cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescuit

pescari cu "fixuri" - varga, rube, match, bolo

Moderator: gor965

Avatar utilizator
shahjaban
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 15 Feb 2012, 12:48
Localitate: Brasov

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de shahjaban » 11 Mar 2013, 11:17

viorel, pescuitul la match inseamna pescuit cu pluta tip waggler si cu FIR SCUFUNDATOR ...obligatoriu ..( de fapt corect se numeste pescuit tip sheffield )
firele cele mai bune sunt de la colmic...asta este parerea mea ...si nu doar a mea...
lasa cenex browning , lazer , sufix si alte povesti......incearca colmic si o sa vezi
apropo ...firul scufundator care zici ca il ai , ce este ???

lanseta de match o strang si eu foarte usor , iar batul il prind cu aricii aceia cu banda velcro...dureaza 2 minute s-o strang si 2 minute s-a desfac......ciupitul firului este imposibil.....nu mi s-a intamplat niciodata , nici macar nu am pus problema ...
am doua bete de match si fiecare sta in compartiment separat in husa....

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de viorelb73 » 11 Mar 2013, 22:58

Celalalt fir este tot Cenex Browning si de aceea am mers tot pe el. La anul, cand o sa schimb firele de match, o sa caut Colmic, momentan sunt foarte multumit de Browning.
Firul de la LAZER este foarte bun, dar nu pentru match (am constatat asta pe proprie piele) ci pentru feeder.
Browning-ul este bun, se comporta foarte bine, sa vedem cand o da ceva mai frumos in lanseta ce fel va fi drilul (sper sa compensez din mulinete si sa nu se rupa).

Cu respect, Viorel
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
involver
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 21 Iun 2013, 09:40

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de involver » 14 Aug 2013, 21:44

O metoda mai simpla ar fi sa folosesti o montura cu doua vartejuri , unul sus care are si rol de opritor pentru waggler , si unul jos de care se agata forfacul . Intre cele doua vartejuri se pune plumbajul , plumbajul principal la o distanta egala cu 1.5 lungimea wagglerului , de vartejul de sus . La 40 de cm pui vartejul de jos si o alica de semnalizare . Dezavantajul acestei monturi este ca pierzi cam 10 cm de fir si un stopper la terminarea partidei de pescuit , pentru ca tai deasupra ultimului vartej si recuperezi firul ramas pe mulineta , montura intacta o pui in cutie sau unde vrei , iar la partida urmatoare ai de facut un singur nod . Avantajul acestei monturi este ca se reduc simtitor incurcaturile de fir .

Referitor la fir , neaparat sinking , fara memorie , eu prefer Tubertini UC-6 sau Trabucco XPS T-Force Match sau Match Pro . Ma rog , preferintele nu se discuta . Firele pentru match sunt mai rigide , pentru a permite riposta imediata la distanta , nu au elasticitatea firelor pentru feeder de exemplu . Grosimea firului se alege in functie de pestele urmarit si de dimensiunile wagglerului . Un waggler de 20 de grame s-ar putea sa iti rupa un fir de 0.16 la lansare . Eu folosesc wagglere intre 10-15 grame si fir intre 0.20-0.22 ca linie principala . Daca merg dupa somn african trec pe textil de 0.18 chiar daca pescuiesc la match .

Daca vrei sa folosesti un waggler fix , iti recomand sa folosesti un atasament anti-tangle pentru waggler de la Cralusso . Personal insa nu vad sensul pescuitului la match cu waggler fix , mai ales daca apa e adanca sau trebuie aruncat la distanta .

Sau mai ai o alternativa , iti iei un Tele-Match , lanseta telescopica pentru match si ai rezolvat toate problemele :)

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de viorelb73 » 15 Aug 2013, 16:54

Sau iei

Set 2 buc. banda neopren Carp Zoom pentru legat lansete / cod [CZ6996]
ori
Set 4 buc. banda neopren pt. legat lansete / cod [HK0580]

si ai reyolvat problemele toate, fara sa mai fie nevoie de alta lanseta sau sa tai din fir ... sau altceva!

Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de ingerasdefoc » 01 Feb 2014, 22:14

[quote="involver" La 40 de cm pui vartejul de jos si o alica de semnalizare .
salut!alica de semnalizare de pune inainte de vartej sau dupa vartej?multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de florentiniuga » 03 Feb 2014, 04:19

ingerasdefoc scrie:
involver scrie: La 40 de cm pui vartejul de jos si o alica de semnalizare .
salut!alica de semnalizare de pune inainte de vartej sau dupa vartej?multumesc
Alica de contact, se pune la cativa cm de carlig. Plumbajul principal trebuie calibrat in asa fel incat daca alica atinge fundul, pluta sta prea ridicata si ne semnaleaza ca trebuie sa scadem adancimea pana cand alica nu mai atinge fundul si pluta va sta in pozitia optima, cu adancimea perfect reglata si maxima sensibilitate. Din acest punct mai putem scadea adancimea cativa cm daca vrem sa avem doar carligul la nivelul substratului. Astea sunt insa reglaje de competitie si de obicei noi lasam alica sa atinga fundul, in special daca adie vantul si se formeaza curenti de apa.

Legat de strangerea lansetei, eu prefer sa tai montura deoarece folosesc deasupra plutei nod textil opritor, apoi urmeaza doua margele mici intre care se afla agrafa plutei si linia se leaga de agrafa cu vartej a unei portiuni separate pe care se afla plumbajul principal si care se incheie cu o alta agrafa (rapida) de care se prinde forfacul. Asadar tai deasupra plumbajului si nu mai sunt de recuperat decat cele doua margelute si agrafa culisanta a plutei. La fiecare partida mai tai aprox. 2-3m din linia principala, pentru ca e portiunea frecata de pluta, de nodul textil si de inelul de varf. Nu ma deranjeaza sa-mi aloc putin timp refacerii monturii decat sa ma chinui sa-mi strang sculele cu firul si montura printre ele. Toata montura imi ia 5-6 min. daca o fac cu incetinitorul. Introducerea firului prin inele - 3min., legat nodul textil - 1min., introdus margelele si agrafa culisanta - 1min., legat vartejul portiunii cu plumbaj si montat forfacul - 1min. Cred ca merita acest mic sacrificiu de timp pentru siguranta ca nu voi incepe partida cu o un cap de linie uzat, in special ca folosesc linii de maxim 0,18. O montura rupta poate fi o paguba substantiala daca folosim wagglere scumpe.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
ingerasdefoc
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 24 Aug 2011, 17:43

Re: cum strangem montura de sheffield dupa partida de pescui

Mesaj de ingerasdefoc » 03 Feb 2014, 18:25

multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la stationar”