Pescuit Scrumbie

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de Sebastian » 19 Mar 2011, 22:56

Eu sunt un gurmand in principiu, dar cand vine de vorba de peste, poate si datorita faptului ca m-am nascut pe malul Dunarii, deja simturile mi se ascut in mod deosebit. La viata mea am mancat destul peste si mai mult decat atat ,variat , dar un peste mai gustos ca scrumbia bine pregatita si gatita sincer,nu am intalnit .Asa cum spune si Marius, de cativa ani incoace, imi cumpar vreo 10-15kg atunci cand se face mai ieftina si pun la congelat cam tot atatea pungi.Odata la 3-4 saptamani, de-a lungul anului scot cate-o punga (4-5 scrumbii) si fac un gratar,ca asa-i place scrumbiei cel mai bine, pe jar.Credeti-ma ca se catara vecinii pe garduri salivand.Batranii de aici din Braila ,si ma refer la cei ce au mai prins perioada interbelica in vremea tineretii, spuneau ca atunci cand era perioada scrumbiei, in port era agitatie mare, se spalau butoaiele, se aducea sare grunjoasa, ulei din cel bun de masline, grecesc, ca doar si acum mai sunt niscaiva urmasi de-ai lor pe aici.Si daca te duceai la zahanalele din zona aveai tot timpul in meniu , ba o afumatura de scrumbie, ba o saramura, ba o marinata, toate astea insotite, in functie de caldura sau frigul de afara ba de o tuica cu toiul, ba de un vinisor alb si sec de Dobrogea cu carafa.-frumos spus,frumoase vremuri,as fi vrut sa le traiesc. =D> 8->

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de miyagi » 19 Mar 2011, 23:26

coool_marius scrie:
gogu steriade scrie:misto blogu :P da da cand e legal cu taparine pa apa curgatoare ? :-/ pa mine ma prins garda ca aveam 3 ace pa fir si dadeam la caras babusca si platica :^O cu pestisor viu #-o si ma luat aia pa sus ca nam voie dact cu 2 ace pa linie :-B si ca cand ie prohibitia la stiuca nu sa da la peste pasnic cu pestisor viu ! :">
pescuitul scumbiei este permis cu mai multe ace pe fir . de vreo 3 ani sunt mii de oameni care practica acest stil de pescuit , cu aceste taparine , fara ca cineva sa acuze in vreun fel acest lucru .
pescuitul celorlalti pesti , intr-adevar , este interzis cu mai multe ace .

apropo .. ce parere aveti de faptul ca perioada de prohibitie la stiuca s-a extins pana in iunie ?
Salut Marius! Saptamana care vine merg si eu pentru un weekend la Cazane. Mai exact in golful Dubova, pe lac la o pensiune. As vrea sa ma scuze colegii de offtopic si as vrea sa te intreb cam ce activitate e pe acolo, la ce se prinde cate ceva si cam pe unde?
Multumesc mult!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de florian1954 » 20 Mar 2011, 00:28

D-le "craparulsef", mulţumesc mult!!! Eu as dori sa pescui in zona P.F.2.As intreba cam la ce temperatura a apei se prinde mai bine si nu inteleg dece trebuie sa bata vantul?

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de miyagi » 20 Mar 2011, 13:52

florian1954 scrie:D-le "craparulsef", mulţumesc mult!!! Eu as dori sa pescui in zona P.F.2.As intreba cam la ce temperatura a apei se prinde mai bine si nu inteleg dece trebuie sa bata vantul?
Cand bate sudul unfla gurile de varsare ale Dunarii si incepe sa intre pe bratele ei.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de Nelutu » 20 Mar 2011, 14:01

Cornel, in golful Dubovei se prinde bine caras, destul de mare, sant si buc. peste kg. Se mai poate pescui, daca ai o barca la dispozitie si poti intra mai in curentul Dunarii, salau. Acu' depinde si de cum ti-o fi norocul cu vremea, daca apuca apa sa se mai incalzeasca atunci este posibil sa dai si de crap sau somn. ;) :D

