Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 08 Feb 2008, 21:07

Berty scrie:Vreau sa-mi cumpar si eu cateva bete pt somn si nu prea stiu ce, astept un sfat din partea celor care au experienta in pescuitul somnului! M-ar interesa ce bete ar fi mai bune(actiune,lungime,din fibra de sticla sau carbon,din 2 bucati sau telescopice)? Atata tot,va multumesc!
Eu ti-as recomanda un echipament asemanator celui de crap, dar mai robust; adica daca pescuiesti la fix la o balta iti trebuie bat de 3.60, daca pescuiesti pe un rau cred ca un bat de 3 m -3,30 e suficient :), din 2 bucati. Restul sunt detalii pe care ti le stabilesti singur.

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Re:

Mesaj de roataclaudiu » 09 Feb 2008, 20:08

zamfi scrie:Salutare. Cel putin pe Mures, momelile pentru somn depind putin si de perioada in care sunt folosite si as face cateva precizari:
-primavara momeala "top" este rama de gradina , cea ce mi se pare logic deoarece cotele mari ale apelor antreneaza sumedenie de rame scoase "afara" de ploi;
-vara deja apar problemele :lol: : coropisnita , lipitoarea, PESTELE VIU (nu neaparat tipar!), scoica par sa faca legea!
-sfarsitul de august si luna septembrie ,in zona Aiudului, este perioada scoicilor si a broastelor!
-octombrie-noiembrie ,parerea mea, oscilanta mare face "ordine" printre somnii mari!Sigur ca aici este o estimare personala,bazata pe ani de pescuit pe Mures ,care corespunde mai mult sau mai putin realitatii :P Ar mai fii de mentionat aici sapunul, ramele negre, LACUSTELE mari, viermii de salca .
Concluzia ...va apartine! :lol:
ai perfecta dreptate zamfi asta e reteta cistigatoare eu pescuiesc pe mures in zona ludus lacustele mari si viermii de salca merg super daca are cineva ochi sa vada .........
CS Ovidius

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 09 Feb 2008, 20:43

Hmm lacuste pt somn ? Eu stiam ca asa ceva se foloseste la clean si imi e greu sa cred ca poti prinde un somn mare la asa ceva. As vrea mai multe detalii daca se poate in legatura cu lacustele si daca sa poate sa aproximati marimea exemplarelor prinse la aceasta momeala.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 10 Feb 2008, 20:40

Pai ...cum sa-ti spun? Lacustele de somn, sunt chiar lacuste! Adica sa nu te gandesti la acei cosasi zglobii de prin iarba :lol: Sunt exemplare adulte , mari de cca 6-7 cm , groase si ...rele! Adica astea chiar musca!Ma rog, te ciupesc dar este neplacut! Cu "animalele" astea , infipte cate 2-3 pe un carlig numarul 2/0-3/0, poti sa ai surpriza unui mustacios de 10-20 kg... :wink: In special pe apa scazuta si curata. Si seara...Ar mai fi de spus ca exista combinatii "mortale" :P Pe la Gura Ariesului , anul trecut, s-a luat binisor (dar bucati la max 6 kg) la 2 coropisnite trase pe fir si doua lacuste mari in carlig...Se pot schimba coropisnitele cu ...viermi de salca, de culoare roz :P si cu miros de ...vanilie!Mai trebuie un loc cu ...somn!

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de roataclaudiu » 13 Feb 2008, 23:13

mini_mic scrie:Hmm lacuste pt somn ? Eu stiam ca asa ceva se foloseste la clean si imi e greu sa cred ca poti prinde un somn mare la asa ceva. As vrea mai multe detalii daca se poate in legatura cu lacustele si daca sa poate sa aproximati marimea exemplarelor prinse la aceasta momeala.
se prind exemplare mari de somn 20 kg dar in acelasi timp poate sa iti intre si cite o moaca la lacusta si la viermi de salca!!problema mai mare e sa prinzi lacustele :Do adevarata distractie :evil: dupa lacuste am umbalat pe coclauri ........pe miristi prin urzici...se mai pot "prinde" si seara cu lanterna :shock: cel mai bine am ''prins' in lanul de griu !! vezi ca musca tre sa le prinzi de dupa cap ! eu le pastrez impaturite in hirtie si la frigider
fir intins si atentie la urzici!~ :D
CS Ovidius

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 14 Feb 2008, 02:02

deci broaste am tot alergat dar lacuste....... :roll: .....cred ca raman la momelile mele totusi.

