Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de florentiniuga » 10 Mar 2008, 04:11

rex hunter scrie:ma poate ajuta si pe mine cnv..ce tip de momeala sa fol. la somn in perioada aceasta a anului pe apa curgatoare (pe jiu )???va multumesc..anticipat :lol:
Nu cred ca te poate ajuta cineva in perioada asta a anului... nici macar somnul :lol: . Mai ai rabdare sa se incalzeasca.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 10 Mar 2008, 16:02

daca nu ar fi vremea asta aiurea si apele asa crescute ai putea incerca acum la pestisor.tiparul ar fi ideal dar am avut rezultate bune si la caras.eu pescuiesc pe raul somes intr-un gropan rezultat in urma excavarii si daca conditiile meteo sunt bune prind la fiecare partida .exculsiv la pestisor.mai intra si cate un salau sau o mreana ratacita .fir intins

Avatar utilizator
rex hunter
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 14 Feb 2008, 10:17

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de rex hunter » 11 Mar 2008, 09:29

mc pt raspuns... :)

Avatar utilizator
rex hunter
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 14 Feb 2008, 10:17

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de rex hunter » 11 Mar 2008, 09:31

o sa incerc la pestisor si buchet de rama...:D..o sa va tin la curent cu rezulattele:d

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Margescu Romeo » 12 Mar 2008, 22:31

[quote="sebastian"]daca nu ar fi vremea asta aiurea si apele asa crescute ai putea incerca acum la pestisor.tiparul ar fi ideal dar am avut rezultate bune si la caras.eu pescuiesc pe raul somes intr-un gropan rezultat in urma excavarii si daca conditiile meteo sunt bune prind la fiecare partida .exculsiv la pestisor.mai intra si cate un salau sau o mreana ratacita .fir intins[/quote
Pescuiesc de mic la mreana dar nu am dat niciodata la pestisor.Ce pestisor pui ?,sper ca nu de aur,

Avatar utilizator
rex hunter
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 14 Feb 2008, 10:17

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de rex hunter » 12 Mar 2008, 23:21

:roll:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de stefanflorin » 13 Mar 2008, 00:46

@ Rex : lipitorile sunt bune tot timpul anului la somn pe Jiu (chiar cea mai buna momeala as putea spune), fara ele nu as pleca de acasa daca m-as duce dupa somn la Jiu !! Coropisnita mai e buna, dar o sa ai probleme cu mrenutele si clenutii care le cam curata de pe carlig!
@Margescu : ia sa dai cu porcusor in carlig unde stii ca e mreana frumoasa, daca reusesti sa capturezi porcusori suficient de mici poti prinde si mreana la 200 de g, e foarte "rapitoare" chiar si la dimensiuni mici! De multe ori nu o poti prinde decat la pestisori (ma refer la exemplarele mari)!!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 13 Mar 2008, 09:11

mrenele cel putin pe somes ,unde pesc eu ,le prind la tipar in special cind imi plasez montura pe linia de demarcatie,evident imaginara,dintre locul unde apa e mai lina sa u formeaza vartejuri si cursul de apa mai rapid.evident ca intra numai mreana mare pt instinctul de rapitor la cele de peste 1,5kg este mai accentuat.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 13 Mar 2008, 09:35

nu urmaresc mreana cind pesc la tipar dar se mai intampla sa mai intre cate una,somnul e obiectivul meu.iar ramele sau lipitoarea le folosesc buchet cat mai putin prinse in carlig deci mai naturale ca prezentare ,le intep cu seringa si le injectez cu feromoni pt somn,pacat ca nu se mai fabrica,si astfel pe linga rolul de atractant mai capata si flotabilitate evitind in special la lipitorii sa ramina ascunse sau lipite de fund

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Pescar Brailean » 13 Mar 2008, 13:12

Shtie cineva sa intoarca lipitorile :?: Shi daca da cum?Multumesc shi FIR INTINS :!: :!: :!:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de stefanflorin » 13 Mar 2008, 13:42

Eu o singura data am intors lipitorile. Am luat un bat l-am infipt intr-o ventuza si am inceput sa o rulez ca matele de la porc :D Mai bine ii tai ventuzele decat sa o intorci, rezista mai bine.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Pescar Brailean » 13 Mar 2008, 14:11

Sunt convins ca daca o intorc nu are cum sa reziste mult,dar am tot auzit pe la pescari ca ar avea o atractivitate mai mare,nush dc dar merita sa incerc :!: :mrgreen: (Sunt sigrur ca dupa ce o intorc o sa mi se intoarca shi mie matzele pe dos de scarba :!: :D )

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 14 Mar 2008, 10:29

si eu am incercat cu intorsul sau taiatul lipitorilor,dar sincer am mai mare incredere ,si rezultatele mi -au intarit convingerea,ca momeala cu cat este prezentata mai natural cu atat este mai atractiva,si in plus rezistenta lipitorilor in apa ,odata taiate dau intoarse scade.singura chestie artificiala in care ma incred sunt feromonii,iar singura adiacenta la monturile de somn care mi-a dat rezultate klare a fost bucata de burete inmuiata in singe-praf-sau aroma de fishmeal ,octopussy,ori japanesse squid.si evident norocul si rabdarea

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 15 Mar 2008, 18:39

rex hunter scrie:ma poate ajuta si pe mine cnv..ce tip de momeala sa fol. la somn in perioada aceasta a anului pe apa curgatoare (pe jiu )???va multumesc..anticipat :lol:
Parerea mea...este ca in aceasta perioada cel mai bine o ia la ...shad! :D Iar dintre naturale, pe Mures cel putin, la rama de "gradina".Dar daca nu-l localizezi exact...Pentru ca batranii spun ca somnul iasa la vanat odata cu inflorirea tufelor de porumbele... :lol: No!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de mini_mic » 15 Mar 2008, 19:12

sebastian scrie:si eu am incercat cu intorsul sau taiatul lipitorilor,dar sincer am mai mare incredere ,si rezultatele mi -au intarit convingerea,ca momeala cu cat este prezentata mai natural cu atat este mai atractiva,si in plus rezistenta lipitorilor in apa ,odata taiate dau intoarse scade.singura chestie artificiala in care ma incred sunt feromonii,iar singura adiacenta la monturile de somn care mi-a dat rezultate klare a fost bucata de burete inmuiata in singe-praf-sau aroma de fishmeal ,octopussy,ori japanesse squid.si evident norocul si rabdarea
Sebastian pot sa iti spun ceva in legatura cu lipitorile; eu de obicei le tai ventuzele si pt a curge sange din ele dar mai ales pt a le impiedica sa se lipeasca/incolaceasca pe fir, pietre sau alte lucruri din apa, pt ca au tendinta asta. Se vehiculeaza ca mor mai repede cu ventuzele taiate dar din ce am observat eu nu e adevart. Te rog sa detaliezi folosirea feromonilor, deoarece am folosit si eu dar fara rezultate; eu am luat ceva pe care scria gato-anguila si puteau ca naiba :?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”