Platica

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Platica

Mesaj de stefanflorin » 10 Apr 2008, 18:57

Iata si ultima "platicuta" prinsa la acea peleta de paine de care va spuneam :lol:
picture-0168.jpg
si pescarii mi-au zis azi ca ieri cineva a luat una la vreo 7kg :shock: imi imaginez cat era daca cea din poza avea aprox 4 kg
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Toader
utilizator
utilizator
Mesaje: 46
Membru din: 14 Ian 2008, 20:42
Localitate: ploiesti

Re: Platica

Mesaj de Adrian Toader » 10 Apr 2008, 20:31

very nice "platicuta". 8) felicitari. sper sa prind si eu pe aici macar una de vreo 4... sute de grame :lol:
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete...

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Platica

Mesaj de stefanflorin » 10 Apr 2008, 22:45

Multumesc! Nu as da carasul nostru pe platicile englezilor. Unu la 500 de g lupta mai tare ca o platica de 3-4 kg, dar ce sa fac, ma multumesc si eu cu ce pica :mrgreen:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Platica

Mesaj de mini_mic » 16 Apr 2008, 18:57

Bravo Florine ! in curand o sa uiti cum arata ceilalti pesti, ca vad ca numai deasta prinzi prin Anglia :lol:. Cand vii in Craiova sa ma contactezi te introduc in pescuitul rapitorilor si al crapului :lol: :lol: :lol: .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Platica

Mesaj de stefanflorin » 16 Apr 2008, 22:29

Pfff...ti-am zis mini, facem pe cantitate (si calitate) si o sa zici : "frate asta-i Bob Nudd?" :twisted:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Re: Platica

Mesaj de Adrian Butuza » 17 Apr 2008, 21:09

Frumoasa platici Florine tin sa te felicit si vreau sa te intreb ce permis am nevoie sau ceva autorizatie de pescuit k de ceva vreme 'pescuiesc' doar pe net :( .Sunt si eu in londra si as vrea sa merg undeva la peste da nu stiu unde, poate daca e posibil sa asist la o partida de platici :D :D
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Platica

Mesaj de stefanflorin » 18 Apr 2008, 00:31

Pai tin sa te anunt ca sunt in cautare de un partener de pescuit asa ca, cu mare placere te pot lua cu mine by bus, train, tube :D . Si ca sa raspund la intrebarile tale, in primul rand ai nevoie de rod licence (permis pe romaneste) care costa 25 de lire pe an, si cu asta poti pescui pe apele libere cum ar fi Tamisa (nu in totalitate) ,Lee, canale (nu in totalitate) unele lacuri, etc. Eu sunt membru la un club de pescuit local si ca sa te inscrii, trebuie sa mai achiti o taxa care e in functie daca ai slujba sau nu. Nu stiu daca accepta persoane din toate zonele Londrei insa daca esti interesat as putea pune o vorba buna, din cate stiu mai e un roman membru care e veteran as putea spune acolo asa ca au o imagine destul de buna despre noi. Clubul asta are 2 lacuri din cate stiu, unul destul de mare unde si pescuiesc eu, si unul mai mic unde inca nu am pescuit. Treaba e ca lipseste natura cu desavarsire, esti "intre betoane" insa merge mai ales acum ca e prohibitie si nu ma pot duce in alta parte. Pt alte detalii trimite-mi un pm, poate vb pe messenger, sau la tel. Fir Intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Platica

Mesaj de mircea13 » 28 Apr 2008, 11:49

Salut Stefanflorin. Felicitari pentru pestii prinsi! Ti-ai facut feeder din bigudiuri ? cum ti se par- sunt bune ?
Referitor la miezul de paine.Painea pe care o mancam noi acolo o dau la porci.Painea noastra e de proasta calitate si nu se compara cu cea de acolo. Pentru acest motiv nu se tine pe carlig. Prin 1993 a fost tradusa o carte scrisa de pescari englezi Gareth Purnell, Alan Yates, Chris Dawn in care descrie procedeul si instrumentul de scos miezul de paine. Importanta este calitatea painii.Pomeneai ceva de lansete match de 3,6oml acolo se gasesc in magazine ? sau se fac la comanda speciala ca la noi inca nu se gasesc. in magazine. Paste fericit si Fir intins. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Platica

Mesaj de stefanflorin » 29 Apr 2008, 12:03

Inca nu am facut naditoare din bigudiuri (folosesc unele drennan :mrgreen: ) dar mai mult ca sigur o sa le incerc. Painea intr-adevar trebuie sa fie intr-un anumit fel adica fooooaaaarte pufoasa si am vazut de multe ori la noi in comert paine in genul asta iar referitor la calitate painea noastra este mai buna zic eu. Nu neaparat "cea de stat" ci cea de la diferite brutarii. Aici painea aia de brutarie e delicatesa. Lansete de 3.60 gasesti. Gama e foarte larga aici. Am vazut matchuri de la 3m pana pe la 6m(care sunt ffooooooaaarte scumpe). Eu de ex acum am cumparat un milo de 3.60 second hand cu 16 lire incluzand taxe postale si e bijuterie. Oricum parerea mea e ca lungimea cea mai potrivita e 3.90.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”