Cum sa scap de rac

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Carphunting » 12 Ian 2010, 20:13

Salutare.Eu pescuiesc la crap in mod frecvent pe o balta de langa Slatina,unde vesnic am aceasta problema:racii.Metoda mea de a scapa de stres este foarte simpla:adaug in nada 7-8 plicuri de piper macinat si 4-5 plicuri de ardei iute uscat si maruntit.Este o metoda care cel putin pe acea balta da rezultate foarte bune.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 12 Ian 2010, 21:05

GOR965 iti meriti cu prisosinta statutul de supermoderator,nu este un compliment este o constatare(nu fac complimente in special la barbati).Dar sa revenim la subiect.Din vizualizarea tuturor topicurilor am constatat o implicare majora a ta.Te rog da-mi voie sa fiu sincer.Reteta pe care ai dat-o este foarte posibil sa fie excelenta,dar,
multi dintre noi suntem novice in asa ceva.Nu stim ordinea de amestec,temperatura,modul de disipare si procentul de amestec in nada,timpul de eficienta a retetei.TE ROG SINCER daca consideri necesar combate-ma cu argumente in afirmatiile mele de novice.Pana in acest moment cred ca ceva rezultate in problema atacului racilor am putea obtine cu bucatile de sunculita taiate in patratica si cu piper macinat+ardei iute(aici sunt putin sceptic<mai mult>) Inca odata te rog scuza-ma pentru sinceritate si te rog dezvolta ideea cu reteta prezentata de tine.
P.S. Datorita modului de comunicare sincera pe acest site mi-am permis sa fiu realist(insistent)si convins in final ca voi obtine datele necesare care ne intereseaza pe multi dintre noi.
Te (Va) respect mult!!! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 12 Ian 2010, 21:14

Carphunting scrie:Salutare.Eu pescuiesc la crap in mod frecvent pe o balta de langa Slatina,unde vesnic am aceasta problema:racii.Metoda mea de a scapa de stres este foarte simpla:adaug in nada 7-8 plicuri de piper macinat si 4-5 plicuri de ardei iute uscat si maruntit.Este o metoda care cel putin pe acea balta da rezultate foarte bune.
SALUTARE.Ce nada folosesti fratioare? si cat timp este activa aceasta metoda cu piperul si cu ardeiul iute?
Nu se disipeaza in apa? La cat timp repeti operatia de nadire cu aceasta reteta? Este valabila si pe vant puternic si valuri mari. Eu de obicei dau cu boabe uscatea,cusute si cu tehnopufi. Le plantez cu vaporasul. Iti multumesc anticipat pentru colaborare si raspuns sincer. :">
Te respect(am) mult!!! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Carphunting » 12 Ian 2010, 21:44

iorgu scrie:
Carphunting scrie:Salutare.Eu pescuiesc la crap in mod frecvent pe o balta de langa Slatina,unde vesnic am aceasta problema:racii.Metoda mea de a scapa de stres este foarte simpla:adaug in nada 7-8 plicuri de piper macinat si 4-5 plicuri de ardei iute uscat si maruntit.Este o metoda care cel putin pe acea balta da rezultate foarte bune.
SALUTARE.Ce nada folosesti fratioare? si cat timp este activa aceasta metoda cu piperul si cu ardeiul iute?
Nu se disipeaza in apa? La cat timp repeti operatia de nadire cu aceasta reteta? Este valabila si pe vant puternic si valuri mari. Eu de obicei dau cu boabe uscatea,cusute si cu tehnopufi. Le plantez cu vaporasul. Iti multumesc anticipat pentru colaborare si raspuns sincer. :">
Te respect(am) mult!!! :-h
Nu folosesc o nada foarte sofisticata.Cateva fainuri si diverse sminte.Piperul si ardeiul iute il inglobez in nada.Fac un pat de nada plus ce pun pe naditor.Nu stiu exact cat timp actioneaza dar in 48 de ore nu am avut probleme.Din cate stiu,valurile mari deranjaza apa pe o adancime de doua ori inaltimea unui val sau a distantei dintre doua valuri(nu mai stiu exact),asa ca nu ar avea de ce sa deranjeze.

Avatar utilizator
robertpescar
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 02 Dec 2009, 04:41
Localitate: slobozia

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de robertpescar » 20 Ian 2010, 14:44

poti baga bila in ciorap
Fişiere ataşate
9.jpg
bila in ciorap
(16.83 KiB) Descărcat de 144 ori

Avatar utilizator
robertpescar
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 02 Dec 2009, 04:41
Localitate: slobozia

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de robertpescar » 20 Ian 2010, 14:48

exista si produse speciale anti rac,termoretractile.
Fişiere ataşate
b4.jpg
(13.39 KiB) Descărcat de 137 ori
antirac.jpg
(15.46 KiB) Descărcat de 138 ori

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Bragau Laurentiu » 20 Ian 2010, 18:41

