Discutii long cast...de iarna !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de sece4u20 » 29 Dec 2010, 19:07

teoretic nu era de pe pamant era de pe capacul de plastic, daca nu sa stipulat expres asta in regulament erau indreptatiti sa faca aruncarea, insa aceasta treaba nu a fost deloc fair-play.

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Dec 2010, 22:13

Ciuchi scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pentru cei care sunt interesati de pescuitul de competitie va spun ca aruncarile de pe pamant sau cele dintr-o parte ( vezi concursurile de casting ) sunt interzise in concursurile desfasurate sub regulamentul international CIPS-FIPS
Pai Planet Carp la CM cand a folosit montura zig-rig parca ziceau ca foloseau forfac de vreo 4m care-l puneau pe un capac de galeata. Practic, nu era aruncare de pe pamant??? :-?
La CM din Franta 2009 Marius Barbu a fost avertizat sa nu mai arunce de pe pamant ( farfurie ,plastic sau alte improvizatii ) . Nici noi nu stiam acest aspect la momentul respectiv deoarece regulamentul are o forma interpretabila . Totusi asa este ...

Curios daca in Anglia anul acesta a fost acceptata aruncarea de pe pamant ...

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de sorin1362 » 29 Dec 2010, 22:23

UPS !!!
Ultima oară modificat 29 Dec 2010, 23:22 de către sorin1362, modificat 1 dată în total.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Dan Mitranescu » 29 Dec 2010, 22:24

Cam asta este traducerea legalizata a paragrafului respectiv:

"In timpul aruncarilor plumbul nu trebuie sa descrie miscari laterale in ringul de pescuit.Miscarea plumbilor va fi obligatoriu pe directia stand/apa sau apa/stand."

De ce nu este voie de pe pamant nu am inteles ,dar asa este ... poate Marius arunca din lateral de pe pamant ...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de gor965 » 29 Dec 2010, 22:42

Dan Mitranescu scrie: ... poate Marius arunca din lateral de pe pamant ...
Corect... la aruncarile de pe sol in majoritatea cazurilor lanseta trece peste umar si nu peste cap. Daca are loc o ruptura din soc plumbul poate pleca in lateral . Nu stiu daca am cel mai bun exemplu dar poate se intelege mai bine din poza de mai jos :
Fişiere ataşate
MV2-2010 220.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de florentiniuga » 29 Dec 2010, 23:09

11 Aprilie 2010 - Scott Selby - 274.37m (Sale - Victoria, Australia) nou record la 150g cu fir de 0,31.
http://www.ultimauk.com/casting/casting_news_8.php

Am inceput cu datele astea pentru ca discutia, desi foarte interesanta in continut, sufera de diverse ambiguitati si se simte nevoia de raportari la date si evenimente certe. Cum eu am avut ocazia sa particip (asist) la un campionat national de long cast (al Greciei), am realizat diferenta enorma intre ceea ce credeam ca stiu si ceea ce era in realitate. Daca pana atunci acceptam cu usurinta sa creditez orice aruncare, a cuiva cu pricepere, forta si/sau scula mai buna, ca fiind de peste 1xx m, dupa experienta elena sunt mult mai circumspect in aprecierile din burta, cu atat mai mult in precizia contoarelor care masoara aruncari in apa. Pentru cei care nu stiu, in casting 200m reprezinta a doua bariera psihologica greu de trecut, dupa cea de 180m (care e la incepatori).
Sa luam in considerare insa cateva elemente care diferentiaza net aruncarea in casting-ul competitional de aruncarea in stilul "carpfishing".
Lanseta este mult mai puternica si mai lunga (ex. Century Kompressor SS 13' 10"), in general 4,25m, cu inelele matisate artizanal si nesolidar cu blancul (fara rasina epoxidica si lacuri) pentru a-i permite acestuia sa lucreze uniform pe toata lungimea, fara momente de tensiune in dreptul inelelor, blanc prevazut cu levier scurt si mandrina apropiata de capat, specifica pentru folosirea multiplicatoarelor si optional cu prelungitor detasabil al levierului.
Mulineta este de tip multiplicator, ceea ce permite o desfasurare fara rezistenta a firului.
Stilul de aruncare este de tip "pendul", cu o miscare ampla de incarcare a lansetei pe parcursul unei miscari de rotatie de aproape 360grade sau de tip lateral, acoperind de asemenea pentru incarcare un arc de cerc de peste 180 grade.
Mai trebuie adaugat si faptul ca regulile prevad ca aruncarile sa se execute numai cu vant din spate, competitorii reorientandu-se pentru aruncare de cate ori vantul isi modifica substantial directia.
Toate aceste elemente contribuie la rezultate net superioare in castingul competitional fata de aruncarile traditionale cu sculele de carpfishing. Si cu toate astea retineti, in long(surf)casting 200 m este un prag psihologic nu foarte usor de trecut. In aceste conditii, un sportiv experimentat care, conform marturisirilor proprii se antreneaza zilnic, cum este presedintele federatiei de casting din UK prezent la campionatul elen, a aruncat demonstrativ aprox. 220m. Pe langa el, cei aproape 180m ai lui Silviu Florescu, invitat de onoare, aruncare in stil OTG lateral, aproape ca nu contau. Inca odata subliniez, cu vantul din spate, Silviu fiind apreciat ca unul dintre cei mai buni aruncatori de la noi (cu scule de crap).

