Novacul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
xeno13
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2011, 21:19
Localitate: Bucuresti

Re: Novacul

Mesaj de xeno13 » 06 Sep 2011, 08:23

Laurentiu scrie:Pop-ul de fructe legat de ac ca la ten, fara echilibarare, sa pluteasca deasupra plumbului cam 15 cm. Eu asa am prins mai mereu cand am dat dupa el. Fara bombe sau pufuleti, nu suport nici una nici alta. Eu dau numai cu un ac, maxim doua in situatii critice.
Am luat la pop-up de guma:) dar am crezut ca din greseala.
Mai bine sa taci si sa pari prost decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu.

Avatar utilizator
ferdinand
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 14 Oct 2011, 11:51

Re: Novacul

Mesaj de ferdinand » 05 Noi 2011, 20:21

o intrebare ,la ce adancime ati pescuit ?;distanta de la montura - la fundul apei daca ati pescuit la pluta cu montura tehnomagic.eu vreau sa incerc prinderea acestei specii la dunare ,mai precis in orsova ,unde apa are intre 3m si 23m ,densitatea pestelui este scazuta!!!multumesc. astept raspuns pe email daca se poate .

Avatar utilizator
ferdinand000
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 20 Mar 2012, 13:08

Re: Novacul

Mesaj de ferdinand000 » 21 Mar 2012, 01:32

mih_IL scrie:Asta este montura ptr. novac de care spunea Nando.
trimite-mi te rog poza cu montura si ceva detalii daca se poate.mersi

Avatar utilizator
AlexFI
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 17 Noi 2010, 21:31

Re: Novacul

Mesaj de AlexFI » 24 Dec 2012, 15:26

Salutari! Acum vreo 2 ani am agatat (din greseala cred) pe o balta de langa Bucuresti un singer de 22 kg pe carlig relativ mic la viermusi. Pe al doilea ac aveam pufuleti deci nu stiu la ce o fi vrut el sa vina defapt. Ma intereseaza si pe mine de-asemenea o momeala/montura special pentru novac/singer. Am vazut in comert o montura de la Techno cu o pastila marisoara pe post de nada (care probabil creaza un nor atractant) aparent special pentru novac creata. A incercat-o cineva? Da rezultate?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Novacul

Mesaj de marian_popescu » 10 Ian 2013, 13:11

dadeam special dupa novac (cand nu mergea nimic altceva...sau nu prindeam eu) cu ttx+lapte de porumb pe naditor si un singur carlig (maricel si deschiderea larga) . important era sa rezulte un nor de nada in care sa pluteasca acul d epescuit, pe care il tineam suspendat cu o bobita de polistiren :D

metoda chiar a functionat, si nu doar o singura data
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
freddie
membru activ
membru activ
Mesaje: 85
Membru din: 18 Dec 2012, 01:13

Re: Novacul

Mesaj de freddie » 04 Apr 2013, 01:50

puteti incerca la novac si calciu efervescent (cel mai ieftin din famacie) o pastila bagata in bomba dupa care inveliti arcul in ttx umectat,cate un puf pe ac ( personal la novac folosesc pufi heldorado tuica si miere- rezista mai mult pe ac) ideea e ca atunci cand ttx-ul incepe sa cada de pe arc si apa ajunge la pastila de calciu acesta fiind efervescent imprastie ttx-ul si creaza norisorul .Cu reteta asta nu a existat sa nu iau 3,4 novaci in partide scurte de 6,7 ore pe Corbeanca 2 :) fara sa mai adaug nimic altceva ( arome /atractanti etc)

Avatar utilizator
alin311
senior
senior
Mesaje: 420
Membru din: 13 Iun 2012, 16:20

Re: Novacul

Mesaj de alin311 » 26 Dec 2013, 22:01

ceva notati anu asta monturi novac,,,in 2014 vreau sa dau dupa novac in mare parte si ma gandeam la ceva sfaturi de nada si monturi

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”