Pescuit Scrumbie

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 28 Mar 2011, 14:51

Adi, ma bucur ca esti multumit de ele si mai ales ca ai si inceput sa le pui la traba ... de asemenea , ma mai bucur ca mai sunt si romani care...dau de lucru romanilor si nu chinezilor , pe bani multi si calitate ioc .
Legat de fixarea nodului , o fac in 2 etape : dupa ce prind fibrele si fac nodul la carlig , aplic un strat de head cement ( transparent ) in care adaug un praf special din acea culoare , apoi dupa ce se usuca bine , mai aplic un strat subtirel de vopsea fluorescenta de aceeasi culoare . Mi-a cerut cineva sa-i modific piciorusul la carlig , sa-i fac de 20 cm , si a trebuit sa tai cu lama nodul la cateva carlige ptr a le lega din nou .. vreau sa zic ca a fost foarte tare capul ala si le-am desfacut destul de greutz .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Ivanescu Adi
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 28 Mar 2011, 10:53

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de Ivanescu Adi » 28 Mar 2011, 16:01

coool_marius scrie:Adi, ma bucur ca esti multumit de ele si mai ales ca ai si inceput sa le pui la traba ... de asemenea , ma mai bucur ca mai sunt si romani care...dau de lucru romanilor si nu chinezilor , pe bani multi si calitate ioc .
Legat de fixarea nodului , o fac in 2 etape : dupa ce prind fibrele si fac nodul la carlig , aplic un strat de head cement ( transparent ) in care adaug un praf special din acea culoare , apoi dupa ce se usuca bine , mai aplic un strat subtirel de vopsea fluorescenta de aceeasi culoare . Mi-a cerut cineva sa-i modific piciorusul la carlig , sa-i fac de 20 cm , si a trebuit sa tai cu lama nodul la cateva carlige ptr a le lega din nou .. vreau sa zic ca a fost foarte tare capul ala si le-am desfacut destul de greutz .

cu partea cu datul de munca alor nostri , sunt si eu de acord , atata timp cat fac lucru bun. Legat de chinezi , fi convins ca fac si lucruri foarte bune , rezistente , dar care nu ajung pe piata noastra . la noi vin toate ciurucurile ieftine si care te tin de banii care i-ai dat pe ele , incepand de la electronice pana la articole de incaltaminte , imbracaminte. revenind la taparine , pretul lor este pe masura calitatii : intre 1 si 4 lei in Dragonul rosu . intr-adevar , chinezarii ieftine care de 2 lei te si tin , pana se rup la prima agatare , se smulg fulgii , si cele care scapa , anul viitor is toate decolorate.problema este ca sunt cateva modele care au mers la acest pescuit si cei din bazar sau magazine au pus si 200 % adaos la acele modele , care au ajuns anul trecut sa depaseasca 12,13 lei in unele magazine.exceptand faptul ca au prins cat au prins , calitatea lor a fost precara .am folosit anul trecut cateva combinate de alb cu verde . anul acesta sunt toate de culoare aproape alba , din verdele ala ramanand o mica tenta doar . sper ca cele facute de tine sa mai poata fi folosite si anul urmator si am aceasta convingere dupa ce am studiat rubrica de materiale folosite. fire-ntinse.
Adi

Bals , Craiova

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 03 Apr 2011, 23:23

Fratilor, deja a inceput sa urce scrumbia. Am ceva informatii , de la Galati , de la pescari ca se prinde f bine scrumbie la plase .... deci a inceput sa urce . Grabiti-va si luati-va taparine sa nu va prinda descoperiti ... se pare ca anul acesta va incepe ceva mai devreme distractia la scrumbie .
Pana pe data de 11.04.2011 nu mai primesc comenzi la taparine , deoarece am f multe comenzi in derulare .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 07 Apr 2011, 12:28

Fie cum spui dumneata ... şi eu care credeam că-i spune şocatei ... scrumbie de dunăre că-i place apa dulce şi grăsoasă. Cât priveşte vântul de sud mai iscodesc eu băbătiile din sat poate mai descopăr ceva![/quote]


Am auzit ca a urcat deja scrumbia pe dunare ... a ajuns pe la calarasi ... ati incercat ? merge ?
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de florian1954 » 16 Apr 2011, 12:12

Marius,din câte am auzit,a ajuns scrumbia în zonă!!!Dacă ştii ceva,anunţă-ne şi pe noi.Merci!

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 17 Apr 2011, 15:18

florian1954 scrie:Marius,din câte am auzit,a ajuns scrumbia în zonă!!!Dacă ştii ceva,anunţă-ne şi pe noi.Merci!

Am auzit si eu cate ceva ... ca s-ar fi prins pe la Gruia . Pristol sau Cetate .. cate 4..5 scrumbii .. dar asta NU inseamna ca SE PRINDE. astea pot fi vrajeli bagate de niste magari ca sa scoata lumea pe dunare ... sau daca e adevarat totusi , astea-s scriumbii ramase razlet de anul trecut .
Am vb cu niste baieti din slobozia , care merg la pod la Giurgeni , unde se cam ia 2 scrumbii la kilogram. Abia pe acolo au ajuns bine bancurile , cardurile din fata fiind pe la calarasi ajunse ... nici gand de zona noastra ... Dunarea e scazuta dramatic in jos , astfel urcand mai greu bancurile . In cazul in care nu se deverseaza sa poata urca mai repede , in zona la noi va ajunge dupa 1 mai . ..

