CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de florentiniuga » 04 Ian 2010, 02:47

Ca sa fiu clar, ma doare-n bashcheti unde adera cluburile, nu organizatiile sunt importante ci organizarea, care trebuie sa aiba ceva la baza, un set de reguli discutate si acceptate de majoritatea. Cine tace si acum in ceasul al doispezecelea, cred ca nu mai are dreptul pe urma sa mai deschida gura sa se planga de ceva.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de oliviu orhei » 04 Ian 2010, 16:42

1. Credeti ca este necesar ca selectia nationala pentru CM 2010 sa fie facuta de o forma asociativa unica?
DA

2. Echipele sau loturile participante ar trebui sa fie obligatoriu membre ale unor asociatii?
DA
3. Care credeti ca este sistemul potrivit pentru acest an, pe loturi de 8+1 sau pe echipe individuale?
NU, IN PRIMELE ETAPE PE UN LOT MAI LARGIT - 12 SAU 14
IN ULTIMA ETAPA DE 8 + 1

4. Cate manse credeti ca pot suporta majoritatea echipelor?
5 MANSE

5. Mansele ar trebui sa fie eliminatorii la nivel national, scazand numarul echipelor/loturilor la fiecare mansa, astfel incat sa se elimine non-combatul sau ar trebui facute calificari zonale si o finala nationala?
O VARIANTA CU DESCHIDEREA CAT MAI MARE PRIVIND PARTICIPAREA

6. Care credeti ca ar fi taxele maxim suportabile de majoritatea echipelor/loturilor pe fiecare mansa?
VARIANTA CARE ASIGURA SUMA DE 20.000 EURO LA FINAL

7. La organizarea fiecarei manse ar trebui sa se implice un singur club/asociatie, o comisie organizatorica formata din reprezentantii tuturor cluburilor participante sau un manager platit?
DE UN CLUB

8. Arbitrajul ar trebui asigurat numai de un club organizator la fiecare mansa sau de un corp de arbitri acreditati de catre toate cluburile participante (sau format chiar din cate 1-2 reprezentanti ai fiecarui club)?
UN CORP DE ARBITRI

Avatar utilizator
Tite
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 24 Noi 2009, 22:06

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Tite » 04 Ian 2010, 20:35

Mult prea mult 20.000 EU pentru lot, uite ce sa intamplat daca sunt prea multi bani si nu se cheltuiesc cum trebuie, CM din Franta. Maxim 10.000 EU ajung.

Avatar utilizator
cornelserbu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 22 Feb 2009, 23:21

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de cornelserbu » 04 Ian 2010, 23:14

nevoia asta de dialog cred ca era mai bine sa se faca pe site-ul ligii...nu de alta, dar am vazut ca acolo au curajul sa posteze si "marii" din apcr.

revenind la dialog, intrebarile sunt foarte bine conturate si cu toate astea lumea nu vrea sa spuna ce doreste (mai putin iulian :)) ), oare de ce ??? poate fiindca e mai usor sa carcotesti asa cum face mircea f. decat sa te implici in organizare, dar uneori e buna si carcoteala...

acum sa trecem la raspunsuri din partea c.s. clubul pescarilor fara "sedinta" prealabila :D

