Pescuit la avat

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit la avat

Mesaj de old_radu » 09 Oct 2008, 23:03

@ PsiHo...
Mi-as permite sa-ti sugerez sa te orientezi spre o lanseta de 2,70 m; 10-30 g.; M; si actiune semiparabolica.
Argumentele ar fi...lungimea mai mare iti ofera posibilitatea sa executi lanseuri mai lungi-de multe ori avataul ataca la distante mari de mal si ai nevoie de aceste lanseuri; sa aiva puterea sa arunce naluci de 10-30 g.-la fel aceasta greutate te ajuta pt. lanseuri; actiunea medie(M) iti confera atenuarea socului care il resimti in momentul atacului si tot odata incarcarea lansetei in momentul lanseului te ajuta la aruncari cat mai lungi.
Este o parere proprie si eu asa inteleg ca trebuie sa fie o lanseta pt avat.

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuit la avat

Mesaj de old_radu » 09 Oct 2008, 23:20

P.S. ...neaparat o mulineta al carei pret sa fie in jurul a 300-400 ron,deci o mulineta din "gama de mijloc".Spun asta deoarece mulineta este supusa la un "travaliu" intens datorita numeroaselor lanseuri,recuperarilor in viteza, a nalucilor mai grele si a fortei de aruncare ,uzurile ce apar sunt foarte mari la o mulineta mai "slaba "
...repet ,nu este o regula ci doar o parere personala :wink:

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit la avat

Mesaj de PsiHo » 13 Oct 2008, 10:03

asta in timp..nu vreau sa ma perfectionez deodata..vreau ceva mai slab si din ce in ce sa cresc :) nu pescuiesc in fiecare zi la avat,doar de 3-4 ori pe an.ms pt sfat

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Pescuit la avat

Mesaj de kataucv » 03 Dec 2008, 17:29

am luat un singur avat anul asta , pe canalul de apa calda de la termo de la Isalnita la un vobler atack(gipo)in rest da decat cleanu,

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mini_mic » 03 Dec 2008, 19:24

kataucv scrie:am luat un singur avat anul asta , pe canalul de apa calda de la termo de la Isalnita la un vobler atack(gipo)in rest da decat cleanu,
Cred ca era si singurul :D. Serios vbind, la cata poluare se deverseaza prin canalul ala imi e greu sa cred ca e un loc propice pt avat.

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Pescuit la avat

Mesaj de kataucv » 06 Dec 2008, 20:18

mini_mic ,din cate am inteles si tu esti din craiova!Tu pe unde te duci?si ieri am fost la canal si am incercat sa dau la avat , dar era apa prea tulbure,si m-am orientat spre somn :D

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la avat

Mesaj de mini_mic » 09 Dec 2008, 01:01

kataucv scrie:mini_mic ,din cate am inteles si tu esti din craiova!Tu pe unde te duci?si ieri am fost la canal si am incercat sa dau la avat , dar era apa prea tulbure,si m-am orientat spre somn :D
Dunare in mare parte :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 09 Dec 2008, 01:52

Kataucv, nu te lua dupa mini ca vb prostii, daca nu bate zona aia nu are de unde sa stie de potentialul ei :x crede-ma ca de la canal(inclusiv) pana in spatele combinatului ai sanse sa prinzi avat de mai mare frumusetea, insa de la an la an situatia difera, sunt ani cu f mult avat si ani cand nu se prinde mai deloc. Ti-as sugera sa cauti avatul in zona aia cand este f frig si se rareste maruntisul, altfel sansele sunt mici. Si incearca twisterele shad de 6cm sau rotative nr 2-4, voblerele nu au asa mare succes (cel putin in zona asta). Hot Spot : chiar la teava de evacuare din spatele combinatului, daca nimeresti o zi buna o sa ramai surprins de cata activitate are avatul acolo (mai ramane sa il pacalesti :D )
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kataucv
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 22 Noi 2008, 12:10

Re: Pescuit la avat

Mesaj de kataucv » 09 Dec 2008, 16:45

Multumesc frumos,chiar azi am vorbit cu un prieten ca sa facem vineri o partida la teava.Am sa raspund cu o fotografie daca am sa prind ceva. :)






Cu respect !!! FIRE INTINSE !

