Mihailesti / Cornetu

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Margescu Romeo » 04 Noi 2008, 22:39

Corect . Decat sa mora de batran,sau capturat de un braconier mai bine sa faca pescarul o ciorba de burta de somn sau un ficat prajit nu?

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de mini_mic » 04 Noi 2008, 22:41

viorel_I scrie:Adevaraciune frate !!! :D Vanatoarea si pescuitul din vremuri stravechi nu se faceau pt distracti, se faceau strict pt asigurarea hranei si pt celelalte necesitati pe care le aveau oamenii ... nu cum fac toti ceilalti care ne dau noua lectii despre protejarea fondului piscicol.:P .Pescuitul a devenit o afacere in ziua de azi. Asa ca se ne mai lase moralistii astia si laudarosii.:P. Vanatoru cand impusca animalu ii da drumu???s au il ia acasa??? Eu nu cred in pescarul care prinde peste dar nu-l mananca.:)):)):P:P:D Pescuitul nare farmec daca nu simti gustul capturii;);):P.Cand dai 1 milion pe garla iti cam place sa-i simti gustul =P~Asta sunt eu :P Si cu asta am pus punct;)

Post editat -> Qnyx
Te rog nu mai folosi "k" in loc de "ca" si alte abrevieri folosite pe canalele de chat care nu isi au sensul aici.
N-am nimic cu pescarii care retin peste ci doar imi pare rau de saracul somn. Oricum nu o sa te cenzureze nimeni deoarece e un punct de vedere sustinut, desi asocierea dintre pescuitul pt supravietuire si cel mercantil de tipul "Pescuitul a devenit o afacere in ziua de azi" este contradictorie. Concluzia este ca ar trebui sa alegi ori partea cu hrana ori cea cu afacerea pt ca amandoua nu dau bine nici pentru sportivitate si nici pentru norme morale.

Avatar utilizator
abdulaconstantin
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 13 Ian 2008, 01:42
Localitate: bucuresti

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de abdulaconstantin » 06 Noi 2008, 23:08

Mai prieteni lasati comentariile ca nu isi au rostul. Fiecare cu treaba lui ca retine sau ca nu ca face ce vrea cu pestele lui, cei care au bani si isi permita sa arunce cu ei pe fereastra nu mai bine sa nii dea noua ca le dam noi peste sa le dea drumu, si sa se duca ei pe garle sa dea cel putin un milion pe 12 ore si sa nu prinda nimic, aveti voi treaba cu omu ala ca a luat somnul si la oprit sa il manance, care e problema prindeti-l voi si eliberatil ca nu se supara nimeni. Acolo toata lumea e pe luate si voi vreti sa dam drumu la peste ca sa ce sa facem bujunaru mare la cei ce au baltile. Bv ma imbogatim smecherasi care au pus mana pe balti ca nu se mai satura, dupa ce ca nu au cine stie ce in balta mai vor si o galagie de bani taxa, cica asa e frumos si sa nu ii luam pestele ca sa ia bani si pe el ca doar nu ii ajunge din taxa enorma pe care o cere. Asa ca lasati omu de rand sa se bucure si el de placerile pescuitului cat mai se poate si unde se mai poate.
costysomn

Avatar utilizator
ducke
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 06 Oct 2008, 19:15

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de ducke » 30 Ian 2009, 15:52

Ionutz scrie:LOCUL ESTE SECRET !!! Fiecare pescar cu locul lui 8)
daca nu dai detalii atunci nu te mai lauda mincinosule ca aici este nu forum pt pescarii care dau informatii nu abereaza dute si prinde in continuare si lasa ne =P~

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de marian_popescu » 01 Feb 2009, 18:06

cel mai de cacao topic de pe acest forum
unii se lauda cu instincetele animalice si cu foamea
altii se kk pe ei cu locuri, momeli si monturi secrete (daca nu vrei sa colaborezi, nu mai vorbi despre...)
desteptarea...sunteti pe site-ul infopescar, realizat pentru a incuraja pescuitul sportiv si schimbul de informatii pentru ca tagma noastra sa creasca in valoare si bun simt. pozele alea, daca vrei, poti sa le tii pentru tine, nu sa le postezi aici, eventual sa musti din ele cand ti-e foame. oricum pestele ala e prea gras pentru a putea fi mancat
MODERATORI, unde sunteti?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de LARY » 01 Feb 2009, 18:39

marian_popescu scrie:cel mai de cacao topic de pe acest forum
unii se lauda cu instincetele animalice si cu foamea
altii se kk pe ei cu locuri, momeli si monturi secrete (daca nu vrei sa colaborezi, nu mai vorbi despre...)
desteptarea...sunteti pe site-ul infopescar, realizat pentru a incuraja pescuitul sportiv si schimbul de informatii pentru ca tagma noastra sa creasca in valoare si bun simt. pozele alea, daca vrei, poti sa le tii pentru tine, nu sa le postezi aici, eventual sa musti din ele cand ti-e foame. oricum pestele ala e prea gras pentru a putea fi mancat
MODERATORI, unde sunteti?
=D> =D> =D> =D> =D>
nu te mai supara degeaba ca padure fara uscaturi nu exista.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de marian_popescu » 01 Feb 2009, 22:34

multumesc pt ca ati sters macar fotografiile cu macelarirea superbului exemplar
...daca as avea ocazia sa prind un asa submarinmai mare ar fi satisfactia sa le vad fetele cand il eliberez decat eliberarea pestelui in sine
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
freecarp
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2009, 20:25

