuri in bere sau vin alb cu putinel otet ... apoi direct cu ele pe jar ... Huh ... asa cum spuneti si voi , cred ca ar fi trecut si sarbii Dunarea din cauza miresmelor , sa vina la una mica .
Ajunsi acasa ... alta "belea" .. facu sotia pentru iarna vreo 20..25 borcane de scrumbie marinata si restu o baga la congelat ... pai in august cautam si eu sa mai deschid un borcan ... de unde .. ca nu mai erau in camara .
De asemenea , la Craciun , cand toata lumea pune la tara la cos halce de carne si carnati la afumat , am descongelat cateva pungi de scrumbie , le-am bagat la o saramura mica cu sare de sac , otet , usturoi si alte cele si am dat cu ea la cos ... lemn de fag , focul moale .. va inchipuiti ce a iesit ? iti venea s-o mananci goala . Macroul sau pastravul afumat ce se gasec prin magazinele noastre sunt dejaba fata de scrumbiile astea .
Marea majoritate a oamenilor fug de scrumbie, ca cik e numai oase ... gresit ... nu stiu sa o prepare .
Si daca tot veni vb de afumat , am mai facut si scobar afumat ... o alta delicatese ;)

Asa ca dragilor , anul asta luati-va cateva zile libere si mergeti pe Dunare , la scrumbie ... multi stiu , putini cunosc . Sau altfel spus , prietenii stiu de ce ... :)
Fişiere ataşate
Scrumbie la gratar .. pe malul Dunarii
Scrumbie la gratar .. pe malul Dunarii
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 03 Mar 2011, 09:39

http://taparine-scrumbie.blogspot.com/p/stiati-ca.html

aici gasiti informatii pretioase , care va vor fi de ajutor indeosebi la pescuitul scrumbiei dar si a altor rapitori sau pesti pasnici . Informatiile ne arata felul in care culorile , influentate de lumina si transparenta apei sunt percepute de catre pesti , la diferite adancimi si in diferite zile / insorite / intunecate .


SPER SA AVETI RABDARE SA CITITI TOT ... SUNT LUCRURI CARE TREBUIE STIUTE .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de gogu steriade » 03 Mar 2011, 11:07

misto blogu :P da da cand e legal cu taparine pa apa curgatoare ? :-/ pa mine ma prins garda ca aveam 3 ace pa fir si dadeam la caras babusca si platica :^O cu pestisor viu #-o si ma luat aia pa sus ca nam voie dact cu 2 ace pa linie :-B si ca cand ie prohibitia la stiuca nu sa da la peste pasnic cu pestisor viu ! :">
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de gor965 » 03 Mar 2011, 11:40

coool_marius scrie:http://taparine-scrumbie.blogspot.com/p/stiati-ca.html

aici gasiti informatii pretioase , care va vor fi de ajutor indeosebi la pescuitul scrumbiei dar si a altor rapitori sau pesti pasnici . Informatiile ne arata felul in care culorile , influentate de lumina si transparenta apei sunt percepute de catre pesti , la diferite adancimi si in diferite zile / insorite / intunecate .


SPER SA AVETI RABDARE SA CITITI TOT ... SUNT LUCRURI CARE TREBUIE STIUTE .
Din momentul in care ati postat asta aici si in anuntul din rubrica de bazar, v-am sters semnatura !
Va rog sa respectati Regulamentul forumului !
p.s.
Daca nu stiati , forumul se cheama INFOpescar , nu Pagini Aurii !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 03 Mar 2011, 15:15

gogu steriade scrie:misto blogu :P da da cand e legal cu taparine pa apa curgatoare ? :-/ pa mine ma prins garda ca aveam 3 ace pa fir si dadeam la caras babusca si platica :^O cu pestisor viu #-o si ma luat aia pa sus ca nam voie dact cu 2 ace pa linie :-B si ca cand ie prohibitia la stiuca nu sa da la peste pasnic cu pestisor viu ! :">
pescuitul scumbiei este permis cu mai multe ace pe fir . de vreo 3 ani sunt mii de oameni care practica acest stil de pescuit , cu aceste taparine , fara ca cineva sa acuze in vreun fel acest lucru .
pescuitul celorlalti pesti , intr-adevar , este interzis cu mai multe ace .

apropo .. ce parere aveti de faptul ca perioada de prohibitie la stiuca s-a extins pana in iunie ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
vampyru_a1
senior
senior
Mesaje: 204
Membru din: 28 Sep 2010, 22:07
Localitate: Dr.Tr.Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de vampyru_a1 » 03 Mar 2011, 16:27

pescuitul cu taparina este legal decat in mare nu si in dunare.daca nu s-a luat nimeni de noi ca pescuim cu taparine asta nu inseamna ca si avem voie.

