Discutii long cast...de iarna !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de gor965 » 30 Dec 2010, 17:38

Alexandru Mihai scrie:..........

La ultimul concurs pe Moara Vlasie am pescuit cu Dan M la 135 m constant.
Se poate, dar eu nu eram acolo si nu te-am vazut aruncand ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Alexandru Mihai » 30 Dec 2010, 17:50

gor965 scrie:
Alexandru Mihai scrie:..........

La ultimul concurs pe Moara Vlasie am pescuit cu Dan M la 135 m constant.
Se poate, dar eu nu eram acolo si nu te-am vazut aruncand ! :D
hmmm....
Ultima oară modificat 30 Dec 2010, 20:50 de către Alexandru Mihai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Galante
membru activ
membru activ
Mesaje: 97
Membru din: 04 Mai 2009, 00:08

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Galante » 30 Dec 2010, 20:25

Aruncarile le facea cu momitor (infigand si acul in acesta). Se poate sa fi fost cum zici tu insa mie mi s-a parut ca dadea peste 150m (avand in vedere ca te vazusem pe tine cat arunci si puteam face o comparatie directa - la tine am apreciat bine :D).

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de mariusangler » 31 Dec 2010, 11:18

Alexandru Mihai scrie:
florentiniuga scrie:Du-te Alex dar aminteste-ti ca la inceputul anului aruncai jumatate din cat arunci acum. Te-or fi ajutat cu ceva informatiile si explicatiile celor alaturi de care ai pescuit? Daca raspunsul e pozitiv, atunci gandeste-te ca si ei la randul lor si-au imbunatatit performantele si cu ajutorul explicatiilor date de un Vlad sau Mark. Si ai incredere in mine, Vlad chiar e in stare sa arunce atat. Cu ceva antrenament si tu vei putea (cu scule potrivite bineinteles).
La inceputul anului aruncam 70-80 metri, acum arunc 150 ( doar plumb ) si cred ca in jur de 135 de metri cu momitor si fir de 0,21, de invatat sa arunc am invatat de la tine si de la Duta, se poate daca am ceva scule potrivite ma duc mai departe, doar ca imi este tare greu sa cred ca se poate arunca asa departe cu fire groase.
Daca ai evoluat asa de mult intr-un singur sezon, ai destul talent si vointa sa poti mai mult.Uite o chestie care o poti face,fara prea multa bataie de cap.Fa o singura schimbare in echipament si verifica daca am dreptate in ceea ce scriu acum.Imprumuta de la cineva o mulineta Aerotehnium 10000 Xt modelul vechi,pune un fir de 0,25 moale si suplu,daca se poate regleaza si conicitatea tamburului corect si du-te sa faci cateva aruncari de proba.Dupa aceea sa ne spui si noua rezultatele obtinute.Sa ai grija ca temperatura aerului sa nu fie mai mica de 15 grade cu plus,pentru ca firul va deveni rigid.Spor la treaba.Uite aici un material sa te ajute cu reglajele mulinetei.
http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
Alexandru Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 1520
Membru din: 16 Ian 2010, 14:33
Localitate: Mogosoaia

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Alexandru Mihai » 31 Dec 2010, 18:50

Daca ai evoluat asa de mult intr-un singur sezon, ai destul talent si vointa sa poti mai mult.Uite o chestie care o poti face,fara prea multa bataie de cap.Fa o singura schimbare in echipament si verifica daca am dreptate in ceea ce scriu acum.Imprumuta de la cineva o mulineta Aerotehnium 10000 Xt modelul vechi,pune un fir de 0,25 moale si suplu,daca se poate regleaza si conicitatea tamburului corect si du-te sa faci cateva aruncari de proba.Dupa aceea sa ne spui si noua rezultatele obtinute.Sa ai grija ca temperatura aerului sa nu fie mai mica de 15 grade cu plus,pentru ca firul va deveni rigid.Spor la treaba.Uite aici un material sa te ajute cu reglajele mulinetei.
http://www.bigfish.ro/articole/lansari- ... inson.html


Iti multumesc pentru informatii, mai mult ca sigur am sa evoluez si mai mult la anul, am spus si eu ca daca am ceva lansete&mulinete mai performante am sa depasesc aceste valori de 135 metri respectiv 150 metri.

La Multi Ani!

