Carasul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 20 Mar 2008, 00:54

Vai Mircea, cum de nu m-am gandit la bigudiuri :D excelenta ideie mai ales daca adaugi si niste lest. Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Carasul

Mesaj de mircea13 » 03 Apr 2008, 20:23

Salut Kamasan. Eu am prins anul trecut o babusca de culoarea carasului prezentat de tine imi pare rau ca nu am avut telefonul mobil la mine ca sa fac o fotografie. Nu stiu cum se numeste fenomenul de colorare a pestilor dar arata splendid. Eu l-am eliberat neconditionat.Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de florentiniuga » 04 Apr 2008, 01:01

mircea scrie:Salut Kamasan. Eu am prins anul trecut o babusca de culoarea carasului prezentat de tine imi pare rau ca nu am avut telefonul mobil la mine ca sa fac o fotografie. Nu stiu cum se numeste fenomenul de colorare a pestilor dar arata splendid. Eu l-am eliberat neconditionat.Mircea :lol:
Babusca da numerosi hibrizi cu platica, batca, obletele, rosioara. In familia ciprinidelor este des intalnit fenomenul de fecundare intre indivizi diversi, avand drept rezultat acest fenomen de hibridare. Spre deosebire de alti pesti, carasul se poate imperechea cu alte ciprinide dar urmasii vor fi intotdeauna carasi. In general hibrizii nu se mai reproduc, altfel ar fi un haos general. De aceea cateodata e greu de definit ce specie de peste am prins. Parca seamana... dar nu rasare. :lol:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Carasul

Mesaj de RaPpSodIq » 04 Apr 2008, 14:00

mircea scrie:Salut Kamasan. Eu am prins anul trecut o babusca de culoarea carasului prezentat de tine imi pare rau ca nu am avut telefonul mobil la mine ca sa fac o fotografie. Nu stiu cum se numeste fenomenul de colorare a pestilor dar arata splendid. Eu l-am eliberat neconditionat.Mircea :lol:
Mircea sigur era babusca si nu caracuda? Eu am prins caracuda de o culoare galben spre orange. In general caracuda si carasul ishi modifica foarte usor coloritul in functie de mediul in care traiesc. De asemenea am prins ff mult somotei mic de culoare grii ff deschis inspre alb cu verzui. La mine la tzara (intre deva si arad) se prinde des asha ceva si cei din zona spun ca este somn de piatra. Orikum se prea poate sa aiba dreptate domnul Iuga, doamne fereste, eu nu vreau sa ii contest parerea. Sunt convins ca dansul stie mult mai bine decat mine.
PS: era mare babusca de care zici? Daca era destul de mare explikatia clara ii Cernobalul :D
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Black Daniel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2008, 18:48

Re: Carasul

Mesaj de Black Daniel » 04 Apr 2008, 17:10

Babusca da numerosi hibrizi cu platica, batca, obletele, rosioara. In familia ciprinidelor este des intalnit fenomenul de fecundare intre indivizi diversi, avand drept rezultat acest fenomen de hibridare. Spre deosebire de alti pesti, carasul se poate imperechea cu alte ciprinide dar urmasii vor fi intotdeauna carasi. In general hibrizii nu se mai reproduc, altfel ar fi un haos general. De aceea cateodata e greu de definit ce specie de peste am prins. Parca seamana... dar nu rasare. :lol:
Am prins anul trecut la Olt, la Stoienesti un peste de 4,5 kg. Era aproape rotund si mare cam cat e capacul de la WC. Dupa ce l-am scos, l-am pus pe mal si ma uitam ca prostu' la el, ca nu stiam ce peste e ala. Parca semana cu ceea ce stiam eu ca e platica, dar parca nu prea era. Dupa 2 minute, s-au strans vecinii de pescuit si au inceput sa isi dea cu parerea. Aaa, asta e crap ! Nu e crap, nu vezi ca nu are mustati ! E platica ! Nu, nu e, nu vezi ca are solzii mari ! Si mai e si ruginie, nu alba cum e platica !
Pana la urma, nu prea m-am lamurit ce era. Acum imi dau seama ca era un hibrid din asta, care semana si cu crapul, si cu carasul si cu platica, dar nu era nici unul din ele.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 04 Apr 2008, 19:53