1. Credeti ca este necesar ca selectia nationala pentru CM 2010 sa fie facuta de o forma asociativa unica?
nu, merg si doua foarte bine, iar la sfarsit o finala cum bine spunea costica buhac
2. Echipele sau loturile participante ar trebui sa fie obligatoriu membre ale unor asociatii?
da, altfel ce rost ar mai avea atatea cluburi si asociatii ?
3. Care credeti ca este sistemul potrivit pentru acest an, pe loturi de 8+1 sau pe echipe individuale?
desi exemplul dat de ciprian floroiu sta bine in picioare, ar mai exista un exemplu in acest sens...cele mai reusite calificari pe care le-a facut apcr au fost cele din 2006 cand s-a mers tot pe echipe de 2, dar atunci nu s-au strans decat 27 de echipe, iar acum participarea in sistemul asta e mult mai numeroasa si deci, mult mai greu de organizat si de impacat atatea echipe, asa ca mergem pentru loturi de 8+1, care initial ar putea fi si de 10+1
4. Cate manse credeti ca pot suporta majoritatea echipelor?
asa cum s-a mai spus, cel mai mult conteaza din cate manse se poate face o selectie adevarata, dar trebuie sa ne gandim in acelasi timp la toti pescarii, asa ca noi optam pentru 4 manse
5. Mansele ar trebui sa fie eliminatorii la nivel national, scazand numarul echipelor/loturilor la fiecare mansa, astfel incat sa se elimine non-combatul sau ar trebui facute calificari zonale si o finala nationala?
da, dar fiecare echipa-lot sa achite o taxa numai pentru mansele la care participa
6. Care credeti ca ar fi taxele maxim suportabile de majoritatea echipelor/loturilor pe fiecare mansa?
800 de euro de lot per mansa
7. La organizarea fiecarei manse ar trebui sa se implice un singur club/asociatie, o comisie organizatorica formata din reprezentantii tuturor cluburilor participante sau un manager platit?
nu neaparat un singur club, dar nici o comisie organizatorica...ceva de genul unul sau maxim doua cluburi
8. Arbitrajul ar trebui asigurat numai de un club organizator la fiecare mansa sau de un corp de arbitri acreditati de catre toate cluburile participante (sau format chiar din cate 1-2 reprezentanti ai fiecarui club)?
un corp de arbitrii acreditati de catre toate cluburile

in speranta ca vom avea o competite adevarata, va urez anticipat, fir intins !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de florentiniuga » 05 Ian 2010, 01:08

@cornelserbu
Ma bucuram mai mult daca sareai peste "introducere" dar ca sa-ti raspund, am postat aici din mai multe motive. In primul rand ca e forumul pe care il pastoresc eu si pe care pot mentine topicurile la un nivel acceptabil de seriozitate si bun-simt si nu in ultimul rand ca are peste 7700 de utilizatori, peste 2000 de vizitatori zilnic si in ultima saptamana a ajuns pe locul 2 in topul website-urilor de pescuit din Romania. Stiu ca suna a lauda :D dar asta inseamna ca am facut ce trebuie pentru pescari.

PS Poate dai un raspuns mai clar decat Da la intrebarea nr.5. Valabil si pentru Floroiu Ciprian.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de al_trentea » 05 Ian 2010, 17:19

Daca mi se permit doua sugestii:

1) Nu cred ca va exista vreun club care sa cuprinda primele 8+1 echipe, cele mai valoroase din tara. Poate exista un club campion national care sa participe la o competitie internationala a cluburilor (exista vreun campionat mondial sau european al cluburilor de crap?), dar o echipa nationala cred ca ar trebui sa cuprinda cele mai valoroase cupluri de crapisti ale momentului, indiferent de apartenenta de club. Solutia cu participarea echipelor de 2 pescari mi se pare mai buna. Daca nu se poate, si se va alege varianta 8+1, atunci sa se permita si inscrierea selectionatelor de cluburi sau asociatii, care impreuna pot prezenta loturi de 8+1.

2) Sunt pescari valorosi care nu doresc sa faca parte din vreun club sau asociatie. Acestia se pot organiza intr-un Grup al pescarilor independenti (fara inregistrare la tribunal, etc), sa isi aleaga un lider care sa-i reprezinte in Liga, si sa poata participa la competitii. Este bine sa lasam portile deschise tuturor, mai ales tinerilor. Daca ei isi vor dori apoi sa se inscrie in vreun club, sunt liberi sa o faca.

Multumesc.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de gor965 » 05 Ian 2010, 18:21

al_trentea scrie:................

1) Nu cred ca va exista vreun club care sa cuprinda primele 8+1 echipe, cele mai valoroase din tara.......
Cred ca nu e vorba de 8+1 ECHIPE ...ci 8+1 PESCARI ...care fac un LOT ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de al_trentea » 05 Ian 2010, 18:51

Scuze...asa este, 8+1 pescari (4 echipe si un om de rezerva)
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de florentiniuga » 05 Ian 2010, 20:15

al_trentea scrie:Scuze...asa este, 8+1 pescari (4 echipe si un om de rezerva)
Nu. 3 echipe titulare, una de rezerva si un capitan nejucator.

