Pescuitul pe Balastiera

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 02 Sep 2014, 23:51

Cum le ştii tu pe toate, măi, Laurenţiu !!!

Uită-te la reportajele celor de la The One pe balastiere şi trezeşte-te la realitate!

Dacă aşa crezi tu că este bine, mergi tu cu porumb (dacă acesta este nivelul la care eşti tu în momentul de faţă) şi lasă pe alţii să pescuiască la boiliesuri solubile !

Uite aici un exemplu, să nu mai vorbeşti prostii:
https://www.youtube.com/watch?v=jdorfr4m5n8

Adrian, spor la treabă!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de Laurentiu » 03 Sep 2014, 09:33

Cate zeci ce kile au dat the one acolo pana sa prinda crapi, mai stii?
Si cate kile de solubile au dat pe buturugeni, ca sa invete crapii, o balastiera amarata unde de ani si ani nu s-a dat decat cu porumb uscat si nu s-a populat mai deloc?
profesore...

p.s. si se zice fir intins, nu spor la treaba...profesore.. :))

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 03 Sep 2014, 15:05

atata timp cat exista multe agataturi,vegetatie si multe zone unde este imposibil de pescuit,exista peste si tin sa cred ca acolo sta pestele mare.
Balta a fost populata joi 18 august !
Pestele din aceasta balastiera sau din majoritatea are unde sa se ascunda si in plus de asta nu vad cum se poate baga plasele de catre paznici sau nu stiu pe unde aceasta apa se poate da drumu ca sa sece lacul.
Pe internetul acesta mirific exista POZE din 2005 cu balastiera si culmea,pescarii aveau in brate crapi si teni de peste 5kg.oare din atatea reproduceri si de atatia ani chiar sa nu mai fie peste ?? Serios ??
Haideti sa ghicim ce mananca el si pe urma sarim cu pozele...

Este o parere si atat ! nu fac publicitate la balta !
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 03 Sep 2014, 21:33

Laurenţiu, până la fir întins este spor la treabă, dar poate tu nu ai de unde să ştii lucruri de acestea.

Habar nu ai ce înseamnă munca la un pescuit, te duci pe baltă, arunci un băţ cu porumb şi gata, eşti marele pescar ..... "care i se desdoaie acul şi nu ştie cât de mare o fi fost peştele" !!!
La ultima mea ispravă, un concurs pe Corbu 2 la feeder în perioada 16-17 august 2014, am luat locul 1, cu 151,42 kg de crap prins în două manşe de 6 ore, pe două pontoane diferite, pe furtună şi ploaie de a rupt (vezi ce vreme a fost in perioada 16-17 august pe Corbu), cu un partener de 15 ani în echipă, împotriva pescarilor de feeder din APS Bucureşti.
Şi am luat peşte de 8,920 kg, cu cârlig de feeder, fără să mi-l desdoaie sau să scap peştele !!!
Până când tu vei realiza ceva mai tare ca mine, ciocu mic şi joc de gleznă pe malul apei, jucând dansul ploii în aşteptarea trăsăturilor la porumb.

Uite şi ceva care poate tu nu o să realizezi în viaţa ta:

http://www.infopescar.tv/forum/feeder/l ... 21272.html

Şi dacă ai nevoie de lecţii, mergi pe baltă şi învaţă, nu te mai da rotund în faţa calculatorului şi apoi te întrebi ce peşte ţi-o fi îndreptat cârligul!
Iar faţă de tine, crede-mă că sunt profesor la orice oră vrei tu!
Fişiere ataşate
Clasament final.jpg
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de Laurentiu » 04 Sep 2014, 12:29

Saracule, ti-au murit laudatorii? :))
Ai fost la un concurs in viata ta pe spatele altora si la doua-trei partide pe an ca in rest nu ai timp sau bani si gata esti profesor? D' astia ca tine am la uscat in pod. :)
Cand eu pescuiam tu mergeai pe sub masa si te incaltai cu fesul. Profesore...ai descoperit netu ieri si nu am avem loc de tine...
Eu, spre deosebire de tine si altii, nu ma laud cu capturile si mai ales pe carpodroame unde prinzi crapul si la carligul gol.
Vino cu capturi de pe lacuri salbatice sau naturale si apoi laudate, carnatule.

