clean 2009

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: clean 2009

Mesaj de mircea13 » 11 Apr 2009, 16:24

Salut. Daca vanzatorul e pescar de spinning le cunoaste iar daca nu atuci nu ! Dar mai e un dar el( vanzatorul )are tot interesul ca sa le vanda pe toate indiferent daca prind sau nu peste ele prind in mod sigur pescari incepatori sau mai vechi cu mai putine cunostinte in domeniu. Sunt si situatii cand o naluca( vobler,lingura,etc) astazi prinde foarte bine iar maine nu prinde nimic.Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: clean 2009

Mesaj de pescarescu » 11 Apr 2009, 21:23

aspreala scrie:numai la vobler, respectiv salmo hornet si tiny si cozma 03 si s3
ce spui ne niste poze cu voblerele ( cele la care ai prins ) ; sint zeci de voblere in toate formele si coduri de marime si culoare pe care nici vinzatorul de la magazin nu le cunoaste (iti pune in fata o plansa cu zeci de voblere si zice sa iti alegi tu ).sper sa nu te deranjeze si sa nu fie un secret.[/quote]
se rezolva dar intr-o zi-doua, acum sunt conectat cu telefonul si nu pot incarca poze
promit sa revin cu pozele, dau si indicatii, nu sunt secretos, o singura rugaminte c&r, nu de alta dar cleanul nu are decat valoare 'emotionala' si din pacate e din ce in ce mai rar
a, si inca ceva, pentru cei din tg jiu, daca urmareste cineva acest forum, la voi acolo a fost un accident nuclear, ceva, ca sapt trecuta am vazut niste cleni cum nu am mai vazut in ultimii 30 de ani de cand ma ocup cu sportul asta
la metru fratilor, credeti-ma =P~
clean ca-i cunosc mai bine decat pe nevasta-mea! :D

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: clean 2009

Mesaj de old_radu » 12 Apr 2009, 10:39

pescarescu scrie:... dau si indicatii...
...vezi ca a mai fost unu , care dadea indicatii ... si l-au impuscat astia , in '89... :)) :)) :))

Fir intins ! ...tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
aspreala
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Feb 2009, 20:50

Re: clean 2009

Mesaj de aspreala » 12 Apr 2009, 13:28

...vezi ca a mai fost unu , care dadea indicatii ... si l-au impuscat astia , in '89... :)) :)) :))

astept pozele ... in "sportul" asta sint multe "secrete si secretosi" care spun ca nu au prins nimic iar peste citeva zile ( cind nu mai maninca pestele ) ii auzi spunind ..."sa vezi ce bucati am prins saptamina trecuta" ... pentru unii (multi asa zisi prieteni) totul e o competitie care trebuie sa aiba cistigatori ( ei ) si pierzatori ... pentru cei care au un servici si ies la pescuit o data la 2 saptamini mai mult pentru recreere nu prea e timp pt. secrete ; cind mai si prindem ceva peste putem zice "A FOST O ZI PERFECTA"....

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: clean 2009

Mesaj de pescarescu » 12 Apr 2009, 23:30

old_radu scrie:
pescarescu scrie:... dau si indicatii...
...vezi ca a mai fost unu , care dadea indicatii ... si l-au impuscat astia , in '89... :)) :)) :))

Fir intins ! ...tuturor. ;)
=))
corect, impartasesc din experienta, suna mai bine?!?
sau ma dau mare???? >:)

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: clean 2009

Mesaj de mayer_maryus » 14 Apr 2009, 08:47

cu tot respectul, daca voi credeti ca daca va spune cu ce naluca, care in cazul nostru este voblerul sau rotativa, gata il zapaciti?? :-S
eu va zic ca nu e chiar asa, conteaza mult experienta, felul in care te camuflezi sa nu te vada pestele,
felul in care joci naluca, alegerea locului unde sa arunci sau alte chestii :-??

Avatar utilizator
hades
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Iul 2008, 12:13

Re: clean 2009

Mesaj de hades » 14 Apr 2009, 16:26

mayer_maryus scrie:cu tot respectul, daca voi credeti ca daca va spune cu ce naluca, care in cazul nostru este voblerul sau rotativa, gata il zapaciti?? :-S
eu va zic ca nu e chiar asa, conteaza mult experienta, felul in care te camuflezi sa nu te vada pestele,
felul in care joci naluca, alegerea locului unde sa arunci sau alte chestii :-??
zi-le tu mayer!!!
Ai dreptate, e vorba cum dai din mana :D , nu neaaparat naluca, desi de multe ori conteaza si aceasta.....

Pescarescu, merg si eu la jiu cu tine, la aia de 1m, ca m-am saturat de astia "mici" la kil, de pe Neajlov >:)

Fire in tensiune!!!! ;)

Avatar utilizator
aspreala
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Feb 2009, 20:50

Re: clean 2009

Mesaj de aspreala » 14 Apr 2009, 17:22

aviz 'meseriasilor' ce ar fi sa postati si voi niste poze pe forum ca doar de aia intram , si daca se poate sa ne impartasiti si noua di experienta voastra ( secretosii ar face mai bine sa nu se mai oboseasca ca de minciuni pescaresti sintem satui -'ca doar sintem pescari"). Topicul se cheama "CLEAN 2009" . Pina acuma poze au fost postate doar de Pescarescu iar restul si-au dat doar cu "parerea" si "presupusul".Uite ca provocarea am lansat-o "eu" care sint un "novice" in pescuitul cu naluci la clean .

