perioada optima pt somn

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
Dark1
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 22 Iun 2009, 16:53
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de Dark1 » 27 Iun 2009, 19:57

eu am prins cel mai bine somn intre orele 22 si 23 atunci mananca foarte bine la peste si intre orele 03 si 06 :) si este adevarat ca mananca caind e vreme tare mai bine
Zehost.ro - Gazduire gratuita website , solutii reale pentru viitor..

Avatar utilizator
conirdr
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 29 Ian 2010, 13:14

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de conirdr » 21 Feb 2010, 17:24

eu am pescuit foarte mult timp dupa somn pe ape curgatoare, OLT si DUNARE si am ajuns la urmatoarea concluzie: somnii mari se prind cel mai bine la momeala vie (oblete mare si avat) in perioada 15 iunie 1 iulie. acele doua saptamini sunt propice pescuitului la somn mare, atunci exemplarele mari umbla dupa hrana mai mult decit in orice perioada a anului. sau prins la "fund" cel mai bine intre 3 si6 dimineata iar dupa amiaza intre 16 si 19, noaptea in general umbla mai mult spre suprafata apei si acolo se hraneste. la artificiala ce sa zic, io pui la bot o ia, nu trece pe linga botul lui dai din mina degeaba.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de gogu steriade » 22 Feb 2010, 11:56

Cand da caldura tare si e apa mare pa la inceputu lu Mai atunci e somnu flamand tare si rupe tot ! ;)
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
conirdr
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 29 Ian 2010, 13:14

Re: perioada optima pt somn

Mesaj de conirdr » 22 Feb 2010, 22:49

gogu steriade scrie:Cand da caldura tare si e apa mare pa la inceputu lu Mai atunci e somnu flamand tare si rupe tot ! ;)
ai si tu dreptate, dar in perioada care zici tu el inca nu a plecat de pe cuib unde isi pazeste icrele trebuie sa il urmaresti sa ii afli cuibul si trebuie sa io pui la bot, in perioada care zic eu circula mai mult ca de obicei ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”