stiuca

esox lucius

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 23 Feb 2008, 21:41

intradevar sliderul e super bun si face toti banii dar va recomand sa folositi si lingurite de argint daca va tine bugetul. Si eu am crezut ca e o aberatie pana la proba contrarie:eram trei pescari in barca care dadeam de zor la stiuca care se lasa asteptata indelung,pana in momentul cand un coleg a scos din trusa arma decisiva(lingurita de argint).La prima lansare a si luat-o.Noi credeam ca-i o simpla intamplare dar capturile erau tot mai dese la cel cu lingurita minune iar noi incercam toate voblerele si linguritele din dotare dar nimic.In iarna asta mi-am luat si eu trei bucati pe care abia astept sa le incerc la toamna in delta.Eu cele mai multe capturi le-am avut tot la slider salmo pe care daca il joci bine din varful lansetei si mai e si stiuca poti sa zici ca ai avut o zi reusita :D

Avatar utilizator
ovidiu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2008, 12:45

Re: stiuca

Mesaj de ovidiu » 23 Feb 2008, 21:55

:shock:

Avatar utilizator
ovidiu
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 16 Feb 2008, 12:45

Re: stiuca

Mesaj de ovidiu » 26 Feb 2008, 12:09

Am fost sambata pe balta la Rasova pregatit cu pestisori pentru stiuca dar nici macar un tac , apa cristal am inteles de la paznici ca cu o zi inainte sa topit si ultima pojghita de gheata de pe apa . Sa fie cauza apa limpede ? Orcum timpul a fost super pentru un gratar

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 26 Feb 2008, 22:02

Daca e apa limpede e ok dar daca e si soare cam slabe sanse.Din cate stiu eu soarele o deranjeaza la ochi si de aceea stiuca mananca mai bine cand e inorat.Asta nu inseamna ca pe soare nu mananca de loc sau nu sa prins deloc,avand in vedere ca abia sa dezghetat ce mai vrei...bine ca ai putut face gratar,iesirea conteaza nu pestele :D .Dar la lingurita sau vobler nu ai incercat deloc?Poate mai era o sansa?!Oricum speranta moare ultima.Va salut pe toti si astept sa mai scrieti! :P

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: stiuca

Mesaj de old_radu » 26 Feb 2008, 22:20

@ ovidiu...o fi avut si EA "treaba"(stiuca),ca in perioada asta e indragostita de EL(tot stiuca)...nu de pestisori . :lol: :P :lol:
Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 30 Mar 2008, 00:41

Stiuca depune icrele in februarie,in martie nu mananca niciodata, iar in aprilie oricine prinde stiuca la orice. Am prins prima stiuca acu 27 de ani si m-am cam obisnuit cu ea. Pacat ca nu mai e ce a fost o data!
Si salutari Old Radu!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: stiuca

Mesaj de old_radu » 30 Mar 2008, 17:29

Salut Cristian !
Sa inteleg ca pana la inceperea prohibitiei,am sanse sa prind stiuca pe rau?
De obicei am prins bine,dar in perioada de vara,in lunile august si septembrie.
Datorita apei reci,inca,stiuca nu prea este interesata de naluci.Crezi ca ar trebui adoptata o anumita tehnica?

Fir intins ! tuturor. :|
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 30 Mar 2008, 21:58

Salut Radu!

Normal in aprilie, mananca bine si pe rau. Faptul ca dupa ce depune icrele,sta cam toata luna martie, face ca in aprilie sa aiba un apetit deosebit. Eu primavara in lacuri si delta, aprilie-mai,am prins foarte bine la pestisor viu si lingura oscilanta: mica-medie. Pe rau poti prinde insa si toata vara cum zici tu. Toamna: septembrie-noiembrie, cu varf in octombrie daca e rece, merge mai bine la pestisor viu,lingura rotativa medie-mare, shaduri lestate si vobler. Rezultate deosebite am avut in decembrie si in ianuarie daca nu e inghetat, pescuind din barca la trena cu pestisor viu. La copca eu unul nu am avut capturi mari.Atentie, cand zic pestisor viu e vorba de cei care traiesc in balta respectiva. Pentru stiuca : balos si rasioara, pentru salau sabioara, pentru somn carasel.
In ceea ce priveste prohibitia, normal la stiuca ar trebui oprit pescuitul : noiembrie-februarie. La noi pana in '90 era liber la rapitor in perioada cand era oprit pescuitul la pasnic : aprilie-iunie. Asa cum este in multe tari de altfel. Vezi Laponia. Si nu numai. Dar la noi, inca totul e pe dos.
Tine-ma la curent daca ai rezultate pe rau in aprilie.
Fir intins!
Cristi
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 30 Mar 2008, 22:11

