Pescuit la avat

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 31 Dec 2007, 13:53

clar !! e foarte logic ce spui tu ! adica nu pot concepe o matrita fara a concepe intai lingura si a vedea cum se comporta ea si abia apoi sa incep productia, ca sa zic asa.

Avatar utilizator
Cati
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Dec 2007, 10:32
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Cati » 31 Dec 2007, 15:11

Da , asa cred ca este mai bine . Eu testez oscilantele un timp mai indelungat , am oscilante pe care nu le-am multiplicat decat dupa aprox. 1an de "tatonari" ... :wink:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2008, 14:27

30 dec la Rast cu twister
picture-0124.jpg
picture-0123.jpg
Mentionez ca nu am dat mai mult de 20 de min la naluci pt ca inghetau inelele, firul si mai ales mainile :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Pescar Brailean » 11 Feb 2008, 22:09

Am shi eu o intrebare ce culori shi ce dimensiuni sunt indicate la twistere pt pescuitul la avat in sezonul rece(vreau sa incerc pe Dunare pt ca am nishte locuri laudare de altzi pescari)Multzumesc anticipat!!!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mini_mic » 12 Feb 2008, 11:43

Poti folosi twitere galbene, rosii si roz. Bineinteles ca si albe, asta nu se mai pune in discutie :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 15 Feb 2008, 00:38

Eu as merge tot pe culori apropiate celor ale pestisorilor prada: sidef, argintiu cu negru pe spate, galbui cu negru pe spate, cam astea imi dau mie incredere. Ca marimi zic eu ca cele de 6 cm shad si 6cm sau un pic mai mari twister vierme.Tre sa recuperam un pic mai lent ca in sezonul cald astfel in cat twisterul va lucra la o adancime mai mare, caci avatii stau mai jos .PS: Lui mini se pare ca ii place rozul :D :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mini_mic » 15 Feb 2008, 15:53

Florine degeaba razi, si eu am fost la fel de suprins sa vad si sa constat ca pe Dunare cel mai bine au mers twisterele de culoare rosie/roz.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 15 Feb 2008, 23:53

Mai mini ce sa zic, chestia asta am observat-o si eu, sa iti dau un exemplu: eram intr-o toamna pe jiu dand la twister dupa avati. Am ajuns intr-un loc care parea promitator si vreau sa zic ca am scanat locul ala cam 20 de min fara nici un atac, parca era mort. Dupa vreo 10 min a venit un foarte bun pescar de spinning care frecventeaza acea zona "nea Doru" si care a si colaborat din cate am auzit cu una sau mai multe reviste de pescuit. In aproximativ 5 min a luat 2 avati cam la 1.5-2kg bucata spre stupefactia mea, i-a pozat si le-a dat drumu ca un bun pescar sportiv ce e. M-am dus sa vad cu ce dadea si avea un twister portocaliu cam de 10 cm. Am fost foarte surprins de aceasta intamplare si am ajuns la concluzia ca diversitatea da rezultate insa incapatanat cum sunt merg tot pe culorile naturale caci imi dau mai multa incredere. Fire incinse!!!
PS: cum sa iti placa rozul? :D :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuit la avat