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 04 Sep 2014, 19:17

OFF-TOPIC / daca las la inmuiat 1kg porumb timp de 12 ore...ce cantitate de SPD trebuie sa pun peste ?
Dozaj ml SPD pe KG seminte

Imi prepar doua tipuri de nade pt luni :D
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 04 Sep 2014, 22:13

Salut, Adrian

Una din retetele pe care le-am gasit la un crapar si care a dat rezultate bune pentru mine:

Pentru o galeata de 10 kg boabe

Se pun cca 4 kg boabe uscate in galeata; se prepara intr-un recipient 300 ml CLS + SPD - 100 ml + Scopex 250 ml + aroma de fructe (ananas, tutti frutti, fructe de padure) - 30 ml + 100 gr betaina + 30 ml atractant tot pe baza de fructe + si 10 ml aroma pe baza de carne sau picanta (squid, crab, crustacee, usturoi etc ).

Partea lichida se toarna peste boabe si se amesteca cu ajutorul unui băţ. Treptat se adauga restul de porumb uscat in asa fel incat sa ramana omogen. Se lasa o saptamana asa apoi se amesteca iar ........ primele semne de fermentare dupa cca 3 zile de la preparare.

Rezultate maxime s-au obţinut dupa 10 zile de la preparare.

Boabele se inmoaie si se pot sparge relativ usor, de fapt asta e si ideea pentru digestia pestelui!


Eu fac reteta un pic deosebita in sensul că folosesc 7 kg porumb, 1,5 kg cânepă fermentată (de la energofish, este 15 lei kg) şi 1,5 kg grâu. Le amestec bine inainte de a incepe prepararea lor şi apoi incep sa separ cantităţile. În plus, la partea lichidă, atunci când trebuie completat în bidonul de preparare, prima dată torn 1 litru de bere, restul apă.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 04 Sep 2014, 22:38

Laurentiu, crezi că dacă eşti cu 4 ani mai mare ca mine eşti vreun mare cunoscător ??? Eu pescuiesc de peste 35 de ani şi calculatoare cunosc de vreo 26 de ani, când făceam liceul militar în Constanţa. Iar meseria mea de marinar îmi asigură un trai minunat !!!

Eşti atât de insignificant pentru mine încât nici nu meriţi deranjul de a-ţi mai da replica. Eu vreau să beneficiez de informaţiile de pe acest forum, aşa că te-am băgat pe "ignore list" şi poţi comenta ce vrei tu!

=; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =;
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de osc1or » 05 Sep 2014, 06:37

Vai ce ma amuz. Ce specimen de individ.... omul e atot stiutorul forumului... in afara de injurii, caterinci si jigniri nu e bun nici de dos de caciula....
P.s. viorel, nu e bine sa pui spd in apa imediat.. se vor intari foarte tare boabele si nu vor mai fi bune. Boabele trebuie sa le lasi decat in apa cel putin 24 ore
Critic echilibrat

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 05 Sep 2014, 17:36

Ma gandeam sa fierb porumb (1kg) si canepa (200g) dar nu la comun.le fierg pe fiecare in parte pana se inmoaie.apoi le pun fara apa intr`o galeata cu capac si peste ele 100-150ml SPD omogenizat 50/50 cu apa.le "uit" pe balcon si mai mestec in galeata de 2-3 ori pe zi.tot precesul vreau sa dureze maxim 24h . ajung sa am in galeata seminte bune pentru pus in bulgari ?

Daca mai e ceva va rog sa adaugati...


Vreau sa pescuiesc in paralel.solubile vs porumb . nadesc cu bulgari in ambele parti cu porumb preparat cu canepa , spartura de porumb uscata , pelete S&O si TTX
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de PsiHo » 05 Sep 2014, 22:50

viorelb73 scrie:Laurentiu, crezi că dacă eşti cu 4 ani mai mare ca mine eşti vreun mare cunoscător ??? Eu pescuiesc de peste 35 de ani şi calculatoare cunosc de vreo 26 de ani, când făceam liceul militar în Constanţa. Iar meseria mea de marinar îmi asigură un trai minunat !!!

Eşti atât de insignificant pentru mine încât nici nu meriţi deranjul de a-ţi mai da replica. Eu vreau să beneficiez de informaţiile de pe acest forum, aşa că te-am băgat pe "ignore list" şi poţi comenta ce vrei tu!

=; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =; =;

viorele nu te mai agita, Laurentiu oricum pescuieste numai pe balti gen Naipu, unde taxa-i zero, si crapii i-a vazut doar in poze.

