Raul PO

Moderator: vali003

Avatar utilizator
giovi24
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 29 Iul 2013, 21:35

Re: Raul PO

Mesaj de giovi24 » 29 Iul 2013, 21:44

salut tuturor prieteni pescari,eu stau in castegniato,provincia di brescia,intradevar pe raul po am avut multe partide de pescuit beton ca sa zic asa,locul meu preferat este la isola seraffimi,la baraj(la bolovani) unde se varsa barajul,sau poul mort cum se mai zice,stie cineva daca este somn in zona?credeti k la ficat as face treaba?va multumesc si ast parerile voastre,pana atunci fir intins

Avatar utilizator
Ciombelete
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 10 Ian 2014, 13:36

Re: Raul PO

Mesaj de Ciombelete » 10 Ian 2014, 13:55

Salut prieteni pescari!
Sunt din Arad, pescuiesc de vre-o 6 ani aproape exclusiv in ungaria pe Cris, Tisza si pe bratele moarte al Crisului.
Anul asta mi-am propus sa merg in italia sa incerc sa ma satur si eu de pescuit.. pe raul PO. Initial am vrut Ebro, dar e mult mai departe, si acolo nu pot pescui noaptea.. ceea ce nu e pe placul meu si nici nu vreau sa pescuiesc cu frica-n san riscand belele cu autoritatile spaniole..
Perioada ar fi imediat dupa Paste ( 21 aprilie - 01 mai) ininte de inceperea prohibitiei la Crap.
Inca nu stiu unde si cum sa merg, am citit muuuuulte informatii pe net, dar nu sunt chestii concrete.
Voi merge impreuna cu un prieten impatimit al pescuitului la Somn. Eu insa sunt mai mult axat pe pescuitul Crapului.
Inca nu stiu unde - am citi mut cum ca in Ostigia ar fi OK, acolo e si Canal Bianco..
Alta zona interesanta pentru mine ar fi la varsarea raului Oglio in Po..
Am mai citit despre Ticino..
Aici am citi ceva despre Tanaro.. aia ar fi un piic mai departe, dar daca sunt locuri frumoase si bogate in peste - de ce nu?
Am nevoie de cineva sa ma indrume cat mai exact, vreau sa stau cam o saptamana pe malul apei.
Am inteles ca doar pe PO se poate campa, si asta cu strangerea cortului la maxim o ora dupa rasarit - ok..
Ceea ce caut - ar fi cam asa - zona in care sa pot ajunge cu o masina 4X4 (Sharan) unde sa pot campa cat mai aproape de apa, sa pescuiesc peste noapte.. sa nu fie en plaza ca sa ma omoare soarele, as prefera padure sau macar sa fie cativa copaci sa am umbra.
Sa am acces la apa sa pot intra cu barca, sa nu fie malul foarte abrupt.
Sa nu fie curent prea puternic, ca sa pot nadi.. desi vom pescui exclusiv la stationar de pe mal.
Sa fie o zona unde se pot prinde atat crapi cat si somni..

Stiu ca cer prea mult, da nah, cam in conditi de-astea pescuiesc in Ungaria, numai ca acolo nu am avut capturi foarte mari.

Nu merg ca sa plec cu tone de peste acasa, vreau sa pescuiesc si sa ma simt bine..
Am citit ca locurile sunt greu de gasit, ca multe zone is private si nu te lasa nimeni sa intrii cu masina.. si in majoritatea zonelor nu poti ajunge la apa..
Rog colegii pescari din zona sa imi dea mai multe indicii unde as putea merge, sau daca e cineva dispus cand ajung acolo sa ma indrume la fata locului..

Cu respect,
Gabi

Avatar utilizator
Ciombelete
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 10 Ian 2014, 13:36

Re: Raul PO

Mesaj de Ciombelete » 14 Ian 2014, 18:08

Salut Prieteni pescari!
M-as bucura daca ar putea cineva sa raspunda pe aici pe forum la acest subiect..
Se pare ca am cam rezolvat problema locatiei - voi merge la Ostiglia, am gasit pe cineva dispus sa ma indrume la fata locului..
In cursul lunii aprilie 2014 - in functie si de starea vremii.
Mai am cateva nelamuriri
Regulamentul referitor la barca.. voi avea o barca de 4 persoane de 5.5 m fara motor, pe care vreau sa o folosesc strict pentru a duce monturile. Fara motor, doar cu sonar.
1 - am nevoie de permis de navigatie?
2 - Am nevoie de asigurare pentru barca?
3 - Este nevoie de dezinfectie pentru barca + chitanta care sa ateste faptul ca a fost dezinfectata?

Rog pe cineva sa imi raspunda, nu vreau sa imi iau amenda, nu cunosc legislatia.
Din cate am citit, ar trebui permis pentru barci mai mari de 10 m si cu motoare mai mari de 40 de cp, dar am inteles ca regulamentul difera de la o provincie la alta.

As aprecia muuuult de tot daca cineva mi-ar oferi informatiile astea

Cu respect,
Gabi Ionita

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”