Mesaj de RaPpSodIq » 20 Mar 2008, 23:49

Poate ca sunt acuma un pik offtopik dar sa va spun o povestioara despre ce am vazut. Asha ceva le doresc tuturor pescarilor sa vada. Ii de domeniul filmului....mirific ce sa mai spun. Vara cand cota muresului este mica, intr-o zona langa Alba Iulia, muresul trece printre niste dealuri, in care a sapat niste rape foarte adanci. Din vf dealului se vede muresul foarte mic si ingust. O zona superba. Apa in acea zona, pe o jumatate de rau nu are mai mult de 1 metru adancime, si fundul este format din mealuri. (mealul este un fel de pamant lutos, ca piatra, nu exista fir de mal pe el, calci ca pe ciment). Aceste mealuri s-au format ca o retea de canale subagvatice, inguste cam de 1 m, care se tot intersecteaza, ca un paienjenish. Spre stupoarea mea vara trecuta prin august am mers sa dau la vobler acolo, ca se prindea avat frumos. Credetzi-ma va rog ca nu am putut pescui. Ma uitam ca vaca in calendar ce se intampla in apa, muresul find ff limpede si apa de 1 m (doar canalele din mealuri aveau cam 2 m adancime). Deci ce se intampla acolo. Se vedea ca o pleznitura, nici nu ziceai ca ii atac de avat, iesea din canalele acelea. Se vedeau morunasi, platici, scobarei, cat palma care la atacul avatului zburau pur si simplu din apa, si se dadeau peste cap, iar avatu rata tot timpu la prima lovitura, dar pana sa cada victimele pe apa, el mergea pe la suprafata prin acele canale, cotea frumos, se intorcea si chiar la contactul cu apa a pestilor ii lua. Vreau sa va spun ca erau avai ff mari, cam cat piciorul, nu pot sa estimez cate kilograme aveau. Dupa ce apucau prada se scufundau frumos in canalele acelea. Erau submarine pe fatza. Ceva nemaipomenit. Vara asta sper sa reusesc sa filmez daca voi mai vedea asa ceva. Sper ca nu v-am plictisit cu patzania mea.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Pescuit la avat

Mesaj de Pescar Brailean » 21 Mar 2008, 00:04

Chiar ca a fost de domeniul filmului!Ca un pescar de rapitor ce sunt cred k mi-ar fi placut LA NEBUNIE sa asist la asha ceva :!: SHI MAI ALES CU AVATZI CAT PICIORUL :!: :shock: Norocosule! ---<><

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit la avat

Mesaj de old_radu » 06 Sep 2008, 21:13

Se pare ca sezonul "plin" al avatului se apropie de sfarsit.
Pana in aceasta vara nu am prins avati de dimensiuni "punctabile" din diverse motive.In schimb am facut o documentare laborioasa pentru a cunoaste comportamentul acestui peste si am constatat ca inca sunt lacune serioase.Teoria ca teoria...vorba aia...practica in schimb mi-a adus satisfactii in sensul ca am prins mai multi avati,dar niciunul mai mare de 3 kg.
php7wMTu9PM.jpg
...astia sunt "proaspeti",prinsi azi,la mult contestatul vobler Salmo thrill

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de PsiHo » 07 Oct 2008, 17:42

eu am prins numai la vobler Rapala Count Down 7cm/8gr dar nici n-am incercat cu altu. numai bucati de 1kg cel mai mare care a intrat avea 2,700kg am prins si mai mici la care le-am dat drumu.e ceva de vis sa dai la avat..vezi atacu..drilu..super dar din pacate am avut o lanseta care mai mult de 5-7m nu lansam.in primavara akum ma dotez k-lumea ca mai e putin si vine iar vara ;))

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de PsiHo » 07 Oct 2008, 19:05

daca tot m-am bagat in seama..o mulineta buna la avat? ma gandeam la okuma zeon FD e buna?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mini_mic » 09 Oct 2008, 21:34

PsiHo scrie:daca tot m-am bagat in seama..o mulineta buna la avat? ma gandeam la okuma zeon FD e buna?
Mulineta buna la avat .....nu iti trebuie un echipament specific pt avat. Mulineta de care zici e foarte buna, batul conteaza mai mult, adica sa iti permita sa arunci si naluci usoare ( rotative si voblere mici ) si mai greute. Desi atacul e violent dupa avatul e un peste care nu lupta foarte mult, asa ca poti opta pt. un echipament light.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de PsiHo » 09 Oct 2008, 21:45

un bat de 210 /240 cu putere de aruncare 5-25 gr e bun? o tin numai de avat

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”