Novacul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de iulian petre » 14 Sep 2008, 17:41

nando scrie:MDI este la Bulgari acum peste 2 saptamini poate
-----------------------------------

mai bine ca-i ocup locul "norocos". :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 14 Sep 2008, 18:28

sa inteleg ca vi dupa mine? :)
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 20 Sep 2008, 18:54

iulian petre scrie:
MDI scrie:am luat 1 novac si 1 chinezesc ambii in jur de 10 kg

------------------------------------

pesti asa mari???? vin si eu...daca mai merge .. :mrgreen: :mrgreen: ...abia astept saptamana viitoare.... :lol: :lol:
Am revenit in fortza,Iuliane daca vrei sa mergi eu o sa fac o iesire de 48 de h vinerea viitoare pana duminica.....ai grija ca eu merg pe zicala: "Omul sfinteste locul." :)

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de LARY » 20 Sep 2008, 19:35

sdaniel scrie:
MDI scrie:Merci Adiy..................Acum cateva ore am aterizat si eu acasa de la Albele,rezultate 2 novaci 5-6 kg. buc(partida de pescuit a durat 24 h)..........cea mai slaba partida pe aceasta balta pe 2008.......Fir in drill!!
A mers foarte prost novacul in ultimele zile pe mai toate baltile "renumite" .. eu am fost la chitza si am prins numai crap romanesc si 1 singur novac, culmea la porumb cu pop-up la bomba cu pufi care facea legea pe balta la orice specie de peste nu a mers mai deloc... in 24 de h 1 singur novac si 4 crapi 1-4 kg, ah si 2 salai .
O singura trasatura notabila, de novac cred...duminica pe la ora 11.30 tata a ramas fara o lanseta :lol: , in timp ce mancam; o trasatura cum numai in filme mi-a fost dat sa vad i-a tras lanseta in apa si dusa a fost pur si simplu i-a daramat buzzbarul.
Data trecuta era s-o patesc si eu doar ca am apucat sa intep si mi s-a rupt 1 carlig si unul s-a indreptat, folosesc gamagatsu seria 3310 nr 4 si 6.
EU CRED CA SA AGATAT DE CEVA CIRLIGUL GREU DE CREZUT CA SAR PUTEA RUPE. EU CU GAMAGATSU SERIA 3310 NR 12-14 PUN PARIU CA SCOT NOVAC DE 25-30Kg FARA SA SE ANDREPTE SAU SA SE RUPA EVIDENT DACA NU SCAPA DIN CAUZA DIMENSIUNI CRLIGULUI. SI CEL MAI INPORTANT DACA NU AI FRINA DE ATAC FOLOSESTEO PE CEA DE LUPTA CA DAIA AU FOST INVENTATE
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 21 Sep 2008, 11:40

Lary,treaba cu indreptarea acului tine de modelul acului.........eu tot gamakatsu folosesc si am avut surpriza sa imi indrepte acul! :)

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de iulian petre » 21 Sep 2008, 19:00

Am revenit in fortza,Iuliane daca vrei sa mergi eu o sa fac o iesire de 48 de h vinerea viitoare pana duminica.....ai grija ca eu merg pe zicala: "Omul sfinteste locul." :)[/quote]

---------------------------------------------------------

pacat .... :cry: ca eu nu sunt sfant... :lol: .....oare mai mananca novacul?....am vrut sa merg si eu sambata ...dar numai cu gandul ca trebuia sa pescuiesc la bomba ma facut sa ma razgandesc... :oops: .mai ales ca trebuia sa le si confectionez ... :D ...

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de LARY » 21 Sep 2008, 19:17

iulian petre scrie:Am revenit in fortza,Iuliane daca vrei sa mergi eu o sa fac o iesire de 48 de h vinerea viitoare pana duminica.....ai grija ca eu merg pe zicala: "Omul sfinteste locul." :)
---------------------------------------------------------

pacat .... :cry: ca eu nu sunt sfant... :lol: .....oare mai mananca novacul?....am vrut sa merg si eu sambata ...dar numai cu gandul ca trebuia sa pescuiesc la bomba ma facut sa ma razgandesc... :oops: .mai ales ca trebuia sa le si confectionez ... :D ...[/quote]
IULIANE UNDE AI DE GND SA DAI LA BONBA
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 21 Sep 2008, 19:23

pe ALBELE
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 21 Sep 2008, 19:50

iulian petre scrie:Am revenit in fortza,Iuliane daca vrei sa mergi eu o sa fac o iesire de 48 de h vinerea viitoare pana duminica.....ai grija ca eu merg pe zicala: "Omul sfinteste locul." :)
---------------------------------------------------------

pacat .... :cry: ca eu nu sunt sfant... :lol: .....oare mai mananca novacul?....am vrut sa merg si eu sambata ...dar numai cu gandul ca trebuia sa pescuiesc la bomba ma facut sa ma razgandesc... :oops: .mai ales ca trebuia sa le si confectionez ... :D ...[/quote]
Iuliane....are si crap frumos .dar eu facand partide scurte prefer sa dau la novac.......................azi am vb. cu niste prieteni care au fost acolo si nu au luat nimik....scade apa !! :D

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 21 Sep 2008, 19:55

breee astazi nu seamana cu miine si miine nu seamana cu poimiine si poimiine nu ............
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de iulian petre » 22 Sep 2008, 16:48

MADALINE eu unul cred ca novacul se mai prinde la vara...mai bine vino cu mine la un pescuit de crapalai cu "nabadai"....agatatura...fir 0,40-fara inaintas...aruncat din mana .....porumb .....!48 ore (vineri-duminica)

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de nando » 22 Sep 2008, 19:03

iulian te contrazic se prinde foarte bine novacu si iarna la copca . de catre paznici in plase pe sub gheata:)
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 22 Sep 2008, 20:30

iulian petre scrie:MADALINE eu unul cred ca novacul se mai prinde la vara...mai bine vino cu mine la un pescuit de crapalai cu "nabadai"....agatatura...fir 0,40-fara inaintas...aruncat din mana .....porumb .....!48 ore (vineri-duminica)
Iuliane vb. la telefon .........am venit din concediu si este cam debandada la firma....daca imi pun in ordine lucrurile mergem,oricum te sun.
Novacul abia la vara ii mai vedem coada.firr in drill!! :D

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Novacul

Mesaj de Tibi30 » 19 Noi 2008, 13:41

la pescuitul novacului,si in general al pestilor planctonofagi,efectul de norisor al nadei e cel mai important,nu conteaza ca dai cu pufulete,sau cu alta momeala...el nu vine la pufuletele de pe carlig...e atras de acel norisor pe care il face nada,pe care el il aspira(filtreaza)..si in acest fel ia si carligul...eu personal si alti prieteni de-ai mei punem pe ace bilute de polistiren,deoarece nu cad de pe ac in timp,cum cade pufuletele(cand il ciuguleste un caras de ex...)....fir in drill

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 19 Noi 2008, 20:56

Tibi30 scrie:la pescuitul novacului,si in general al pestilor planctonofagi,efectul de norisor al nadei e cel mai important,nu conteaza ca dai cu pufulete,sau cu alta momeala...el nu vine la pufuletele de pe carlig...e atras de acel norisor pe care il face nada,pe care el il aspira(filtreaza)..si in acest fel ia si carligul...eu personal si alti prieteni de-ai mei punem pe ace bilute de polistiren,deoarece nu cad de pe ac in timp,cum cade pufuletele(cand il ciuguleste un caras de ex...)....fir in drill
Ca bine mai zici Tibane!! =D> =D> =D> =D>

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”