Discutii long cast...de iarna !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de florentiniuga » 06 Ian 2011, 01:08

Dar in pescuitul de competitie, unde 5-6m fac diferenta intre pescuitul pe o intinsura sau intr-un canal de unde pestii nu sunt dispusi sa iasa cateodata cu niciun chip? Am asistat la campionate mondiale unde diferenta era data de distanta de aruncare, ex. echipa AV-VM in Portugalia. Cativa metri in plus aduceau cate un peste punctabil. Poate ca acolo o putere de aruncare putin mai mare ar fi insemnat aurul pentru Romania, nu lacrimi pe argint.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Gabriel Calin
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 25 Iun 2008, 14:37

Re: Discutii long cast...de iarna !

Mesaj de Gabriel Calin » 06 Ian 2011, 09:50

@Florentin

Eu ma refeream la o situatie normala de pescuit, nu la un concurs unde intr-adevar uneori 5-6 metri pot sa iti aduca un peste punctabil dar astea sunt cazuri izolate si care mai pot fi "pacalite" punand un fir mai subtire, aruncand din apa cand nu este atent arbitrul, etc.....pe cand in long casting cand dai de la linie de fiecare data si nu ai posibilitatea sa modifici diametrul firului sau greutatea plumbului au o cu totul alta semnificatie acei cativa metri in plus.
Ca sa nu mai vorbim ca in pescuit daca nu esti multumit de aruncare ai posibilitatea sa scoti lanseta si sa repeti aruncarea si de 10 ori pana iti iese.

Avatar utilizator
Liviu Mihai
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 22 Noi 2007, 01:28
Localitate: Bacau

Re: 3.60=PT. CEI SCUNZI , 3.90=PT. CEI MAI INALTI =MIT SAU NU?

Mesaj de Liviu Mihai » 27 Ian 2011, 11:03

Ciuchi scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pentru cei care sunt interesati de pescuitul de competitie va spun ca aruncarile de pe pamant sau cele dintr-o parte ( vezi concursurile de casting ) sunt interzise in concursurile desfasurate sub regulamentul international CIPS-FIPS
Pai Planet Carp la CM cand a folosit montura zig-rig parca ziceau ca foloseau forfac de vreo 4m care-l puneau pe un capac de galeata. Practic, nu era aruncare de pe pamant??? :-?
Plumbul era in aer ca la o aruncare normala si montura intinsa pe iarba. La inceput am incercat pe diferite suprafete plane dar am ajuns la concluzia ca daca montura e intinsa cum trebuie nu se agata, iar stopul era foarte important ca montura sa intre in apa fara sa se agate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”