Pe de alta parte, am vazut si nu de putine ori, naditoare cazute in stuful de pe malul opus, aflat la 160-180m, aruncate de pescari pe care nu-i creditam cu asemenea performante. Nu zic ca nu i-a ajutat vantul, nu zic ca ar putea repeta oricand performanta dar zic ca nu e imposibil. Si ce anume ar avantaja aruncarile cu scule de crap fata de cele descrise in casting?
Primul lucru la care ma pot gandi ca un mare avantaj este grosimea, sau mai exact subtirimea firului. De obicei aceste aruncari au fost realizate cu fire de 0.18-0,22.
Un al doilea factor decisiv este echilibrarea perfecta a ansamblului lanseta-mulineta. Daca in casting aproape intotdeauna multiplicatorul este prea usor si batul dezechilibrat pe fata, in carpfishing acest lucru poate fi corectat prin alegeri potrivite.
Incarcarea perfecta a blancului pentru o aruncare excelenta, este de asemenea atuul craparului. In functie de puterea si actiunea vergii, aceasta va fi incarcata cu greutatea optima pentru a obtine un maxim de distanta. La casting insa, cu aceeasi lanseta si mulineta vei fi nevoit sa arunci succesiv 125g, 140g si ... ceva mai mult (150g?), nu mai stiu exact cifrele. Ideea e ca in functie de talia si stilul de aruncare al fiecaruia, pentru unii e mai usor si obtin performante mai bune la greutati mai mici iar pentru altii la greutati mai mari.

Iata deci avantaje si dezavantaje in obtinerea distantei maxime de aruncare.
L-am vazut pe Mark in demonstratia facuta pe lacul de langa Polivalenta dar nu pot aprecia distanta maxima pe care o poate arunca. Lacul are in acea zona maxim 120m intr-o diagonala aproximativa si se chinuia sa retina firul pentru a nu produce accidente. Am sesizat insa usurinta si stilul elegant de aruncare si din acest punct de vedere pot aprecia sigur ca arunca ...departe. Ma abtin insa de la comentarii referitoare la capacitatea de a arunca 200m cu nada si momeala atasate. In toate demonstratiile pe care le-am vazut a aruncat numai cu plumbi de distanta fara montura.
Pe de alta parte, nu stiu cat poate arunca Vlad Pavlovici. Asa cum afirma chiar el, nu s-a verificat recent si nici nu avea rost sa o faca, nu participa la nicio competitie de tinere talente dar retineti un lucru, competentele pedagogice in materie ii intrec cu mult performantele din teren, oricare ar fi ele.
Invatati sa-i respectati pe cei care sunt dispusi sa va impartaseasca din cunostintele lor in mod public si gratuit, in loc sa o faca doar intr-o revista pe care o cumparati sau numai daca ajungeti in postura de clienti ai magazinului. Pentru ei este un timp alocat noua si nu merita "rasplatiti" cu insulte.
Cu asta am raspuns si celor care se intrebau cine a sters postarile tendentioase si rauvoitoare (ca sa fiu delicat): EU.

Consider ca am mai contribuit cu cateva date si detalii care pot fi luate ca repere in continuarea discutiei, pe care, datorita interesului si importantei pe care o reprezinta, va rog sa o pastrati in limite civilizate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Alexandru Mihai » 30 Dec 2010, 00:20

Cu asta am raspuns si celor care se intrebau cine a sters postarile tendentioase si rauvoitoare (ca sa fiu delicat): EU.

Daca TU ai sters acele postari ''tendentioase si rauvoitoare" care de fapt nu erau decat niste pareri si contrazicieri...atunci e bine.
Nu incercam decat sa il fac pe Dl Pavlovici sa dovedeasca ca el arunca 169 metri cu fir de 0,25 mm.

Mi-ai luat dreptul la pareri&replica, multumesc.

Deci...sunt foarte delicat.

Ps: o sa ma duc la prima pagina sa mai citesc cum e treaba cu ''Linistea in ograda".

