pescuit in italia

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: pescuit in italia

Mesaj de zamfi » 20 Oct 2011, 08:55

Ceva amintiri ...proaspete!

Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 20 Oct 2011, 18:11

Zamfi data viitoare cand vi anunta-ne si pe noi(victoricarpteam.it) ca poate facem o iesire impreuna.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: pescuit in italia

Mesaj de zamfi » 21 Oct 2011, 08:09

alin81 scrie:Zamfi data viitoare cand vi anunta-ne si pe noi(victoricarpteam.it) ca poate facem o iesire impreuna.
---<><
Ok! Imi doresc si eu acest lucru .

La anul daca om fi sanatosi! >:D<

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: pescuit in italia

Mesaj de gogu steriade » 21 Oct 2011, 11:32

ce pesti prinde astia vere ! >:D< in italia . ~x( ceare astia si navem noi acilea domne ? :-? hoti, asai ? #-o am zis io ca la un moment dat o sa ne curatam intre noi =(( daca ne facem toti hoti da meserie :-B si nu o sa mai avem pa cine sa ne furam intre noi caciulile ! :( io propun sa sa face guvernele de swingeri #-o daia care le place schimbarile ;) ca sa mai schimbam dan cand in cand tara intre noi oameni dan popor ! >:D< Io vreau sa ma schimb cu o nemtoaica grasa :-/ dan Venetia ;;) cami place apa so privesc cat e da nociva =(( daca e bauta constant in lipsa da alcol ! <:-P
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 21 Oct 2011, 13:03

Sunt si in romania destule balti private unde se prind pesti frumosi dar la un pret mult mai mare decat in italia,in plus ca in italia pe orice fluviu,rau parau,lac salbatic o sa prinzi ceva pentru ca au desitate mare de peste datorita legislatiei severe pe care o au exemplu(carpfishing maxim 3 lansete) daca te-au prins cu a 4 in afara ca iti confisca sculele mai dai si o amenda de te ustura la buzunar si aici controalele sunt intense nu ca la noi ca mergi in delta,stai o saptamana si nu te controleaza nimeni.Am vazut in anumite emisiuni transmise din delta unde pescari aveau insirate pe mal o duzina de lansete de fiecare si cand prindeau un ciortan il bagau repede la sac chiar daca nu avea dimensiunea legala de al lua,aceeasi faza si cu somnul.Noi romani mai avem multe de invatat si va mai trebui sa moara multe generatii pana cand mentalitatea de fomist se va schimba si vom practica un pescuit sportiv.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: pescuit in italia

Mesaj de zamfi » 21 Oct 2011, 13:22

Asa-i Gogule! Ai dreptate din pacate... :((

Uite o poza de pe o apa naturala din Italia

Imagine

Legat de Romania ...Ce sa mai zic? Nu mai zic nimic ,decat ca usor ,usor am mutat obiceiurile noastre peste granite ...Alea proaste normal! ~x(

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de gor965 » 21 Oct 2011, 14:21

alin81 scrie:..........Am vazut in anumite emisiuni transmise din delta unde pescari aveau insirate pe mal o duzina de lansete de fiecare si cand prindeau un ciortan il bagau repede la sac chiar daca nu avea dimensiunea legala de al lua,aceeasi faza si cu somnul.Noi romani mai avem multe de invatat si va mai trebui sa moara multe generatii pana cand mentalitatea de fomist se va schimba si vom practica un pescuit sportiv.
Hai sa ne imaginam ca romanul are un venit mediu net de 1000 euro iar in Delta se pescuieste ca acum 25 de ani cu 1-2 bete ( ca nu era voie cu mai multe si oricum nu faceai fata )...cati crezi ca mai pescuia cu 20 de bete si bagau repede in traista cate un ciortan amarat ? Mentalitatea de fomisti nu o avem din nastere ! Mentalitatea de fomisti au dobandit-o majoritatea de cand s-a ales praful de tara asta cu meritul special si in exclusivitate al hotilor de la conducere ! Daca maine se interzice pescuitul industrial pe apele curgatoare si se vrea respectarea unei astfel de legi, vom avea ce pescui doar la 2 bete si n-am mai suferi de foame ! Problema e ca nu se vrea sa se faca ceva in tara asta impotriva unei activitati care aduce bani negri in buzunarele alora din functiile de conducere !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 21 Oct 2011, 18:00

