pe rauri > la varf sau la senzori?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de marian_popescu » 25 Noi 2008, 20:44

asta cu 300 grame poate fi valabila in UNELE situatii. de exemplu, pe baraj la dridu, dinjos de deversor, pe prima groapa, cel mai bun loc de crap ar fi cam pe mijloc, imediat sub digul gropii, sub prag. problema e ca acest loc se afla chiar intre niste suvoaie, care curg nebuceste cand barajul e deschis. singura sansa sa tii momeala acolo e un plumb urias...si un fir nu tocmai gros, care sa fie taiat destul de usor de suvoiul dinspre care pescuiesti
asta cu fire de 0,6, pentru mine, poate fi justificata la somn, deoarece incerc pe cat posibil sa evit exemplarele mici. mi s-a intamplat sa imi rupa 0,5 de calitate inferioara, destul de vechi si dupa ce mi l-a tarat minute in sir pe un teren cat se poate de accidentat (deversor Dridu, placi, fiare etc)...si de atunci am innebunit de-a binelea. de bine ce m-am dotat cu scule care merg numai la somn si dau numai dupa ANIMALE, am reusit performanta de a prinde in ultimii 2 ani doar unul la vreo 5 kg, in rest nimic,dar nici bine nu ma mai fac
la crap insa, incercati sa testati si acasa rezistenta sculelor si veti vedea ca veti rupe ORICE lanseta de crap incercand sa rupeti un fir mai gros de 0.35 pe tractiune. stiu, veti spune scoici, praguri si alte nenorociri, dar eu cred ca un 0,4 cu inaintas textil este mai mult decat suficient. in plus, veti avea o montura mai usor de tinut in curent
parerea mea de expert cu 2 iesiri pe dunare si una in delta
salutari
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de gor965 » 25 Noi 2008, 21:02

0.40 cu inaintas textil ...doar daca nu ai agataturi in mal ! Parerea mea e ca textilul la Dunare trebuie folosit cand dai din barca (Hit & Hold) ,de pe mal in nici un caz !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de stefanflorin » 25 Noi 2008, 21:44

35-40 pe direct, nu nod nu stres, sansele cele mai mari. aia cu 60, chiar nu o inteleg sincer, ce bete ai de dai cu 60? oceanice? te ajuta batul sa ti de un fir de 60? eu unul in afara de betele alea de 2m pt multiplicatoare, si alea pt pescuit la somn din barca, nu am vazut bete care sa faca fata la firul ala. Sunt de parere ca e prea gros, si tare as vrea sa te vad cand agati butuc ( =))) cum rupi firul ala. Eu vad lucrurile asa: dai in agataturi, ok, daca pui fir gros, 50-60, degeaba il ai daca nu ai bat care sa te ajute sa tragi de peste cu firul ala (oricum ar da cu tine in apa), si tot in butuci intra, am prieteni care la fel ziceau, fir 60, intalniri gradul 3 (poate 4) nu are ce sa iti faca, eu zic ca e gresit :)) iti fac acelasi lucru ca si cu firul de 40, si pana acum nu am vazut peste, sau intamplare care sa imi contrazica ceea ce zic. Cand e sa fie alt tau e al tau, sansa iti da pestele nu firul. Si cum scrie si mai sus, marele plus e ca taie apa mai bine un fir mai subtire si poti da cu plumbi mult mai mici. Treaba cu taiatul in scoici...pai scoica taie ca si lama de barbierit, nu cred ca ar face diferenta intre 40 si 60 :D
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de carprom » 26 Noi 2008, 09:08

@ Stefanflorin,
ce mi-ar place sa te pot invita la o partida de pescuit pe Fluviul Main :D Tu cu stilul tau, eu cu al meu,
Cit despre lansete, folosesc Armalite Top Gun MK2 de 3,5lbs. Pescuiesc la maxim 10m de mal. Cit despre agataturi,
vorfacul este doar de 25lbs, asa ca se rupe el, daca se agata plumbul, se rupe clipul de Safety Bold Rig, si daca chiar sunt nevoit sa rup 5-10m de fir nu ma doare :))
Eu nu stiu ce prinzi tu pe acolo pe unde pescuiesti la riu, dar pe Main cea mai mica Boilies cu care pescuiesc este de 26mm
DSC02169.jpg
DSC02165.jpg
Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de marian_popescu » 26 Noi 2008, 18:53

