Carasul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de CRYSTYAN » 13 Feb 2008, 21:19

Eu unul nu merg la baltile cu plata sa prind caras.Pe baltile unde am pescuit in jurul TIMISOAREI momeam cu griu fiert si pescuiam cu griu si arpacas.Exemlare de 600-800gr. prindeam la porumb de conserva doar noaptea.LIEBLING,IANOVA,JIMBOLIA,OTELEC si pe canale.

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Carasul

Mesaj de doru » 23 Feb 2008, 20:20

Satisfactii frumoase poate da carasul cand il cauti unde trebuie,cele mai bune rezultate la pluta au fost la paine framantata cu zahar vanilat,dar trebuie atentie la plasticitatea ei.Nadire de cu seara cu mamaliga in adaus de sroturi,canepa,floarea soarelui,seara in cantitate mare iar a doua zi din ora in ora cate putin.La paine se da numai dupa ce este cald ,primavara,vara.
In apele unde sunt exemplare mari si sunt si ceva crapi ,recomand pt pluta fir de 0.16 ca fiind cel minim,caci des la locul nadit vine crapul.Pe fundul apei la momitor incarcat bine cu mamaliga,se da la porumb ,vermusi [din cei mari] .
Exceptand dunarea ,pe celelalte ape pe unde am fost cele mai mari bucati prinse au fost la pluta si in carlig am avut paine.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de kamasan » 23 Feb 2008, 23:27

...asta nu e de prajit... :lol: :wink:
23022008681.jpg
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Carasul

Mesaj de doru » 24 Feb 2008, 16:11

Ai prins pestisorul de aur.Ti-ai pus trei dorinte?

Minunat exemplar,o adevarata placere sa prinzi asa ceva.Nu este compatibil cu tigaia.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Carasul

Mesaj de Margescu Romeo » 24 Feb 2008, 18:38

kamasan scrie:...asta nu e de prajit... :lol: :wink:
Tragel la xerox si populeaza toate baltile ca avem si noi dorinte

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Carasul

Mesaj de APSHD » 25 Feb 2008, 19:36

Nu stiti de unde se pot cumpara esemenea carasi :?:
Sunt interesat sa cumper caras rosu pentru a popula o balta.

Avatar utilizator
mariusvlad
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 06 Feb 2008, 14:06

Re: Carasul

Mesaj de mariusvlad » 06 Mar 2008, 01:56

frumos exemplar , dar cam rar in apele autohtone.am avut ocazia sa vad asa ceva in cateva iazuri private din sudul italiei dar aici ereau folositi ca si decor de gradina.oricum frumos.
ca stil de pescuit , cred ca nimeni nu a pomenit de rubeziana sau match pentru prinderea carasului.eu prefer match-ul , accidental putand sa mai prinzi si crapceni cu acest stil.montura clasica fir 0,14 scufundator , leader 0,10 40-60cm nu mai lung, pluta para alungita cu baza mare in apa intotdeauna, plumbi alice distribuiti 1 foarte aproape de ac si foarte usor, iar 1 2 3 4 la intervale de 5 cm unul de celalalt in felul acesta putandu-se vedea orice miscare, carasul intotdeauna ridicand momeala in momentul muscarii(de unde si punerea pe blat a plutei).Cat despre carlige fiecare poate sa puna ce marime vrea in functie de cat de mare e carasul in locul in care va avea loc sedinta.prenadire 2 zile inaite de partida cu srot facut din canepa prajita si cruda mazare verde nefiarta si daca nu va este scarba o mana de balegar de cal, amestecati tot cu mamaliga fiarta putin ,faceti bulgarasi de marimea unui ou , mdimineata si seara cate 10-15,iar in timpul partidei intretineti vadul cu cate 2 la 30 min.momeala depinde de anotimp patratel viermusi, larve nimfecateodata(pe malul apei ridici bolovanii sa vezi ce fel de nimfe traiesc acolo)si de regula folosesti la fel
eu niciodata nu am ajuns la piata sa cumpar carasel dupa o sedinta ca asta.
fir intins

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Carasul

Mesaj de Adrian Toader » 06 Mar 2008, 13:40

mariusvlad scrie:frumos exemplar , dar cam rar in apele autohtone.am avut ocazia sa vad asa ceva in cateva iazuri private din sudul italiei dar aici ereau folositi ca si decor de gradina.oricum frumos.
ca stil de pescuit , cred ca nimeni nu a pomenit de rubeziana sau match pentru prinderea carasului.eu prefer match-ul , accidental putand sa mai prinzi si crapceni cu acest stil.montura clasica fir 0,14 scufundator , leader 0,10 40-60cm nu mai lung, pluta para alungita cu baza mare in apa intotdeauna, [b]plumbi alice distribuiti 1 foarte aproape de ac si foarte usor, iar 1 2 3 4 la intervale de 5 cm unul de celalalt[/b] in felul acesta putandu-se vedea orice miscare, carasul intotdeauna ridicand momeala in momentul muscarii(de unde si punerea pe blat a plutei).Cat despre carlige fiecare poate sa puna ce marime vrea in functie de cat de mare e carasul in locul in care va avea loc sedinta.prenadire 2 zile inaite de partida cu srot facut din canepa prajita si cruda mazare verde nefiarta si daca nu va este scarba o mana de balegar de cal, amestecati tot cu mamaliga fiarta putin ,faceti bulgarasi de marimea unui ou , mdimineata si seara cate 10-15,iar in timpul partidei intretineti vadul cu cate 2 la 30 min.momeala depinde de anotimp patratel viermusi, larve nimfecateodata(pe malul apei ridici bolovanii sa vezi ce fel de nimfe traiesc acolo)si de regula folosesti la fel
eu niciodata nu am ajuns la piata sa cumpar carasel dupa o sedinta ca asta.
fir intins
sunt incepator in tehnica sheffield si de aceea am o nelamurire: avand in vedere distantele mentionate pentru asezarea alicelor de plumb, rezulta ca tot plumbajul (lestul)se afla pe leader-ul de 0,10 :?:
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 08 Mar 2008, 23:36

