Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de Zoran Wiener » 29 Mai 2012, 07:29

Lansetele folosite de mine au o actiune de 1000 grame si sunt f flexibile. Au in compozitie f multa fibra de sticla si mai putin carbon.
Lansetele din carbon pur sunt enorm de rigide deja la 300 grame actiune, rigiditate ce o simti in dril pana in sira-spinari! Iar drilurile cu somnii mari sunt atat de dure, ca cu o lanseta prea rigida risti sa te traga in apa. Eu le prefer pe astea din compozit, unde fibra de sticla inmoie lanseta si nici nu o face asa casanta.


Clonk-urile fabricate de Tilo Andreas sunt toate unicate și în totalitate prelucrate manual. Lemnul din care sunt fabricate este un lemn de calitate superioară, cum ar fi câteva exemple exotice: palisandru, sucupira, parador, kwila, sirari sau măslin.
Prețul unui clonc este de 39,- euro. La o comanda de 4 clonc-uri sau mai mult, prețul unui clonc este de 29,- euro, plus costul transportului. (o reducere de 25% !!! a fost o adevărată "lupta" de lămurire ce am purtat-o cu Tilo pt obținerea acestui preț pentru comenzile din România!)
La prima vedere par scumpe, e adevărat, însă calitatea și performanța lor nu lasă de dorit. Pot spune chiar, unele sunt perfecte.
Aici un link direct spre catalogul cu clonc-uri: http://www.waller-holz.de/de/infos-zum- ... elzer.html
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
gramadanut
membru activ
membru activ
Mesaje: 66
Membru din: 11 Noi 2011, 18:55

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de gramadanut » 06 Iun 2012, 17:08

Imi poate spune cineva de unde pot achizitiona cateva zornaitori? Sunt din Bucuresti. Multumesc.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de cosmin mihut » 04 Sep 2012, 18:03

Salut Zoran si cum poti sa comanzi un astfel de clonc ?
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de cosmin mihut » 04 Sep 2012, 18:04

gramadanut scrie:Imi poate spune cineva de unde pot achizitiona cateva zornaitori? Sunt din Bucuresti. Multumesc.
Ce sunt alea zornaitori prietene ..? :))
MERCEDES S

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de Zoran Wiener » 04 Sep 2012, 18:20

Salut prietene,
un clonc facut de Tilo Andreas costa 40 de euro, transportul cu posta, asigurat, din Germ spre Ro costa 6,50- euro. Pot si eu sa-ti trimit unul, Tilo nu trimite spre Ro.

Zornaitori sunt astea: “Zgomocelul” - montura se mai poate împodobi cu un accesoriu ce produce zgomot, făcând-o astfel mai remarcabilă în apă. De obicei aceste accesorii zgomotoase se folosesc în râuri la momeli “moarte”, ca de ex. râmele, scoicile, coropişniţele.

Sau aici, scroll in jos, cam la treisferturi de pagina: http://www.pescuit-la-somn.com/echipamentul.htm
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
barba
membru activ
membru activ
Mesaje: 64
Membru din: 04 Noi 2009, 13:09

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de barba » 16 Apr 2013, 10:15

VA SALUT DACA VAS RUGA SA/MI TRIMITETI SI MIE ZORNAITURII CONTRA COST SAU DE UNDE AS PUTEA SA LE CUMPAR VAS MULTUMI SI AS DA SI UN VIN LAS NR MEU DE TELEFON 0762277898

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de hannibal » 07 Sep 2013, 14:32

vedeti ca vinde cineva pe forum zornaitori si monturi pentru somn, asta daca cumva nu ati aflat deja.

Avatar utilizator
george poveste
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2014, 17:40

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de george poveste » 04 Mai 2014, 18:21

Domnule Zoran , sunt un mare fan al dumneavoastra, va urmaresc de foarte mult timp , si va rog din suflet sa ma ajutati sa cupar si eu un clonc tip EBRO 2. Sunt un pescar inpatimit de somn la Dunare si am facut toate monturile pe care lea-ti prezentat pe net si au dat rezultate foarte bune.Va rog deasemenea sa-mi recomandati un sonar care se preteaza la pescuit la clonc pe dunare si daca puteti deasemenea sa-mi dati mai detaliat cateva date despre monturile la clonc. Distanta dintre carlig si plumb , lungime forfac , daca plumbul e culisant sau nu . si daca e obligatoriu ca plumbul sa fie ascuns sub canafii aceia rosii sa nu. Daca se pot cumpara , si de unde. Multumesc mult , va doresc FIR INTINS .

Avatar utilizator
Zoran Wiener
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 18 Noi 2011, 18:47
Localitate: Rastatt, Germania
Contact:

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de Zoran Wiener » 05 Mai 2014, 06:50

Domnule Poveste, va multumesc mult ptr aprecieri!
george poveste scrie:... va rog din suflet sa ma ajutati sa cupar si eu un clonc tip EBRO 2. ....
Va trimit un mesaj privat.
george poveste scrie:...am facut toate monturile pe care lea-ti prezentat pe net si au dat rezultate foarte bune....
Din pacate, sau... nu trebuie sa-mi para rau? Pe langa faptul ca arat monturi si stiluti de pescuit care aduc somni, ma lupt sa arat si cum se face o fotografie frumoasa, care sa ne ramana amintire si nu un peste inpaiat, cum sa ne comportam cu natura si sa ne folosim de frumusetile ei, cum sa practicam C&R si multe alte chestii faine. In schimb, pe aceste teme NU primesc niciodata multumiri. De ce? :-??
george poveste scrie:...Va rog deasemenea sa-mi recomandati un sonar care se preteaza la pescuit la clonc pe dunare si daca puteti deasemenea sa-mi dati mai detaliat cateva date despre monturile la clonc. ...
Seria Elite HDI de la Lowrance este super ptr pescuitul la clonc: con de 20° si de 60°, full digital (lucreaza foarte moale si impulsurile nu sperie /deranjeaza somnul) si se gasest in marimile: 4 - 5 si 7 tzoli. Modelele cu "X" in spate nu au GPS, iar preturile sunt acceptabile.
Monturi de clonc vor urma pe Youtube. Imagine
Salut si fir intins,
Zoran
-------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com
www.gigafish.ro (fire textile made in Germany)

Avatar utilizator
irion2005
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 17 Iun 2009, 00:13

Re: Somn la clonc pe Dunare (27 buc in 5 zile)

Mesaj de irion2005 » 05 Iun 2014, 22:34

in loc de zornaitori eu folosesc pe o montura simpla de somn o cutiuta de medicamente in care bag un ceolofan de la tigari si o coropisnita.aceasta fosneste tot timpul acel ceolofan facand ceva zgomote ce-l atrage.va spun din proprie experienta,am avut ceva capturi utilizand acest tip de montura.fire intinse sa aveti

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”