Pescuitul pe Mures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 11 Apr 2009, 12:55

Joi tocmai ce au "tras" o noua actiune de poluare pe Mures!!! :-& De undeva din zona Ocna_Mures...Fain a dracu in tara asta...Plin de peste mort pana mai jos de Aiud...Asa ca ,ce mai conteaza braconierii :D ?Mai mari ca "astia" nu stiu! **==

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de bug » 11 Apr 2009, 20:41

mai da ce dracu' nimeni nu vede,nimeni nu aude!hai sa incercam sa facem ceva sesizari undeva.de la an la an e tot mai grava treaba.de ex pe vremea asta prindeam scobari intr-o gura de varsare a unei vai in mures.anul asta s-a prins in total cred ca vreo 20 buc.acum 5-6 ani inca puteai zice ca e ok.mi-e groaza sa ma gindesc la ce urmeaza.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 12 Apr 2009, 09:55

Cazul a fost prezentat de ProTv...Au fost sesizate asociatiile de pescuit si au fost prelevate probe de apa si pesti morti de catre pescari...Astept rezultatele!

Avatar utilizator
bug
membru activ
membru activ
Mesaje: 134
Membru din: 15 Noi 2008, 21:35

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de bug » 12 Apr 2009, 16:52

f bine.scrie cind stii ceva.e nebunie...soda ocna m,azomures,mai jos vin impostorii de la termocentrala de la mintia-zilnic fluctuaza apa intre 10-25cm.cinda apa se incalzeste apare nu stiu ce dracu ca niste nori in masa apei de nu maninca nici obletii....intr-un cuvint -dezastru.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 18 Apr 2009, 13:10

4.000 de lei amenda. Dupa grele lupte...Si se pare ca nici asta nu este sigura! :-q

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de cristea radu » 22 Iun 2009, 18:11

Acum inca o tura de undeva din zona Tg.Mures,au fost scosi la mal somni de dimensiuni foarte mari(oare cati nu umbla dupa un somn de 20,25...........si 82kg.),mrene mari,morunasi,albisori etc.S-a filmat si acum daaaaaaaaaarrrrrrrr sa vedem ce masuri se iau.

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de cristea radu » 08 Iul 2009, 20:09

Astazi o partida la scobar.De dimineata am insistat la Chetani unde am luat sute de albisori si porculeni.M-am mutat apoi pe la ora 10 la confluenta cu Ariesul(acesta este noroi) asa zis loc "pontoane" unde in 2 ore am luat 1 babusca,8 morunasi,2 scobari.Am mai avut 2 ratari.Si pe langa acestia iar sute de albisori si porculeni.Ca nada am folosit mamaliga cu Benzar de scobari.Am vazut si un recital de crap, care culmea erau la bataie in vegetatie(cam tarziu).
NUMAI BINE >:D< :-*

Avatar utilizator
dannutz_1971
membru activ
membru activ
Mesaje: 116
Membru din: 22 Sep 2009, 11:20
Localitate: hunedoara

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de dannutz_1971 » 25 Sep 2009, 18:59

Salut.Eu sunt un pescar din Hunedoara si pescuiesc mai putin pe Mures.Anul acesta m-a convins un bun amic ,pescar si el sa mergem la un pescuit pe Mures.In prima zi am prins vreo 4-5 kg.de morunas si cateva mrenute de vreo 200-300gr.El a prins binenteles mai mult decat mine fiind mult mai experimentat la pescuitul pe ape curgatoare.
Urmatoarea iesire am facut-o in acelasi loc la cateva zile mai tarziu cu un alt prieten care m-a si ajutat (cu minciogul) sa scot un crap de aproape 8 kg.(7.700).
iar aceasta este marea mea captura
iar aceasta este marea mea captura
acesta este suprbul loc de care va povesteam
acesta este suprbul loc de care va povesteam
un pescar modest !

Avatar utilizator
DanyC
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Apr 2009, 13:07
Localitate: Reghin
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de DanyC » 30 Sep 2009, 07:50

Salut.
Ma bucur ca am gasit topicul asta ca sa-mi pot spune si eu oful ca si voi. Eu pescuiesc pe Mures in zona Reghin, uneori mai jos: Petelea-Peris, sau mai sus: Ideci-Brancovenesti. La ce am asistat in ultimii ani se poate numi dezastru. Nu stiu cu ce sa incep, cu carierele de piatra care au latit Muresul si au redus adancimea apei de la 2-2,5m la 20-50 cm..? sau l-au deviat prin te miri ce locuri si l-au imparit in te miri cate brate cu apa de-o schioapa..? cu branconierii de primavara care i-si umplu ranitele cu sute de kg de scobar..? sau cu zvonurile cum ca in zona Valeni unde urca scobarul la bataie.. si mai sus, s-au luat cu plasele sau curentul sute de kg..?

