Discutii long cast...de iarna !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de BerNard » 05 Ian 2011, 18:55

da? Sincer nu stiam ca se poate arunca de prea multe ori la 5 grade
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Laurentiu » 05 Ian 2011, 19:17

remus_cta scrie:nu am gasit filamrea cu aruncare dar nu cred ca e cazu, pentru cei care cred ca nu se poate arunca si cu punga pva
Nu ai gasit-o pt ca nu exista vreun filmulet cu o aruncare de 200 m cu punga de pva, sunt legende pescaresti. Daca el a aruncat 200 m cu pva, a folosit fir foarte elastic de 0.18mm care are o elongatie foarte mare, plumbul cu pva s-a infipt in mal si nu a mai revenit, apoi a masurat cu counterul inclusiv elongatia (pt cine nu cunoaste sensul cuvantului, search it on google), aici este trucul lui cu lansarile pe luna. Eroarea elongatiei la 200 metri cu un fir elastic de 0.18mm este de cativa zeci de metri. Puteti incerca si voi acelasi lucru folosind un fir fluo care se stie ca este elastic si apoi unul rigid, este deajuns sa faceti o comparatie de 50 metri folosind un plumb de 120 gr ca sa va dati seama ca am dreptate. Ca exista aruncari de 150m sau 170m cu pva da, dar 200m deja e sf.
Iti mai repet odata, precis habar nu ai cat inseamna 200 metri: masora pe uscat 200 de metri si apoi stai si mediteaza putin de la un punct de reper la celalat aflat la 200 metri.
Apoi incearca sa arunci si tu cu ce scule gasesti mai bune macar 150 metri cu plumbul cel mai aerodinamic..Si nu incerca sa arunci in apa si sa masori cu counterul ca nu mai are "farmec"
Apoi vino si mai discutam..:)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de pharaoh » 05 Ian 2011, 19:20

Ma indoiesc ca oamenii astia fac masuratori cu counter-ul.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 19:24

bine am zis o temperatura ok, lumea zice peste 15 grade, dar el vrea sa cumpere lanseta si vrea sa arunce cu ea, cautam o temperatura rezonabila.

ps:acum 2 ani parca, la cupa iernii, noaptea erau -2 grade, si s-au facut in perioada aia sute de aruncari, uite ca se poate :))

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 19:26

pharaoh scrie:Ma indoiesc ca oamenii astia fac masuratori cu counter-ul.
gresit, le masoara dupa numarul de mulinari, stiu raportul de recuperare :))

in fine...era o vorba cu morile de vant..........

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Laurentiu » 05 Ian 2011, 19:34

remus_cta scrie:
pharaoh scrie:Ma indoiesc ca oamenii astia fac masuratori cu counter-ul.
gresit, le masoara dupa numarul de mulinari, stiu raportul de recuperare :))

in fine...era o vorba cu morile de vant..........
Pana la urma eu ti-am dat o explicatie reala, pe cand tu nu ai dat nimic, poate numai mistouri...

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 19:38

ok....pana la proba contrarie ai dreptate.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de pharaoh » 05 Ian 2011, 20:14

Uitandu-ma la cifrele acestea mie mi se pare plauzibil : http://uksf.sea-angler.org/records.html

LE: Laurentiu, l-ai suparat pe Remus :D : http://www.infopescar.tv/forum/cumparar ... t7440.html
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de BerNard » 05 Ian 2011, 20:30

remus_cta scrie:bine am zis o temperatura ok, lumea zice peste 15 grade, dar el vrea sa cumpere lanseta si vrea sa arunce cu ea, cautam o temperatura rezonabila.

ps:acum 2 ani parca, la cupa iernii, noaptea erau -2 grade, si s-au facut in perioada aia sute de aruncari, uite ca se poate :))
probabil aveau fir textil
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de stefan_kwr » 05 Ian 2011, 20:37

pharaoh
A mai cautat cineva aceste lansete la mana a doua, oricum sansele de a gasi sunt foarte mari... :^O :D

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Laurentiu » 05 Ian 2011, 20:45

pharaoh scrie:
LE: Laurentiu, l-ai suparat pe Remus :D : http://www.infopescar.tv/forum/cumparar ... t7440.html
Nu pot decat sa-i urez spor la cumparare si fire cat mai intinse cu ele si la distante cat mai mari. :)
Dar dupa parerea mea nu merita investitia in niste lansete asa scumpe numai pt cativa metri in plus.