Carphunting scrie:Salutare.Eu pescuiesc la crap in mod frecvent pe o balta de langa Slatina,unde vesnic am aceasta problema:racii.Metoda mea de a scapa de stres este foarte simpla:adaug in nada 7-8 plicuri de piper macinat si 4-5 plicuri de ardei iute uscat si maruntit.Este o metoda care cel putin pe acea balta da rezultate foarte bune.
Si cu atata iuteala in nada mai prinzi ceva sau stai linistit ,nu te mai deranjeaza racii da nici pestii?>
=)) =)) =)) :D

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de LUCKY » 20 Ian 2010, 20:40

Piperul folosit in doze mari in nada si in boilesuri s-ar putea sa fie o solutie pentru combaterea racilor e o strategie pe care eu personal nu am reusit sa-mi o demonstrez din simplul motiv ca atunci cind hotarim o iesire pe balta primul lucru e sa ne interesam de populatia de crapi ,albitura ,somn pitic si raci daca ultimele doua sint in numar mare evitam respectivele balti. Aceasta retinere are sursa partidele terorizante de la Sacel de pe lacul 3 pe care l-am facut in 2006 la reclamele puternice pe care le facea dl Michael ca cica are 50 to crap intre 1-25kg pe 35 ha luciu(poate in fisele de magazie dar nu in lac)La una din partide( nu au fost multe aprox 4-5 ) am pescuit 3 zile linga doi baieti din sibiu care prindeau constant binisor noi pauza si monturi crosetate de raci ultima zi am prins curaj si fara rusine am intrat in contact cu ei erau de-a " casei " despre boilesuri nu au vrut sa povesteasca mult dar mi-au oferit circa 0.5 kg din miraculosul boilies care spre surprinderea mea era culmea si solubil si care mirosea a piper de la o posta gustul lor nu era deloc iute ca si o comparatie miroseau a piper mai puternic decat pop-up PINK PEPER de la nutrabaits.In jumatatea de zi ramasa la dispozitie am reusit sa salvez o partida de pomina cu boiliesuri "culdusite" fara sa am probleme cu raci.Venid acasa si meditind asupra dozei mari de piper din respecivele bile am prins curaj in a folosi piperul si condimentele in viitoarele mele boiliesuri dar nici azi nu pot spune ca imi fac bile atat de puternic aromate cel putin ca miros ca cele de la sibiu, daca nu a-si fi citit postarea lui Carphunting a-si fi avut si azi dubii ca piperul este o solutie impotriva racilor dar tin sa cred ca ceva adevar exista la mijloc cine nu crede nu are alceva decat sa o probeze pe propria piele sau sa foloseasca celelalte metode oferite. Sfatul meu este ca daca nu exista o solutie de combatere a racilor pescuitul pe respectivele lacuri nu se justifica numai daca dimensiunile crapilor sunt mari.

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Carphunting » 23 Ian 2010, 17:33

Bragau Laurentiu scrie:
Carphunting scrie:Salutare.Eu pescuiesc la crap in mod frecvent pe o balta de langa Slatina,unde vesnic am aceasta problema:racii.Metoda mea de a scapa de stres este foarte simpla:adaug in nada 7-8 plicuri de piper macinat si 4-5 plicuri de ardei iute uscat si maruntit.Este o metoda care cel putin pe acea balta da rezultate foarte bune.
Si cu atata iuteala in nada mai prinzi ceva sau stai linistit ,nu te mai deranjeaza racii da nici pestii?>
=)) =)) =)) :D
Nu stiu de ce atunci cand cineva "da din casa" toti sunt reticenti.Pescuitul se face pe balta si nu in fata tastaturii.
Fa separat un pat de nada care sa aiba la baza piper si ardei iute si ai sa te convingi.Daca tintesti ciortanii sa-ti iei gandul.Sa ne comunici rezultatul.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Mar 2010, 17:38

timer scrie:Domnule Vulcanescu..Azi am fost pe Fantanele..N-am dat decat la varga..pe partea cu plopii ,la "pietre"..Ce pot sa spun..Nu m-au atacat deloc racii ...Nu prea mai sunt activi ca acum trei saptamani(atunci m-au innebunit,trageau aproape si la acul gol)Referitor la partida de azi ,nu prea am facut mare lucru,n-a fost ziua mea..Altii au mai prins,dar bucati nu mai mari de 2,3 Kg..In fine, a batut si ceva vanticel ,in reprize.Si acum ,ce-am auzit de la cineva ,despre chestia cu racii(daca pescuiesti cu boiles) Cica sa nu pui faina de peste in compozitie(zice-se ca i-ar atrage f. mult) Succes pe 11.07 la concurs si fir intins!
Pe balta aia, am patit-o odata cu racii..... grav de tot. Aruncam lanseta in apa, porumb romanesc si mamaliga pe momitor, asteptam cam juma de ora apoi aveam o trasatura la bambina si apoi pauza. Scoteam lanseta, carligul gol. Asa a tinuto toata ziua, am si scos cativa raci agatati. Toata ziua m-am gandit la o metoda sa scap de raci dar degeaba. Cineva care pescuia langa mine mi-a recomandat sa lansez mai departe de mal insa pe vremea aia aveam lansete de 3m si nu prea reuseam. Am incercat sa intru in apa pana la 1m si sa lansez de acolo dar degeaba, erau mai putini raci dar tot erau.
Auzisem pe unii din stanga mea discutand ceva de genul "iar incepu racu?; da; lasa ca prindem mai incolo"
Din cate intelesesem eu, raci trageau toata ziua dar nu si noaptea :D
Dar noaptea n-am mai stat.
Cu prima ocazie cand merge la pescuit, o sa iau piper macinat la mine. Sper sa dea rezultate.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 03 Mar 2010, 22:18