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de florian1954 » 19 Mar 2011, 14:34

Marius,spune-mi,te rog,dacă a urcat scrumbia,dacă mănâncă.Doresc să fac o ieşire la sf.lunii până la închidere.Dunărea cum este? Ce ţaparine(culoare) ar trebui să am la mine? :-? :-h

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 19 Mar 2011, 15:18

florian1954 scrie:Marius,spune-mi,te rog,dacă a urcat scrumbia,dacă mănâncă.Doresc să fac o ieşire la sf.lunii până la închidere.Dunărea cum este? Ce ţaparine(culoare) ar trebui să am la mine? :-? :-h
Florian, eu zic să mai aştepţi ... pânâ azi s-a prins foarte puţin, aprox, 7-8 bucăţi, la 2 km de plase in mare ... nici gând să urce. După ce se va încălzi puţin şi vom avea vânt preponderent din direcţia sud, câteva zile cel puţin, abia atunci putem vorbi de urcarea scrumbiei pe Dunăre!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
leobango
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 09 Mar 2011, 10:21

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de leobango » 19 Mar 2011, 21:00

coool_marius scrie:Daca tot ati inceput , sa va zic si eu cateva cuvinte ....


De asemenea , la Craciun , cand toata lumea pune la tara la cos halce de carne si carnati la afumat , am descongelat cateva pungi de scrumbie , le-am bagat la o saramura mica cu sare de sac , otet , usturoi si alte cele si am dat cu ea la cos ... lemn de fag , focul moale .. va inchipuiti ce a iesit ? iti venea s-o mananci goala . Macroul sau pastravul afumat ce se gasec prin magazinele noastre sunt dejaba fata de scrumbiile astea .
Marea majoritate a oamenilor fug de scrumbie, ca cik e numai oase ... gresit ... nu stiu sa o prepare .
Si daca tot veni vb de afumat , am mai facut si scobar afumat ... o alta delicatese ;)

Asa ca dragilor , anul asta luati-va cateva zile libere si mergeti pe Dunare , la scrumbie ... multi stiu , putini cunosc . Sau altfel spus , prietenii stiu de ce ... :)
Eu sunt un gurmand in principiu, dar cand vine de vorba de peste, poate si datorita faptului ca m-am nascut pe malul Dunarii, deja simturile mi se ascut in mod deosebit. La viata mea am mancat destul peste si mai mult decat atat ,variat , dar un peste mai gustos ca scrumbia bine pregatita si gatita sincer,nu am intalnit .Asa cum spune si Marius, de cativa ani incoace, imi cumpar vreo 10-15kg atunci cand se face mai ieftina si pun la congelat cam tot atatea pungi.Odata la 3-4 saptamani, de-a lungul anului scot cate-o punga (4-5 scrumbii) si fac un gratar,ca asa-i place scrumbiei cel mai bine, pe jar.Credeti-ma ca se catara vecinii pe garduri salivand.Batranii de aici din Braila ,si ma refer la cei ce au mai prins perioada interbelica in vremea tineretii, spuneau ca atunci cand era perioada scrumbiei, in port era agitatie mare, se spalau butoaiele, se aducea sare grunjoasa, ulei din cel bun de masline, grecesc, ca doar si acum mai sunt niscaiva urmasi de-ai lor pe aici.Si daca te duceai la zahanalele din zona aveai tot timpul in meniu , ba o afumatura de scrumbie, ba o saramura, ba o marinata, toate astea insotite, in functie de caldura sau frigul de afara ba de o tuica cu toiul, ba de un vinisor alb si sec de Dobrogea cu carafa.Acum a mai ramas doar festivalul scrumbiei de Dunare, unde se incing gratarele si se pune scrumbia pe gratar invelita in staniol :-q , sacrilegiu!De anul acesta am invatat sa si marinez scrumbia, va asigur ca e intr-adevar o delicatesa.
Si ca sa revin la subiect, chiar as fi interesat sa pescuiesc anul acesta , sau macar sa incerc sa pescuiesc si scrumbie ( nu am mai facut-o niciodata) , Marius, te contactez telefonic si poate , in afara de materiale imi poti da si cateva sfaturi utile ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”