Pesti rari

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
tudorabr
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 01 Feb 2009, 13:48
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de tudorabr » 24 Mar 2009, 11:26

Da ai ghicit tata e patron la o firma de articole sportive. Si scuze am vrut sa scriu mreana .

Avatar utilizator
comanionel_dante
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 06 Oct 2008, 16:53

Re: Pesti rari

Mesaj de comanionel_dante » 28 Mar 2009, 20:58

am prins pe siret un peste care nu stiu ce este. cca. 20 cm. lunguiet, triunghiular, plat pe burta, bot lunguiet, gura dedesupt (ca la mreana) solz mici si ascutiti, culoare alb-galbui cu pete maronii aproape rotunde.stie careva ce peste este?
(prins la rama rosie)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de gor965 » 29 Mar 2009, 00:57

comanionel_dante scrie:am prins pe siret un peste care nu stiu ce este. cca. 20 cm. lunguiet, triunghiular, plat pe burta, bot lunguiet, gura dedesupt (ca la mreana) solz mici si ascutiti, culoare alb-galbui cu pete maronii aproape rotunde.stie careva ce peste este?
(prins la rama rosie)
O cega probabil ! Ori alt exemplar tanar de sturion ! (viza ,pastruga ...astia mai urca pe Siret ,morunul si nisetrul foarte rar )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pesti rari

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Mar 2009, 03:31

Si eu sunt tot de aceasi parere. Eu am prins cega pe Muresh in zona Zam. Si auzeam batranii in sat spunand ca acum cativa ani cand nu exista asa multa poluare, se cauta cega, la fal ca scobarul si se prindea destul de multa in acea zona. Desi e putin ciudat, (migrator am inteles), dar urca prea mult....Dunare -Tisa - Mures. Si am mai prins pietrar, cred ca tot o ruda a fusarului. Fusarul oricum este un peste sensibil si inmultirea acestuia este un semn bun, ca apele nu mai sunt chiar asa poluate.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pesti rari

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Mar 2009, 03:36

Totusi exista posibilitatea sa fi fost Moioaga (mreana vanata), dar daca spui ca avea bot lung si gura sub avesta, sigur a fost cega.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
mayer_maryus
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 31 Mar 2009, 15:34

Re: Pesti rari

Mesaj de mayer_maryus » 31 Mar 2009, 17:26

nu stiu daca se incadreaza la acest capitol...
cel mai rar peste rapitor prins de mine si vazut live sa zic asa este o vaduvita:)
a intrat la vobler cand dadeam dupa clean...sincer cand l-am scos din apa nu stiam ce pesteeste.

Avatar utilizator
nch
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Oct 2008, 18:07

Re: Pesti rari

Mesaj de nch » 15 Mai 2009, 03:16

Un pietrar la aproximativ 30 cm. si putin sub 1 kg. pe Sulina la mila 19,5. Luat la rama serpeasca. Dupa 3 zile de ploaie si horinca am uitat de poze! :D
Ulterior am aflat de la tata google ca e un peste destul de rar mai ales la dimensiunile mentionate! Eu credeam ca e crocodil dar mi-a spus un localnic numele popular...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pesti rari

Mesaj de RaPpSodIq » 15 Mai 2009, 22:51

Sigur nu era fusar? Fusar se mai prinde si oe Mures si pe Dunare, dar pietrarul...... :-S
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pesti rari

Mesaj de doru » 17 Mai 2009, 22:31

gor965 scrie:
comanionel_dante scrie:am prins pe siret un peste care nu stiu ce este. cca. 20 cm. lunguiet, triunghiular, plat pe burta, bot lunguiet, gura dedesupt (ca la mreana) solz mici si ascutiti, culoare alb-galbui cu pete maronii aproape rotunde.stie careva ce peste este?
(prins la rama rosie)
O cega probabil ! Ori alt exemplar tanar de sturion ! (viza ,pastruga ...astia mai urca pe Siret ,morunul si nisetrul foarte rar )
CEGA nu are solzi ,ci niste placi osoase ,destul de proeminente la pipait.Poate era Prundar sau Fusar ,dar ar fi bine ca sa se mai uite pescarii in carte specialitate sau in plansele ce sunt de obicei atarnate pe la asociatiile de pescuit,nu sa se dea cu presupusul pt. un peste comun .