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de freecarp » 02 Feb 2009, 14:39

nu numai in Romania se macelaresc pestii!
uite un exemplar care din pacate e mort! la multi nu o sa le placa poza.
http://pescainromagna.forumfree.net/?t=28479370

Avatar utilizator
abdulaconstantin
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 13 Ian 2008, 01:42
Localitate: bucuresti

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de abdulaconstantin » 02 Feb 2009, 20:26

marian_popescu scrie:multumesc pt ca ati sters macar fotografiile cu macelarirea superbului exemplar
...daca as avea ocazia sa prind un asa submarinmai mare ar fi satisfactia sa le vad fetele cand il eliberez decat eliberarea pestelui in sine
stii cand o sa prinzi un exemplar dinala? poate ca niciodata asa ca mai taci. Nu mai da tu drumu la pesti altora bunule da drumul la pesti pe care ii prinzi tu lasa pe alti sa faca ce cred ei ca e mai bine. Tu vb de dat drumu la pesti mari dar sa vezi cati sunt care iau somotei pana intr-un kg chiar la 100-200 gr si nu unu ci mai multi ca sa faca prapadul mai mare. Eu unu ma rog degeaba de ei sa elibereze acele foarte mici exemplare de somn. Cand o sa prinzi pestele ala asa mare sa ma chemi si pe mine sa te vad cand ii dai drumu. Si iti zic eu cand o sa prinzi un peste ca ala printe aparatele de curent care sunt pe balta sa imi zici
costysomn

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de marian_popescu » 02 Feb 2009, 22:50

nu incerc sa fiu mai catolic decat papasi eu retin si mananc peste, ca multi dintre cei care posteaza pe acest forum. chiar si dl florentin iuga a afirmat ca retine o anumita cantitate pentru consum, dar intr-o anumita limita. lucru cat se poate de justificat si normal
incerc doar sa promovez doar o atitudine de bun simt fata de natura, iar discutia, sau mai bine zis disputa voastra, este mult prea departe de aceasta. felul in care va justificati retinerea capturilor este josnic. si va sigur ca sunt mult mai multi care mi-ar sustine punctul de vedere pe acest forum, dar majoritatea discutiilor sunt intre pasionatii pescuitului la crap. intre ei observ un alt fel de comportament, mai multa sportivitate...si asta se datoreaza in buna parte educatiei realizate prin eforturile de genul celor intrprinse de echipa infopescar. tocmai asta incearca si prin acest forum, daca nu v-ati prins
nici pe mine nu ma dau banii afara din casa. si eu mi-am cumparat scule in rate, doar in perioada reducerilor...si conduc o dacie. dar asta nu ma impiedica sa fiu civilizat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de marian_popescu » 02 Feb 2009, 22:52

@margescu romeo
Corect . Decat sa mora de batran,sau capturat de un braconier mai bine sa faca pescarul o ciorba de burta de somn sau un ficat prajit nu?

buna asta :D ...doar pestele este la fel de mort, nu?
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de Dan Mitranescu » 03 Feb 2009, 02:06

@ marian _popescu
Parerea mea ca tinerea in uz a unei dacii care polueaza si care este un risc maxim de periculozitate pentru cel care o conduce cat si pentru cei din jur este o forma de "necivilizatie" mult mai mare decat retinerea unui peste. Cu toate acestea cand vad dacii pe strada nu opresc langa ele sa le tin teorii soferilor ca eu am euro 5 ,200 CP si ca-mi pierd timpul incercand sa-i depasesc ,ca multi altii. Fiecare cu posibilitatile lui ... asa ca nu ma bag.

Ideea este ca daca militati pentru eliberatul pestelui nu o faceti prin a jigniti oameni pe care nu ii cunoasteti ,spunand despre ei ca nu sunt civilizati. Si jignitul este o forma de "necivilizatie"...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de gor965 » 03 Feb 2009, 02:22

@Abdulaconstantin
Afirmatia dvs. (...stii cand o sa prinzi un exemplar dinala? poate ca niciodata asa ca mai taci... ) nu are suport real si nici nu e potrivita pe acest forum. Nu aveti de unde sa stiti cati pesti va prinde XYZ si la cati le va da drumul ! Iar daca sugerati ca pe un forum cine nu a prins peste mare trebuie sa taca ,va spun ca va inselati si nu intrezariti cu adevarat rostul acestuia ,respectiv schimbul de informatii !
@Marian
Conform legii (pe apele naturale ) ,se poate retine un peste peste 5 kg pe zi ...restul (cum,de ce ,cand ,unde si cat) e cancan !
@Pescardent
Dane ai dreptate dar tot combatand persoane si idei a-ti luat-o Off Topic !

...deci , domnilor ,sa revenim la subiectul topicului ,va rog frumos ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
bobo1
membru activ
membru activ
Mesaje: 68
Membru din: 20 Ian 2009, 20:45

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de bobo1 » 03 Feb 2009, 13:51

unde ar fi cele mai bune locuri pt pescuitul somnului pe mihailesti -cornetu
niciodata nu-i bine sa fi disperat

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mihailesti / Cornetu

Mesaj de marian_popescu » 03 Feb 2009, 16:02

ultimul of topic, promit
hai ca esti tare... de unde sti ca nu am dacie euro 4?si loganu e tot dacie, nu?si polueaza mai putin decat ai tai 200 de cai
sunt sigur ca m-am facut inteles, dar adevarul doare
scuze, gor
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”