Avatar utilizator
roataclaudiu
senior
senior
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2007, 22:39
Localitate: SIBIU

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de roataclaudiu » 14 Feb 2008, 22:31

mini_mic scrie:deci broaste am tot alergat dar lacuste....... :roll: .....cred ca raman la momelile mele totusi.
iti spun ca merita sa incerci si lacustele si viermii de salca! nu o sa regreti ! garantat!
CS Ovidius

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de CRYSTYAN » 16 Feb 2008, 17:12

Anul trecut cind am fost la DUNARE un prieten de-al nasului meu are casa si barca pe la PESCARI si cind am mers incolo ma pus sa-i cumpar toti tiparii care i-am gasit in piata.Am mers cu el cu barca si dadea la "clonc" cum ii spunea el.Daca a-ti vazut filmul posta de Qnyx ei cam asa ceva a prins ,dar ce sperietura am tras eu ca ne tragea cu barca cu tot .La tipar aveti cuvintul meu acolo mai mult de 15-20 min. nu stateai.

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de CRYSTYAN » 16 Feb 2008, 17:15

Domnule FLORENTIN , JOI am tras o fuga pina la TIMIS sa vad ce a prins un prieten de-al meu.La noi au aparut niste larve care se vind cu 0.40lei buc.Rezultatul:7mrene si 5 scobari(doar la larve).

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Margescu Romeo » 03 Mar 2008, 00:14

Sa va spun si eu care este momeala preferata cu care dau eu fregvent la mreana. Lipitoarea NEAGRA,este mai suptire decat cea verde sau maro si este foarte tare,iar ora potrivita este intre apusul soarelui si miezul nopti ,Ieu dau la culisant in marginea vijoiului,La somn dau la lipitoare cresrata cu lama ca sa curga sangele in apa,sau crestata la un cap si intoarsa pe dos cu un bat.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 08 Mar 2008, 12:29

am si eu o intrebare.pescuiesc pe bratul sf.gheorghe la somn cu tipar,si exemplarele mari se prind la mare distanta de mal,cum pot lansa tiparul ,cu ce tip de montura ,fara sa il pierd sau sal deteriorez?ms anticipat

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 08 Mar 2008, 14:18

sebastian scrie:am si eu o intrebare.pescuiesc pe bratul sf.gheorghe la somn cu tipar,si exemplarele mari se prind la mare distanta de mal,cum pot lansa tiparul ,cu ce tip de montura ,fara sa il pierd sau sal deteriorez?ms anticipat
Mare distanta ....cam cat ? eu dau la vreo 60 m cu broscute. Iar cand il caut la distante mari platez pestisorii si toate cele :)

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 08 Mar 2008, 14:39

pai cam la 80/90m si nam cum sa le plantez pt ca pescuiesc pe dunare si nu am barca acolo

Avatar utilizator
rex hunter
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 14 Feb 2008, 10:17

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de rex hunter » 09 Mar 2008, 20:17

intradevar..sunt un pescar incepatpr..dar pot spune..k ador pescuitul somnului...cu toate k am doar 16 ani..ma puteti sfatui si pe mine..ce ar merge acum primavara la somn.(pe jiu vrea sa am iesirea)??? :D

Avatar utilizator
rex hunter
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 14 Feb 2008, 10:17

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de rex hunter » 09 Mar 2008, 20:28

ma poate ajuta si pe mine cnv..ce tip de momeala sa fol. la somn in perioada aceasta a anului pe apa curgatoare (pe jiu )???va multumesc..anticipat :lol:

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”