Inca ceva, Radu, caci am uitat ca tu dai pe rau. Aici e bine sa pui ca pestisor viu ce traieste in zona respectiva.
Primavara si iarna, pestisor mai mic.
Eu nu folosesc ancora, ci carlig cu tija lunga, marime in functie de marimea pestisorului. Struna subtire, nu direct din metal.Exista acum multe materiale rezistente si foarte flexibile. Sincer eu primavara dau cu struna din nylon verde de 0.30. Nu mi-au taiat niciodata decat marlitele.Octombrie-decembrie, dau cu pestisori foarte mari, rosioare si de 15 cm.Asta daca dai cu momeala vie, pestisor.
Numai bine,
Cristi
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: stiuca

Mesaj de joga petre » 30 Mar 2008, 23:40

aveti idee ce fel de salmo slider sa-mi cumpar...sinkink sau floating?? despre care model se vb ca da cele mai bune rezultate?? am vazut ca sunt vreo 4 culori,sunt bune toate??vreau sa pescuiesc pe o balta care a avut ff multa stiuca(e vb de facau) si as vrea sa fiu dotat cu cele mai bune linguri si voblere pt ca am auzit ca ar fi rara acum din pacate

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 30 Mar 2008, 23:58

Floating. Din pacate Facau nu mai e ce a fost. Am avut acolo partide de vis!Pana prin '95.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: stiuca

Mesaj de old_radu » 31 Mar 2008, 21:10

Multumesc Cristian !
Am retinut sfaturile.dar de vreo 2 ani nu mai caut rapitorul decat la artificiale.
La stiuca nu dau niciodata fara struna ,fie din kevlar sau otel...am patit-o :!:
Datorita apei foarte reci inca(se topeste zapada la munte) ,in raurile in care pescuiesc eu,rapitorul este foarte "anemic",iar prohibitia se apropie cu "pasi mari".
...stiuca... o pot cauta si in prohibitie :wink:

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stiuca

Mesaj de cristian505ro » 31 Mar 2008, 21:38

Da, kevlar sau struna de otel, imbracata in textil verde,foarte moale tot ansamblul. Dar nu toti ofera materiale suficient de moi, ca sa nu-i trezeasca banuieli cucoanei. E un pic de risc cu nylon, dar am avut mereu rezultate mai bune asa. Cel putin la copca, sigur nu pun decat nylon, caci e destul de tematoare in ianuarie-februarie.
Eu in general dau din barca, unde e permis, cu 2 lansete la viu, static sau la trena si cu o lanseta dau in permanenta cu diverse naluci. Am avut rezultate, foarte , foarte bune, chiar uneori mai bune decat la vobler, cu shaduri mari, lestate.
E drept eu dau mai mult pe balti sau in delta, tu pe rau ai alte coordonate. Sunt diferente, cum ar fii si la crapul de balta si cel de Dunare.
Numai bine si fir intins!
Cristi
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 05 Apr 2008, 20:31

Imi cer scuze ca intervin la o discutie intre doi pescari foarte experimentati de rapitor,dar din experientea mea cred ca la stiuca fara struna dai cam aiurea.Din propria experienta vreau sa va spun ca am avut si ancora plesnita si am recuperat doar tija cu struna!!!nu contest ca era prea tare calita dar.....dac o prinde acolo unde trebuie....la revedere!Am prietni care nu dau nici macar cu struna din comert pt. ca na-u incredere(pt ca sunt patiti)si le confectioneaza singuri,dar fiecare cu stilul lui 1000 de pescari 1000 de pareri!!!Fir intins!!!

Avatar utilizator
poenaru c
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Feb 2008, 15:29

Re: stiuca

Mesaj de poenaru c » 05 Apr 2008, 20:38

Vreau sa lansez o intrebare pt. toti pescarii care au fost in Dlta in ultimii cinci ani consecutiv:Ce parere aveti despre capturile pe care lea-ti avut de la an la an si care va fi rezultatul in anii urmatori?Oare ne vom aminti ca pe un vis frumos?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la stiuca”