Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescar72
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 19 Apr 2013, 11:19

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de pescar72 » 08 Apr 2014, 08:19

A fost un prieten pe Conacu, deocamdata peste putin si mic. Nu stiu daca asteptarile pot fi prea mari daca ,din cate stiu(sunt si niste filmulete pe you tube), balta a fost populata cu peste de vara intai si a doua, deci foarte mic, iar peste indigen ,ca sa-i spun asa, nu stiu cat a mai ramas dupa jaful din ultimul an , chiar doi. Cat s-au judecat pentru balta s-a facut prapad, am un amic care are rude in zona, si merge frecvent acolo.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de viorelb73 » 08 Apr 2014, 16:10

Nr de telefon pentru Canalul Vechi
Administratia baltii: Dorian nr tel 0758888136

La Negresti nu mai merg niciodata dupa ce am patit asta vara - am stat de vineri pana duminica, ne-au luat taxa normal si duminica sa aflam ca scosesera cu navodul tot pestele din balta ca sa-l bage in balta de reproducator, unde nu aveai voie sa dai deloc ..... !!!
Daca vreti detalii cum am fost sfatuiti de unul din paznici @@@ sa dam la mamaliga amestecata cu balega de vaca, poate asa atrageti ceva puiet ramas in balta dupa ce am tras noi cu navodu' joi sa-l bagam dincolo, la reproducator ...@@@ sunati la Dorian Matyas, care mi-a fost partener de pescuit in acea partida si aflati ca spun adevarul ( Tel.: 0341.449.878 sau 0772.098.828).
Ca sa nu mai spun ca am bagat o groaza de bani in nada, toata premium, pregatita de Dorian in timp de 2 saptamani (elemente de atractie de la Dynamite Baits) si vine nenea sa-mi spuna sa dau la balega de vaca!!! ~x( ~x( ~x( ~x( ~x( ~x(


Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
vipcipy
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 31 Mar 2014, 16:08

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de vipcipy » 08 Apr 2014, 16:38

Prin 2012 am fst martor la niste crapi pe negresti f frumosi , eu nu am reusit decat salau sa prin si un ciortan de 5kg pescuind la salau cu vietate ( avea naditoru cu carling in gura si sa prins de carligul meu decembrie 2012).

Stiu ca nu este jud Constanta dar de lacul pietrei Murighiol ce parere aveti ?
@viorelb73
Pfff urat asa , am patit si eu ceva de genu pe o balta , si pe domnu cu taxa era sa dau cu masina peste el , sunam facem rezervare , plantam cu navomodel , pregatim partida cu boilisuri homemade ( o noapte intreaga am rulat , pt ca am masa mica)
am vzt niste plute prin apa , il intreb ce este cu ele si imi zice ca sunt balize lasate de pescari .... hmmm multe si la distante egale ! pescuit 3 zile si a 3-a zi ramane navomodelu in larg fara baterii ( nu radeti se poate intampla) ma duc iau un nene de acolo cu barca il recuperez si pe drum , omu fiind doar un pescar necajit si ametit nu si-a dat seama si zice , maine scoatem si noi plasele ca am pus toata balta avem comanda mare !!
Am zis ca inebunim , 3 zile ( un salau la sandvis cu boabe si un caras trecut de 1,5 kg).
O sa ajungem sa pescuim doar la carpodroame si sa uitam de frumusetile naturii!

Stima ,
Ciprian

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de viorelb73 » 08 Apr 2014, 20:48

Nu am mai fost pe Ghiolu Pietrii de vreo 5-6 ani, dar ultima experienta acolo s-a soldat doar cu carasi, pe care-I gaseai foarte departe in larg. Era foarte mult puiet si manca tot ce puneai pe carlig. Foarte mult namol, cand aruncai se infigea plumbul de ziceai ca e pripon pentru capre, asa tinea de tare. A trebuit sa pun acul la aproape 1 metru mai sus de plumb. Am dat pe malul dinspre soseaua care duce la Murghiol, nu pe cel unde este casa!
Atunci am vazut si ceva pesti mari sarind, dar in coada lacului, spre Mahmudia, unde nu se putea ajunge cu masina, doar cu barca (probabil ca dadeau ceva mancare acolo, sa-l tina departe de locurile de pescuit). Taxa era de 30 lei ... si ne-am ales cu distractie frumoasa (am fost cu familia).

