Localizare peste pe rau si balta

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 11 Feb 2010, 14:50

rog modratorii sa stearga postarea de mai sus ca una am scris si alta a iesit-multumesc-

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 11 Feb 2010, 15:00

Nu stiu ce ai vrut tu sa spui dar si eu am patit-o de multe ori la fel.Eu de regula pescuiesc de primavara devreme si pana tomna tarziu intr-o balta de langa Slatina.Mai am si iesiri pe Olt dar acea balta are cam tot ce vreau eu:stufaris,mal,nisip,pietris,si apa de la 30cm pana la 4m adancime.Si ca peste,caras,crapcean+tatal lor,cteno,etc.
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 11 Feb 2010, 15:02

i-mi cer mii de scuze!! era traducera automata in bara de activitati pe avabil(din engleza) si se citea aiurea :"> incaodata- mii de scuze

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 11 Feb 2010, 15:06

este cumva balta de sub mal(scoala de politie) de la clocociov?

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 11 Feb 2010, 15:19

Da.Este balta unde am pescuit de mic copil si mai tarziu am avut cele mai mari satisfactii.
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de dita » 12 Feb 2010, 11:05

Ma refeream la locuri de pescuit ,nu la sfaturi despre pescuit .Vei vedea la primavara ca am dreptate; Si apropo si eu am patit-o dar ...mai rau, mie mi-au calcat pe bat .Oricum ,Oltul cat este el de mare si tot este sufocat ,cred ca ai vazut par exemplu cum este primavara la Draganesti.Pentru Ionut; cred ca o sa ai destui colegi la primavara in locsorul acela de sub mal .Ps.si eu sant tot din Slatina. Va urez fire intinse!

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 12 Feb 2010, 19:09

La toti prietenii mei le spun pe ce balta ma duc dar nimeni nu ma crede.Cred ca stii de ce daca esti din Slatina.
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 13 Feb 2010, 09:28

IonIonut scrie:La toti prietenii mei le spun pe ce balta ma duc dar nimeni nu ma crede.Cred ca stii de ce daca esti din Slatina.
Nu stiu daca voi stiti istoria baltii alia:Pana sa faca barajul pe acolo trecea oltul,paduricea aia unde jucam fotbal si facem gratare acum.... era o jungla, nu aveai curaj sa intrii pe malul oltului si cine intra in zona aia la pescuit -era pescar adevarat- se intra numai in grupuri,iar pe cotul oltului(sub mal)se facea o valtoare imensa,acolo era locul de somn si mreana, noi ai spuneam la ''urlatoare''(pai cand lovea oltul malu si insuruba apa intr-un imens inel- ti se scula paru-n cap de zgomotul facut)frumoase vremuri!!!! 8->.Si dupa ce au deviat oltul a ramas ce vedeti voi acum :( si cu un potential imens,este atat de adanca in unele locuri ca nici cu mama setcilor nu o sa scoata crapul de acolo >:) .statia de epurare a fost facuta prin ani 75 si intradevar deversarea era facuta in balta(cum ii spunea?-ca.....a?)da, dar prin 80 sa modernizat statia de epurare si deversarea o fac acum prin canalul de fuga direct in olt. Pai din 80 pana azi so fi curatat si mama ei de balta-mai ales ca malul ala inalt de trei-si de metri e plin de izvoare(30 si de ani) au trecut de atunci iar pestele de acolo este cel mai gustos pe care l-am mancat vre-o data. Acolo am avut recordul la caras(2,6kg)la larva primavara si nici eu nu mai stiu cate partide de pescuit mi-a salvat balta aia. PS.-am niste mici chichite in pescuitul crapului la sheffield pe balta ai si o sa merg cu siguranta in primavara asta si nu numai ;) --fire-ntinse!!!

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 13 Feb 2010, 15:47

Poate ne intalnim in primavara pe balta ca am vazut ca stii multe tertipuri si mai fur si eu cate ceva.Sa vina mai repede..................
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 24 Feb 2010, 14:09

salut! mai spuneti si voi cum mai este cu pescuitul pe olt in zona Slatina, a iesit cineva?-am trecut peste podul olt si era lume pe dale(la iesire in dreapta) ce se mai aude?- fire-ntinse sa aveti!

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de hannibal » 31 Iul 2013, 23:42

am fost azi la olt la Slatina cum iesi spre Craiova in dreapta dupa pod . multi pescari dar capturi 0. am dat numai la crap cu boabe de porumb de toate felurile si aromele pe fir de par dar fara rezultat. ziceau niste pescari ca s-a prins zilele trecute crap la 2 kg la undita . foarte multa vegetatie in apa , cand scoteam lansetele monturile erau pline cu iarba. probabil asta a fost si una din cauzele pentru care nu s-a prins peste ca montura se scufunda in bradis . Imagine
screen shot windows Imagine
pc screenshot Imagine
how to capture screen Imagine
how to do a screen shot

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”