Avatar utilizator
sece4u20
senior
senior
Mesaje: 227
Membru din: 09 Mai 2010, 20:06
Localitate: brasov;sacele; intorsura-buzaului
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de sece4u20 » 31 Dec 2010, 19:37

dupa ce am tot vazut diferite stiluri de pescuit si dupa ce vad ca distanta este tare hotaratoare in rezultatele unei partide de pescuit ma-am gandit la urmatorul lucru. oare la noi este posibil pescuitul cu zmeul? ( kite fishing ) ???
am gasit aici o mica parte din ceea ce presupune asemea stil : http://www.youtube.com/watch?v=74ZnH31AdY4

daca l-am adapta la cerintele pescuitului la crap cred ca ar merge treaba...

scuze daca sunt off topic dar acest stil tot la distanta se practica.

Avatar utilizator
ReMuS
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 20 Apr 2008, 23:02
Localitate: Satu Mare

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de ReMuS » 31 Dec 2010, 20:30

Parerea mea este ca, chestia aia nu ai cum sa o adaptezi la pescuitul crapului, cel putin la ce consider eu pescuit la crap,si cat ma pricep eu la el. Poate tu ai o viziune mai aparte a ceea ce inseamna acest stil de pescuit si ai putea sa-l adaptezi :D .
P.S. La stiuca ar merge eventual....
Remus Lenghel

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 02:18

Laurentiu scrie:E parerea mea ca nu-l cred ca poate sa arunce 200 metri cu pva.

laurentiu pana cand gasesti tu filmele alea am gasit eu unul interesant:


uitate la minutul 2:27 si o sa vezi o punga de pva cu care sunt sigur ca arunca la fel de mult ca si cu un plumb obisnuit :D

ps:sah mat

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de stefan_kwr » 05 Ian 2011, 11:29

Foarte mare acea punga pva, facuta pentru aruncari pe luna, dar la cata nada contine in ea, am putea satura aproape un carasel =)) Noi folosim o punga pva pentru a nadi locul, nu sa ne laudam ca dam de pe un mal pe altul cu un plumb invelit intr-o punga solubila...in interiorul careia se afla 2 boabe de porumb sparte!!!
Numai bine

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Tibi30 » 05 Ian 2011, 12:37

eu tot nu am vazut sa arunce cu pva,ln filmuletul respectiv...ce sah mat???? :^O

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de gor965 » 05 Ian 2011, 12:42

stefan_kwr scrie:Foarte mare acea punga pva, facuta pentru aruncari pe luna, dar la cata nada contine in ea, am putea satura aproape un carasel =)) Noi folosim o punga pva pentru a nadi locul, nu sa ne laudam ca dam de pe un mal pe altul cu un plumb invelit intr-o punga solubila...in interiorul careia se afla 2 boabe de porumb sparte!!!
Numai bine
Superficial raspuns !...dar daca Voi naditi locul cu punga de PVA, mi-e clar raspunsul !...basca, comunul de peste 30 kg pe care-l vizeaza Mark voi il puteti inlocui cu 10 ciortani de 3 kg , asa la foc automat, pescuind la 60 m cu punga PVA cat pepenele ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 18:15

nu am gasit filamrea cu aruncare dar nu cred ca e cazu, pentru cei care cred ca nu se poate arunca si cu punga pva, v-am aratat o punga pva care are 2 bile sparte sau o mana de pelete si e la fel de aerodinamica ca un plumb normal.

ps:voi stiti cata nada folosesc englezii la o partida de pescuit de cateva zile? :D

credeti ca la ei e ca la noi cand ajungi torni 3 kg in apa si daca nu trage in 5-10 ore mai dai 5 kg??

pentru apele englezesti, punga aia de pva, asa mica,amarata cum este,este exact ce le trebuie

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de pharaoh » 05 Ian 2011, 18:28

Remus, ti-ai revenit? :P
Cand mergem sa vedem daca lanseta aia arunca macar vreo 80-90? :)

Cam asa arata o punga de-aia. Doar nu credeati ca arunca cu "pepeni", vorba lu` George.

Imagine
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de stefan_kwr » 05 Ian 2011, 18:32

George ma refer la naditul din imediata apropiere a forfacului si a momelii de la carlig, nu la patul de nada.Cum este si in cazul cu saculet solubil - nadesti cu bulgari, dar mai atasezi si un saculet solubil la montura...
ps: Acum depinde si de pepene... :D stii bancul acela cu romanul si americanul, pe tren...

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 18:42

[quote="pharaoh"]Remus, ti-ai revenit? :P
Cand mergem sa vedem daca lanseta aia arunca macar vreo 80-90? :)

hahahahahahahahahaha

mi-am revenit dupa revelion dar inca nu mi-am revenit complet dupa distractia de aseara, iar m-a prins dimineata prin oras :))

mergem dar stai sa se mai incalzeasca ca iti strici firul acum, din cauza frigului firul devine batos si se poate rupe, teoretic trebuie sa fie cel putin 5 grade pentru a face aruncari.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”