Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
_Don_
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 13 Mar 2010, 21:12

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de _Don_ » 20 Mar 2010, 18:06

gogu steriade scrie:ba voi nu stiti ca ce ie solubil si sa dizolva sa pune in ciorap da dama ? :-B tot io sa va invat cares om batran :^O si nu stiu prea multe dan ciorapii astia noi da dame :-?? ...pa dame le cunosc bine ! :x
la cat e de solubil sapunul, pana sa cada de pe firul de par trec zile bune... :lol:

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 20:55

Dar domnu iorgu de "originea animala" a sodei caustice care este un element foarte important in sapunul de rufe,ce zici?
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2010, 21:03

Tomazzy87 scrie:si cum se pune sapunul in carlig?se moaie cu ceva?se taie bucatele la fel k si cascavalul?nu ar fi bine sa momesc si locul cu putin sapun sa-i artag in zona care pescuiesc???
Hai sa-ti spuna un om care chiar a prins somn la sapun! :D Sapunul se da prin razatoare =)) ,dupa care se framanta cu putin sampon sau chiar cu apa pana devine efectiv o pasta! Aproximativ...Aceasta pasta se aplica pe tija carligului (ca o bucata de mamaliga) .Atentie mare ca de la curbura pana la varf carligul sa fie liber deoarece altfel vei avea niste ratari incredibile...Da rezultate bune mai ales vara ,pe apa foarte calda si scazuta .Ma refer la Mures.
Fir intins!

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2010, 21:06

cosmin mihut scrie:Dar domnu iorgu de "originea animala" a sodei caustice care este un element foarte important in sapunul de rufe,ce zici?
Ca ajuta la digestie! =))
De aceea era bun sapunul de barberit de pe vremea lui Ceasca ...Batoanele alea verzi...

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de iorgu » 20 Mar 2010, 22:15

zamfi scrie:
cosmin mihut scrie:Dar domnu iorgu de "originea animala" a sodei caustice care este un element foarte important in sapunul de rufe,ce zici?
Ca ajuta la digestie! =))
De aceea era bun sapunul de barberit de pe vremea lui Ceasca ...Batoanele alea verzi...
@zamfi cu tot respectul, nu va pot raspunde deoarece din numele de user si cele 244 de postari pe care le aveti nu imi pot da seama (mea culpa) de genul carei persoane apartineti. Curiozitatea de care dati dovada va plaseaza la ,,feminin'', rautatea la masculin. Va rog mult indentificati-va ca gen si voi folosi modul de exprimare adecvat. Ex:Paun Ion vs zamfi. Castigator Paun I.

@cosmin- in primul rand tin sa te informez (sunt sigur ca si tu stiai) ca o tigara are mai mult gudron si ,,n'' substante toxice decat sapunul de casa pe care il faci pentru pescuit. La acest sapun (folosit la pescuit de somn) nu ai nevoie de soda pentru dezinfectia rufelor. Pentru inchegarea lui se foloseste: parafina sau stearina sau gelatina alimentara. primele 2 ingrediente folosesc la fabricarea lumanarilor. Care lumanari se folosesc la onomastici(tort), botezuri, nunti, precum si unele evenimente nedorite. Sincer nu am auzit pe nimeni ca lumanarile sunt toxice. Am rugamintea sa ma combati cu argumente in ceea ce am afirmat, dar numai dupa o solida si fundamentata documentare. Personal imi sustin si mentin postarile facute, lucru pe care doresc sa-l faci si tu. Nu mai esti novice pe site si astept de la tine postari mai elocvente fata de acele vesnice intrebari; cum, ce faci, e iarna, unde, a iesit soarele, eu sunt pescar, asa a zis ala, etc.,etc.,etc. Parerea mea este ca daca ne informam de aici normal este sa dam ceva la schimb-tot informatie. Daca nu avem ce da la schimb, macar sa avem bunul simt si sa respectam pe cei care o fac. Sunt sigur ca nu vei lua prea acid comentariul meu si astept cu mult interes raspunsuul tau. Scuze daca am facut off topic.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 22:28

Mai nea iorgu,da esti suparat tare.Cu ce ti-am gresit daca am incercat si eu sa fac putina conversatie,ma-i lovit asa oblu in frunte,eu sint pescar,cum ,e soare etc etc,pai zii dumneata ce peste ai prins zilele astea??Te-ai luat si de zamfi vs Paun Ion,dar iorgu ce sa intelegem?
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de iorgu » 20 Mar 2010, 22:47