Platica mare nu mai e argintie, odata cu inaintarea in varsta si cresterea in dimensiuni tinde sa fie cum ai zis tu...ruginie si cred ca ce ai luat tu era platica (una monstru)
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de gor965 » 04 Apr 2008, 20:25

Dupa culoarea ruginie...eu zic ca era o Batca ,desii mai mari de 2.5 kg nu am vazut pana acum !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Carasul

Mesaj de doru » 05 Apr 2008, 21:16

Dupa descriere era platica mare [tot mai rara]. Pestii au tendinta de a se ingrosa si deforma fata de cum arata de obicei cu cat sunt mai inaintati in varsta.Odata cu trecerea anilor ,dupa maturitate pestii nu mai cresc decat tot mai greu dar li se modifica formele ,nu atat incat sa nu-i putem cunoaste dar se cocoseaza,se ingroasa si capata culori diferite fata de rest.,

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 06 Apr 2008, 00:32

Chiar azi am luat una la vreo 2 kg de un aramiu incredibil de frumos :roll:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de florentiniuga » 06 Apr 2008, 12:44

stefanflorin scrie:Platica mare nu mai e argintie, odata cu inaintarea in varsta si cresterea in dimensiuni tinde sa fie cum ai zis tu...ruginie si cred ca ce ai luat tu era platica (una monstru)
Am prins destule pe Sarulesti si Sultana. Greutatea de la 1kg in sus si culoare ruginie. Am auzit ca pe baraj la Bicaz, se prind si de 4-6kg. Solzii totusi sunt ca de platica, marunti. Gustul, la gratar... mmmmmm :wink:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de kamasan » 06 Apr 2008, 15:28

Unii, cu exemplarul in fata se chinuie sa-l determine, iar voi , din descriere va dati cu parerea.... :wink: . Ar ajuta o poza...chit ca nu s-ar putea face o determinare sigura.
In lumea animala apar si malformatii, hibridizari, indivizi albinosi...etc.Acestea se pot determina dupa numarul radiilor de la inotatoare, pozitia liniei laterale, forma si culoarea solzilor, pozitia initatoarelor, si multe alte aspecte. :wink: :mrgreen:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Black Daniel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2008, 18:48

Re: Carasul

Mesaj de Black Daniel » 06 Apr 2008, 20:10

Acum imi pare rau ca nu m-am gandit sa ii fac o poza :x .
Dupa cum am vazut-o eu, si mai ales si dupa ce s-a mai scris pe aici, inclin sa cred ca era platica. Un exemplar cum nu am mai vazut nici pana atunci, si nici dupa. Totusi, solzii erau destul de mari, cam cat unghia de la degetul mare.

Intr-adevar, d-le Florentin, a fost excelenta pe gratar, lasata la sare si vant vreo 2-3 zile. Abia m-am tinut cu niste vin alb dupa ea. :wink:

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Carasul

Mesaj de mircea13 » 06 Apr 2008, 21:39

Salut. Pestele prins de mine avea circa 25o gr.Cunosc un prof. univ. de la facultatea de biologie specialitatea piscicultura intamplarea a facut sa-l intalnesc zilele acestea si sa discut cauza care determina schimbarea culorii pestilor. Fenomenul se numeste hibridare si apare la incrucisarea dintre caracuda, carasul auriu si carasul argintiu dar si la alte specii de pesti. Domnul Florentin are dreptate in cele scrise mai sus Mircea.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de kamasan » 07 Apr 2008, 17:09

Fiind activ pe mai multe forumuri de pescuit, am observat ca , in romania, cea mai frecventa greseala se face vis a vis de vaduvita...multa lume o confunda cu babusca, rosioara si chiar cleanul...
Hibridarea la acest peste este destul de des intilnita (vezi filmele cu Matt Hayes), coloritul variind de la alb sidefat, la albastrui, galben, rosu, negru...etc :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Carasul

Mesaj de mircea13 » 07 Apr 2008, 21:09

Salut. Toti acesti hibrizi nu se reproduc in sensul ca din icrele lor sa iasa alti pesti de culoarea lor. Fenomenul se datoreaza faptului ca femelele nu au suficienti masculi care sa le fecundeze icrele ba chiar se intampla ca unele sa nu aiba masculi deloc si atunci recurg la vecini. In ultimii ani caracuda aproape a disparut ca si carasul auriu.
Toate acestea datorita modificarilor genetice, schimbarii meiului,poluarii ,etc. Mircea :twisted:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”