Acum regret un lucru doar, ca nu am macar poze cu vechiul Mures si la naiba, sunt un tip care previzioneaza destul de bine raul ce va sa-l faca concetatenii cu rea vointa dintre noi, dar la asta chiar nu ma asteptam.

Initiativa de a face filmulete despre raurile din Ro si tot ce se petrece cu ele mi se pare foarte potrivita, asa.. macar pentru linistea noastra.

Fir intins oriunde v-ati afla, cu stima.
Pescarul prinde un imens crap si spune multumit:
-Te voi duce acasa, la o cina copioasa!
Pestele ii raspunde:
-Multumesc, am mancat deja, nu s-ar putea sa mergem la cinematograf ?

Avatar utilizator
BACOS IOSIF DANIEL
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2009, 13:33
Localitate: TIMISOARA

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de BACOS IOSIF DANIEL » 12 Oct 2009, 21:06

AM FOST DUMINICA PE MURES,LA LIPOVA SI POT SA SPUN CA AM DAT LOVITURA AM PRINS 62 DE STIUCI SI 12 CRAPI,SA NU EXAGEREZ.AM PESCUIT CU 4 BETE DA AM SCOS DOUA CA ASA NU SE MAI PUTEA.SINCER AM VRUT SA DAU DRUMUL LA CATEVA DAR MI-AM ADUS AMINTE CA NU AM PRINS NIMIC ANUL ASTA ASA CA NU AM AVUT REMUSCARI.GHINIONUL A FOST CA MI S-AU TERMINAT PESTII MICI ,CA MAI PRINDEAM CEVA.APA ERA LIMPEDE,M-AM APROPIAT TIPTIL DE APA SI AM VAZUT CUM SE UITAU STIUCILE LA MINE,SI ATUNCI AM STIUT CA DAU LOVITURA.CRAPII SINCER SA FIU ASA CAM LA DOUA KILE,NUMAI PIELE SI OS DA MA ROG CE PRETENTII PUTEAM SA AM DE LA MURESUL ASTA.

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de viorix » 13 Oct 2009, 09:41

Domnule Bacos aveti ceva cu cifra 60? Eu va cred, ca si eu mai mint cate odata! :))

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de OXY666666 » 13 Oct 2009, 22:09


Avatar utilizator
BACOS IOSIF DANIEL
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2009, 13:33
Localitate: TIMISOARA

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de BACOS IOSIF DANIEL » 14 Oct 2009, 16:54

DECI CARE VA SA ZICA AVETI DUBII,NUMAI FAPTUL CA-MI PUNETI LA INDOIALA CUVANTUL....MA DOARE.PREGATITIVA CA PE 24 LUNA ASTA AM PLECAT DIRECT LA DUNARE;SPECIAL PT.CRAPI SI SALAI DE DATA ASTA.CU STIUCILE NU AM NIMIC!

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Butaru Gabriel » 14 Oct 2009, 18:24

BACOS IOSIF DANIEL scrie:DECI CARE VA SA ZICA AVETI DUBII,NUMAI FAPTUL CA-MI PUNETI LA INDOIALA CUVANTUL....MA DOARE.PREGATITIVA CA PE 24 LUNA ASTA AM PLECAT DIRECT LA DUNARE;SPECIAL PT.CRAPI SI SALAI DE DATA ASTA.CU STIUCILE NU AM NIMIC!
Da de ce domle draga te rastesti asa la noi :O scrie bre cu litere mici cai cerneala scumpa @-)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de gor965 » 14 Oct 2009, 19:11

Multa Bafta scrie:
BACOS IOSIF DANIEL scrie:DECI CARE VA SA ZICA AVETI DUBII,NUMAI FAPTUL CA-MI PUNETI LA INDOIALA CUVANTUL....MA DOARE.PREGATITIVA CA PE 24 LUNA ASTA AM PLECAT DIRECT LA DUNARE;SPECIAL PT.CRAPI SI SALAI DE DATA ASTA.CU STIUCILE NU AM NIMIC!
Da de ce domle draga te rastesti asa la noi :O scrie bre cu litere mici cai cerneala scumpa @-)
Asa dl. Bafta ,fiti rau ! >:) >:) >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”