Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 16 Mar 2010, 20:33

zamfi scrie:
Din punctul meu de vedere carligul simplu! Solid si bine ascutit! Cu ancorele am avut surprize neplacute in trecut ...Ahhh si ar mai fi ceva :D Conform legii 317/2009 (asta e aia care reglementeaza pescuitul ...) pescuitul cu ancora si momeala naturala constituie contraventie! =)) Ancorele fratioare ...doar pe artificiale! Vezi ca este o sectiune de spinning :D
Am inteles, dar aceasta lege se aplica pe apele statului, eu ma refer la baltile private.
Ai putea sa detaliezi putin "surprizele neplacute" ?

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 17 Mar 2010, 02:41

Salutare.am si eu niste intrebari la care va rog foarte mult sa-mi raspunde-ti.eu pescuiesc de obicei pe raul Mures in zona Deva,Simeria,Spini,Orastie,nu o fac de mult timp deci pot sa spun k sunt incepator.Inainte sa pescuiesc la somn trebuie sa momesc locul??daca da cu ce anume??Va multumesc!!!

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 17 Mar 2010, 02:47

Am uitat sa precizez k am folosit k momeala rama neagra,lipitori,coropisnite,peste viu,porumb,cascaval, si am avut rezultate foarte slabe(0,2.....0,4 kg).am incercat mai multe locuri dar tot asa au fost rezultatele.am stat si 24 de ore pe malul raului si nu am prins nimic.Trebuie momit locul inainte sa pescuiesc????

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 17 Mar 2010, 11:03

_Don_ scrie:
zamfi scrie:
Din punctul meu de vedere carligul simplu! Solid si bine ascutit! Cu ancorele am avut surprize neplacute in trecut ...Ahhh si ar mai fi ceva :D Conform legii 317/2009 (asta e aia care reglementeaza pescuitul ...) pescuitul cu ancora si momeala naturala constituie contraventie! =)) Ancorele fratioare ...doar pe artificiale! Vezi ca este o sectiune de spinning :D
Am inteles, dar aceasta lege se aplica pe apele statului, eu ma refer la baltile private.
Ai putea sa detaliezi putin "surprizele neplacute" ?

Multumesc frumos!
Pai mi-a dezdoit ancora de vreo doua-trei ori :(( Probabil ca erau slabe ancorele si tot probabil ca depinde foarte mult de cum o prinde in gura...

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 17 Mar 2010, 11:08

Tomazzy87 scrie:Salutare.am si eu niste intrebari la care va rog foarte mult sa-mi raspunde-ti.eu pescuiesc de obicei pe raul Mures in zona Deva,Simeria,Spini,Orastie,nu o fac de mult timp deci pot sa spun k sunt incepator.Inainte sa pescuiesc la somn trebuie sa momesc locul??daca da cu ce anume??Va multumesc!!!
Nu trebuie nadit locul! Nu ca nu s-ar putea eventual nadi cu ceva ...Dar eu cred ca este foarte important sa gasesti locul corect!Adica locul care tine somn...Sau cel putin locul in care acesta vine sa se hraneasca...In special noaptea ,dar si pe timpul zilei ...Cand eram mai tanar :D pescuiam la Uroi ,in spate la parcul dendrologic de la Simeria , pe acele diguri care exista aval de Uroi si care au ca scop protejarea malurilor de eroziune. Am prins si somni!

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 17 Mar 2010, 14:25

Si ce momeli folosesti cel mai des???care crezi ca sunt cele mai eficiente?si cum pot sa stiu care ii un loc bun de prins somni?in cateva locuri am prins si eu cateva bucati dar f.mici.daca poti sa ma bagi in lista de messenger sa-mi explici mai multe cand ai timp id-ul meu este: buricupamantului87.multumesc!!!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 17 Mar 2010, 16:42

Eu la somn folosesc mate de gaina,am avut anul trecut intrare de somn incat nu am putut sa-l aduc spre mine macar 30 cm.Dar acum cerand sfaturi de la alti colegi,sper ca o sa-l vad macar anul asta,bineinteles daca nu l-au curentat nenorocitii.
MERCEDES S

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 17 Mar 2010, 18:58

Tomazzy87 scrie:Am uitat sa precizez k am folosit k momeala rama neagra,lipitori,coropisnite,peste viu,porumb,cascaval, si am avut rezultate foarte slabe(0,2.....0,4 kg).am incercat mai multe locuri dar tot asa au fost rezultatele.am stat si 24 de ore pe malul raului si nu am prins nimic.Trebuie momit locul inainte sa pescuiesc????
Cand eram copil, auzeam prin batrani ca folosesc sange inchegat pentru "momit", eu personal nu am folosit si nici nu stiu pe careva sa fi folosit ca sa pot sa va spun rezultate.
Daca a incercat cineva, poate aflam.