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Gabriel Calin » 05 Ian 2011, 21:48

Salutare,

@Laurentiu
Crezi ca recordurile din link-ul dat de Pharaoh sunt "umflate" sau le considei reale?
Daca le consideri reale atunci putem incerca sa facem niste estimari......tinand cont ca recordul cu mulineta cu tambur fix la 150 gm (probabil cam asta e greutatea unui plumb cu cateva pelete cum arata Mark Hutchinson) este undeva pe la 240 m ce-i drept, cu lanseta de casting dar cu inaintas mono de 0.75 mm si cu fir de 0.35, numai daca pui un fir de 0.25 si un inaintas textil mai castigi macar 30 m ceea ce ar insemna undeva spre 270m ......e adevarat ca prin forma mai putin aerodinamica pierzi din distanta metri buni dar totusi cred ca are o marja suficienta incat sa poata ajunge la 200 m in anumite conditii.
Daca ar fi spus si cu ce inaintas si cu ce fir a aruncat 200 m cu punga solubila cred ca ar fi fost destul de clar daca minte sau nu......dar asa, e cam greu sa te pronunti asa categoric.
In fine, e parerea ta si toti avem dreptul la o opinie fara a jigni pe ceilalti.......
Daca crezi ca recordurile respective nu sunt reale atunci exercitiul de imaginatie de mai sus nu mai are nici un sens.

Avatar utilizator
BerNard
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 01 Ian 2011, 11:37
Localitate: Colacu-Racari
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de BerNard » 05 Ian 2011, 22:36

alea probabil sunt recorduri oficiale...de ce ar fi ''umflate''?
Catch and Release
TEEN CARP TEAM

Avatar utilizator
remus_cta
senior
senior
Mesaje: 286
Membru din: 11 Feb 2008, 22:42

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de remus_cta » 05 Ian 2011, 23:57

pharaoh scrie:Uitandu-ma la cifrele acestea mie mi se pare plauzibil : http://uksf.sea-angler.org/records.html

LE: Laurentiu, l-ai suparat pe Remus :D : http://www.infopescar.tv/forum/cumparar ... t7440.html
ma suparat rau, stai sa vezi ce idee cu aerotechniumurile mi-a venit :))

ps:laurentiu, merci pentru urari, sa auzim de bine.

pss:@stefan
never say never (:|

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Gabriel Calin » 06 Ian 2011, 00:15

Exact, sunt recorduri oficiale masurate pe pamant cu ruleta, care probabil ca nu are nici o elongatie si realizate cu anumite reguli stricte (fir 0.35mm, inaintas mono 0.75 mm) ori daca acele recorduri sunt reale de ce nu ar fi posibil pentru un aruncator de competitie care a si detinut cateva recorduri in trecut sa arunce o punga solubila de dimensiuni mici cu montura si cu plumbul in ea la 200 m, cu un fir de 0.25 mm si cu inaintas textil?
Dar toate cifrele astea sunt irelevante pentru un pescar obisnuit, distantele respective sunt realizate de experti in casting si sunt folosite de catre producatorii de echipament pentru marketingul produselor respective, asta nu inseamna ca daca iti cumperi lanseta respectiva vei arunca 200 m........... cum nici daca ti-ai cumpara racheta lui Nadal nu inseamna ca vei juca tenis cum joaca Nadal, sau daca te-ai incalta cu ghetele lui Messi vei castiga balonul de aur.....
Partea esentiala este omul care arunca si nu lanseta, Mark probabil ca arunca peste 180 m cu orice lanseta suficient de rezistenta incat sa nu o rupa in aruncare si cineva spunea mai inainte ca pentru cativa metri in plus nu se justifica pretul unei lansete Hi-S-200, si probabil intr-o situatie normala de pescuit are dreptate , dar intr-o competitie de casting 1 singur metru poate fi diferenta dintre locul 1 si locul 5!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”