Am tot respectul pentru persoana ta si te rog sa ma crezi ca nu am personal nimic personal cu tine. Referitor la postarea mea, te-am rugat sa-mi aduci argumente in legatura cu sapunul de casa. Te rog crede-ma sunt o persoana joviabila, comunicativa, serviabila pana a ma lasa pe mine de izbeliste. ,,Mama natura'' mi-a dat aceste calitati in schimbul personalitatii puternice si orgoliului pe care il am. Imi apar principiile si punctele de vedere, pana in panzele albe si consider ca nu am gresit cu postarea referitor la ,,sapunul de casa''. Nu permit sa fiu luat in deradere(nu e cazul tau) de persoane care nu stiu altceva decat postari de ,,misto''(vezi momeala de clabuc pe carlig). Am considerat ca toti suntem prieteni si ne ajutam pe acest site care se numeste sugestiv:InfoPescar. Daca esti( si o parte din mine spune ca poate) pescar , nu cred ca nu ai auzit de somn la sapun de casa, mai ales ca de ani buni mergi in delta sau la dunare. A fost si poate este cea mai complexa momeala din anii de dinaintea acelei asa zise revolutii.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 23:01

Imi pare sincer rau daca ai crezut ca cineva te-a luat in deradera,eu nu am stiut pana acum ,pe cuvant spun ,ca se face sapun de rufe special ptr. pescuit,eu sapunul de rufe il stiam asa cum il facea bunica ,adica baga grasime animala o parte si o parte soda caustica,si dupa ce fierbea, se racea si-l taia in bucati mari patrate.Daca am gresit te rog scuza-ma.
MERCEDES S

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de iorgu » 20 Mar 2010, 23:16

Cosmine esti prea politicos pentru a putea sa ma supar cu tine. Te rog mult nu este cazul sa-ti ceri scuze, intre prieteni nu exista asa ceva. Dar care este parerea ta referitor la postarea lui zamfi cu momeala pe baza de clabuc? Oare sunt eu prea declasat sau comentariul lui este neavenit, te rog sa citesti postarea lui(dar cred ca ai facut-o deja)
-Nota bene-ai perfecta dreptate la fabricarea in trecut, cu ingredientele specificate, a sapunului de rufe. Acum suntem in mileniul III (cred ca stii) si este impropriu denumirea de ,,sapun de casa'' pe care am folosit-o la inceput. Scopul a fost cel de a scoate in evidenta puterea mare de disipare si aducerea somnului de la mare distanta.
P.S. da-mi adresa de mess si iti trimit ceva pentru confirmare o.k.?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 23:20

cosminmihut
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 21 Mar 2010, 12:43

@zamfi cu tot respectul, nu va pot raspunde deoarece din numele de user si cele 244 de postari pe care le aveti nu imi pot da seama (mea culpa) de genul carei persoane apartineti. Curiozitatea de care dati dovada va plaseaza la ,,feminin'', rautatea la masculin. Va rog mult indentificati-va ca gen si voi folosi modul de exprimare adecvat. Ex:Paun Ion vs zamfi. Castigator Paun I.
Sincer mi se pare cel putin ciudata aceasta reactie...Unde vezi curiozitate si unde rautate? Sincer! Eu chiar nu fac misto de aceasta momeala (sapun) deoarece eu chiar am prins somn la sapun! Mai ales la cel de barberit de pe vremea lui Ceasca... Legat de soda caustica din sapunul de casa era o gluma cu acest post! Desi prin proprietatile chimice pe care le are este toxica si deci ...ajuta la digestie :D Si nu am inteles nici comparatia (sau ce o fi asta) Paun Ion versus Zamfi =)) Era cumva ceva concurs si te-am delegat arbitru?Ca parca nu tin minte...

In alta ordine de idei scuze de deranj ,deoarece promit sa nu te mai deranjez ever cu replici la posturile tale(cu conditia sa nu musti aiurea :D ) si asta cel putin pentru a scapa de aceste posturi "mieroase" ,care se vreau pline de respect si bun simt ,dar care te traznesc in frunte! >:) Le-am intalnit din pacate si pe alt forum unde iar nu intelegem spiritul sec al calculatorului... :O

In rest sa auzim de bine si fire intinse !

Avatar utilizator
becali
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 07 Apr 2010, 19:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de becali » 07 Apr 2010, 19:54

o captura frumoasa un somn de 20 kg (ficat de pui).De 3 saptamani cat am stat la pescuit am dat numai la ficat de pui si am avut rezultate frumoase.Am prins chiar si 5 somni pe noapte. FIR INTINS!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 08 Apr 2010, 08:50

becali scrie:o captura frumoasa un somn de 20 kg (ficat de pui).De 3 saptamani cat am stat la pescuit am dat numai la ficat de pui si am avut rezultate frumoase.Am prins chiar si 5 somni pe noapte. FIR INTINS!
ok,bun si? :-?? :-??

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 08 Apr 2010, 11:22

Unde ,cand ,cum,unde-i ???
MERCEDES S

Avatar utilizator
dragosh.grasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 11 Apr 2010, 23:10

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de dragosh.grasu » 11 Apr 2010, 23:18

Foarte multe discutii despre "somnul la sapun de casa". :-?
Am mai auzit si prin alte parti.... pana la urma e pe bune sau sunt doar unii care cred in povesti? :?:
as dori un raspuns serios de la cnv pe masura :D :D :D Multzam shi fire intinse!!
... sa-l aveti in dril ...!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”