Ciprian, dupa ce dai de astfel de patroni, cand te gandesti cate eforturi ai facut sa pregatesti partida respectiva, cat de mult astepti iesirea, cate asteptari ai de la aceasta partida ... dar vine ghertoiu si strica tot cu plasele sau navoadele sau ... mortii lor ce mai folosesc si tu ai o iesirea ratata complet .... iti vine sa turbezi!
Ei, frate, de aia am inceput eu sa merg la Corbu sau pe ape salbatice, unde ai doua optiuni - platesti si te simti bine (ca la @@don'şoare@@) - sau mergi cu inima deschisa la ghici, totul tine de noroc, nu de comanda de peste a patronului!!!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
vipcipy
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 31 Mar 2014, 16:08

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de vipcipy » 08 Apr 2014, 21:14

Complet deacord , anul asta mi-am luat niste scule mai bunicele pt crap ( bete mtx 8 si okuma pl860 ) si am zis prima iesire CORBU nu vreau sa fiu dezamagit de investitie ! Cat despre locuri salbatice ..... fff departe ultimul pe care l-am pescuit a fst la Sf. Gheorghe , dupa o ora cu barca ( A MERITAT) .

Stima,
Ciprian

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de odoctee » 08 Apr 2014, 23:16

vipcipy scrie:Complet deacord , anul asta mi-am luat niste scule mai bunicele pt crap ( bete mtx 8 si okuma pl860 ) si am zis prima iesire CORBU nu vreau sa fiu dezamagit de investitie ! Cat despre locuri salbatice ..... fff departe ultimul pe care l-am pescuit a fst la Sf. Gheorghe , dupa o ora cu barca ( A MERITAT) .

Stima,
Ciprian
de Corbu nu vei fi dezamagit ;)
CARP HUNTERS TEAM

Avatar utilizator
turkmeister
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iun 2014, 21:12

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de turkmeister » 06 Iun 2014, 08:57

Buna ziua,

As avea si eu nevoie urgent de un numar de telefon de la tatlageac/23 august pt ca vreau maine sa fac o tura pana acolo si sa nu bat drumu` degeaba.

Multumesc anticipat!
Numai bine!

Avatar utilizator
vipcipy
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 31 Mar 2014, 16:08

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de vipcipy » 06 Iun 2014, 10:21

0762 . 053 . 869 Nea Costica .
Puteti sa ii spuneti ca aveti nr de la Ciprian de la Costinesti :) !
O zi buna si fir intins .

Avatar utilizator
vasea
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 13 Mar 2009, 11:28

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de vasea » 04 Iul 2015, 23:06

Poate cinev oferi informatii despre lacul Tatlageac sau alt lac din zona ca am inteles ca Zarguzon este inchis. Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
DeacAlex
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 25 Oct 2015, 19:19

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de DeacAlex » 25 Oct 2015, 19:47

Salut, aveti ceva vesti despre balti bune din judetul constanta? In ultimul timp vad ca s-a cam stricat treaba la toate in afara de Corbu, care este bine intretinuta. Eu merg la 6 martie ( Salcioara ), am fost ieri la o partida de 24 de ore pe balta mare, am dat la cele 3 locuri inaintea digului, dar am prins doar un carasel cat palma toata ziua, pe la 15:00 am dus 4 lansete la "la pari" ( asa stiu ca se numeste locul ala, pe partea cealalta), le-am lasat 2 ore acolo, dar fara rezultate, am inceput sa intreb toti pescarii de pe balta mare daca au prins ceva, dar nimeni nu prinsese, erau persoane care stateau de 48h pe balta si au prins maxim 2 pesti, un om a prins un crap la 2,5kg cu montura plantata, asa ca am strans tot si am plecat pe la 18:00, eram de la 6 dimineata pe balta, a batut si vantul foarte tare toata ziua, am mai fost inainte la acea balta si am avut rezultate, niciodata n-am prins crap mare acolo, dar prindeam multi ciortanei si carasi la maxim 1,5kg, dar macar aveam activitate.. Deci, alte balti bune prin judet si prin imprejurimi stiti? Vad ca zarguzon e inchis din cauza scandalului cu recoltatul, se tot judeca, macar acolo ajungeam in 30 de minute si chiar nu-mi parea rau daca nu prindeam peste, fiindca in 30 de minute eram acasa, dar la 6 martie fac o ora jumate pe drum si sa nu prind deloc, imi cam pare rau. Vreau sa-mi programez urmatoarea partida de pescuit in functie de sfaturile dvs. Multumesc !!! =D>

Avatar utilizator
odoctee
Veteran
Veteran
Mesaje: 1567
Membru din: 13 Iun 2010, 23:20
Localitate: Tulcea

Re: Pescuitul la Crap in Jud.CONSTANTA...si nu numai.

Mesaj de odoctee » 26 Oct 2015, 09:59

Tot vad poze (pe facebook) de la Tibrinu, nu mare dar se prinde
CARP HUNTERS TEAM

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”