Pescuitul pe Mures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
HD18161375
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 31 Ian 2010, 21:01

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de HD18161375 » 01 Feb 2010, 11:35

Salutare prieteni pescari ,ma numesc Cornel sunt din Hunedoara si sunt un impatimit al pescuitului ,in special pe riul Mures la specia mreana. P.S Saptamana trecuta,joi(28-01-2010)am fost la pescuit in zona Dobra si sa prins mreana la buchet de viermusi cu larve de libelule.

Avatar utilizator
silus
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 27 Mai 2010, 17:11

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de silus » 27 Mai 2010, 17:20

Salutare prieteni pescari. Ma numesc Mihai si pescuiesc in general pe Mures zona Paclisa jud Alba si am prins destul de multi somni anu trecut in toamna la pesisor viu prins la fata locului. Breana, rosiaoara chiar si cu un clean de 0,4 kg am prins somn de 9,3 kg. Invit pe toti pescarii impatimiti la o partida de pescuit ;) Id de contact: iaototulingluma. Spor la pescuit ;)

Avatar utilizator
Dark1
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 22 Iun 2009, 16:53
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Dark1 » 14 Iun 2010, 21:35

Anul acesta a inceput foarte bine pescuitul pe mures =D> se prinde foarte bine mreana , am de cand sa deschis pescuitul din 5 iunie pana in data de azi 15 mrene peste 2 kg :) si vreo 2 somotei la 1 kg 2 , de scobar ce sa spun sa prins bine intro gura de vale 7, 8 kg pe zi in primavara deci muresul cred ca incepe sa isi revina :) fire intinse:X

Cateva poze cu mrene:) Prinse in jona Teius
Imagine
Imagine
Imagine
Zehost.ro - Gazduire gratuita website , solutii reale pentru viitor..

Avatar utilizator
silus
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 27 Mai 2010, 17:11

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de silus » 15 Iun 2010, 15:02

Primele capturi din acest an. Somn de 10,5 kg si 2,5 kg + o ratare in zona Paclisa ( conducte ) prinsi in intervalu 22:15 - 22:50 13.06.2010 inainte de furtuna ;) succes!

Avatar utilizator
dlv51
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Mai 2009, 11:52

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de dlv51 » 08 Iul 2010, 00:04

ceau. stie cineva cum arata muresul pe la arad? ii umflat rau? merge de un pescuit ....sunt din tm si nu prea as vrea sa merg pana la cenad degeaba....ca am mai mers odata acum 2 sapt. mersi.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Neamtul » 08 Iul 2010, 13:55

O mai scazut dar tot mare e.Am incercat ieri si inca nu merge.N-are rost,mai bine mai stai acasa cateva zile.
O sa incerc mai tarziu cateva ore la grund cu rama verde.Poate pacalesc un somn sau o mreana. :)

Avatar utilizator
dlv51
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 20 Mai 2009, 11:52

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de dlv51 » 09 Iul 2010, 00:42

mersi...oricum acasa nu stau...da ii mare adica crescut cu 2 metri sau ceva de genu? ca daca ii asa .....merg pe timis:)

Avatar utilizator
nyk2005
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2010, 11:19

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de nyk2005 » 18 Aug 2010, 12:17

Buna ziua,
Sunt din Cluj si as vrea sa merg si eu intr-un weekend la Aiud (zona Gambas), si ma intrebam daca se poate cu cortul?
Drumul din Aiud pana acolo e bun?
Se prinde somn acolo?
Din cate am vazut pe Google Earth Muresul face o bucla acolo, care sunt locurile mai bune, pe partea cu satul sau pe partea cu calea ferata? (trec sau nu podul)
Ce locuri pe Mures stiti unde se poate pune cortul si sa fie si loc bun de pescuit la somn, sa zicem la max. 100 km de CJ, ori inspre Alba ori inspre Tg. Mures.
Va multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 18 Aug 2010, 15:47

nyk2005 scrie:Buna ziua,
Sunt din Cluj si as vrea sa merg si eu intr-un weekend la Aiud (zona Gambas), si ma intrebam daca se poate cu cortul?
Drumul din Aiud pana acolo e bun?
Se prinde somn acolo?
Din cate am vazut pe Google Earth Muresul face o bucla acolo, care sunt locurile mai bune, pe partea cu satul sau pe partea cu calea ferata? (trec sau nu podul)
Ce locuri pe Mures stiti unde se poate pune cortul si sa fie si loc bun de pescuit la somn, sa zicem la max. 100 km de CJ, ori inspre Alba ori inspre Tg. Mures.
Va multumesc pentru ajutor
Deci:
-se poate pune cortul si pe un mal si pe altul;
-drumul din Aiud este bun pana la pod ,apoi pe partea cu satul bunicel ,pe partea cu calea ferata dezastru ...
-nu prea se prinde somn pe niciunde...Asta nu inseamna ca nu este ,mai ales pe partea cu calea ferata care este mai adanca si cu ceva cofte;
-e greu de spus care sunt locurile bune,dar pe partea cu satul merge lumea la gratar ,baie,etc...
- locuri bune de somn prin zona de 100 km ...ma intereseaza si pe mine!E tot mai greu ...Cu somnul nu cu locurile ...
-cu placere!

