Pescuitul pe Mures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de kamasan » 05 Noi 2009, 21:23

hai sa va mai colorez putin topicul....sa vedeti ca totusi, inca mai exista ceva peste pe mures ;;)
Fişiere ataşate
Picture 088.jpg
Picture 083.jpg
...avat...tot la feeder....a fost un drill pe cinste...
...avat...tot la feeder....a fost un drill pe cinste...
...o vaduvita...
...o vaduvita...
poze 003.jpg
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de vali003 » 05 Noi 2009, 23:02

Bine ai revenit , chiar ne era dor .Frumoase capturi , mai da si tu un semn , :P

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 06 Noi 2009, 17:34

Frumos!Si la noi a inceput sa mearga scobarul.Din pacate ploua ingrozitor afara si cred ca se va face rosu Muresul... :-?? Eu asteptam apa limpede pentru stiuca...Asta e!

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de OXY666666 » 06 Noi 2009, 21:23

Cosmine ,bine ai revenit pe forum!! :!: ;)

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 28 Noi 2009, 21:20

Merge scobarul! Mai ales pe Tarnava... :D

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 05 Dec 2009, 20:51

Salut! Radule ...am ajuns iar pe Tarnava...Bezidul a cazut :-S 20 si ceva de bucati :D Cu munca multa!Merge slab. Altii mai rau...

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de kamasan » 06 Dec 2009, 20:08

:-?...si pe mures?....nimeni nimic?....ca...parca topicul era despre pescuitul pe mures...parca... :?: :?: :?: :?: :?:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 07 Dec 2009, 23:27

Ba da...Stiu trei locuri in care merge pe Mures :Aiud-zona Gambas, Alba IUlia-varsare Ampoi, Vintu de jos-aval de pod.Daca aveti nervi buni va doresc Fir Intins!Plus Inoc.Normal ,in zona mea.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de kamasan » 09 Dec 2009, 19:09

zamfi scrie:Ba da...Stiu trei locuri in care merge pe Mures :Aiud-zona Gambas, Alba IUlia-varsare Ampoi, Vintu de jos-aval de pod.Daca aveti nervi buni va doresc Fir Intins!Plus Inoc.Normal ,in zona mea.
merci, merci :D :D :D sa inteleg ca...mreana si scobarul? :D :D :D mari? :D :D :D Eu nu am prin NICIODATA asa scobari mari :"> :"> :"> . Nu multi, dar mari
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 11 Dec 2009, 19:54

Numa mari! :))

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de cristea radu » 11 Dec 2009, 21:28

Salutari
Ieri am facut o iesire la Inoc, vizavi de Cisteiu de Mures(asa mi-au zis localnicii cai zice).Apa era colorata destul de bine(de la aries).Pestii sau intors de dimineata(scobari si mrene)dar de papat nu au vrut.Am luat 1 scobar si mai multi albisori si porculeni.
Asta ca asta dar cand am vazut cum pescuiesc localnicii m-apus pe ganduri.Pescuiau(unii)la suspendata!!!!adica apa avea 1 m adancime si ei faceau adancimea la pluta 3 m si puneau undita(unii cu fix altii cu inelate)pe cracane inalte in asa fel ca pluta statea deasupra apei mult.Ei asa zic ca prind scobari.La un momendat am vazut ca aveau si o ancora sub carlig la vreo 5 cm.Aruncau si cand se misca pluta din aer trag,daca e bine daca nu rateu,dar mai multe rateuri(implicit si mai multi pesti raniti).Pe partea cealalta dadeau la ancore dealea mari.Mai luau cate o mrenuta.
Cand am prins scobarul......repede la mine si intrebandu-ma cum de lam prins la mergatoare?adica in curs si la ce?le-am aratat ca la un viermisor si o larva.
La plecare rapid pe locul meu vreo 2 cica am alimentat mult!!!!!!!!!!!
Cam asta se petrece pe Mures in mai toate partile cu satenii.Pacat dar asta e ~x(

Avatar utilizator
dannutz_1971
membru activ
membru activ
Mesaje: 116
Membru din: 22 Sep 2009, 11:20
Localitate: hunedoara

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de dannutz_1971 » 11 Dec 2009, 21:44

Din pacate acest stil se practica aproape in toate zonele.Si la noi in Hunedoara se practica acest "stil"de pescuit,ba mai mult decat atat se mai practica si pescuitul cu <TRIUNGHIUL>.Acesta este construit dintr-o plasa care are atarnata o greutate jos,iar in partea superioara are prinsa o pluta mai mare, si in acest mod prind sau mai bine zis braconeaza nenorocitii.Nu stiu pana cand mai suportam sa vedem acte de acest gen :-q ~x(
un pescar modest !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 12 Dec 2009, 18:15

cristea radu scrie:Salutari
Ieri am facut o iesire la Inoc, vizavi de Cisteiu de Mures(asa mi-au zis localnicii cai zice).Apa era colorata destul de bine(de la aries).Pestii sau intors de dimineata(scobari si mrene)dar de papat nu au vrut.Am luat 1 scobar si mai multi albisori si porculeni.
Asta ca asta dar cand am vazut cum pescuiesc localnicii m-apus pe ganduri.Pescuiau(unii)la suspendata!!!!adica apa avea 1 m adancime si ei faceau adancimea la pluta 3 m si puneau undita(unii cu fix altii cu inelate)pe cracane inalte in asa fel ca pluta statea deasupra apei mult.Ei asa zic ca prind scobari.La un momendat am vazut ca aveau si o ancora sub carlig la vreo 5 cm.Aruncau si cand se misca pluta din aer trag,daca e bine daca nu rateu,dar mai multe rateuri(implicit si mai multi pesti raniti).Pe partea cealalta dadeau la ancore dealea mari.Mai luau cate o mrenuta.
Cand am prins scobarul......repede la mine si intrebandu-ma cum de lam prins la mergatoare?adica in curs si la ce?le-am aratat ca la un viermisor si o larva.
La plecare rapid pe locul meu vreo 2 cica am alimentat mult!!!!!!!!!!!
Cam asta se petrece pe Mures in mai toate partile cu satenii.Pacat dar asta e ~x(
Radule din pacate este tristul adevar!In primul rand aia sunt niste tampiti si nu stiu sa pescuiasca >:) Plus ca sunt lenesi!In al doilea rand sunt braconieri TOTI!Toti dau la grebla si la ancorita la scobar!Crede-ma ca de scarba lor nici nu mai calc in zona aia ~x(
Mai jos de biserica din Micoslaca ,sub rapa aia mare ,este festival de greblasi.Culmea este ca pe malul opus erau locuri unde am prins bine scobar in alti ani...

In alta ordine de idei s-a blocat si Tarnava. Am fugit azi vreo doua ceasuri si am ciupit unul la Blaj si altul la Craciunel.La Blaj nici nu sarea.Cred ca asteapta prima zapada :D

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de cristea radu » 12 Dec 2009, 21:22

@zamfi
Asta e :-SS
Si cand ma gandesc ce frumos ii sa-i prinzi regulamentar,mai ales acuma iarna.
Mai vb. :)]

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de clau » 12 Dec 2009, 21:37

a fost cam tulbure muresul azi...eu sunt din neamt si am trecut azi pe acolo cu treburi binenteles dar si cu o undita pregatita :D .n-a fost sa fie...sa vad un scobar,ceva >:P

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”