Novacul

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian 74
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 03 Feb 2009, 14:47
Localitate: bocsa romana jud caras-severin

Re: Novacul

Mesaj de lucian 74 » 18 Mar 2009, 20:20

sint lucian74 si am vazut abia acum subiectul,am prins si eu anul trecut novac de 14 ,12,10kg si mai mici la o metoda simpla si la indemina oricui cu scule mai bune de pescuit.montura simpla fara pluta doar ac,si fir textil,si momeala este crastavete taiat rondele sau miez de papura tot rondele sa pluteasca si intra fara probleme,batul sa fie rezistent ca au forta.

Avatar utilizator
papi
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 28 Ian 2009, 21:42
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de papi » 24 Mar 2009, 22:20

lucian 74 scrie:sint lucian74 si am vazut abia acum subiectul,am prins si eu anul trecut novac de 14 ,12,10kg si mai mici la o metoda simpla si la indemina oricui cu scule mai bune de pescuit.montura simpla fara pluta doar ac,si fir textil,si momeala este crastavete taiat rondele sau miez de papura tot rondele sa pluteasca si intra fara probleme,batul sa fie rezistent ca au forta.
te-as intreba la ce distanta poti lansa daca nu ai pluta sau plumb si cam ce grosime sa aiba rondelele? Si daca trebuie lasate sa pluteasca in deriva

Avatar utilizator
hades
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Iul 2008, 12:13

Re: Novacul

Mesaj de hades » 27 Mar 2009, 15:30

Ce ziceti de un shad tras hoteste prin apa??? :D
Eu am avut rezultate cand dateam dupa salau >:)

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: Novacul

Mesaj de radu610 » 12 Apr 2009, 22:37

o reteta pt momitor ...ca am citit toate pg si nu am vazut . fir intins

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Apr 2009, 22:48

radu610 scrie:o reteta pt momitor ...ca am citit toate pg si nu am vazut . fir intins
Radule,pe momitor poti pune un mix la care mai poti adauga unul din prafurile urmatoare:faina,lapte praf,faina de orez etc. tot ce creeaza norisor,important este ca mixul sa ramana pe momitor tot timpul, eu asa am avut cele mai bune rezultate,pe ac am folosit un technopuf pt. ai da acului flotabilitate ;) .
Cea mai simpla reteta este uramatoare : miez de paine inmuiat in lapte,il framanti dupaia cu putina faina si gata,atentie la cantitatea pe care o faci,vara se acreste daca faci mult ;)
Fir intins!!!

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: Novacul

Mesaj de radu610 » 12 Apr 2009, 22:51

in lapte dinacela de baut ... pei fac cand ajung pe balta iau 1 cutie cu lapte si 2 paini si faina .... fir intins si multumesc ptr raspuns =D>

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Novacul

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Apr 2009, 22:57

radu610 scrie:in lapte dinacela de baut ... pei fac cand ajung pe balta iau 1 cutie cu lapte si 2 paini si faina .... fir intins si multumesc ptr raspuns =D>
exact,lapte dulce de baut,nu conteaza marca..........sfatul meu este sa faci cat sa incarci lansetele. ;)

Avatar utilizator
radu610
membru activ
membru activ
Mesaje: 135
Membru din: 07 Dec 2008, 00:35

Re: Novacul

Mesaj de radu610 » 12 Apr 2009, 23:05

ok multumesc pt raspuns ..

Avatar utilizator
TopGear
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 28 Iul 2008, 11:47

Re: Novacul

Mesaj de TopGear » 07 Mai 2009, 09:02

Am o nedumerire:
Cum nu sunt experimentat deloc in pescuitul novacului - cum arata o montura de novac? Are cineva o imagine disponibila?
Am luat odata unul la boaba - dedicata crapului - cred ca doar accidental. Pe fir de par aveam doua boabe - una artificiala flotabila si una dipuita, iar pe carlig un tehnopufi - pentru flotabilitate - dateam in agatatura! Ce am inteles eu pana acum este ca novacul sta la suprafata. Cum la undita nu am mai dat de un numar buni de ani - si din lipsa de echipament - cum as putea sa il incerc cu scule de crap?

Avatar utilizator
DanyC
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Apr 2009, 13:07
Localitate: Reghin
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de DanyC » 11 Mai 2009, 09:20

Am fost Sambata noaptea si Duminica pe Bala la fitofag cu arc naditor si cate 4 carlige cu pufulete cu aroma de miere ascunse in nada + un carlig cu porumb pop-up pe fir de par. Am pus pe un arc TTX cumparat ca nada + ttx curat varsat amestecate. iar pe celelalte 2 am incercat sa fac eu ceva din paine inmuiata in lapte, faina de orez, lapte praf, biscuiti pisati, concentrat de lucerna. Am urmarit sa creez din acestea un nor de nada insa nu prea mi-a iesit mare lucru, nu am gasit ingredientul care sa duca la faramarea sau dizolvarea nadei de pe arc. Totusi am incercat dar rezultatul a fost un 0 mare cu toate ca multi de pe balta prindeau frecvent. Nadele lor erau verzi, insa difereau de la unii la altii, pe carlig la fel ca mine pufulete cu aroma de miere, dar tot prindeau. Un prieten de-al meu a cumparat vreo 8 nade diferite pentru fitofag (amestecuri verzi din lucerna, mazare, dif fainuri), le-am combinat si pe alea insa nimic nimic, nici eu nici el. Nu stiu unde am gresit sau o fi fost locul de vina..
Pescarul prinde un imens crap si spune multumit:
-Te voi duce acasa, la o cina copioasa!
Pestele ii raspunde:
-Multumesc, am mancat deja, nu s-ar putea sa mergem la cinematograf ?

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

pescuit la fitofag

Mesaj de ladau_alex » 13 Mai 2009, 14:48

Deci am deschis acest topic pt. ca stiu o balta cu f.multi fitofagi si as dori sa stiu cum pot sa ii prind :-??

Post Editat -> Gor965
Citez din Regulamentul forumului : " Inainte de a deschide un subiect nou (thread nou), utilizati functia Cautare (Search) pentru a cerceta daca problema pe care doriti sa o discutati a mai fost deja anterior abordata. Se recomanda continuarea threadurilor deja existente, daca subiectul a mai fost discutat."...ca atare topicul tau s-a unit cu cel de fata ! :)

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: pescuit la fitofag

Mesaj de mircea62 » 13 Mai 2009, 16:15

Intai zi-ne si noua unde e balta si apoi mai vedem ..... :)

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de ladau_alex » 13 Mai 2009, 22:00

balta de la olari logic :P dak ai auzit de ea ;)

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Novacul

Mesaj de Butaru Gabriel » 18 Mai 2009, 18:39

radu610 scrie:o reteta pt momitor ...ca am citit toate pg si nu am vazut . fir intins
Mamaliga framantata cu faina,lapte praf,praf de oua si otet .

Avatar utilizator
alinahalila
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Sep 2008, 14:16
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Novacul

Mesaj de alinahalila » 08 Iun 2009, 11:10

o rugaminte domnule florentin. imi purti posta exact cum trebuie facuta nada pentru novac . aici in zona noastra numa cam asa ceva gasesti din pact crapul la noi este o rarite . in zna clujului cam un lac gasesti populat cu crap si acesta este nou si din pacate inca nu se poate pescui noaptea. asa ca mergem in continuare la novac. multumesc anticipat.fir in drill

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”