Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de Adrian Toader » 28 Mar 2008, 13:43

Pentru a face peleta eu folosesc deocamdata o seringa de 5 mm in diametru, din acelea care in mod normal se folosesc pentru injectarea insulinei la diabetici (este cea mai mica pe care am gasit-o si care este perfecta pentru acele nr. 12 - 14). cred insa ca se pot folosi si diametre de pana la 10 mm inclusiv. asa cum spunea si stefanflorin daca folosesti aceasta peleta trebuie sa fi activ si sa verifici cat mai des momeala, mai ales daca nu ai trasaturi in 5 - 10min. pentru a o folosi cu succes pe sheffield, e bine sa momesti locul in care pescuiesti cu nada pe baza de paine pe care a postat-o stefanflorin la topicul "carasul", iar pe forfac sa aplici o alica semnalizatoare la cca 5 cm de carlig :wink:Fir intins!
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 28 Mar 2008, 22:50

Adrian Toader scrie:Pentru a face peleta eu folosesc deocamdata o seringa de 5 mm in diametru, din acelea care in mod normal se folosesc pentru injectarea insulinei la diabetici (este cea mai mica pe care am gasit-o si care este perfecta pentru acele nr. 12 - 14). cred insa ca se pot folosi si diametre de pana la 10 mm inclusiv. asa cum spunea si stefanflorin daca folosesti aceasta peleta trebuie sa fi activ si sa verifici cat mai des momeala, mai ales daca nu ai trasaturi in 5 - 10min. pentru a o folosi cu succes pe sheffield, e bine sa momesti locul in care pescuiesti cu nada pe baza de paine pe care a postat-o stefanflorin la topicul "carasul", iar pe forfac sa aplici o alica semnalizatoare la cca 5 cm de carlig :wink:Fir intins!
Multzumesc mult. Chiar maine o sa ies pe balta si o sa incerc chestia asta. O sa va anunt maine seara daca ma laud cu ceva. Daca nu... :oops:
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de Adrian Toader » 06 Apr 2008, 19:22

RaPpSodIq scrie:Multzumesc mult. Chiar maine o sa ies pe balta si o sa incerc chestia asta. O sa va anunt maine seara daca ma laud cu ceva. Daca nu... :oops:
avand in vedere ca a trecut ceva timp de la postarea ta si nu ai mai revenit pe topic trebuie sa inteleg ca momeala nu a dat nici un rezultat? sau inca nu ai folosit tehnica :roll:
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de RaPpSodIq » 07 Apr 2008, 02:20

Nu e momeala devina. Treaba este ca am fost prins in niste probleme si nu am mai apucat sa ies pe balta. Poate cu putin noroc pe sambata. Ma cam supara facultatea, dar ce sa fac, tre sa ma tzin si de ea. :D. Oricum cand ies, o sa postez care a fost rezultatul. Chiar azi am auzit de o balta cu carasi foarte mari (fata de alte balti, undeva la 800 900 gr), si sper sa ajung sambata pe acolo.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de mihai burcau » 12 Ian 2009, 23:53

Salut,poate cineva să mă ajute cu ceva sfaturi despre confecţionarea plutelor din pană de păun ?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 13 Ian 2009, 01:20

wagglere sau ce fel de plute? nu am construit plute insa holbandu-ma la ele am vazut ca nu e mare stiinta ca sa le confectionezi daca ai timp si ceva pricepere...eu folosesc in principiu plute de paun drennan si sunt alcatuite din corp de paun(bucata de pana mai groasa) antena care intra in corp si care e confectionata la fel din bucata de pana de paun ceva mai subtire care se imbina in interiorul bucatii mai groase si jos la baza o bucata de plastic cu ochet (imi scapa denumirea acum). Imbini cele 3 cu adeziv rezistent, niste vopsea peste, niste lac incolor rezistente la apa si cam aia e...Pare simplu nu? :)) uite ca m-ai pus pe ganduri acum...
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de pescar_s » 13 Ian 2009, 05:48

depinde...ce fel de plute? daca este vorba de culisante sau fixe, spunene si noua mai pe larg asa-ce linii folosesti,bete,peste vizat si fii sigur ca idei se gasesc

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de mihai burcau » 13 Ian 2009, 19:10

Scuze, la wagglere ma refeream.Mulţumesc pt.informaţii .Mă tentează să mi le confecţionez singur.Folosesc de 0,18 cu forfac de 0,16 pt că mai intră şi crap( mai rar , dar am păţit).

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de mihai burcau » 13 Ian 2009, 19:17

La sheffield pescuiesc doar pe bălţi şi canale - crap,caras etc.Recent am descoperit feeder-ul , aşa că la sheffield am pescuit mai rar anul trecut .Sunt începător şi am beţe modeste.

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de yorasta » 14 Ian 2009, 12:07

Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de mihai burcau » 16 Mar 2009, 11:10

@:ştefanflorin : mi-au ieşit câteva wagg. bune, zic eu.Două le-am şi probat şi merg bine.Mai trebuie doar să le vopsesc.Mulţumesc încă o dată pt. sfaturi ! :) :) :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de stefanflorin » 16 Mar 2009, 14:57

Felicitari! sunt convins ca merg bine, de altfel si o pana simpla la care atasezi un varnis merge bine d-apoi cele mestesugarite. Eu nu prea am timp ca sa le confectionez si de aceea ma rezum la cele din comert. Fir intins si bucurati-va de zilele ramase pana la prohibitie ca aici de ieri a inceput prohibitia si tine pana pe 15 iunie (3 luni ~x( ) si nu ma mai pot duce decat pe lacuri private 8->
PS: vineri am fost pe unul din lacurile clubului meu si desi ceilalti pescari imi ziceau ca nu au vazut trasatura toata saptamana in aprox 4 ore am prins cam 25-30 de kg de platica :)) sa fi mancat maro cand eram mic? :-@
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de Lucian Nagy » 16 Mar 2009, 19:34

prohibitie........la mine nu este asa ceva. :) doar pt somon si pastrav e prohibitie,,in rest e tot anul liber la pescuitul celorlalti pesti.Si,,in plus,,de MAINE se deschide la pastrav!!! ;) P S la 10minute de unde stau este un riu cu pastrav,,si permisul e doar 20€/sezon.o s arevin cu poze,,sper in curind.FIR INTINS!!!

Avatar utilizator
mihai burcau
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 04 Ian 2009, 16:32

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de mihai burcau » 20 Mar 2009, 22:13

Pleacă iarna şi vine profibiţia ! Minunaaaaaaaaaaaaaaat ! :-S >:P

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Pescuitul la sheffield (match, angling, waggler)

Mesaj de pescar_s » 13 Iul 2009, 15:55

va salut! imi spune si mie cineva? de ce nu trece nodul opritor prin inele atunci cand adancimea la care pescuiesc este mai mare de 3m? mentionez ca: batul este match la3,90 iar inelele de varf (6la numar) au un diametru interior de 2mm si daca dau cu adancime de 10m nu vrea sa mai treaca prin inele si pace ..... multumesc!! ps. @stefanflorin ai ceva idei? fire-ntinse sa aveti si atentie ca ajunge tulbureala de pe olt si si in zona noastra de bataie -farcasele frunzaru.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”