Novacul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Novacul

Mesaj de nini » 29 Feb 2008, 13:52

sa vin si eu cu un exemplar :D
NOVAC.gif
APCR

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de CRYSTYAN » 29 Feb 2008, 18:53

Asta da !La ce l-ai prins?

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Novacul

Mesaj de nini » 29 Feb 2008, 19:16

La bile de Monstercrab :(
APCR

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Novacul

Mesaj de RaPpSodIq » 15 Mar 2008, 16:43

Eu prind de obicei novacul la pluta. Un fir de 25 zik eu ca e suficient, o montura fina si o pluta micutza. Pe carlig sau triling se pune un expandat. Toata treaba este nada, (cu efect de nor), cu care trebuie insistat in jurul plutei. Novacul intradevar aspira norul, iar un expandat sau un technopuffy isi face cel mai bine treaba in acel minim de curent, din aspiratia novacului. In momentul in care nu mai trag carashii, ishi face prezenta novacul. S-a intamplat sa prind asa si destul de mult ten, dar in general toti Fitofagii ishi fac prezenta, fie ca este vb de novac, scoicar, sanger... Pe o balta din zona limitei judetelor Alba-Sibiu, s-a prins foarte bine novac la rotativa si oscilanta. Am prieteni care au prins exemplare mari, toti agatatzi de gura. daca pe triling se mai pune si un "smoc" rosu este si mai bine. Novacul este un peste foarte curios si cu "llipsa creier". :) Se arunca pe tot ce i se pare suspicios. Sper ca v-am putut fi de folos.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Novacul

Mesaj de stefanflorin » 15 Mar 2008, 20:33

nini pesti ca ala prindeam cand dadeam la oblete cu fir de 0.10 la viermus si varga de 3 m !!GLUMESC bineinteles!! :D Frumos exemplar ! Ce greutate a avut?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: Novacul

Mesaj de nini » 15 Mar 2008, 23:14

cred ca vreo 18 si ceva...
APCR

Avatar utilizator
danny
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 06 Mar 2008, 19:10
Localitate: Turda,jud.Cluj

Re: Novacul

Mesaj de danny » 04 Apr 2008, 17:43

Fiind nou pe aici,in primul rand salut toti pescarii de pe acest forum. Datorita faptului ca in zona Clujului este foarte putin crap,anul trecut am avut numeroase partide de pescuit la novac pe Ciurila.Merg special pentru acest peste si de fiecare data am prins cel putin 10 bucati intre1-4 kg in 12 ore si fiecare agatat in buza.Niciodata nu a intrat carasul la distanta la care intra novacul(distanta e maxim 35m).Montura e foarte simpla:un momitor fix si doua carlige legate de capatul lui cu firul de o lungime care sa nu depaseasca momitorul.Pe momitor pun mamaliga dulce si carligele le las libere(nu bagate in mamaliga)cu un pufi galben pe ele.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 14 Apr 2008, 09:22

sal ma mine ma invatat un chinez sa prind novac la suprafata apei vara cind este ff cald si el sta la suprafata cu cosulet si pluta mare in cosulet mamaliga stropita cu otet de mere si in cirlige pufuleti. nu stiu sa pun poza sa arat cum este montura
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Novacul

Mesaj de zamfi » 15 Apr 2008, 22:06

Eu am reusit sa selectez efectiv novacul din... nada!Interesant , nu? :lol: Pe o balta langa Sebes (Daia pt.cunoscatori) pe naditor puneam mamaliga (sa-i spunem :lol: ) cu aditiv lichid Sensas Aromix si pe un alt bat "mamaliga" cu aditiv lichid furnizat de firma Top Secret.Carlige langa naditor cu pufi galben pe ei! Domne' era magistral! Pe batul cu Sensas intra crapul romanesc si pe cel cu Top Secret novacul!Si chiar ma distram: schimbam betele intre ele, aditivii, pozitia, inevitabil se respecta regula cu aditivul! Puneam doar sensas= crap, puneam top secret = novac!Asta e. :lol: :lol: :lol: Mai si trage fain novacul asta... :P

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 15 Apr 2008, 22:25

daca reusesc sa ti dovedesc ca se prinde cum am scris mai sus spui sa traiesti si mult respect?????????
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 27 Iul 2008, 13:02

M-ar fi interesat si pe mine in mod direct nada care se pune pe momitor,eu cel putin cred ca ce pui pe momitor face diferenta,adica iti aduce novacul la ac sau nu il aduce.Vineri voi merge la peste(la novac) si vroiam sa stiu si parerile (retetele) voastre. Voi posta rezultatele obtinute.Fir in drill! :)

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 27 Iul 2008, 13:40

sal cum am spus si mai sus mamaliga framintata cu otet de mere trebuie sa fie mai moale sa cada usor din cosulet .il inebuneste pe novac nu stiu sa pun poze sa arat montura
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 27 Iul 2008, 20:18

Merci Nando, dar eu voi folosi montura clasica cu momitor..................mai am timp sa primesc si alte SFATURI! FIR IN DRILL!! :)

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 27 Iul 2008, 20:20

@ NINI, pe montura dadeai cu momitor? FIR IN DRILL!!

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de mih_IL » 16 Aug 2008, 07:35

Asta este montura ptr. novac de care spunea Nando.
Fişiere ataşate
montura novac (instalatie)
montura novac (instalatie)
I love carp!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”