Crap de balta vs salbatic !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 19:37

mi se pare esagerat dril 8 ore..inseamna ca nu ati mancat deloc ziua aia si nati fost la wc nu inteleg.domnu Gor traducere :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 20:05

Daca ai prinde un crap de 25 de kg cu un fir de 0.2 cam cat crezi ca ai sta cu el?????Dar rubesiana functioneaza ca o undita normala iar obosirea pestelui se face din elasticitatea unditei si dintr-un elastic aflat in interiorul batului care se intinde cand pestele vrea sa evadeze.Daca vrei sa testezi leaga-te cu o coarda elastica de copac si incearca sa o rupi si vezi daca obosesti.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 23:00

Domle,Toader cui va adresati.sper ca nu la mine.eu nu vorbeam de rubensian,de lanseta..Fiti atent va rog si conteaza forttza pestelui :-w
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 00:24

Conteaza ,dar cand pestele o ia in stanga si incearca sa rupa ansamblu se inatinde(lungeste) cu o forta egala cu forta pestelui si pescarul are la dispozitie malul pe care poate sa mearga in directia in care pestele incearca sa evadeze.Reactia normala a pestelui este sa se intoarca deoarece nu a avut succes in directia respectiva si tot asa .Probabil a rupt in momentul in car a incercat sa evadeze spre inainte si aici pescarul nu a putut s a mearga spre el .Linia s-a intins pana la momentul critic si "game over".Sper ca am fost suficient de explicit si daca mai intrebi bazaconii nu-ti mai raspund

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 02:34

Crede-ma,nu vrei sa rupi fir de 0.6 cu inaintas de fir textil de 0.4 =)) =)) =)) =)) .Mai bine il tai si pleci acasa ;) ;) ;)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 26 Feb 2009, 13:56

toader colegu de mai sus vb de bolo nu de rubesiana, pe rau nu prea ai ce face cu aia chiar as vrea sa te vad cate locuri gasesti pe raurile de la noi pt rubeziana. Tot nu vad rostul folosirii acestor fire grosolane la crap...
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de scorpion » 26 Feb 2009, 20:12

sunt cateva locuri pe prut unde merge si rubesiana dar din fericire nu prea ma atrage astfel de pescuit sincer nu ma vad carand dupa mine atata bagaj pe malul prutului mai ales ca nu prea e accesibil mijlocelor de transport

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de toader nicolae » 27 Feb 2009, 04:02

Scopul firului textil este sa se taie mai greu in scoici,dar este prea scump sa umpli un tambur asa ca am completat cu monofilament gros deoarece riscam sa pierd tot textilul daca agatam si adca pierzi de vreo 4-5 ori poti sa schimbi locul.Astea sunt sculele cu care pescuiesc si la somn si poti avea surprize.Daca ai sa mergi la dunare ai sa vezi ca toti pescuiesc asa exceptand locurile unde curentul lipseste si mplicit dunarea nu a adus multe cioate si alte bazaconii.

Avatar utilizator
kcostica
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2009, 22:19

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de kcostica » 17 Iun 2009, 00:06

stefanflorin scrie:Apropo de poluare...aia cu combinatul a fost o mare balarie, eu am fost acolo in ziua aia si pestele venea de sus de la canalul de apa calda de la termo, si combinatul ala, de cate ori a omorat peste, cred ca in fiecare an de cel putin 10-20 de ori vad eu sau alti pescari o gramada de peste mort, insa nesimtitii aia de la mediu de cate ori vin se fac ca ploua, stii cum e " las-o ba ca merge-asa, ne-am obisnuit cu ea". Imi aduc aminte ca in anul cu pricina (cand a murit cel mai mult peste) s-a prins cel mai mult crap pe jiu de cand stiu eu si am vorbit cu pescari batrani si ziceau acelasi lucru, tone de peste au pieit... :( Hai sa avem perspective!
crap la 12 kg prins la pestisor cu fir de 0.9 abia l-am tras simtem firul cu se intinde,pe cand la somn de 26kg a venit ca boul la jgeab tot 0.9 crapul salbatic e cel mai bun dril
suze mesajul era pentru MINI_MIC

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de scorpion » 18 Iun 2009, 15:30

un fir de 0,9 nu iti poate oferi nici o satisfactie ,incearca cu fire pana in 0,3 pana ajungi la fire pana la 0,2 ,vei ajunge sa traiesti cu totul altceva....ps.probabil daca aveai un 0,25 simteai altfel drilul la somn...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 19 Iun 2009, 02:33

la somn mai bine nu mai dai decat sa dai cu 0.25, crapu vine singur dar de somn trebuie sa tragi
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
scorpion
Veteran
Veteran
Mesaje: 1105
Membru din: 28 Ian 2009, 15:05
Localitate: IASI

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de scorpion » 19 Iun 2009, 07:53

am avut ocazia sa dau afara ,somn mare cu o lanseta cormoran black bull si mulineta ryobi aplaus cu fir destul de subtire si totul a fost perfect ,daca ai rabdare si nu sunt agatatori in zona ai sansa ,sa dai peste mare afara ,bineinteles daca urmaresti placerea ce o ofera un dril,dar daca urmaresti pestele in sine atunci evident pui fir gros

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de doru » 19 Oct 2009, 20:02

La o captura serioasa firul subtire este de infarct,dar mai tot timpul se intampla sa intre ceva mai serios la un bat mai slab sau mai prost echipat.Daca locul de pescuit mai are si obstacole pe fund ,deja esti pe jumatate mort de nervi.Drilul cu un crap salbatic ,mai ales dintr-un rau mai tare in curent,iti face parul cret.De cate ori nu ne-am jucat la carasi sau albitura si ne-am pricopsit cu o trasatura de nu o uiti toata viata.
Deci tot firul subtire ,dar de calitate, este baza alaturi de o mulineta bine echilibrata si o frana pe masura.

Avatar utilizator
meserie
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 09 Sep 2009, 19:57

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de meserie » 19 Oct 2009, 20:36

CRYSTYAN scrie:Eu am pescuit ca ape curgatoare peTIMIS ,BEGA DUNARE dar nu mi s-a intimplat sa-mi plece pestele in cursul apei (vorbesc de cei mari 7,8kg in sus ).Toti mi-au plecat in sus contrar cursului apei,dar niciodata nu am lasat nici 70-80m de fir.Asa periculosi sint pestii pe JIU.Poate vin si eu pe acolo!!
Salut eu pescuesc la balti statatoare si de 2ori pe an la dunare si mie mi sa intanplat sa-mi rupa intro zi de 7 ori sidoar schimbasem toate firele am ramas foarte suspris (nu ca nu mai am avut rupturi) sa constat ca toata rola a avut defecte din fabrica se rupea in anumite locuri(nu la nod) cei de la magazin mi-au dat alta fara bani asa ca poate si tu ai patit lafel FIR INTINS vin alti

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 22 Oct 2009, 16:37

nu e vorba de fir prost, ai citit gresit, e vorba de curent puternic, apa mica (<2m in proportie de 90%) si pesti sanatosi.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”