Un mic comentariu vreau sa fac. In principiu aveti dreptate, in alte sporturi asa e dar in carpfishing nu stiu prea multe tari in care sa existe ca la noi pescari "independenti". Unele tari desemneaza un selectioner care raspunde cu functia de lotul pe care il alege (dar oricum in urma unei selectii prealabile), in alte tari se fac selectii intre cluburi, doar estul europei a ramas vraiste. Numai in regiunea asta mai coabiteaza pescarii cu braconierii, cu politia, cu...etc.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Dan Cotelici
membru activ
membru activ
Mesaje: 53
Membru din: 18 Dec 2008, 13:10

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Dan Cotelici » 05 Ian 2010, 20:22

1. Credeti ca este necesar ca selectia nationala pentru CM 2010 sa fie facuta de o forma asociativa unica?
DA!
2. Echipele sau loturile participante ar trebui sa fie obligatoriu membre ale unor asociatii?
DA!
3. Care credeti ca este sistemul potrivit pentru acest an, pe loturi de 8+1 sau pe echipe individuale?
Echipe individuale 2 +rezerva
4. Cate manse credeti ca pot suporta majoritatea echipelor?
5 manse
5. Mansele ar trebui sa fie eliminatorii la nivel national, scazand numarul echipelor/loturilor la fiecare mansa, astfel incat sa se elimine non-combatul sau ar trebui facute calificari zonale si o finala nationala?
Dupa primele 2 manse merg mai departe maxim 24.
Dupa urmatoarele 2 manse raman sa se intreaca in finala doar primele 12.Se califica primele 3=> o echipa nationala compusa din locul 1 + Locul 2 si rezerve doi din pescarii echipei de pe locul 3.
Din cele 12 vor fi insa eliminate echipele care nu au sanse matematice cel putin la locul 3.
6. Care credeti ca ar fi taxele maxim suportabile de majoritatea echipelor/loturilor pe fiecare mansa?
600 Euro pentru toate cele 5 manse. Se platesc la inscrierea in turneu .
7. La organizarea fiecarei manse ar trebui sa se implice un singur club/asociatie, o comisie organizatorica formata din reprezentantii tuturor cluburilor participante sau un manager platit?
Club sau cluburi
8. Arbitrajul ar trebui asigurat numai de un club organizator la fiecare mansa sau de un corp de arbitri acreditati de catre toate cluburile participante (sau format chiar din cate 1-2 reprezentanti ai fiecarui club)? Arbitri acreditati. de catre cluburi

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Nelutu » 05 Ian 2010, 22:33

Florentin, dau mai jos un copy-paste la un raspuns de pe Banatul de la un membru al echipei de crap, posibil participante la calificari:
1. Credeti ca este necesar ca selectia nationala pentru CM 2010 sa fie facuta de o forma asociativa unica?
- Nu neaparat,dar la ora actuala nu exista nici una macar.
2. Echipele sau loturile participante ar trebui sa fie obligatoriu membre ale unor asociatii?
- Absolut obligatoriu .
3. Care credeti ca este sistemul potrivit pentru acest an, pe loturi de 8+1 sau pe echipe individuale?
- loturi de minim 8+1 (as prefera 10+1 )
4. Cate manse credeti ca pot suporta majoritatea echipelor?
- maxim 4
5. Mansele ar trebui sa fie eliminatorii la nivel national, scazand numarul echipelor/loturilor la fiecare mansa, astfel incat sa se elimine non-combatul sau ar trebui facute calificari zonale si o finala nationala?
- eliminatorii in functie de nr de participanti si de sansele de come-back
dupa primele 2 manse (decat sa incurce mai bina sa nu mai vina)
6. Care credeti ca ar fi taxele maxim suportabile de majoritatea echipelor/loturilor pe fiecare mansa?
-in functie de cerintele unei prezentari cel putin DECENTE la mondiale.
7. La organizarea fiecarei manse ar trebui sa se implice un singur club/asociatie, o comisie organizatorica formata din reprezentantii tuturor cluburilor participante sau un manager platit?
-in ORGANIZARE cluburile si/sau patroni de balti.
8. Arbitrajul ar trebui asigurat numai de un club organizator la fiecare mansa sau de un corp de arbitri acreditati de catre toate cluburile participante (sau format chiar din cate 1-2 reprezentanti ai fiecarui club)?
- Corp de arbitri fara "cazier" care sa se bucure de acceptul a cel putin 70% dintre participanti .
Raspunsul este al lui Dorulet, cum am mai spus, viitor participant la calificarile din acest an.

