nelamurire plantare !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Bogdan24
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2007, 15:17
Localitate: Balta

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de Bogdan24 » 08 Dec 2014, 20:05

adrian1 scrie:la pescuitul plantat pe balti private pot folosite la montura plumb hexagonal de 120g sau trebuie neaparat plumb plat,grippa ? este vorba despre o montura cu plumb pierdut...
La plantat conteaza in primul rand distanta unde vrei sa duci montura.
Dupa asta conteaza substratul ( mal, huma, nisip) ,adancimea apei, suprafata lacului , directia si viteza vantului.
Un plumb cu cat este mai greu cu atat te incurca mai mult ( opinie personala ).
Am pescuit plantat cu plumbi de la 40 la 200 grame. Pe o balta cu mal de 40 cm un plumb de 120 grame este sinucidere.
Plumbul plat gen grippa produce o frecare mare in apa fata de un plumb torpila.
Daca vrei sa faci muschi foloseste plumbi grei grippa. Exista situatii cand ai nevoie si de grippa ( praguri abrupte ).
Doar mergand pe balta afli ce e cel mai bine pentru tine.
Daca mai ai intrebari le asteptam.

Bogdan

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de adrian1 » 09 Dec 2014, 10:12

pai hai sa zic asa despre o balta:
-montura o duc undeva la maxim 150-160m
-substratul este cu foarte putin mal
-adancimea este undeva la 2m-2.5m . la peste 150 ajunge aproape de 3m
Dar pescuiesc foarte des in balastiere (vegetatie,praguri,agataturi...) . ma gandeam la plumbi de 120g ca sa stea firul cat mai intins . cand o sa vina sezonul o sa incerc si cu plati si cu rotunzi.malul nu stiu cat de mult mai conteaza atunci cand plantezi pt ca montura cade foarte usor dar poate veniti cu ceva completari acolo unde eu nu stiu.
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
Bogdan24
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 01 Dec 2007, 15:17
Localitate: Balta

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de Bogdan24 » 10 Dec 2014, 17:58

adrian1 scrie:pai hai sa zic asa despre o balta:
-montura o duc undeva la maxim 150-160m
-substratul este cu foarte putin mal
-adancimea este undeva la 2m-2.5m . la peste 150 ajunge aproape de 3m
Dar pescuiesc foarte des in balastiere (vegetatie,praguri,agataturi...) . ma gandeam la plumbi de 120g ca sa stea firul cat mai intins . cand o sa vina sezonul o sa incerc si cu plati si cu rotunzi.malul nu stiu cat de mult mai conteaza atunci cand plantezi pt ca montura cade foarte usor dar poate veniti cu ceva completari acolo unde eu nu stiu.
Salut,
De unde sti cum este substratul ?
Presupuneri, ai sondat toata zona, ai vazut lacul secat.
Cu ce plantezi montura ( din barca o asezi mai bine decat cu navomodel)?
Eu unul plantez inot @-) @-) ( unde se permite asta), de departe cel mai sigur plantat, cu avantaje si dezavantaje.
De ce vrei sa stea firul cat mai intins ? Cel mai important este ca firul sa stea cat mai aproape de fund nu in masa apei tambal.
Am plantat in zone cu mal de 60-70 cm, asezam montura cu mana, plumb de 50 g, si tot intra in mal 15-20 cm.
Ce ai face in acest caz ?
Incearca toate modelele de plumbi si vei afla usor usor ce trebuie sa folosesti pe fiecare lac.
Peste sa fie si sa se si hraneasca. :D

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de adrian1 » 11 Dec 2014, 10:35

am vazut balta secata si cam stie pe unde trebuie sa plasez montura.am vazut si un canal pe ea.vreau sa stea firul cat mai intins ca sa faca "burta".plantez cu navomodelul...
Daca ar fii fost malul de 60-70 cm probabil ca legam carligul la vreo 30-40 de cm de plumb . plumbii mai grei parca imi da mai multa siguranta atunci cand duc montura si de pe mal vreau sa intind firul,stiu sigur ca un plumb de 120g il pot simti cand mulinez si stiu sigur ca nu misc montura spre deosebire de un plumb de 60-70g...

Si inca o chestie..de ce la pescuitul plantat se folosesc fire mai groase ?
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
nicusarpe
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 27 Ian 2009, 01:43

Re: nelamurire plantare !

Mesaj de nicusarpe » 22 Mar 2015, 21:26

La plantare se folosesc fire groase pentru ca au o elongatie mai mica adica nu sunt la fel de elastice ca cele subtiri si la distante de peste 100 metri conteaza sa sesizezi mai bine trasatura. eu la plantare folosesc un fir de 0.38 mm . se pot folosi si fire mai groase. dar folosesc un inaintas textil de 10 m pentru a camufla mai bine ultimi metri si la acesti 10 m de textil pun cateva alice de plumb de cate 2 grame pentru a culca firul pe substrat. firul textil are tendinta de a sta intre ape si pestii care se lovesc de el se vor speria mai ales batranii lacului :)
eu cand plantez din barca stau 2-3 ore si caut locuri cat mai tari fara prea mult mal. caut 2-3 locuri. plumbii folositi sunt de 100 grame sau 120 grame.
Esox Club

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”