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de miyagi » 20 Mar 2011, 15:12

Nelutu scrie:Cornel, in golful Dubovei se prinde bine caras, destul de mare, sant si buc. peste kg. Se mai poate pescui, daca ai o barca la dispozitie si poti intra mai in curentul Dunarii, salau. Acu' depinde si de cum ti-o fi norocul cu vremea, daca apuca apa sa se mai incalzeasca atunci este posibil sa dai si de crap sau somn. ;) :D
Multam Nelutule. Stiu cum e cu somnul si crapul, dar cu incalzitul apei nu cred ca tot vine rece de sus. Deabia prin Aprilie daca o sa mai capete cateva grade in plus dupa ce se incalzeste de pe la austrieci in coace. E foarte bine daca merge carasul ca avem activitate. Stii sa-mi zici daca pe Mraconia merge ceva si cam pe unde? Intra ceva peste in lac in perioada asta?
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de Nelutu » 20 Mar 2011, 19:57

Sincer sa fiu, nu cunosc ce se prinde la Mraconia acum. Este destul de umbra acolo apa cred ca-i mai rece ca ca in golful Dubovei. Teoretic ar trebui sa cauti sa prinzi ceva caras si platica pe la apa mai mica de pe langa mal. Tot teoretic, daca ai pe cineva localnic sa-ti arate, unde este apa mai adanca, langa ruinele fostei biserici, scufundate, ar trebui sa gasesti pestii care au stat la iernat. :-?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 20 Mar 2011, 21:46

florian1954 scrie:D-le "craparulsef", mulţumesc mult!!! Eu as dori sa pescui in zona P.F.2.As intreba cam la ce temperatura a apei se prinde mai bine si nu inteleg dece trebuie sa bata vantul?
... sincer nici eu nu am făcut până anul acesta, anume determinări precise, legate de eventuala temperatură optimă a apei sau factori de turbiditate sau alte elemente hidro-meteo ... tot ce pot spune cu exactitate este ce spun toţi bătrânii pescari din deltă, legat de influenţa direcţiei vântului ...
Spre exemplu zilele acestea turbiditatea apei a fost în zona noastră cuprinsă între 0,120 - 0,280 mg / litru ...nu ştiu deocamdată să spun cum influenţează eventual acest lucru ... dar din acest an voi începe şi eu să fac anumite determinări, care sper în câţiva ani să-mi dea suficiente date cu ajutorul cărora să pot aprecia cu exactitate momentul migrării masive pe Dunăre.
Ce pot însă intuiesc eu, e probabilitatea ca atunci cănd bate vântul din direcţia de nord curenţii care se formează şi probabil temperatura apei reci de nord, îndepărtează scrumbia de gurile Dunării, pe când probabil vântul de sud aduce cu sine aer şi curenţi calzi, care presează scrumbia către gurile Dunării, unde din câte cunosc staţionează o perioadă relativ scurtă, se hrăneşte, după care la un interval de 2-3 săptămâni începe a urca amonte pentru boişte. Probabil din acest motiv acum se prinde, dar foarte puţină scrumbie, în larg la aproximativ 3 km distanţă unde sunt instalate plasele pescarilor. Când aceştia vor prinde din ce în ce mai multă e clar că scrumbia s-a hotărât a intra pe Dunăre şi eu o voi aştepta chiar în Bara Sulina, în anafoare, iar dvs. probabil, după câteva zile bune, o veţi avea şi în zona PF2.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de miyagi » 21 Mar 2011, 00:37