Avatar utilizator
nyk2005
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2010, 11:19

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de nyk2005 » 18 Aug 2010, 20:22

Deci:
-se poate pune cortul si pe un mal si pe altul;
-drumul din Aiud este bun pana la pod ,apoi pe partea cu satul bunicel ,pe partea cu calea ferata dezastru ...
-nu prea se prinde somn pe niciunde...Asta nu inseamna ca nu este ,mai ales pe partea cu calea ferata care este mai adanca si cu ceva cofte;
-e greu de spus care sunt locurile bune,dar pe partea cu satul merge lumea la gratar ,baie,etc...
- locuri bune de somn prin zona de 100 km ...ma intereseaza si pe mine!E tot mai greu ...Cu somnul nu cu locurile ...
-cu placere!
Multumesc mult de raspunsul tau prompt si la subiect.
Am tot citit pe diverse forumuri ca in zona Aiudului sunt locuri bune de pescuit la somn (sa nu-ti imaginezi ca plec in cautarea monstrului din adancuri sau dupa ceva capturi exceptionale, doar un weekend in aer curat, 2-3 pestisori si un drum care sa nu-mi faca masina praf) de aceea cautam informatii mai exacte.
Ciumbrud, Sancrai si ce mai e prin zona daca tot te-am "prins" ca esti de prin locuri?
:)
Merci

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 19 Aug 2010, 08:20

nyk2005 scrie:
Deci:
-se poate pune cortul si pe un mal si pe altul;
-drumul din Aiud este bun pana la pod ,apoi pe partea cu satul bunicel ,pe partea cu calea ferata dezastru ...
-nu prea se prinde somn pe niciunde...Asta nu inseamna ca nu este ,mai ales pe partea cu calea ferata care este mai adanca si cu ceva cofte;
-e greu de spus care sunt locurile bune,dar pe partea cu satul merge lumea la gratar ,baie,etc...
- locuri bune de somn prin zona de 100 km ...ma intereseaza si pe mine!E tot mai greu ...Cu somnul nu cu locurile ...
-cu placere!
Multumesc mult de raspunsul tau prompt si la subiect.
Am tot citit pe diverse forumuri ca in zona Aiudului sunt locuri bune de pescuit la somn (sa nu-ti imaginezi ca plec in cautarea monstrului din adancuri sau dupa ceva capturi exceptionale, doar un weekend in aer curat, 2-3 pestisori si un drum care sa nu-mi faca masina praf) de aceea cautam informatii mai exacte.
Ciumbrud, Sancrai si ce mai e prin zona daca tot te-am "prins" ca esti de prin locuri?
:)
Merci
Ce sa fie ? Ca peste tot la noi :oameni multi,mai multi braconieri ...Pe la Sancrai s-au "cules" cca 30 de pripoane de baietii de la garda de mediu !Muresul este inca relativ murdar! Merge bine scobarul .Bate avatul cand si cand. Somn se prinde putin momentan si nu prea umbla.Vineri seara am prins salau dar pe la Teius...
Ahhhh era sa uit: la Ciumbrud vinul este in continuare bun!!!
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Hoynarul » 15 Iul 2012, 21:51

Dark1 » 14 Iun 2010, 21:35

Anul acesta a inceput foarte bine pescuitul pe mures se prinde foarte bine mreana , am de cand sa deschis pescuitul din 5 iunie pana in data de azi 15 mrene peste 2 kg si vreo 2 somotei la 1 kg 2 , de scobar ce sa spun sa prins bine intro gura de vale 7, 8 kg pe zi in primavara deci muresul cred ca incepe sa isi revina fire intinse:X



Felicitari pentru activitate prietene dar eu since de cand sa deschis am fost mult in zona teleac , totoi si din pacate nu ma prea pot lauda.
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Avatar utilizator
Hoynarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 09 Iul 2012, 12:09
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Hoynarul » 15 Iul 2012, 21:54

Am incercat cu detoate dar degeaba am dat cu: mamaliga , viermusi , rama-rosie -neagra , cascaval si nimic frumos dar asta e poate isi revine !
Nu uita spune STOP BRACONAJULUI
Si in rest Fir intins !

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”