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 10 Dec 2008, 01:24

Sa ai parte de capturi!! vezi ca se mai baga si somn acolo. Un amic de-al meu a avut in 2 pescuituri 2 somni mari in lanseta, nu a scos niciunul :-w
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: Pescuit la avat

Mesaj de vampir » 17 Dec 2008, 20:31

ei nu curge numai miere pe tzeava aia .sunt f multi obleti in zona si mult mai greu de pacalit avatul pe acolo dar daca insisti si dai si cu ce trebuie poate ai sa pui si niste poze.neastefane papa nene si pe voblere in zona aceia si inca binisor sau vrei sa prinzi numai tu?? :)) este costisitor din cauza agataturilor dar fiecare are experienta lui si ideile lui.sa speram ca urca si ceva avat ,somn dupa viiturile astea.fir intins pe viitor.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 18 Dec 2008, 01:03

Nu zic ca nu papa pe voblere, eu spun ca din experienta mea si a pescarilor care bat zona frecvent, se baga mai bine la twister. Ce nu am incercat acolo este un popper, cred ca ala ar fi ceva ce avatii aia nu prea vad acolo :)) Daca il stii pe "nea Doru" sa il iei la intrebari, si o sa vezi. Omu ala numai la rapitor da si a prins de toate, inclusiv crap, cteno (la naluci). Daca e un avat acolo, nea Doru ii pune sarma in nas mai mult ca sigur. Totodata cred ca e primul pescar pe care l-am vazut eliberand peste (avat) de 2 kg.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: Pescuit la avat

Mesaj de vampir » 19 Dec 2008, 18:16

domnului doru probabil nu ii place avatul iar ce spui tu nu este ceva de invidiat sau de pus model exact cum am spus are fiecare ideeile lui. de dat exemplu este unul care pune in apa pestele sub dimensiunea legala sau care daca a prins 3-5 kg cum scrie la permis pleaca acasa.acum nu vb de persoane care sunt acum la tv sau la servici si nu sunt pe forum.de laudat este unul care m-ai si strange peturile si le duce in locul care trebuie sau care in prohibitie m-ai suna si jandarmii cand atatia rup in doua barajul dand la agatat.nea doru este un tip care are experienta bogata si nu cred ca ne permite sa il barfim ca oricare altul. cumpara twistere des din chiriac si iti spun si marcile si culorile pe care le ia dar nu pot copia pe nimeni si nici lauda.aici ne lasam opiniile personale,sa invete si altii daca putem si daca vrem.lasal pe nea doru sa faca linistit cartabosii.iti doresc fir intins si sarbatori fericite!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 21 Dec 2008, 01:12

Mai,mai, dar repede te aprinzi si nu inteleg de ce, era vorba de pescuit la avat si am dat o persoana ca exemplu de pescar bun de spining si de om cu bun simt. Acum ce imi dai de inteles? ca daca lauzi pe cineva fara ca el sa stie se numeste barfa? Fir intins si din cate vad sigur nu pescuiesti asa des pe Jiu si sigur ai inceput sa pescuiesti pe Jiu de la viituri incoace. Fir intins si Craciun Fericit!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: Pescuit la avat

Mesaj de vampir » 21 Dec 2008, 18:27

stai linistit nea stefane nu m-am aprins pt ca nu am motive si scz daca modul meu de exprimare a fost prea direct insa nu am crezut ca este necesar sa las un C.V. sa ma creada lumea sau de ce sa ma laud??am intrat pe forum sa invatam uni de la altii din experienta fiecaruia iar daca stim ceva mai mult decat altii sa ii ajutam si pe ei cu ce putem ,asa vad eu lucrurile.uite eu te intreb pe tine ceva:in cat timp ai prins in jur de 200 kg rapitor pe jiu??c-am asta a fost captura mea de clean in acest sezon in afara de somnii,mrenele si avatii de primavara.acum crezi ce vrei tu.insa discutia noastra nu este benefica aici.eu inchei .va doresc fir intins si sarbatori fericite!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”