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de gor965 » 18 Mai 2009, 01:12

doru scrie:
gor965 scrie:
comanionel_dante scrie:am prins pe siret un peste care nu stiu ce este. cca. 20 cm. lunguiet, triunghiular, plat pe burta, bot lunguiet, gura dedesupt (ca la mreana) solz mici si ascutiti, culoare alb-galbui cu pete maronii aproape rotunde.stie careva ce peste este?
(prins la rama rosie)
O cega probabil ! Ori alt exemplar tanar de sturion ! (viza ,pastruga ...astia mai urca pe Siret ,morunul si nisetrul foarte rar )
CEGA nu are solzi ,ci niste placi osoase ,destul de proeminente la pipait.Poate era Prundar sau Fusar ,dar ar fi bine ca sa se mai uite pescarii in carte specialitate sau in plansele ce sunt de obicei atarnate pe la asociatiile de pescuit,nu sa se dea cu presupusul pt. un peste comun .
Cum ai spus dumneata : "Poate era Fusar" ...asa am spus si eu "Probabil o Cega" ! Asta ptr. ca in lipsa unei poze ,descrierea e destul de ambigua si unele caracteristici se intalnesc la ambele specii ! Dar poate ar trebuii sa facem ciocu' mic , noi astia mai nepriceputii in ale pescuitului de prin carti si planse si sa asteptam cate un raspuns destept o data la 2 luni ! ...si daca-mi gasiti si vre-o greseala gramaticala...puteti s-o pastrati ! ;)... :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pesti rari

Mesaj de stefanflorin » 20 Mai 2009, 11:17

pai fusarul e plat pe burta, oare cum triunghiular, gura sub, solzi aspri la atingere, ca smirghelul, pete maronii, culoarea aia ma deruteaza, alb-galbui...fusarul este maroniu, dar inclin sa cred ca despre ele e vorba. Cega e extraterestu, nu ai cum sa nu o recunosti.
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de gor965 » 20 Mai 2009, 11:38

stefanflorin scrie:pai fusarul e plat pe burta, oare cum triunghiular, gura sub, solzi aspri la atingere, ca smirghelul, pete maronii, culoarea aia ma deruteaza, alb-galbui...fusarul este maroniu, dar inclin sa cred ca despre ele e vorba. Cega e extraterestu, nu ai cum sa nu o recunosti.
Pai ,dl. Florin , fusarul e pe prima pagina a acestui topic ! Daca omul nu l-a recunoscut am luat in calcul dimensiunea (normala ptr. un pui de cega) ,culoarea ,botul lunguiet ,forma triunghiulara si gura DEDESUBT, nu inferioara cum o are Fusarul !
Da' mai mult ca sigur umbla sub acoperire si era de fapt un Mihalt ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pesti rari

Mesaj de stefanflorin » 22 Mai 2009, 23:59

si care e diferenta intre inferioara si dedesubt? :))
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pesti rari

Mesaj de gor965 » 23 Mai 2009, 14:26

stefanflorin scrie:si care e diferenta intre inferioara si dedesubt? :))
Probabil criteriul de referinta in functie de care catalogam pozitia gurii ! Fusarul are gura transversala (in bot) pozitionata la baza capului iar cega ma gandesc ca are gura sub bot (dedesubtul capului) !
P.S
Eu am gandit ceva de genul :
Daca eu locuiesc la Parter intr-un bloc cu 2 etaje ,pot sa spun linistit ca stau dedesubtul etajului 1 ori la un etaj inferior al blocului ! Ambele clasificari sunt corecte dar intr-una baza de referinta este etajul 1 iar in alta,baza este blocul in sine( care are etaj superior ,de mijloc si inferior) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

specii de pesti

Mesaj de sorprodan » 21 Oct 2010, 06:44

ce peste este acesta?
Fişiere ataşate
16102010688.jpg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”