Sunt total deacord cu tine gor ca in primul rand este vina autoritatilor ca nu iau masuri si nu fac o legislatie aspra care sa fie pusa in aplicare dar nici pescari nu sunt mai prejos,ca de exemplu in italia,crezi ca aici nu exista braconaj?este facut chiar de vecini nostri unguri care fac prapad pe fluviul Po cu somnul dar autoritatile locare au luat masuri si cu ajutorul cetatenului care a iesit in piata sa manifesteze nemultumirea,braconoieri sau cam rarit.Eu vad aici romani care au venit din tara cu mentalitatea de fomist si cara acasa tot ce prinde,daca fiecare am proceda la fel si aici ar scadea drastic densitatea pestilor.Aici nu te trage nimeni la raspundere daca cari acasa 10-15 kg de peste cu marimea minima,dar ce faci cu el (la fel am vazut si pe baltile din romania zicand:pai am platit taxa,deci iau acasa tot) nu cred ca strictul necesar este acesta.Aici daca vrei sa practici carpfishing-ul in ape libere ai voie cu maxim 3 lansete,la noi?aici dimensiunea minima la crap este 25 cm,la noi? si pot continua cu cate argumente vrei,ca la noi in primul rand lipseste legea si punerea ei in aplicare.Asa autoritatile nu fac altceva decat sa impinga pescari sa le umple buzunarele patronilor de balti private.Citeam in sectiunea "Delta dunari" un comentariu a unui pescar care era mahnit ca a platit toate taxele pentru a pescui in delta si nu avenit nimeni sa-l controleze timp de 5 zile,acesta este un exemplu clar ca autoritatile nu-si fac datoria.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
CARPCOSTY21
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2011, 14:47
Localitate: Bacău
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de CARPCOSTY21 » 03 Dec 2011, 12:46

ALINE! felicitari pentu capturi, dar stii bine ca un adevarat carpist nu merge a pago [-x
Io dico NO ai laghi pago :-q
Roata se învârte pentru toți...astăzi la mine,mâine la tine!!

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 03 Dec 2011, 17:56

CARPCOSTY21 scrie:ALINE! felicitari pentu capturi, dar stii bine ca un adevarat carpist nu merge a pago [-x
Io dico NO ai laghi pago :-q
Din nefericire pentru mine locuiesc intr-o zona unde ape libere pentru crap nu prea sunt in apropiere,a fost lacul Varese care de curand au inchis toate locurile pentru crap si sa merg pe Po sau Arno de cate ori vreau sa pescuiesc sunt cam departe pentru mine,singura solutie sunt lacurile cu plata.Daca esti binevoitor si ai placere sa ma inviti la un pescuit pe ape libere o sa vin cu mare placere.Apropo eu pescuiesc numai in regim prinde si elibereaza atat pe ape libere cat si pe lacurile cu plata.Sfarsitul viitor de saptamana o sa ies pentru 3 zile pe un lac cu plata,daca esti liber si vrei sa vii cu mine esti invitatul meu.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
Bodi
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 01 Mar 2009, 19:48

Re: pescuit in italia

Mesaj de Bodi » 03 Dec 2011, 20:12

Dati-mi voie sa ma prezint,
ma numesc Bogdan Corbu, pescuiesc la crap si eu de cativa ani bunicei, doar in sistem C&R, chiar daca intre timp am descoperit si alte stiluri de pescuit (pescuitul la pastrav si Surfcasting-ul).Am "marele" avantaj de a locui in in centrul Italiei (Umbria, Terni), avand in apropiere o multime de lacuri cu renume, precum Salto , Turano, Bolsena, Braciano,Vico, Corbara, Trasimeno, raul Tevere si altele mai putin cunoscute ca Piediluco, Ventina, Narni numai bune pt pescuitul crapului. Toate acestea sunt lacuri libere,(pe o raza de 80-100km) cu exceptia Bolsena ca daca ai vrea sa ramai peste noapte trebuie sa platesti piazola, motiv pt care am putea sa il numim "a pago".
Eu pescuiesc, de solito, pe aceste lacuri LIBERE si nu ma pot numi mai "adevarat carpist" decat altii care pescuiesc pe Cassien, Rainbow Lake, Bolsena.

dar stii bine ca un adevarat carpist nu merge a pago [-x
Io dico NO ai laghi pago :-q[/quote]


P.S. Oare pescari cu renume (englezi, francezi, nemti austrieci), pescari care umplu paginile revistelor de carpfishing nu sunt "veri carpisti"

P.S.S. De luni plec pt o saptamana la pescuit pe Lago di Salto (carpfishing invernale)


Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
CARPCOSTY21
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 09 Noi 2011, 14:47
Localitate: Bacău
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de CARPCOSTY21 » 04 Dec 2011, 17:36

ciao Alin! saptamina vitoare particip la un enduro a Viverone care se cheama ”eduro dei duri”m-am inscris cu ceva timp in urma,dar stiu ca mai erau ceva locuri libere.daca vrei sa vii esti bine venit.pe anul asta cred ca e ultima iesire.iti las email meu eu sa ne mai auzim, sunt din Torino claucosty14@yahoo.it salutari Costel ;)
pentru Bogdan,si eu ca noi toti am inceput sa pescuesc in lacuri amenajate de pescuit,dar cu timpul am inteles ca Carpfishingun nu are nici o legatura cu aceste lacuri care oricine prinde peste,credema ca a prinde un crap in libertate nu se aseamana cu zece prinsi in crescatorii.lacurile pe care le-ai enumerat tu:Cassien, Bolsena etc. nu sunt a pago,sunt lacuri naturale pe care autoritatile au pus niste reguli si niste taxe , nu au nici o legatura cu lacurile a pago.te salut si fir intins pt saptamana al Lago di Salto.
Roata se învârte pentru toți...astăzi la mine,mâine la tine!!