Alinuu alaltaieri am fost la rapitor. Am dat cu pestisori vii. Apa era maronie si foarte rece. Dupa 40 de minute am scos sa verific. La 5 lansete capul si burtica pestisorilor era tocata. Raci mananca din 01 ian - pana in 30 dec. Indiferent de ani bisecti sau nu si indiferent de zi noapte. Comentariul il fac in cunostinta de cauza. De vreo 3 ani caut solutia dar se pare ca mai am de asteptat #:-S
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de Allen Besnovich » 05 Mar 2010, 03:53

Poti incerca cu piperul, am vazut ca a dat rezultate la mai multi pescari (cel putin asa afirma aici pe forum). Cu prima ocazie cand ma lovesc de raci, aplic si eu regula... mamaliga cu piper pe plumb, tare sunt curios daca funcioneaza :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
coman423
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2009, 10:53
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de coman423 » 05 Mar 2010, 13:16

LUCKY scrie:Piperul folosit in doze mari in nada si in boilesuri s-ar putea sa fie o solutie pentru combaterea racilor e o strategie pe care eu personal nu am reusit sa-mi o demonstrez din simplul motiv ca atunci cind hotarim o iesire pe balta primul lucru e sa ne interesam de populatia de crapi ,albitura ,somn pitic si raci daca ultimele doua sint in numar mare evitam respectivele balti. Aceasta retinere are sursa partidele terorizante de la Sacel de pe lacul 3 pe care l-am facut in 2006 la reclamele puternice pe care le facea dl Michael ca cica are 50 to crap intre 1-25kg pe 35 ha luciu(poate in fisele de magazie dar nu in lac)La una din partide( nu au fost multe aprox 4-5 ) am pescuit 3 zile linga doi baieti din sibiu care prindeau constant binisor noi pauza si monturi crosetate de raci ultima zi am prins curaj si fara rusine am intrat in contact cu ei erau de-a " casei " despre boilesuri nu au vrut sa povesteasca mult dar mi-au oferit circa 0.5 kg din miraculosul boilies care spre surprinderea mea era culmea si solubil si care mirosea a piper de la o posta gustul lor nu era deloc iute ca si o comparatie miroseau a piper mai puternic decat pop-up PINK PEPER de la nutrabaits.In jumatatea de zi ramasa la dispozitie am reusit sa salvez o partida de pomina cu boiliesuri "culdusite" fara sa am probleme cu raci.Venid acasa si meditind asupra dozei mari de piper din respecivele bile am prins curaj in a folosi piperul si condimentele in viitoarele mele boiliesuri dar nici azi nu pot spune ca imi fac bile atat de puternic aromate cel putin ca miros ca cele de la sibiu, daca nu a-si fi citit postarea lui Carphunting a-si fi avut si azi dubii ca piperul este o solutie impotriva racilor dar tin sa cred ca ceva adevar exista la mijloc cine nu crede nu are alceva decat sa o probeze pe propria piele sau sa foloseasca celelalte metode oferite. Sfatul meu este ca daca nu exista o solutie de combatere a racilor pescuitul pe respectivele lacuri nu se justifica numai daca dimensiunile crapilor sunt mari.
1. pentru o mai puternica aroma si iuteala...incearca piperul alb...este cu mult mai puternic decat cel negru..
2. si eu anul trecut m-am confruntat cu aceeasi problema la ultimele 2 partide.....solutii?..caut de atuci...greu...am sa incerc in primavara asta si cu piper...daca pentru bilesuri exista solutii (ciorapul sau termotractile) pentru porumb care ar fi solutia? am dat numai cu pop up...si il gaseam si pe acela ciugulit...uneori . nu-l mai gaseam deloc, alteori boabele tari uscate ciugulite ....

Avatar utilizator
auras
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 24 Iun 2008, 20:16

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de auras » 06 Mai 2010, 23:06

:-w

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Cum sa scap de rac

Mesaj de iorgu » 06 Mai 2010, 23:35

Am primit solutia de la un user prin mesenger. Am verificat-o la 4(patru) partide in balta unde ma ,,spargeau'' racii. Este valabila 100%. M-a conjurat sa fiu tacit in postarea ei, dar mi-a specificat ca pot afirma pe topic ca ea exista. Fratilor este foarte simplu, ganditi-va ce mananca racii si deja aveti raspunsul. Mai mult nu pot [-x Dupa ani de incercari dau linistit la peste.
p.s. miliarde de multumiri userului respectiv.
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”