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de florentiniuga » 30 Dec 2010, 01:30

Du-te Alex dar aminteste-ti ca la inceputul anului aruncai jumatate din cat arunci acum. Te-or fi ajutat cu ceva informatiile si explicatiile celor alaturi de care ai pescuit? Daca raspunsul e pozitiv, atunci gandeste-te ca si ei la randul lor si-au imbunatatit performantele si cu ajutorul explicatiilor date de un Vlad sau Mark. Si ai incredere in mine, Vlad chiar e in stare sa arunce atat. Cu ceva antrenament si tu vei putea (cu scule potrivite bineinteles).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de gor965 » 30 Dec 2010, 01:38

Galante scrie:La ultimul concurs de pe Moara Vlasiei, Nicu David arunca cu momitor 160m constant (avea fir de 0.22 daca nu ma insel iar ansamblul lanseta mulineta nu era cine stie ce ) . Daca facem o comparatie intre un momitor incarcat si punga pva cu care da Mark o sa vezi ca nu prea sunt diferente de aerodinamica, asta pentru ca in punga nu sunt decat ceva pelete si plumbul. Acum , nici eu nu cred ca Mark da de fiecare data 200m cu pva , insa sunt convins ca trece de 180m constant.
L-am arbitrat pe Jubileu la vre-o 10 concursuri ! Stiu ca arunca bine, dar cu momitor n-am vazut pe nimeni sa treaca de 130-140 m ! In ultimii 2 ani am vazut un singur aruncator care punea montura bila-plumb pe la 150 m ...Silviu Florescu, si nici la el nu era o chestie constanta ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Galante » 30 Dec 2010, 14:27

gor965 , la concursul respectiv Dan Mitranescu , care era in dreapta lui Iorgos (140m masurati pe google earth) dadea constant 130, 135m cu momitor si saculet solubil atasat. Poate sa confirme treaba asta. La acelasi concurs Nicu David, care facea echipa cu Maty arunca in jur de 155 , 160 m doar cu momitor , pe locul unde era el distanta pana pe malul opus era de 163m (la fel masurati pe google earth). Acum ca aveau fire de 0.19 si ii ajuta foarte mult treaba asta e alta problema , insa am ramas surpins sa vad momitorul ala ducandu-se 160m dintr-o aruncare de peste cap normala (cu momitorul in aer). Nu vreau sa intru in discutii contradictorii , tu avand mult mai multa experienta in domeniu, dar la fel de surpins ca si tine am ramas si eu cand am vazut live cele descrise mai sus.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de gor965 » 30 Dec 2010, 15:16

Galante scrie:...... Nu vreau sa intru in discutii contradictorii , tu avand mult mai multa experienta in domeniu, dar la fel de surpins ca si tine am ramas si eu cand am vazut live cele descrise mai sus.
Sa sti ca n-am experienta in domeniul asta ! Pur si simplu am avut ocazia sa vad multe aruncari si a inceput sa ma pasioneze...la fel ca fotbalul ! :D
Nu spun ca nu se poate arunca la distanta aia ...poate-i momitorul mai mic, firul mai subtire, te mai ajuta si vantul...dar e greu sa dai constant cu un momitor serios incarcat si lansete obisnuite ! Eu l-am vazut pe Jubileu aruncand cam 140 m la Vernescu cu bila , plumb,FMJ si BBRLC si pe bune ca aveai impresia ca rupe lanseta ! Uite , si fratele lui Jubi, Vio David arunca bine cu FMJ ...dar tot asa, nu l-am vazut sa dea mai mult de 140-145 m...si asta cu bila si plumb ! Repet, nu spun ca ei doar atata pot ... ca nu i-am vazut decat in conditii reale de concurs (de prins peste, nu de casting) dar sincer , 160 m constant cu momitor si scule normale eu n-am vazut inca !
p.s
La ultimul concurs la care am fost pe Moara, cei care priveau din afara srtandului supraapreciau distantele de aruncare ! daca nu stai exact in spatele aruncatorului sa vezi exact directia si distanta de aruncare , sigur unghiul din care privesti te pacaleste in a estima vizual distanta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Dec 2010, 17:03