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 04 Dec 2011, 17:57

CARPCOSTY21 scrie:ciao Alin! saptamina vitoare particip la un enduro a Viverone care se cheama ”eduro dei duri”m-am inscris cu ceva timp in urma,dar stiu ca mai erau ceva locuri libere.daca vrei sa vii esti bine venit.pe anul asta cred ca e ultima iesire.iti las email meu eu sa ne mai auzim, sunt din Torino claucosty14@yahoo.it salutari Costel ;)
pentru Bogdan,si eu ca noi toti am inceput sa pescuesc in lacuri amenajate de pescuit,dar cu timpul am inteles ca Carpfishingun nu are nici o legatura cu aceste lacuri care oricine prinde peste,credema ca a prinde un crap in libertate nu se aseamana cu zece prinsi in crescatorii.lacurile pe care le-ai enumerat tu:Cassien, Bolsena etc. nu sunt a pago,sunt lacuri naturale pe care autoritatile au pus niste reguli si niste taxe , nu au nici o legatura cu lacurile a pago.te salut si fir intins pt saptamana al Lago di Salto.
Multumesc pentru invitatie dar sfarsitul viitor de saptamana si eu merg la pescuit pe un lac cu plata,sa stii ca nu oricine prinde peste in aceste lacuri pentru simplu fapt ca,crapi au devenit foarte suspiciosi si nu mai mananca anumite arome cau culori.Ma repet si iti spun ca eu merg pe lacuri cu palta datorita faptului ca nu am in apropiere un lac sau rau la liber.Apropo eu sunt din Milano.Sa-ti iasa fum din frane saptamana viitore la enduro Costele,toate cele bune.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 11 Dec 2011, 21:21

Am revenit cu cateva poze de la ultima sesiune pe 2011.
Fişiere ataşate
DSCF4347.JPG
DSCF4359.JPG
DSCF4426.JPG
DSCF4412.JPG
DSCF4399.JPG
DSCF4381.JPG
DSCF4376.JPG
DSCF4368.JPG
DSCF4360.JPG
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 13 Dec 2011, 23:38

CARPCOSTY21 scrie:ALINE! felicitari pentu capturi, dar stii bine ca un adevarat carpist nu merge a pago [-x
Io dico NO ai laghi pago :-q
sa ne numim adevarat carpista e un pic umflat si pompos , nu e pt noi, hai sa zicem practicanti al acestui frumos hobby eu zic ca e mai bine, pana sa ne numim adevarati carpisti mai avem de batut multe maluri. dar sa ne intoarcem la acest titlu(adevarat carpist)pana si cei mai adevarati pescari de crap din toata lumea au inceput sa prinda experienta in lacuri si rezervatii unde puteau experimenta si practica cu succes acest hobby(vezi nash, r .ripamonti, etc)sa mergi pe un lac cu plata zicea cineva ca prinde orcine , ca e plin de peste, intradevar pesti sunt multi dar nu prinde orcine , pt ca sunt foarte pescuiti si supusi la stres , presiune mare pe lac. incat au devenit suspiciosi , se hranesc cu fria din cauza intepaturilor .asa ca nu e chiar asa usor. sa pescuiesti in ape libere e frumos e captivant si plin de surprize, dar stiti bine ca nu mai e chiar asa, vin aia de la fipsas si te tot rup de... ca nu ai voie aia sau ailalta. daca nu ei nu mai e loc ca sunt ai nostri fratiori cu o padure de undite si trag afara tot ce misca in apa, asa ca zic eu nu e mai bine sa mergi intrun loc frumos amenajat , dormi linistit in cortul tau fara sa te deranjeze nimeni, pescuiesti linistit si in pace, un pescar adevarat se descurca bine in orce situati asa ca ...a pago ho no important e sa te simti bine , eu am pescuit mult in ape libere, lacul superior mantova, po dtrece pe langa casa mea la 3 km, dar de fiecare data cand am iesit la pescuit ba au venit cei de la fipsas sa nu montez cortul , ba nu e voie cu masina ca speriem pasarile , acum au inchis caile de acces, ca sa nu mai poti merge cu masina,cum sa cari tot arsenalul pe mal ?si asa zicem ca am ajunge totusi , ba e deja plin ,sau pesti mai putin ca cu o saptamana inainte sa dat cu plasa sau cu curent stiti voi de cine. asa ca ma duc si arunc in apa boilies si nada si tot tacamul sa prind ce?ce a fost candva?nu merg frumos la un lac PAGO, si imi fac pescuitul linistit ,
no kill&catch&release

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”