Parerea mea este ca daca dai cu forfac de 0.10 degeaba ai firul principal 0.14, nu vei folosi niciodata puterea lui, eu de regula pun forfacul cu 2 sutimi mai mic decat firul principal, sau chiar o sutime (in functie de rezistenta forfacului), iar alicele nu trebuiesc grupate caci e foarte greu sa lansezi, eu le pun pe fir cu distanta crescatoare dinspre carlig spre pluta. Regula de aur: distanta dintre carlig si prima alica trebuie sa fie mai mica decat distanta dintre prima alica si a doua alica caci altfel carligul se agata si rezulta incurcaturi. Plutele care mie mi se par cele mai bune sunt cele waggler si anume prefer modelul stick cu antena (chiar banala pluta de paun sau balurul pe care il gasiti pe camp mesterite cum trebuie sunt un lux) pe vreme calma, trecem firul prin ochetul plutei si fixam adancimea cu 2-3 alice (deasupra si sub ochet). Pentru lanseuri lungi partea mai grea din lest trebuie sa fie reprezentata de alicele care fixeaza adancimea apei (cele din jurul ochetului). Pe timp de vant merg si plutele de calibru mai greu, cele cu bulb. Nu sunt expert in sheffield insa am vazut cum se pescuieste chiar la cei ce au inventat acest stil de pescuit. Daca vreti sa vedeti si filme cautati "Still water waggler with Bbob Roberts" film care este extrem de explicit, arata cum sa sondezi adancimea, monturi, etc si un alt film "Start waggler fishing with Bob Nudd" film destul de bun insa primul este mai explicit zic eu. Fire Intinse!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florin_alex007
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 03 Mar 2008, 00:43

Re: Carasul

Mesaj de florin_alex007 » 15 Mar 2008, 21:00

Stiti ceva despre Cascioarele? Multumesc

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Carasul

Mesaj de RaPpSodIq » 15 Mar 2008, 22:18

Pot sa imi dau si eu cu parerea, in legatura cu o nada pentru caras, care la mine in orice loc a dat rezultate foarte bune.
- 500 gr alune macinate
-500 gr seminte de floarea soarelui, macinate (coaja si miez)
-1 kg biscuiti, (varsati) daca sunt si cu aroma de vanilie este perfect.
Amestecati bine cu apa. aceasta nada eu o folosesc pt pescuitul la varga strikt doar pentru nadit. Are efect de nor si este ideala pentru intretinerea vadului. Binentzeles aceasta nu este o regula, obtinand rezultate bune si daca inlocuiti semintzele cu halva de exemplu. Totusi am observat ca daca adaog si lapte praf, nada devine un deliciu pt platica. Cu laptele praf se va lega si mult mai bine astfel incat sa stea pe momitor sau cosuletzul de feeder, la pescuitul cu lanseta. Nu stiu ca nu am incercat dar la varga (pluta) da rezultate foarte bune.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 16 Mar 2008, 01:42

cam scumpa nada totusi, prefer alunele cu bere :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de kamasan » 16 Mar 2008, 14:04

...daca e suficient de lipicioasa ca sa stea pe momitor.....e prea colanta pt feeder...parerea mea. :oops:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de CRYSTYAN » 16 Mar 2008, 15:59

Haide-ti sa va spun la ce am prins caras :biscuiti simpli framintati in bere.Am incercat o data din lipsa de altceva si a mers.Ce bine ca mai am si prieteni bautori!!!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Carasul

Mesaj de mircea13 » 17 Mar 2008, 23:19

Salut. Vă sugerez o pastă ieftină şi simplu de făcut. Mirez de pâine neagră sau intermediară cam de mărimea unui pumn să fie proaspătă. Spargerti un ou intr-o farfurie adâncă şi bateţi-l cu furculiţa ca să se amestece bine.
Muiaţi meiezul de pâine in ou şi frământaţi până se absoarbe tot oul. Dacă pasta rezultată e prea moale mai adăugati o bucătică de miez de pâine dar nu prea mare. Pasta obţinută de frământă cu praf de floarea soarelui( şrot) până devine ca chitul. Catre final se pune o linguriţă de ulei de floarea soarelui şi se amestecă bine compozitia.Se păstrează in cârpă umedă la umbră sau acasă in frigider. Dacă o fierbeţi in apă devine boiles.
Pentru coşulete năditoare vă sfătuiesc să folositi bigudiuri din plastic pentru pus părul. Sunt de diferit culori şi mărimi şi nu costă mult. Le puteţi tăia la mărimea care vă trebuie, au avantajul că nu se scufundă in mâl deoarece sunt uşoare. Fir intins !Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”