Bafta ---<><

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gor965 » 18 Mar 2010, 01:03

_Don_ scrie:.........
Bafta ---<><
#-o #-o #-o #-o #-o
De nadit la somn ,cred ca pe balti merge cel mai bine ,cand esti fortat de imprejurari sa-l atragi spre zona de pescuit ! Se poate nadi cu un amestec de faina de sange ,faina de peste ,bucati de peste mic (albitura ,sprot ,sardine ), ulei de somon ,bucati de scoica ,etc....chestii care miros si-l atrag pe mustacios ! In apa curgatoare ,mai bine ai cauti barlogul decat sa te apuci sa nadesti !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 18 Mar 2010, 12:17

Tomazzy87 scrie:Si ce momeli folosesti cel mai des???care crezi ca sunt cele mai eficiente?si cum pot sa stiu care ii un loc bun de prins somni?in cateva locuri am prins si eu cateva bucati dar f.mici.daca poti sa ma bagi in lista de messenger sa-mi explici mai multe cand ai timp id-ul meu este: buricupamantului87.multumesc!!!
Pai am mai scris pe aici...Primavara: rame de gradina, rame negre ,coropisnita, shaduri. Vara : peste viu, coropisnita, scoica "imputita" , broasca ,lacuste ,viermi de salca ,lipitori ,sapun de casa, voblere. Toamna tarziu: oscilante!Mari!

Legat de loc ...imi ceri aproape imposibilul! Incearca totusi noaptea sa-i cauti pe apa si o sa-i auzi cum bat!Bine nu tot timpul ,dar unde vaneaza se cam aude. In general pe la mine , in "piept" de repezis.Dupa oblete sau scobar!

Legat de partea cu mess-ul ...Imi pare rau dar nu stau pe mess :O

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 18 Mar 2010, 15:21

Deci unde urmeaza un repezis pe acolo stau somnii??dar unde am vazut k sar pesti destul de mari,acolo nu ii loc bun???unde ii mai bine sa pescuiesc?in apa adanca sau mai aproape de mal?unde sa fac golfutete pe rau si apa ii statatoare ii bine sa pescuiesc?am sanse mai mari sa prin ceva?

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 18 Mar 2010, 19:25

Prietene, eu de exemplu intotdeauna pe Dunare,am cautat(mai exact pe Sf.Ghe.) mal abrupt ptr.ca e clar acolo-i apa adanca ptr. crap(exemplare mari) ,si intotdeauna o salca cazuta in apa ,ca de obicei pe acolo se afla si ceva mustaciosi,asta cel putin ptr. mine este un loc ideal ,unde merita sa incerci actiune cateva zile 7-8,daca vrei sa ai si rezultate(capturi notabile).Fir intins.Si nada natur pritene ptr.ca ei (pestii salbatici )nu stie cei aia ttx sau alte arome ,boilies,etc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 18 Mar 2010, 21:01

Tomazzy87 scrie:Deci unde urmeaza un repezis pe acolo stau somnii??dar unde am vazut k sar pesti destul de mari,acolo nu ii loc bun???unde ii mai bine sa pescuiesc?in apa adanca sau mai aproape de mal?unde sa fac golfutete pe rau si apa ii statatoare ii bine sa pescuiesc?am sanse mai mari sa prin ceva?
Pfuiii! De obicei stau in apa adanca si iasa la vanatoare noaptea in apa mica! Deci ,urca din bulboane catre repezisuri...Sau trec raul de pe malul opus unde sunt cofte catre malul cu piatra si intinsura.Dar ,atentie ca depinde de sezon! Nu mananca tot timpul in acelasi loc... Daca le gasesti locurile de odihna(coftele) si plantezi momeala in fata locului ai sanse... E greu sa-ti explic pe net... Pescuiesc de ceva timp si tot nu stiu unde sa prind somnul! =)) Dar incerc.

Ps: fie vorba intre noi, in dupa amiaza asta am prins primul somotel din acest an la twister pe Mures :D Culmea ca nu la shad ci la un slider alb sidef .

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 18 Mar 2010, 22:00

Albu sidef bibanii il ataca de obicei....si somnul se prinde in pat cel mai bine :)) :)) :))
MERCEDES S

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 18 Mar 2010, 22:54

Se prinde si pe mal dupa 2 zile, in lipsa de trasaturi =)) :lol:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”