ceea ce am spus eu este valabil pentru un pescuit de calitate la scrumbie .. nu sa plec 3 zile pe marginea dunarii si sa prind 10 scrumbii ...

toti baietii din josul dunarii pe unde am dat taparine , mi-au promis ca ma tin la curent cu evolutia bancurilor si culorile p care se prinde . Cand am info concrete , o sa postez si aici si pe blog .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de florian1954 » 17 Apr 2011, 19:35

Mulţumesc mult MARIUS! Să ne vedem sănătoşi pa malul Dunării... :-c

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de mini_mic » 18 Apr 2011, 09:46

Am fost ieri dupa scrumbie cu inca 3 prieteni. Am incercat pe o zona de 20 km si nu am reusit sa prindem nici macar una. Am auzit ca s-ar fi prins in Dolj si deaceea am fost la pescuit. Dupa parerea mea la 4 maini care au dat tot trebuia sa prindem macar una.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 18 Apr 2011, 14:24

Asa cum am mai spus , bancurile de scrumbie abia daca au ajuns in zona Calarasului ...
Restul , care spun ca au prins ca au facut ... sunt MINCIUNI . Scoate unu o gogoneata si de la un dobitoc se duce vorba ... si cum fiecaruia ii place sa mai puna si ceva de la el , ajugi sa auzi ceva de genu - " La Calafat s-au prins sambata cate 5..6 kg de scrumbie " ... asa cum imi spunea mie cineva acum vreo 2 zile... dupa ce am vb cu niste pescari de acolo am constatat ca defapt oamenii au fost sa incerce dar nici macar culoarea nu i-au vazut-o ...
Inca o data repet ... in zona Rast ... poate mai trec 2 sapt si mai bine pana se va prinde scrumbie asa cum trebuie ... zona cetate , pristol .. peste 3 saptamani , dupa 1 Mai .
Daca cineva prinde si poate sa demonstreze ca eu ma insel , sa vina cu poze si atunci ... reanalizam situatia .
Pana atunci , recomand celor care nu mai au rabdare si dau astfel de zvonuri , sa nu se mai oboseasca sa puna oamenii pe drumuri .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de mini_mic » 18 Apr 2011, 18:18

coool_marius scrie: La Calafat s-au prins sambata cate 5..6 kg de scrumbie " ... asa cum imi spunea mie cineva acum vreo 2 zile... dupa ce am vb cu niste pescari de acolo am constatat ca defapt oamenii au fost sa incerce dar nici macar culoarea nu i-au vazut-o ...
Inca o data repet ... in zona Rast ... poate mai trec 2 sapt si mai bine pana se va prinde scrumbie asa cum trebuie ... zona cetate , pristol .. peste 3 saptamani , dupa 1 Mai .
Daca cineva prinde si poate sa demonstreze ca eu ma insel , sa vina cu poze si atunci ... reanalizam situatia .
Pana atunci , recomand celor care nu mai au rabdare si dau astfel de zvonuri , sa nu se mai oboseasca sa puna oamenii pe drumuri .
Aceeasi informatie despre Calafat si Rast am primit-o si eu. Curios sunt cine alimenteaza acest zvon :?:

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 26 Apr 2011, 20:22

Am fost de paste la tara , ca tot omu ... la Pristol mai exact ... atat sambata cat si duminica dupa masa am incercat la scrumbie la Dunare . Personal , fara rezultate dar am intalnit 2 localnici care prinsesera cate 4..5 bucati de fiecare , in decurs de aproximativ 4 ore ( ora 15.30 - 19.30 ) . Bucatile mari , frumoase , trecute de jumate de kg fiecare . Partea urata este ca toate au fost prinse in urma unor aruncari demne de pescar de crap , de peste 100 m , dealtfel oamenii folosind echipamente specifice pescuitului la crap . Mananca foarte foarte departe de mal . Se pare ca acestia sunt asa numitele santinele , care urca primele , pe senal si care sunt defapt masculi .
Astazi am vorbit cu cineva de la Galati si mi-a confirmat faptul ca acolo s-au prins deja cantit industriale la plasa , scrumbia urcand foarte puternic . De aceea , politia de frontiera sta calare pe ei pe acolo interzicand pescuitul la plasa . Astfel , intr-o saptamana scrumbia va ajunge sus . Chiar daca va ajunge sus , nu stiu daca va si manca imediat deoarece trebuie sa verse intai icrele si abia apoi incepe sa manance .. deci , cam 2 sapt mai aveti la dispozitie sa va pregatiti cele necesare .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de cosmake » 02 Mai 2011, 10:38

Ceva noutati despre evolutia scrumbiei in zona Mehedinti nu ai Marius?
Sau poate are alcineva in zona Dolj, Mehedinti

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 05 Mai 2011, 16:57

LA NOI IN ZONA NU PREA SE MAI PRINDE ... NICI LA MARE, NICI PE DUNARE ...
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de coool_marius » 06 Mai 2011, 09:22

craparulsef scrie:LA NOI IN ZONA NU PREA SE MAI PRINDE ... NICI LA MARE, NICI PE DUNARE ...
Pe Dunare , in ce zona , mai exact ?
Sa inteleg ca pana acum a mers..nu ?
Probabil ca urca bancurile si poate pe coborare se va mai prinde .

Numai bine.
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Pescuit Scrumbie

Mesaj de craparulsef » 08 Mai 2011, 09:35

Zona Sulina .... mai vorbim ... daca cumva vantul va sufla preponderent din directia sud si daca se vor schimba datele problemei ... oricum tinem legatura!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”