_________________

Avatar utilizator
buhac
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 19 Feb 2008, 14:12

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de buhac » 06 Ian 2010, 00:14

Domnule Cornel Serbu
Chiar esti de acord cu mine la punctul 1 ? S-au ziceti asa ca tot nu ma bagat nimeni in seama ?
Char credeti ca sunt oameni care sa lase din orgplii pe timpurile astea ?

Avatar utilizator
mirceaef
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 03 Ian 2010, 11:11

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de mirceaef » 06 Ian 2010, 00:34

florentiniuga scrie:... 1.Asteptam si de la tine, daca tot ai postat, o parerea asupra intrebarilor puse in discutie.

2. Cum si cand se poate afla ce cred membrii Carping despre cum trebuie sa fie sistemul corect?

3. Dar alte cluburi cand isi vor dezvalui optiunile?

4. Eu nu am facut referire in acest topic nici la apcr, nici la liga si nici nu am sa fac vreun comentariu pro una sau alta dar in ceea ce priveste federatia, ai dreptate.

5. Astept in continuare raspunsurile la intrebari, in special din partea celor din tara, care se simt oarecum scosi din dezbateri, pentru ca pererile bucurestenilor sunt destul clare deja...
1. n-au nici o relevanta intrebarile puse. e mult mai important cine raspunde!

2. noi avem vinerea viitoare sedinta. sorin va comunica optiunea noastra cu amendamentele de rigoare.

3. nu stiu, dar e interesant pomelnicul lor, most of them haven't speak yet!
1. Imperial Carp - Oradea
2.Carp West - Timisoara
3.Senior Crap - Bucuresti
4.Planet Crap - Piatra Neamt
5.APS Craiova
6.Green Lake - Chiroiu
7.Carp Mirror- Brasov
8.Natural Carp - Targoviste
9.Senzor - Bucuresti
10.Hook - Buzau
11.CSS Deva
12.Ovidius - Constanta
13.Carping - Bucuresti
14.CARP CLUJ SOCIETY-Cluj
15.CS Crap - Arad
16.CS X-trail Timisoara
17.CS Banatul
18. Carp zone
19. Speed Carp
20. CS Crapu
21. Energy Carp
22. Clubul Pescarilor
23. Pelicanul;
24. Crap 4ever

4. puteai sa faci sau nu referire la oricare dintre ele, parerea mea este ca cei mai multi don't give a fuck about it. s-ar putea ca in momentul de fata sa avem mai multi pescari strict interesati de competitia in sine decat de ciomageala dintre serbu si vladeanu. eu oricum raman la parerea mea, si stiu precis ca acest lucru se va intampla mai devreme sau mai tarziu, avem nevoie de o federatie sportiva care pe langa faptul ca va reglementa aceasta activitate competitionala va reprezenta si o autoritate ce nu va putea fi ciomagita sau contestata an de an.

5. cei din tara nu se simt scosi din dezbateri ci chiar sunt scosi din dezbateri. ei au foarte putine de spus in ceea ce priveste soarta acestui campionat. si fac o mare greseala. asteapta sa le pice in farfurie. ori noi toti stim ca pana si merele de-i picau lui newton in cap cresc acum in hipermarketuri si au pretul impus de producator. e o mare diferenta.

6. cred ca nu mai e nevoie sa specific ca opiniile mele ....
Mircea Epure-Fusu
Carping Club

Avatar utilizator
buhac
senior
senior
Mesaje: 162
Membru din: 19 Feb 2008, 14:12

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de buhac » 07 Ian 2010, 11:12

Mircea mare dreptate ai cu FEDERATIA dar nu inteleg de ce ii sperie asa tare numai cand aud ca trebuie facuta cand cu un an inainte ziceau ca trebuiesc facute de urgenta cluburile pentru a putea fi infiintata FEDERATIA .

Avatar utilizator
cornelserbu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 22 Feb 2009, 23:21

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de cornelserbu » 08 Ian 2010, 01:53

florentiniuga scrie:Ma bucuram mai mult daca sareai peste "introducere"
stiu, dar...cuget, deci exist :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Soarta Campionatului National de Pescuit la Crap 2010”