craparulsef scrie:
florian1954 scrie:D-le "craparulsef", mulţumesc mult!!! Eu as dori sa pescui in zona P.F.2.As intreba cam la ce temperatura a apei se prinde mai bine si nu inteleg dece trebuie sa bata vantul?
... sincer nici eu nu am făcut până anul acesta, anume determinări precise, legate de eventuala temperatură optimă a apei sau factori de turbiditate sau alte elemente hidro-meteo ... tot ce pot spune cu exactitate este ce spun toţi bătrânii pescari din deltă, legat de influenţa direcţiei vântului ...
Spre exemplu zilele acestea turbiditatea apei a fost în zona noastră cuprinsă între 0,120 - 0,280 mg / litru ...nu ştiu deocamdată să spun cum influenţează eventual acest lucru ... dar din acest an voi începe şi eu să fac anumite determinări, care sper în câţiva ani să-mi dea suficiente date cu ajutorul cărora să pot aprecia cu exactitate momentul migrării masive pe Dunăre.
Ce pot însă intuiesc eu, e probabilitatea ca atunci cănd bate vântul din direcţia de nord curenţii care se formează şi probabil temperatura apei reci de nord, îndepărtează scrumbia de gurile Dunării, pe când probabil vântul de sud aduce cu sine aer şi curenţi calzi, care presează scrumbia către gurile Dunării, unde din câte cunosc staţionează o perioadă relativ scurtă, se hrăneşte, după care la un interval de 2-3 săptămâni începe a urca amonte pentru boişte. Probabil din acest motiv acum se prinde, dar foarte puţină scrumbie, în larg la aproximativ 3 km distanţă unde sunt instalate plasele pescarilor. Când aceştia vor prinde din ce în ce mai multă e clar că scrumbia s-a hotărât a intra pe Dunăre şi eu o voi aştepta chiar în Bara Sulina, în anafoare, iar dvs. probabil, după câteva zile bune, o veţi avea şi în zona PF2.
Nu o preseaza Nene ci ridica nivelul apei la gurile de varsare si-i creste si salinitatea astfel incat scrumbia va gasi intrarile pe Dunare in mediul obijnuit, sarat si nu va avea nici vreun soc la trecerea de la mediul marin la cel dulce.
Batranii zic ca mananca pestele cand bate sudul pentru ca nivelul Dunarii nu are variatii mari atunci si cum bine ai spus aduce si aer cald cu el.
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 21 Mar 2011, 01:14

miyagi scrie:...Nu o preseaza Nene ci ridica nivelul apei la gurile de varsare si-i creste si salinitatea astfel incat scrumbia va gasi intrarile pe Dunare in mediul obijnuit, sarat si nu va avea nici vreun soc la trecerea de la mediul marin la cel dulce.
Batranii zic ca mananca pestele cand bate sudul pentru ca nivelul Dunarii nu are variatii mari atunci si cum bine ai spus aduce si aer cald cu el.
Fie cum spui dumneata ... şi eu care credeam că-i spune şocatei ... scrumbie de dunăre că-i place apa dulce şi grăsoasă. Cât priveşte vântul de sud mai iscodesc eu băbătiile din sat poate mai descopăr ceva!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de florian1954 » 21 Mar 2011, 12:36

O adevărată strategie,tehnică,proces tehnologic şi cu scrumbia asta...Oricum,mulţumesc mult!!! :-h

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 21 Mar 2011, 13:39

florian1954 scrie:O adevărată strategie,tehnică,proces tehnologic şi cu scrumbia asta...Oricum,mulţumesc mult!!! :-h

Va salut ,

Nu am raspuns zilele astea deoarece am fost la peste , de vineri dimineata .
Legat de scrumbie ... in zona Garla mare - Portile de Fier 2 , perioada in care urca scrumbia este dupa 20 aprilie , daca este cald . Daca este mai rece , va ajunge pe la sfarsitul lui aprilie . Varful sezonului , sa zic , ar fi cam in primele 2..3 saptamani din mai in acea zona .
Legat de Dunare ... in josul barajului de la PF1 , apa este foarte scazuta si f f limpede , factori destul de neprielnici pescuitului atat la avat , salau cat si pasnici , dupa parerea mea. De asemenea , apa este rece si carasul daca umbla , umbla departe de mal . La fel ca si anul trecut , si anul acesta va iesi destul de tarzior la mal ( inclusiv ptr depunere ) si se va ajunge la situatia de anul trecut cand s-a incheiat prohibitia si crapul si carasul ii prindeai pe la crivina plini de icre. Sus la cazane , nu v-as sfatui sa mergeti acum , deoarece temperatura apei in acea zona este si mai scazuta .
La mraconia , de aemenea .. acolo stiu ca de prin iunie..iulie , sub pod , se prinde destul de binisor somn la 2..3 kg , la ficat, goanga si rama groasa.

