Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mayaraul
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 25 Noi 2007, 14:54
Localitate: SM

Mesaj de mayaraul » 25 Noi 2007, 18:10

pana acum 2ani, m-as fi luat la bataie cu cel care ar fi pretins ca somnul se prinde frecvent la voblere... :oops: in sfarsit, cand stau pe noapte,cea mai buna momeala pentru mine e COROPISNITA

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 26 Noi 2007, 00:24

Ultimul meu somn a fost prins la vobler in timp ce pescuiam dupa clean pe Jiu. Nu am prins nici un clean insa m-am ales cu un somn de 5 kg si amicul meu cu o mreana de vreo 2 kg tot la vobler :D apropo nu am citit pe nicaieri despre asta insa am vazut destule exemplare de mreana, mare in special, prinsa la voblere sau la rotative dupa cum stiti primavara un porcusor (pietroc in zona olteniei) agatat in carlig poate fi un deliciu pentru mreana. Gata ca deviez. Fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 26 Noi 2007, 16:15

stefanflorin scrie:Ultimul meu somn a fost prins la vobler in timp ce pescuiam dupa clean pe Jiu. Nu am prins nici un clean insa m-am ales cu un somn de 5 kg si amicul meu cu o mreana de vreo 2 kg tot la vobler :D apropo nu am citit pe nicaieri despre asta insa am vazut destule exemplare de mreana, mare in special, prinsa la voblere sau la rotative dupa cum stiti primavara un porcusor (pietroc in zona olteniei) agatat in carlig poate fi un deliciu pentru mreana. Gata ca deviez. Fir intins!
Se prinde mreana la spining dar nu se poate spune ca este o metoda adecvata. Cat despre porcusor......dap se prinde mreana la asa ceva si din cate stiu eu exemplarele mari prefera pestisorul.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 26 Noi 2007, 17:31

mini_mic scrie:
stefanflorin scrie:Ultimul meu somn a fost prins la vobler in timp ce pescuiam dupa clean pe Jiu. Nu am prins nici un clean insa m-am ales cu un somn de 5 kg si amicul meu cu o mreana de vreo 2 kg tot la vobler :D apropo nu am citit pe nicaieri despre asta insa am vazut destule exemplare de mreana, mare in special, prinsa la voblere sau la rotative dupa cum stiti primavara un porcusor (pietroc in zona olteniei) agatat in carlig poate fi un deliciu pentru mreana. Gata ca deviez. Fir intins!
Se prinde mreana la spining dar nu se poate spune ca este o metoda adecvata. Cat despre porcusor......dap se prinde mreana la asa ceva si din cate stiu eu exemplarele mari prefera pestisorul.
:shock: :shock: Eu am prins mreana numai la branza topita si rama. Nu am vazut si nici nu am auzit sa se prinda la pestisor. Apropo, mi-era dor sa aud ca-i zice porcusor. Prin regat :D se zice guvid de apa dulce sau p..a ciobanului (cred ca despre asta e vorba).
Nu va formalizati prea tare, genul acesta de discutii nu sunt off topic. Cand nu vor avea legatura cu pescuitul, atunci da si poate nici atunci daca e o discutie constructiva si civilizata.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 26 Noi 2007, 18:27

Pai pentru mreana sint foarte multe momeli. Intradevar, pentru selectare exemplarelor mai mari, porcusorul(reg chehol) e o momeala destul de des folosita(cel putin in zona mea).
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 27 Noi 2007, 00:49

@ florentin : guvidul ala de apa dulce sau p... ciobanului cum ai zis si tu :D e guvid de apa dulce si atat (poate fi negru sau maroniu-verzui din cate am vazut/prins) insa porcusorul e porcusor si chiar ma mir ca nu ai prins sau vazut pana acum, parca Gobius Carpaticus e denumirea latina si va rog sa ma corectati daca e gresit. Apropo daca aveti sansa sa ii capturati (si tre' sa munciti sa strangeti de o prajeala), sunt un deliciu dati prin malai si prajiti ca si cartofii pai cu niste sos de usturoi...muahah deja salivez :roll:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Mesaj de Lucian Nagy » 04 Dec 2007, 02:38