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: clean 2009

Mesaj de pescarescu » 18 Apr 2009, 21:45

stiu ca am promis sa pun poze cu voblerele, dar nu am reusir, oricum se vad si in cele postate pana acum
mai incerc sa mai adaug cateva cu dorado, prinsi zilele astea
100_1340.JPG
100_1374.JPG

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: clean 2009

Mesaj de pescarescu » 20 Apr 2009, 09:45

si inca una frumoasa cu un yo-zuri
sunt acum destule modele de voblere in poze
tottal de acord cu mayer, conteaza cred mai mult tehnica decat voblerul!
clean cu yo zuri 2009.JPG

Avatar utilizator
aspreala
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Feb 2009, 20:50

Re: clean 2009

Mesaj de aspreala » 20 Apr 2009, 18:56

Frumoase capturi . Azi am incercat si eu dar fara rezultat , am prins unul mai mic decit palma la un vobler "atack" de 2,5 cm ( alb cu capul rosu ) .De incercat am mai incercat cu un "cozma" de 3 (imita un bibanel ) dar fara zezultat ( poate tehnica a fost de vina sau vremea ca au fost nori si mai si tuna ...??? ).Am si eu o intrebare : cam cite lansari faci cu un vobler pina sa il schimbi cu altul si dupa ce criteriu iti alegi voblerul cu care sa dai ??? TINE-O TOT ASA !!!

Avatar utilizator
bogdan_alex
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 24 Apr 2009, 09:25

Re: clean 2009

Mesaj de bogdan_alex » 24 Apr 2009, 09:38

Bine v-am gasit pe acest forum!

Pescarescule i-ai inebunit pe baietii astia de aici vad. Da lasa ca te parasc eu cu ce dai...de parca ar conta :) .
Dar deh, lumea e curioasa si parca vezi ca le cumpara , dau cu ele si zic apoi ca am mintit ca ei nu au prins nimic.

Te sun sa-mi dai si mie ultima poza in HD :)

Cat despre voblere sa zicem asa:

Salmo Hornet h2s sau h2f majoritatea culorilor ( D , GS, RS, RT ) in functie de zi si inspiratie
Salmo Tiny IT3S sau IT3F , culori la fel...cam toate merg ( HT, OYT , BC, SI )
Dorado Alaska
Dorado Lake
Cozma
Strike Pro Pygmy

Restul mai descoperiti si voi in functie de situatie. Oricum cand nu vrea, nu vrea, si cand vrea il prinzi la tot ce arunci in apa si da din fund un pic.

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: clean 2009

Mesaj de pescardeclean » 24 Apr 2009, 19:38

Cred ca toti pescarii ce pescuiesc la voblere ar trebui sa fie de acord cu ce spune bogdan_alex. Cand nu vrea nu vrea, cand mananca ii prinzi la orice.
E o chestie de inspiratie. Au fost zile in care am prins foarte bine dar rar doi la acelasi vobler.
Eu personal daca dupa cateva lanseuri nu am lovituri il schimb automat cu altceva.
Ajung cateodata sa cred ca dupa ce am prins la un anumit vobler o lunga perioada nu mai sar pe el, iar in momentul in care il schimb mai lovesc unul :D !
Fir intins la stiuca la toata lumea

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: clean 2009

Mesaj de pescarescu » 26 Apr 2009, 11:38

aspreala scrie:Frumoase capturi . Azi am incercat si eu dar fara rezultat , am prins unul mai mic decit palma la un vobler "atack" de 2,5 cm ( alb cu capul rosu ) .De incercat am mai incercat cu un "cozma" de 3 (imita un bibanel ) dar fara zezultat ( poate tehnica a fost de vina sau vremea ca au fost nori si mai si tuna ...??? ).Am si eu o intrebare : cam cite lansari faci cu un vobler pina sa il schimbi cu altul si dupa ce criteriu iti alegi voblerul cu care sa dai ??? TINE-O TOT ASA !!!
Pai treaba sta cam asa: incep cu cele care au dat rezultate anterior, daca nu observ nici un atac sau urmarire in 15-20 de lanseuri schimb, in general culori naturale pe apa limpede si mai tari pe apa mai tulbure dar nu putine au fost cazurile cand am avut activitate cu fire tiger pe apa cristal!
In perioada asta sunt la bataie, stau la apa mica , pe pietris, si cred ca ataca mai mult din agresivitate si teritorial decat de 'foame', oricum, toti trebuie sa se intoarca de acolo de unde au venit, ii iei in mana si incep sa verse icrele si laptii, asa ca mai dati-le o sansa si lor si pescarilor din aniii viitori!
Mai cred si ca acum, in perioada asta, sunt sanse sa gasesti trofee adunate la un loc, in general exemplarele mari sunt solitare, dupa ce prinzi unul e bine sa te muti si eventual sa te intorci dupa 2-3 ore.

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: clean 2009

Mesaj de pescardeclean » 27 Apr 2009, 16:49

Nu pot sa atasej poze. ~x( Ma ajuta cineva?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”