Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 19 Mar 2010, 00:51

Deci pana la urma este bine sa pescuiesti la apa adanca ziua iar noaptea la apa mai mica,acolo unde sunt salcii cazute in apa si sa fie si un repezis pe aproape?asta ii locul perfect? 8-> :-?? si ii bine sa momesc cu mate de gaina bagate intr-un saculet dinala cu multe gaurele? credeti ca astea sunt solutiile cele mai bune pt a prinde somni???

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 19 Mar 2010, 00:59

Inca ceva.cand incepe prohibitia si cat tine?am vazut ceva de 21 aprilie-19 iulie.ii corect???

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 11:12

In Delta si pe Dunare 05 aprilie si pana in 03 iunie inclusiv.Deci din 04 iunie,actiune...
MERCEDES S

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 19 Mar 2010, 12:26

Tomazzy87 scrie:Deci pana la urma este bine sa pescuiesti la apa adanca ziua iar noaptea la apa mai mica,acolo unde sunt salcii cazute in apa si sa fie si un repezis pe aproape?asta ii locul perfect? 8-> :-?? si ii bine sa momesc cu mate de gaina bagate intr-un saculet dinala cu multe gaurele? credeti ca astea sunt solutiile cele mai bune pt a prinde somni???

Nu are rost sa momesti, pune matele alea in carlig, si multa rabddare si tutun! 8->

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 19 Mar 2010, 15:26

Crap sau mreana a prins careva pe mures?daca da cu ce metode?

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 19 Mar 2010, 17:24

Tomazzy87 scrie:Crap sau mreana a prins careva pe mures?daca da cu ce metode?
Haideti sa incercam sa tinem topicul despre somn, sunt destule topicuri despre crap si mreana pe mures la alte sectiuni.

Imi cer scuze pt. interventia asta dar am intrat pe acest topic tocmai ca ma intereseaza strict pescuitul somnului.
Si nu cred ca doar eu sunt aici pt asta...

Multumesc de intelegere

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 19 Mar 2010, 18:58

Din tot topicul asta u cu ce momeala crezi k se pinde cel mai bine somnul?cum gasesti un loc bun de somn?sunt curios sa va cam ce idee ti-ai facut u sa o compar cu amea sa vad daca se potrivesc.:)

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 20:45

Foarte bine zice-don- pune mate in carlig si rabdare...sau mai uita-te pe topic si forum,o sa mai gasesti si alte momeli,ptr somn(vezi topicurile lui sebastian)sau superman,cum vrei tu sai zici.
MERCEDES S

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 20 Mar 2010, 02:59

Tomazzy87 scrie:Din tot topicul asta u cu ce momeala crezi k se pinde cel mai bine somnul?cum gasesti un loc bun de somn?sunt curios sa va cam ce idee ti-ai facut u sa o compar cu amea sa vad daca se potrivesc.:)
Hmm..., interesanta intrebare, ideea e urmatoarea, in tot ce a insemat pescuit la somn pentru mine, campion e pestisorul, apoi coropisnita si apoi broscuta, momeli, momelile sunt cele enumarate prin forum , variante sunt destule, dar dupa parerea mea totul e chestie de a gasi pestele nu neaparat o anumita momeala.
Somnul din cate am vazut eu mananca aproape orice, cum spuneau si altii inainte, si sapun de rufe, altii au gasit si caramizi in ei si prezervative, acum sa iti spun sa dai la asa ceva nu e cazul, iti spun asta ca sa iti faci o idee.
Concenteaza-te zic eu pe a afla informatii cum sa il localizezi, tipuri de monturi eventual.
Momeala in ochii mei e mai putin importanta decat gasirea efectiva a pestelui. ( a nu se intelege ca nu ar fi importanta, doar ca eu prefer clasicele momeli care au fost enumarate de atatea ori in topicul asta incat.. nu mai are rost)

In rest, rabdare si iar rabdare,
Fir intins iti doresc!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de iorgu » 20 Mar 2010, 13:08

Cu teama imi fac si eu publica umila mea parere. Referitor la folosirea sapunului ca momeala in capturarea somnului, consider ca sapunul ,,de casa'' este mai indicat din urmatoarele motive: grasimea animala pe care o contine, in proportie de 60-65% si aromele naturale care se folosesc la fabricarea acestuia. In apa (in special cele curgatoare) grasimea continuta de acest fel de sapun, precum si aroma naturala care o are ( de obicei se foloseste planta de pelin care emana un miros foarte puternic),se disipeaza cu o viteza foarte mare in aval, facand somnul sa vina de la distante nebanuite la aceasta sursa de origine animala. Daca am deranjat sau acest fel de momeala, a mai fost prezentat, cer clementa si mentionez ca ideea mea a vrut sa fie una constructiva. Suport tirul de mitraliere la persoana mea si va asigur ca nu voi mai publica asemenea ineptii (cum poate vor fi catalogate).Cu mult respect si numai bine.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 20 Mar 2010, 13:53

intradevar asta cred si eu despre sapunul de casa doar ca inca nu am avut ocazia sa pescuiesc la asa ceva, sper anul asta sa reusesc sa imi procur sapun de casa si cu siguranta incerc.

Avatar utilizator
Tomazzy87
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Mar 2010, 02:15

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Tomazzy87 » 20 Mar 2010, 14:49

si cum se pune sapunul in carlig?se moaie cu ceva?se taie bucatele la fel k si cascavalul?nu ar fi bine sa momesc si locul cu putin sapun sa-i artag in zona care pescuiesc???

Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 20 Mar 2010, 15:11

ai tu ce ai cu momitul :))
chiar mai sus ti-a explicat iorgu ce efect are sapunul in apa :)
cat despre cum se pune pe montura, nu am pescuit inca cu asa ceva dar imi imaginez ca se poate pune o patratica marisoara pe un "fir de par" sub o ancora (si asa nu cred ca esti inafara legii daca pescuiesti pe apele statului pt ca nu e momeala vie in combinatie cu ancora ) :-B

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gogu steriade » 20 Mar 2010, 15:41

ba voi nu stiti ca ce ie solubil si sa dizolva sa pune in ciorap da dama ? :-B tot io sa va invat cares om batran :^O si nu stiu prea multe dan ciorapii astia noi da dame :-?? ...pa dame le cunosc bine ! :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de iorgu » 20 Mar 2010, 16:35

Sapunul de casa este turnat intr-un vas (binenteles, dupa finalizarea retetei),si cand mai este putin caldut, se taie in bucati mai mari sau mai mici de catre gospodine. Dupa racirea complecta acesta se mai strange putin, atunci il taiem cu ajutorul unei bucati de nichelina(vezi creion de pirogravat-adaptat), in acest fel evitam sfarmarea lui. Se poate taia patrate mai mici sau mai mari, fiecare cum doreste, se pot rotunji colturile sau nu. Acum intervine gauritul ,care se face cu un burghiu sau cu un cui de shita incins. Se foloseste exact ca montura fir de par. Se pot adauga diferiti coloranti in timpul fierberii, dar in timp am observat ca nu au relevanta si ca somni sunt daltonisti.
Pont - eu dupa ce este finalizata fierberea, il torn direct in formele facute de mine. Aceste forme sunt la fel ca cele pentru cuburi de gheata de la frigider.
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”