M-ati innebunit su somnul asta!!!Abia astept sa vina vara sa fac si eu o tura pina in Delta,,sa-mi incerc norocul.Poate o sa-mi dea cineva niste informatii,,despre locuri bune de cazare++altele utile in Delta.Dar pina la vara,,ramine sa visez cu ochii deschisi. :(

Avatar utilizator
abdulaconstantin
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 13 Ian 2008, 01:42
Localitate: bucuresti

Mesaj de abdulaconstantin » 13 Ian 2008, 02:08

salutare tuturor celor ce scriu pe acest forum in legatura cu pescuitul somnului. m-am inscris si eu pe acest forum si primul lucru pe care l-am facut a fost sa ma uit ce se scrie despre somn( fiind un impatimit pescar de somn), si pot sa zic si eu cate ceva despre pescuitul somnului. Am pescuit si eu cu tipar si nu am avut nici un rezultat, am pescuit si cu scoica si nici un rezultat, am pescuit cu ficat nici un rezultat, in schimb am avut rezultate la broasca dar nu cu exemplare foarte mari, la pestisor( sabioare) am avut rezultate foarte bune, la aceasta momeala picand si exemplare care pot fii apreciate( pana la 30 kg), si momeala caruia ii sunt fidel ramane coropisnita pt ca la ea am luat cel mai mare somn( 40 kg) si am avut foarte satisfactii foarte mari pescuind la aceasta momeala :) . Si ca loc de pescuit indragesc Argesul zona Cornetu-Mihailesti.
costysomn

Avatar utilizator
abdulaconstantin
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 13 Ian 2008, 01:42
Localitate: bucuresti

mreana

Mesaj de abdulaconstantin » 13 Ian 2008, 02:16

pt domnul floretin, nu cred ca a-ti pescuit la mreana pt ca mreana mananca ce mananca si crapul, inclusiv pestisori, mamaliga, broasca, viermi, porumb, scoica, si alte fel si fel de insecte ce cad in apa. Mergeti pe raurile unde se gaseste mreana si intrebati pescarii de pe acolo la ce prind ei mreana. Exista perioade in care mreana mananca si la visine si la struguri atunci cand este vremea lor.
costysomn

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mreana

Mesaj de florentiniuga » 13 Ian 2008, 02:44

abdulaconstantin scrie:pt domnul floretin, nu cred ca a-ti pescuit la mreana pt ca mreana mananca ce mananca si crapul, inclusiv pestisori, mamaliga, broasca, viermi, porumb, scoica, si alte fel si fel de insecte ce cad in apa. Mergeti pe raurile unde se gaseste mreana si intrebati pescarii de pe acolo la ce prind ei mreana. Exista perioade in care mreana mananca si la visine si la struguri atunci cand este vremea lor.
Nu trebuie sa ma crezi, doar suntem pescari, nu? :wink:
Toata copilaria mea, pe malul Muresului in zona Lipovei, asa am vazut la pescari si asa am pescuit si eu, la branza topita. Era un batran, Vuculescu, fusese seful pompierilor voluntari, croitor de meserie si avea casa chiar pe malul raului. Pe el l-am avut mentor si la el am vazut cele mai mari exemplare de mreana. Pentru mine, una de 7kg era un adevarat monstru. Stii ce scule avea? Un par de corn de 3m cu doua cuie batute pe el pe care infasura firul si in varf un inel ceramic de la perdea. Mreana aia i-a rupt parul si s-a luptat destul sa o scoata. Imaginea asta o am mai vie in minte decat orice alta amintire a copilariei mele. Eu nu am mai avut ocazia sa mai pescuiesc la mreana, ca nu am avut unde, asa ca nu te contrazic, se poate sa manance orice dar asta nu inseamna ca nu mananca branza topita.

P.S. Ai prins tu crap la branza topita, la struguri sau la broasca?

