PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de pharaoh » 15 Iun 2010, 01:55

Domnu` kelu, cred ca era vorba de lacul Sinoe nu de Razelm ;). In rest, subscriu la postul dvs .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de kelu84 » 15 Iun 2010, 08:55

scuze,aveti dreptate, imi asum greseala, ma gandeam la intreg complexul Razelm-Sinoe si m-a luat tastatura pe dinainte :D :D

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de craparulsef » 15 Iun 2010, 10:55

kelu84 scrie:...nu erau luntrii cum vedem la televizor ca sunt pescarii amarati. Vorbesc de barci din fibra imense cu motoare Yamaha in 4 timpi mari cat jumatate de Trabant. Si ei sunt saraci lipiti pamantului. O magazie imensa plina de salau si scrumbie. Si tot ei se vaita la tv ca nu mai e pestele care era? Pai??? De acolo vine raul , nu de la pescarii care pleaca cu o mana de lansete sa isi petreaca week-end-ul in salbaticie. Aaaaa. Mor de foame apoi pescarii care traiesc exclusiv din asta? Hai sa inasprim monitorizarile, sa micsoram cotele, sa aiba fiecare pescar cota parte si in 10 ani o sa avem din nou fond piscicol. Dar nu este interes!!!! ... Presupun ca ati vazut multi dintre dvs emisiunea ”The Deadliest Catch” pe Discovery Channel. Ati observat ca un sezon de pescuit crab de zapada spre exemplu dureaza fix cateva zile si fiecare vapor incepand din 2010 are dreptul sa prinda doar o anumita cantitate. La cod la fel. O anumita cantitate si pe perioada delimitata. Dar la noi??? ...
Fie numai si pentru acest fragment...eu mi-as dori un guvernator al deltei cu astfel de idei puse in practica! **==
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de kelu84 » 15 Iun 2010, 12:29

Si eu mi-as dori un guvernator cu aceste idei, si cred ca ar trebui sa existe cate un guvernator pentru fiecare amenajare hidrologica din aceasta tara. INSA chiar daca am avea guvernatori radicali, cinstiti si pusi pe fapte bune, ar trebui din pacate sa importam personal german sau de fapt de orice alta natie, mai putin romani. Romanul e tot roman, si se va sti cand de serviciu in noaptea ”x” sunt gogu cu pandele, poate baga toata lumea plase in baraj ca ”te intelegi” cu ei. Ar trebui fiecare rau sa fie supravegheat indeaproape si nu numai din punct de vedere piscicol, ci si al curateniei. Fondul piscicol nu a disparut numai din cauza plaselor ci si din cauza poluarii excesive chiar si de sacul de gunoi dintr-o curte. Si... sa nu uitam cazul feței bisericesti in masina caruia s-a gasit un morun care ar fi trebuit venerat nu ciopartit http://www.cugetliber.ro/1269982800/art ... kilograme/

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de iorgu » 15 Iun 2010, 22:52

Razvane, oare este un caz singular? Crede-ti ca a patit ceva ,,sfintia sa''? Asta este fata vazuta a unui aisberg! Sincer inclin sa cred ca a fost ,,dat in primire'' :-?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
kelu84
senior
senior
Mesaje: 192
Membru din: 17 Mai 2010, 00:21
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PESCUIESTI DECI ELIBEREZI

Mesaj de kelu84 » 16 Iun 2010, 00:49

nu este un caz singular, sunt la fel de convins ca si dvs ca cineva a facut ”praduiala”, dar regretabil este un cuvant finut pentru a califica acest gest. se practica catch &release la portbagaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”