Altceva .. ce sa mai zic , fire intinse . Eu am fost pe niste balti la stiuka si am prins ceva exemplare , dar numai masculi ... se pare ca femelele inca nu au terminat de depus si sunt inactive . De asemenea , este perioada in care isi schimba dintii si nu se hranesc asa cum trebuie . Am pescuit si la rosioara , cu muste artificiale .

Mai multe detalii daca va intereseaza , pe sectiunea respectiva , unde am postat .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
miyagi
Veteran
Veteran
Mesaje: 530
Membru din: 15 Aug 2010, 18:55

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de miyagi » 21 Mar 2011, 16:53

Eu unul iti multumesc foarte mult Marius. Despre scrumbie stiam cat de cat cum merge treaba insa cu Mraconia am primit cadou un sejur si nu-l pot refuza. Si eu as fi vrut sa merg in Delta spre exemplu si sa las Cazanele mai pe vara cand iese somnul din gropane. Voi vedea ce o sa fie. Ma voi intoarce cu vesti.
Fire intinse tuturor!
....restul e folclor ca istorie n-are cum.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 22 Mar 2011, 12:53

Azi pescarii au prins ceva mai multă scrumbie ... este mare. Bătrânii spun că în situaţia în care intră la început numai scrumbii mari, perioada de urcare va fi scurtă! Am luat şi eu de poftă! :P
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Ivanescu Adi
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Mar 2011, 10:53

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de Ivanescu Adi » 28 Mar 2011, 11:03

In zona in care eu pescuiesc ( Loc Pristol - Protile de fier 2 ) , scrumbia ajunge cam prin ultima saptamana a lunii aprilie ) . Aici este finalul drumului , deoarece mai sus de barajul de la PF 2 nu poate urca . Din acest motiv , perioada de stationare aici este mai mare decat in celalalte locuri , ajungand la o luna jumate . Cel mai bine se prinde pe la mijlocul lunii mai .
In cazul dumneavoastra , daca spuneti ca apa este tulbure in acea perioada , as merge pe culori ceva mai inchise - violet , visiniu , maro , negru , albastru inchis , folosind crystal flash mai mult .
In perioada in care apa este curata , merg bine culorile de genul verde , bluemarine , alb , galben , rosu , portocaliu fluo , verde fluo .

Mare grija unde cautati scrumbia ... de obicei nu-i prea place apa tulbure ... in cazul in care apa este murdara , trebuie cautata mult in larg 80..100 m de mal . De asemenea , trebuie batute zonele unde se fac anafoare ... nu e suficient sa fie doar curent . Apa se oxigeneaza bine in care se fac anafoare iar scrumbia adora acest lucru .

Daca va mai pot ajuta si cu alte sfaturi , cu mare placere .

PS : Am mai pus cateva modele de taparine ( poze mari ) pe

http://www.taparine-scrumbie.blogspot.com[/quote]


Va salut domnilor,

Sunt nou pe acest forum , si asta datorita dlui Marius , care m-a indemnat sa intru aici . Informatii foarte multe si utile am gasit aici si sper sa gasesc si oameni la fel de deschisi .
Marius , am primit cele 20 de taparinele de la tine ,vineri. Sunt foarte bine facute . Sambata am fost pe la Dunare si le-am si incercat sa vad cum se misca prin apa . Am pus un plumb usor de la mine de vreo 30 grame si am luat 3 avati deja cu ele. 2 pe culoarea alb si unul pe galben , cu vopseaua rosie la capat. Recomand cu incredere aceste produse . Am observat ca la cele cumparate de mine din bazar , se smulgeau destul de repede fulgii . In schimb , la acestea sunt foarte bine fixati . Mi-ai putea spune ce ai material ai folosit peste nod ? Banuiesc ca nu este doar vopsea sau lac.
Adi

Bals , Craiova

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”