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 13 Ian 2008, 10:59

de citiva ani , cel mai bun aditiv folosit la pescuitul mrenei ,pe mures, de la savirsin pina la nadlac,e pe baza de parmezan (pute de itzi muta nasul... :lol: ). Ca momeala , nu prea se mai foloseste brinza topita, deoarece a fost inlocuita de diferitele tipuri de cascaval care au aparut pe piata.
Chiar si in Avp, la "Trofeul Mustad", veti putea vedea la mreana, recordul dateaza din 2004, o mreana de 6.2kg, 94cm, prinsa la Paulis(jud. Arad), acest lucru atesta faptul ca muresul inca mai tine mrene mari, care intradevar mai intra si la spinning(vezi avp aceeasi pagina: Razvan M. din Arad a prins la vobler o mreana de 3.5kg, 70cm)
Domnule Iuga, va asteptam la Arad la o partida de mreana...
:wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Mesaj de doru » 26 Ian 2008, 20:50

Pentru somn este bun tot ce miroase puternic,mate,peste stricat ,tot ce "pute" tare.Tot la fel de bun este macroul pentru mirosul lui specific. Toate momelile exotice sunt basme,dar mai este un lucru esential:cand somnul trage ,inghite orice de la sapun de rufe la rate.

Avatar utilizator
abdulaconstantin
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 13 Ian 2008, 01:42
Localitate: bucuresti

nu mai vine odata vara

Mesaj de abdulaconstantin » 26 Ian 2008, 23:42

Lunga e iarna asta, dar am speranta ca o sa treaca si o sa vina iar vremea sa scoate sculele din debara si o sa incercam sa prindem iar pesti din ce in ce mai mari, sa ne doboram propriile recorduri, sa le depasim si pe ale altora si cel mai important lucru sa ne relaxam si sa ne simtim bine indiferent dupa ce peste mergem sa dam. Astept sa vina vara si sa merg in judetul alba si sa verific daca exista peste in zonele respective sau daca au mai crescut pastravii din zona Rameti.
Mi s-a promis ca este peste pe acolo si sunt tare curios. Ii compatimesc pe cei de acolo ca au oameni care se ocupa de raurile de acolo nu ca aici in zona Bucurestiului unde braconajul e la loc de cinste , nu se mai poate pescui normal ca ori te trezesti ca dai in plase ori ca cine stie ce mai fac altii. Respect mult pt cei din alba si mai ales domnului Popescu Stefan care este intreprinzatorul acestui lucru. Ar trebuii sa fie cineva si in bucuresti sa fie capabil sa faca asa ceva dar aici este prea foamete si toata lumea incearca sa fure cat mai mult, ca doar traim in Romania si aici se poate orice.
Sa le fie rusine celor care au in gestiune raurile si nu au grija de ele
costysomn

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Mesaj de zamfi » 27 Ian 2008, 12:29

Salutare. Cel putin pe Mures, momelile pentru somn depind putin si de perioada in care sunt folosite si as face cateva precizari:
-primavara momeala "top" este rama de gradina , cea ce mi se pare logic deoarece cotele mari ale apelor antreneaza sumedenie de rame scoase "afara" de ploi;
-vara deja apar problemele :lol: : coropisnita , lipitoarea, PESTELE VIU (nu neaparat tipar!), scoica par sa faca legea!
-sfarsitul de august si luna septembrie ,in zona Aiudului, este perioada scoicilor si a broastelor!
-octombrie-noiembrie ,parerea mea, oscilanta mare face "ordine" printre somnii mari!Sigur ca aici este o estimare personala,bazata pe ani de pescuit pe Mures ,care corespunde mai mult sau mai putin realitatii :P Ar mai fii de mentionat aici sapunul, ramele negre, LACUSTELE mari, viermii de salca .
Concluzia ...va apartine! :lol:

Avatar utilizator
Berty
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 23 Noi 2007, 20:02
Localitate: Pitesti

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Berty » 08 Feb 2008, 20:59

Vreau sa-mi cumpar si eu cateva bete pt somn si nu prea stiu ce, astept un sfat din partea celor care au experienta in pescuitul somnului! M-ar interesa ce bete ar fi mai bune(actiune,lungime,din fibra de sticla sau carbon,din 2 bucati sau telescopice)? Atata tot,va multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”