Capturi salau

styzostedion lucioperca

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Capturi salau

Mesaj de bmjean » 06 Feb 2009, 21:47

Felicitari de capturi!

Sa va arat si eu cateva capturi de salau
Capturile sunt prinse in toamna 2006, la pestisor (oblete) pe Crisul Repede, aval Oradea.
Primul este un salau de 3,965 Kg (cantarit pe cantar electronic de magazin la intoarcerea acasa)
Ceilalti doi impreuna au avut 15,150 kg (7,820 si 7,330).
Povestea celor doi mi se pare interesanta si incerc s-o v-o redau (desi nu prea ma pricep la scris).
Era intr-o sambata (exact 16.09.2006) si cum ziua parea de dimineata sa fie frumoasa, ii intreb pe copii mei daca vin cu mine la o "plimbare" pe Crisul Repede, eu sa dau putin la salau, ei sa stea pe patura la "aer curat" si "iarba verde" (inca). I-au sculele cu mine (o lanseta Dam de 4.2m si o varga de 6.35m ptr. obleti). Ora e 10,00 si plecam, dupa cca. 15 km ajungem la locul cu pricina, desfac lanseta si o montez, apoi merg sa prind mai sus niste obleti. Dupa ce prind cca. 5buc bag unul in montura si lansez la locul unde mai prinsesem salai, dar mai mici, inclusiv cel din poza de mai sus cu cateva zile inainte. Pe la ora 11.30 niste "ieburi" duse de curent i-mi muta montura din curent, recuperez si lansez din nou. Peste cca. 30 min. la fel, recuperez cand deodata....zmucituri puternice in lanseta (noroc ca nici eu nu sunt mic si firav) si il aduc spre mal, cand il vad cat e, aici e problema, miciogul e prea mic...il trag spre mine cu capul spre intr-un mic "estuar" (20cm) sar in apa in spatele lui, pun lanseta pe mal (perpendicular) in asa fel incat firul sa-l tina fortat cu capul spre mal, bag mainele sub el si-l arunc pe mal. Gata am scapat! Vreau sa-l bag in juvelnic??? e aproape cat juvelnicul, dar pana la urma intra.
Sun un prieten sa vina cu aparatul de fotografiat (eu in graba l-am uitat acasa) si el ma anunta ca vine peste cca. 1 ora. Ce sa fac pana vine el? I-au lanseta o "incarc" si lansez din nou in acelasi loc. Cu cca. 10 min de sosirea prietenului l-am prins si pe al doilea!!! Am facut poze si am plecat! E ramasese cu alt prieten sa pescuiasca in continuare pana seara si...nu au prins nimic.
A doua zi alti doi prieteni au mers in acelasi loc si au prins fiecare cate un salau de 5 kg.
Deci capturile vietii pot venii si dintr-un pescuit de relaxare, cum am incercat eu in acea sambata.
Ce vroiam sa va mai spun, o situatie care mie mi se pare tare ciudata (poate e valabila numai pe cris)...De fiecare data cand pescuiam in acel loc (suprafata de cca. 500m) se prindeau numai doi salai, de greutati aprox.egale si la un interval de cca.1 ora max., daca nu chiar concomitent si apoi nimic, unii la ora 11, altii la 13, la 16, la 18, dar numai 2 ??? coincidenta sau umbla perechi ??? Erau zile cand unul prindea doi, celalalt nimic si invers sau unul fiecare? Nu pot sa-mi explic. De atunci n-am mai prins salai acolo, Crisul Repede fiind foarte mic de cca. 2 ani datorita lucrarilor la barajele din amonte. Ce zile superbe au fost!!! Mi-i tare dor de ele!!!

Fir intins tuturor!
P.S. Daca v-am plictisit, i-mi cer scuze; moderatori, daca e prea mult, da-ti un delete la post!
Fişiere ataşate
Salai 16092006_15.150kg.jpg
Salau 07092006_3.965kg.jpg

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Capturi salau

Mesaj de Qnyx » 07 Feb 2009, 03:24

Sa stiti ca am "gustat" din plin relatarea si cred ca in detaliu este mult mai fascinanta decat atat. Felicitari pentru capturi si sper sa prindeti si mai mari decat aceia.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 01 Feb 2009, 11:44
Localitate: Oradea

Re: Capturi salau

Mesaj de bmjean » 07 Feb 2009, 20:03

@ Ptr. Qnyx: Multumesc mult!
Adevarul e ca prin cuvinte nu poti exprima la adevarata lor valoare trairile din acele momente si cred ca la toti ni se intampla asa...Sunt partide de pescuit pe care nu le uitam niciodata, nu neaparat prin dimensiunile capturilor, ci de "povestea" traita.
Sanatate si fir Intins !
P.S. Multumirea mea e faptul ca sau prins salai destul de frumosi, tinand cont si de faptul ca pe Crisul Repede salaul nu e o specie prea numerosa, chiar foarte rara.