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de PsiHo » 05 Sep 2014, 22:57

adrian1 scrie:Ma gandeam sa fierb porumb (1kg) si canepa (200g) dar nu la comun.le fierg pe fiecare in parte pana se inmoaie.apoi le pun fara apa intr`o galeata cu capac si peste ele 100-150ml SPD omogenizat 50/50 cu apa.le "uit" pe balcon si mai mestec in galeata de 2-3 ori pe zi.tot precesul vreau sa dureze maxim 24h . ajung sa am in galeata seminte bune pentru pus in bulgari ?

Daca mai e ceva va rog sa adaugati...


Vreau sa pescuiesc in paralel.solubile vs porumb . nadesc cu bulgari in ambele parti cu porumb preparat cu canepa , spartura de porumb uscata , pelete S&O si TTX

adrian hai sa-ti zic cum fac eu porumbul pentru balti..defapt pt livada 4 .. fundulea 7 si cam atat
fierb porumbul cu 2linguri de zahar si un praf de sare cu cateva ore inainte sa plec (aici pt partida de 24h) il scurg intr-o galeata dupa care adaug CSL, graul il fierb separat la fel si o mana de canepa, dupa care le amestec pe toate, mai adaug pe balta dupa ce s-a racit bine.. un praf de betaina si unu de robin red, la carlig acelasi porumb.

pt dunare folosesc reteta lui nea ionpescaru cea cu alcool :D

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de viorelb73 » 06 Sep 2014, 11:19

Salut, osc1or

Nu mi s-a întâmplat să se întărească boabele, poate din cauza faptului că alcoolul din bere ajută la fermentat. Consistenţa boabelor, după minim 10 zile, este foarte bună. Dacă le folosesc şi de pus în cârlig (în Deltă am făcut experimentul) le pot străpunge uşor cu croşeta de boilies şi nu se sparg (dacă sunt tari se crapă in două la tentativa de a le străpunge).

Cred că boabele se pot menţine tari deoarece eu am pus acum 3 ani un borcan de porumb tare la dipuit cu Aroma Sensas Aromix Miere de la sensas, în speranţa că se vor îmbiba cu aditivul şi voi avea boabe bune pentru pop-up. Atunci când dai în zone mâloase, dacă porumbul stă în nămol peste 30 minute prinde mirosul mâlului şi atactivitatea scade. De aceea am vrut să pun porumbul acesta şi să-l îmbib cu aroma de miere (aroma mea favorită), pentru ca apoi să-l utilizez la montură pop-up. Din păcate, nu s-au înmuiat deloc, atunci când am fost la pescuit cu ele a trebuit să le găuresc cu burghiul.
La a doua încercare am fiert porumbul 1 oră, am scurs apa şi când erau fierbinţi le-am pus într-un borcan apoi le-am acoperit cu Aromix Miere. Boabele şi-au luat mirosul de la Aromix, erau bune ca şi consistenţă şi am obţinut rezultatul dorit. Folosesc spumă galbenă de la Mostiro (spumă de 6 şi 8 mm) şi iese montura super. Cele mai mari succese le-am avut anul trecut în Deltă, când foloseam montura să pescuiesc sub plauri, alica de Pb o puneam la cca 1 - 1,5 cm. Am avut trăsături de vis, cu plecări de "scotea fum" baitrunnerul de la Okuma PL680. Pescuiam, cei drept, pe zonă de scoică şi am lăsat ceva cârlige acolo (forfacul tăiat în cochilii de scoică), dar partida a fost de vis.

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
adrian1
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 03 Dec 2013, 10:46

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de adrian1 » 07 Sep 2014, 12:13

stati ca nu am aflat ce ma interesa.la 1kg de seminte fierte,ce cantitate de aroma trebuie sa pun ?? aroma se pune dupa fierberea semintelor dar in galeata unde le tin la racit,trebuie scursa apa si pusa aroma,nu ?

Atat vreau sa stiu...pasii si cantitatea de aroma la 1kg

La subiect va rog !
Silicoanele arata bine chiar si la pescuit

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuitul pe Balastiera

Mesaj de PsiHo » 08 Sep 2014, 12:53

da, din cunostintele mele cica nu e bine sa pui aroma la fierbere..sau cand sunt inca foarte fierbinti.
le scurgi de apa le lasi putin la racit si pui aroma...
ce cantitate.. pai eu la 5-8kg pun un bidon de csl 1l, plus 500ml amorsa de la senzor

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”