Carasul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de florentiniuga » 15 Apr 2008, 02:51

Hibridarea naturala e guvernata de o puternica lege a selectiei. Chiar daca un hibrid se reproduce, desi in multe cazuri se observa un fenomen de infertilitate, urmasii sai vor avea numai caracter recesiv, adica vor semana numai cu bunicii, strabunicii, etc., niciodata cu parintii hibrizi. In cazuri exceptional de rare, cand avem de-a face cu un urmas cu caracter genetic dominant, care seamana cu parintii hibrizi, ne vom afla in fata miracolului EVOLUTIEI. Asa apar speciile, subspeciile, varietatile, etc. noi. Desigur, omul e ceva mai grabit. A pus la cale manipularea genetica. :evil:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Carasul

Mesaj de Margescu Romeo » 15 Apr 2008, 11:33

Am prins un LIN si am auzit ca este un peste preistoric ,asa sa fie oare?

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de Qnyx » 15 Apr 2008, 14:22

Nu este deloc preistoric.

Singurul peste preistoric este coelacanthul. Ai poza mai jos.
coelacanth.jpg
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 15 Apr 2008, 19:48

In Romania tinde sa fie "ISTORIC" din pacate, si e un peste asa de frumos si lupta ca si crapul. Tinca Tinca :cry:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Carasul

Mesaj de mircea13 » 23 Apr 2008, 17:40

Salut. Au dispartu sau se gasesc foarte rar linul,caracuda, carasul auriu,bibani soare dar si alte specii. Se spune ca datorita poluarii,schimbarii conditiilor de mediu,etc, etc. Mare pacat ! Mircea :wink:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 23 Apr 2008, 17:51

Bibanul soare sau "reginutza" cum ii mai zicem poate fi gasit inca destul de des, problema e ca nu i o specie de interes asa cum e linul, iara caracuda am mai prins prin canalele dunarene precum si intr-o balta langa jiu pe care daca nu ma insel am impresia ca au desecat-o sau ceva de genul...tipic romanesc!!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Carasul

Mesaj de doru » 23 Apr 2008, 19:30

Bine ca dispare bibanul soare[sorete], oare asa o fi? ,ca in afara de in colorit frumos,nu este decat un mare daunator al apelor noastre.Introdus accidental in europa[era considerat peste de acvariu] s-a raspandit rapid si este un mare devorator de icre si puiet.In america macar creste mai mare,la noi este subdimensionat si nu are nici o valoare la cat de stricator este.
Se greseste prin introducerea de specii ''exotice'' care pot distruge uneori iremediabil habitate care s-au echilibrat in mii de ani.Au inceput sa populeze balti in Romania cu somn claris,importat de cine stie unde ,noroc ca nu rezista pe timpul iernii.Daca se v-or adapta climei de aici ,vai si amar.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de kamasan » 26 Apr 2008, 15:40

Durerea mea, vis a vis de aceasta problema e linul....e pestele meu preferat (de prins, bineinteles), dar e atit de rar incit.... :(
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Carasul

Mesaj de doru » 01 Mai 2008, 20:53

Au disparut majoritatea vechilor canale de irigatii,unde era apa aproape tot anul si pestii aveau un loc mai mult decat ideal pt.depunere si crestere a puietului.Era ca o uriasa cresa de unde puteau migra in raurile si lacurile cu care aveau legarura.Vechile si desele crescatorii care erau s-au rarit considerabil,micile canale de alimentare sau de golire erau pline de puiet .Cand mergeam dupa peste mic pt. stiuca prindeai toate soiurile posibile dar mai ales erau mii de pui de crap[am tinut multi in acvarii mari sa le observ cat de cat comportamentul].Canalele erau pline de vegetatie si colcaiau linii,caracuda,crapii sau stiuca.Toate astea s-au dus,acum abia daca se mai fac populari,canalele s-au acoperit si gata.Daca nu aveai chef sa mergi departe de casa la pescuit erau o gramada de canale in jurul Timisoarei unde aveai parte de partide de pescuit la care le duc dorul si acum.Linul era o adevarata placere sa-l pescuiesti,frumos,gustos ,credeam ca asa o sa fie mereu.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de sdaniel » 25 Iul 2008, 21:40

- 500 gr alune cu sare
- 500 gr seminte floarea soarelui
- 1 kg biscuiti vanilati
- putina canepa prajita si macinata
Toate macinate cu blenderul.
Am fiert si canepa am turnat-o cu tot cu apa intr-o galeata cu capac peste care am pus o cutie de porumb Bonduelle tocat.Dimineata am sa amestec pe balta "mixu" cu canepa si porumbul acesta.Caut carasul insa e si ciortan in balta unde merg.
Voi comunica rezultatele.
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de sdaniel » 27 Iul 2008, 14:16

Am pescuit la pluta, dar nu am facut mare lucru..broastele testoase nu mi-au dat pace!!!!!!!! au speriat pestele..cred..
Daca stie cineva cum pot scapa de ele..il rog sa imi dea un sfat!
Dan Serban

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Carasul

Mesaj de stefanflorin » 28 Iul 2008, 01:11

cum mai citeam intr-un post, schimbi balta :lol:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Carasul

Mesaj de doru » 08 Aug 2008, 11:53

sdaniel scrie:Am pescuit la pluta, dar nu am facut mare lucru..broastele testoase nu mi-au dat pace!!!!!!!! au speriat pestele..cred..
Daca stie cineva cum pot scapa de ele..il rog sa imi dea un sfat!
Ca sa scapi de testoase [ma mir ca au fost asa de multe ca sa te incurce la pescuit],arunca in apa mai departe de locul tau de pescuit pesti morti [caras,albitura] taiate bucati mai mari,ca sa se duca la fund.Or sa aiba ocupatie cu ''HALITUL''si pt. o perioada o sa ai liniste.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carasul

Mesaj de sdaniel » 08 Aug 2008, 12:38

doru scrie:
sdaniel scrie:Am pescuit la pluta, dar nu am facut mare lucru..broastele testoase nu mi-au dat pace!!!!!!!! au speriat pestele..cred..
Daca stie cineva cum pot scapa de ele..il rog sa imi dea un sfat!
Ca sa scapi de testoase [ma mir ca au fost asa de multe ca sa te incurce la pescuit],arunca in apa mai departe de locul tau de pescuit pesti morti [caras,albitura] taiate bucati mai mari,ca sa se duca la fund.Or sa aiba ocupatie cu ''HALITUL''si pt. o perioada o sa ai liniste.
Crede-ma ca am prins doar eu 4 si inca un prieten vreo 2 ..deci.. am sa incerc si varianta asta
Multumesc.
Dan Serban

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Carasul

Mesaj de Madalin Dirla » 10 Aug 2008, 11:47

AM VAZUT ANUL ACESTA IN PRIMAVARA O EMISUNE TV. DEDICATA PESCUITULUI ........IN DELTA PE LANGA CORMORAN SE PRINDEA LIN.....LA FEL DE FRUMOS SE SI ELIBERA.....SA SPEREM CA IN VIITORUL APROPIAT SA AVEM IAR LIN. PANA ATUNCI, FIR IN DRILL! :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”