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: Capturi salau

Mesaj de roni » 08 Feb 2009, 19:14

intr-adevar,cum zice un prieten de-al meu: "pese" de "pese".felicitari
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: Capturi salau

Mesaj de dan_palos » 04 Iun 2009, 15:57

daca toti ar prinde asa pesti, nu o sa mai ramana nik pentru generatia urmatoare, asta daca nu le-a dat drumu, respect

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: Capturi salau

Mesaj de MadaPescar » 04 Iun 2009, 17:32

dan_palos scrie:daca toti ar prinde asa pesti, nu o sa mai ramana nik pentru generatia urmatoare, asta daca nu le-a dat drumu, respect
Ecologisti din astia cu congelatoarele pline sunt.............ohoooooooooo o gramada.Dar asta este.
Aveti si respectul nostru al tuturor domnule Palos.

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: Capturi salau

Mesaj de dan_palos » 04 Iun 2009, 18:33

ma intreb in cati ani au crescut acei pesti, parerea mea e ca aproape de 10, nu incerc sa aduc o ofensa domnului pescar, dar mai stiu si eu , domni care va sa zica , erau ceva campioni in ale pescuitului, apareau la tibanu" i-am vazut si in revista pescar modern si cica s-au dus la pescuit in delta si au oprit cate 4 stiuci pt fiecare, ei erau 3 si aveau barca plina de stiuci, nici una mai mare de 4, 5kg, astia se numesc braconieri :D sa ma scuze adminu daca am facut off-topic

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: Capturi salau

Mesaj de tavimai » 06 Iul 2009, 17:16

Tre sa fii carcotas si rautacios sa-i scoti "din gura" omului "captura vietii !Pare ca deriva din aia cu "capra vecinului !Pana la urna daca este pescuit sportiv in limitele legale nu trebuie sa fim invidiosi si rautaciosi si sa insistam prosteste cu eliberarea pestelui.Insistenta ar fi mai buna vizavi de braconaj si eliberarea pestilor sub dimensiuni !

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: Capturi salau

Mesaj de MadaPescar » 06 Iul 2009, 18:07

tavimai scrie:Tre sa fii carcotas si rautacios sa-i scoti "din gura" omului "captura vietii !Pare ca deriva din aia cu "capra vecinului !Pana la urna daca este pescuit sportiv in limitele legale nu trebuie sa fim invidiosi si rautaciosi si sa insistam prosteste cu eliberarea pestelui.Insistenta ar fi mai buna vizavi de braconaj si eliberarea pestilor sub dimensiuni !
=D> =D> =D> =D> =D> =D> CORECT!!!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Capturi salau

Mesaj de Tibi30 » 17 Oct 2009, 02:12

cu "eliberatul",Dane..stiu ca si tu "eliberai" la greu acum cativa ani,la Cernica...cand plantai la ei ln baza...

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: Capturi salau

Mesaj de fane141 » 17 Oct 2009, 11:54

Eu zic ca erau peste limita legala , asa ca omul avea voie sa pastreze pestii ... sunteti oare invidioasi? [-(
P.S Felicitari pentru captura =D>
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Capturi salau

Mesaj de Sebastian » 17 Oct 2009, 12:08

dunare bratul sf gheorghe2009 la tipar **==
Fişiere ataşate
salau 2009 bratul sf.gheorghe.la fund cu tipar
salau 2009 bratul sf.gheorghe.la fund cu tipar

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: Capturi salau

Mesaj de pescarescu » 17 Oct 2009, 14:10

valea argovei, acum o saptamana, super partida, multumim prietenilor, chiar daca acum am o gaura in buget de 20 mil. ca m-am hotarat sa-mi iau barca :-$
valea argovei
valea argovei
asta e pe arges, dadeam dupa clean, m-am bucurat teribil ca s-a adaptat si a inceput sa se inmulteasca, ne revedem peste 2-3 ani
arges
arges

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: Capturi salau

Mesaj de fane141 » 17 Oct 2009, 14:44

pescarescu scrie: asta e pe arges, dadeam dupa clean, m-am bucurat teribil ca s-a adaptat si a inceput sa se inmulteasca, ne revedem peste 2-3 ani
Mai exact unde pe arges?
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: Capturi salau

Mesaj de pescarescu » 17 Oct 2009, 14:47

fane141 scrie:
pescarescu scrie: asta e pe arges, dadeam dupa clean, m-am bucurat teribil ca s-a adaptat si a inceput sa se inmulteasca, ne revedem peste 2-3 ani
Mai exact unde pe arges?
un pic mai in aval de podul de la iesirea de pe autostrada spre gaiesti

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la salau”