Crapul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Crapul

Mesaj de nini » 21 Feb 2008, 22:03

:wink:
APCR

Avatar utilizator
florin-v
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2008, 13:35

Re: Crapul

Mesaj de florin-v » 22 Feb 2008, 19:00

Cristian cand o sa vine soarele si pe apele noastre noi o sa fim inecati in pamant cu tot cu lansete :D :D :D :D

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Crapul

Mesaj de CRYSTYAN » 22 Feb 2008, 19:56

florin-v scrie:Cristian cand o sa vine soarele si pe apele noastre noi o sa fim inecati in pamant cu tot cu lansete :D :D :D :D
Nu se poate ca in viitorul apropiat(3,4 ani) sa nu se ia nici o masura.Am intrat in EUROPA si daca nu se sesizeaza "ai nostrii" pot sa fac pariu ca se vor sesiza "ceilalti",si nu cred ca si-ar dori careva sa dea prost la ochii europenilor.Pui pariu? Nu pune.. ca asa este sint sigur!Fii optimist.FIR INTINS!!

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Crapul

Mesaj de Adyi » 05 Mar 2008, 18:52

Pe baltile unde crapul nu este invatat sa manance boilis pot avea rezultate cu boilis ? :|
Scuze pt exprimare :D

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapul

Mesaj de florentiniuga » 05 Mar 2008, 20:26

Adyi scrie:Pe baltile unde crapul nu este invatat sa manance boilis pot avea rezultate cu boilis ? :|
Scuze pt exprimare :D
Buna intrebare. Dar raspunsul nu e evident? Exista vreo balta unde crapii s-au hranit cu boiliesuri din cele mai vechi timpuri. Acum vreo 10 ani nu gustase niciun crap din tara asa ceva. O intrebare foarte buna, ar fi fost cum sa-i faci sa traga cat mai repede la boilies. Asta putem discuta.
Asteptam pareri dar numai autorizate, adica din partea celor care au incercat asa ceva. Eu recunosc faptul ca nu am dat cu boilies decat acolo unde crapii erau obisnuiti si nu vreau sa ma dau mare cu teoria sau cu presupuneri in privinta asta.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Crapul

Mesaj de nini » 05 Mar 2008, 20:40

Adyi scrie:Pe baltile unde crapul nu este invatat sa manance boilis pot avea rezultate cu boilis ? :|
Scuze pt exprimare :D

Am pescuit pe Balta BERCENI 1 care nu vazuse in viata ei "bibiloaie" de orice fel.
Prima data..nu am avut nici o trasatura si m-am cam enervat.. (trebuie sa specific ca nu am dat la solubile)
Dar fiind aproape de servici, am dat in fiecare zi cat o fuga pe acolo si am aruncat in apa cateva bobite.
de luni si pana joi.. vineri nu am dat nimik. Ajuns pe balta vineri pe la 16..am pregatit sculele, am aruncat in apa pe la 17.30 si ......surpriza. pe la 18.20 a inceput dansul.
Sunau senzorii de nu mai stiam la care sa trag. Nu au fost asa mari, media la 3 kg, dar a doua zii dimineata am luat 7 bucati de toata frumusetea intre 7 si 12 kg.....colegii mei care dadeau la porumb au innebunit.

de aici trage si tu singur concluzia

ps nu e poveste pescareasca :D
APCR

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Crapul

Mesaj de Adyi » 05 Mar 2008, 23:11

Daca stiti aceste balti poate spuneti cateva din ele.Multumesc :)

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Crapul

Mesaj de Lucian Nagy » 05 Mar 2008, 23:31

salut.Experienta mea la crap este fff mica,,dar ce pot sa-ti spun e ca in 2002,,fiind in Ro la un pescuit de crap,,i-am dat nasului sa incerce boilies cu aroma de tutti-frutti..adus de mine din Irl,,si......a prins!!mai mult de atit nu pot sa-ti spun,,deci,,TOTUL E POSIBIL !!! :)

Avatar utilizator
copilu`
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Feb 2008, 17:02

Re: Crapul

Mesaj de copilu` » 03 Mai 2008, 18:45

Dragi prieteni pescari am o nelamurire mare....asta am venit de la pescuit si am scapat 4(patru)crapi cand i-am intepat(nu dau numele baltii).Am pescuit ieri cu alune tigrate fara nicio trasatura.Astazi am folosit boabe de porumb puse direct pe carlig.Oare acesta sa fie cauza din care nu i-am putut agatza? Astept raspunsurile voastre! :cry:

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Crapul

Mesaj de mih_IL » 04 Mai 2008, 09:42

Se poate prinde , chiar si pe o balta care nu a vazut boilles, dar trebuie invatat, intai cu aromele si apoi cu forma. Pe baltile salbatice crapul nu a vazut decat boaba, sau cubulet, si atunci el trebuie invatat si cu bila. Daca aveti posibilitatea sa treceti mai des pe langa baltile in care pescuiti de obicei, aruncati cateva bile in apa (ar fi bine zilnic)
Dar trebuie sa va tina si buzunarul :wink:
I love carp!

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Crapul

Mesaj de Adyi » 17 Iun 2008, 22:47

daca dau cu boilis pe o balta unde pestele nu a intalnit asa ceva si nadesc cu boabe de porumb pot avea rezultate ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapul

Mesaj de florentiniuga » 18 Iun 2008, 00:58

Adyi scrie:daca dau cu boilis pe o balta unde pestele nu a intalnit asa ceva si nadesc cu boabe de porumb pot avea rezultate ?
Mai repede invers. Nadeste cu boilies si poti pescui si cu boabe de porumb, cu conditia ca boiliesurile sa fie foarte solubile. Crapul se invata destul de greu pe bile si ma indoiesc sa-i ajunga numai cele de la carlig.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Crapul

Mesaj de Adyi » 18 Iun 2008, 10:26

Ok , o sa incerc.Multumesc d-nule Florentin

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Crapul

Mesaj de Adyi » 19 Iun 2008, 14:48

D-nu Florentin maine unde mai prindeti "monstruleti" ? :D ... iar cu boilis sau de data asta porumb pe fir ? Fir intins !

Avatar utilizator
Adyi
membru activ
membru activ
Mesaje: 86
Membru din: 05 Mar 2008, 18:48
Localitate: ilfov

Re: Crapul

Mesaj de Adyi » 19 Iun 2008, 15:57

sambata nu maine :| :| ... scuzati e din cauza somnului :lol:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”