...AHAAAA...
si dai la senzori, asa te vreau
respect, rezultatele te recomanda
dar pe dunare ai incercat cu boiles?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de carprom » 26 Noi 2008, 19:03

marian_popescu scrie:...
dar pe dunare ai incercat cu boiles?
Di pacate nu, cind vin in Romania in concediu, stau doar 3 saptamani, nu prea am timp de pescuit.
Poate cind ies la pesie (mai 30 ani) voi incerca si la Dunare :D
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de gor965 » 26 Noi 2008, 20:31

Pai ,mai Bruno ,sa ne trimiti din cand in cand niste bile sa le aruncam in Dunare , sa-ti nadim un loc ,pana vii tu s-o invata crapul la boilies ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de carprom » 26 Noi 2008, 23:47

gor965 scrie:Pai ,mai Bruno ,sa ne trimiti din cand in cand niste bile sa le aruncam in Dunare , sa-ti nadim un loc ,pana vii tu s-o invata crapul la boilies ! :))
Pe cuvint de onoare daca nu ti-as trimite, dar Dunarea la tine e la Calarasi, si la mine este la Bazias, cum dreaq sa facem sa curga invers... :-? :D
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de gor965 » 27 Noi 2008, 17:39

carprom scrie:
gor965 scrie:Pai ,mai Bruno ,sa ne trimiti din cand in cand niste bile sa le aruncam in Dunare , sa-ti nadim un loc ,pana vii tu s-o invata crapul la boilies ! :))
Pe cuvint de onoare daca nu ti-as trimite, dar Dunarea la tine e la Calarasi, si la mine este la Bazias, cum dreaq sa facem sa curga invers... :-? :D
Ma gandesc si-ti spun ...trebuie sa gasim noi o solutie ! ;) :-? :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de Nelutu » 27 Noi 2008, 18:27

Le dau eu, Bruno!! :)) Unde vrei, la Bazias, Divici ... Numai sa-mi spui ce loc iti place si rezolvam! :D :D

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de carprom » 27 Noi 2008, 18:48

Ok, atunci pe la baltile alea unde intra Nera moarta in Dunare :) ;)
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de gor965 » 28 Noi 2008, 02:20

Bruno ,daca nadim doar cu popup-uri, o merge ?!? :)) =))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de Nelutu » 28 Noi 2008, 16:50

Chiar unde intra Nera in Dunare, nu prea se poate, nu ma lasa sa ma apropii de zona cei de la Pol. de Frontiera, cica ar fi rezervatie. :-? Dar mai jos, unde-i golful mare de la Bazias (cica in dreptul cimitirului ar fi un loc bun), se poate. Eu, cand mai ajung in zona, pescuiesc cam cu 3 km. mai jos. De regula pescuiesc mult mai jos, km. 868, zona PF2. Daca o fi sa ajungi la o partida la Dunare, poate reusesti sa vii pana acolo, sa vezi de ce prefer eu zona respectiva in dauna zonei Bazias-Cozla. ;) (:|

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de carprom » 28 Noi 2008, 17:04

Nelutu scrie: Daca o fi sa ajungi la o partida la Dunare, poate reusesti sa vii pana acolo, sa vezi de ce prefer eu zona respectiva in dauna zonei Bazias-Cozla. ;) (:|
Stau Fetitele la bordura sau merge Crapul atit de bine, de nu bagi Blondele in seama :D
Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: pe rauri > la varf sau la senzori?

Mesaj de Nelutu » 28 Noi 2008, 17:29

In primul rand, este mult mai liber pe maluri, adica nu sunt nevoit sa plec de miercuri si sa-mi ocup loc ptr. weekend. Apoi, nu este asa braconat ca in alte zone, deci mai mult peste si mai mare. :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”