Galante scrie:gor965 , la concursul respectiv Dan Mitranescu , care era in dreapta lui Iorgos (140m masurati pe google earth) dadea constant 130, 135m cu momitor si saculet solubil atasat. Poate sa confirme treaba asta. La acelasi concurs Nicu David, care facea echipa cu Maty arunca in jur de 155 , 160 m doar cu momitor , pe locul unde era el distanta pana pe malul opus era de 163m (la fel masurati pe google earth). Acum ca aveau fire de 0.19 si ii ajuta foarte mult treaba asta e alta problema , insa am ramas surpins sa vad momitorul ala ducandu-se 160m dintr-o aruncare de peste cap normala (cu momitorul in aer). Nu vreau sa intru in discutii contradictorii , tu avand mult mai multa experienta in domeniu, dar la fel de surpins ca si tine am ramas si eu cand am vazut live cele descrise mai sus.
Am mai spus , pescuiesc cu momitor si un saculet cat nuca la 130-135m ,cu momitor simplu la 135-140 m in situatia in care vantul este neglijabil ca intensitate.
Aruncari izolate cu momitor le pot face si la 145m dar nu trei zile la rand ,de o mie de ori consecutiv ...Si niciodata nu am sa ma raportez la acestea ...
Nu am avut ocazia sa pescuiesc cu vantul in spate ,dar sunt sigur ca este un mare avantaj ...( Tocmai ce am aflat ca la casting se arunca NUMAI cu vantul in spate ... :!: )

Unde pescuia Nicu sunt 160m pana in malul opus , iar el mai avea minim 15m . Iluzia optica atunci cand privesti aruncarea din spate este mare in aprecierea distantei care ramane pana la mal. Una peste alta arunca cu momitor simplu peste 140m constant. Poate ai vazut si aruncari cu plumb ( cu putina mamaliga pe el ) la distanta mai mare si te-ai raportat la acestea ...

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Alexandru Mihai » 30 Dec 2010, 17:19

florentiniuga scrie:Du-te Alex dar aminteste-ti ca la inceputul anului aruncai jumatate din cat arunci acum. Te-or fi ajutat cu ceva informatiile si explicatiile celor alaturi de care ai pescuit? Daca raspunsul e pozitiv, atunci gandeste-te ca si ei la randul lor si-au imbunatatit performantele si cu ajutorul explicatiilor date de un Vlad sau Mark. Si ai incredere in mine, Vlad chiar e in stare sa arunce atat. Cu ceva antrenament si tu vei putea (cu scule potrivite bineinteles).
La inceputul anului aruncam 70-80 metri, acum arunc 150 ( doar plumb ) si cred ca in jur de 135 de metri cu momitor si fir de 0,21, de invatat sa arunc am invatat de la tine si de la Duta, se poate daca am ceva scule potrivite ma duc mai departe, doar ca imi este tare greu sa cred ca se poate arunca asa departe cu fire groase.
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 17:32 de către Alexandru Mihai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Alexandru Mihai » 30 Dec 2010, 17:21

Galante scrie:gor965 , la concursul respectiv Dan Mitranescu , care era in dreapta lui Iorgos (140m masurati pe google earth) dadea constant 130, 135m cu momitor si saculet solubil atasat. Poate sa confirme treaba asta. La acelasi concurs Nicu David, care facea echipa cu Maty arunca in jur de 155 , 160 m doar cu momitor , pe locul unde era el distanta pana pe malul opus era de 163m (la fel masurati pe google earth). Acum ca aveau fire de 0.19 si ii ajuta foarte mult treaba asta e alta problema , insa am ramas surpins sa vad momitorul ala ducandu-se 160m dintr-o aruncare de peste cap normala (cu momitorul in aer). Nu vreau sa intru in discutii contradictorii , tu avand mult mai multa experienta in domeniu, dar la fel de surpins ca si tine am ramas si eu cand am vazut live cele descrise mai sus.
Nu pescuiau la 155-160 metri ci la 130-135 metri, iluzie optica.

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Alexandru Mihai » 30 Dec 2010, 17:34

gor965 scrie:
Galante scrie:La ultimul concurs de pe Moara Vlasiei, Nicu David arunca cu momitor 160m constant (avea fir de 0.22 daca nu ma insel iar ansamblul lanseta mulineta nu era cine stie ce ) . Daca facem o comparatie intre un momitor incarcat si punga pva cu care da Mark o sa vezi ca nu prea sunt diferente de aerodinamica, asta pentru ca in punga nu sunt decat ceva pelete si plumbul. Acum , nici eu nu cred ca Mark da de fiecare data 200m cu pva , insa sunt convins ca trece de 180m constant.
L-am arbitrat pe Jubileu la vre-o 10 concursuri ! Stiu ca arunca bine, dar cu momitor n-am vazut pe nimeni sa treaca de 130-140 m ! In ultimii 2 ani am vazut un singur aruncator care punea montura bila-plumb pe la 150 m ...Silviu Florescu, si nici la el nu era o chestie constanta ! :)
La ultimul concurs pe Moara Vlasie am pescuit cu Dan M la 135 m constant.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”