CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de iulian petre » 08 Ian 2010, 10:49

Mai am un punc la "rubrica" vreau-

Finala campionatului national sa se desfasoare pe balta unde se desfasoara Campionatul Mondial....Pentru a mai diminua cheltuielile in finala sa fie doar 2 loturi. Se calculeaza in buget aceasta cheltuiala si se imparte la numarul echipelor care vor sa participe la CN. Cu ocazia asta ne alegem si cu bun antrenament (in regim de concurs) si cresc sansele pentru a cucerii aurul mondial mult ravnit **==

ps. oricum trebuie sa se deplaseze lotul pt. un antrenament pe balta (baltile) care gazduiesc CM.

Avatar utilizator
Pescar Topala
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Dec 2009, 21:52

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Pescar Topala » 10 Ian 2010, 18:42

De acord cu propunerea Dl. Iulian Petre, dar pana acolo cum se va face? **== **== **== **== =D> =D>

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Ian 2010, 12:17

iulian petre scrie:Mai am un punc la "rubrica" vreau-

Finala campionatului national sa se desfasoare pe balta unde se desfasoara Campionatul Mondial....Pentru a mai diminua cheltuielile in finala sa fie doar 2 loturi. Se calculeaza in buget aceasta cheltuiala si se imparte la numarul echipelor care vor sa participe la CN. Cu ocazia asta ne alegem si cu bun antrenament (in regim de concurs) si cresc sansele pentru a cucerii aurul mondial mult ravnit **==

ps. oricum trebuie sa se deplaseze lotul pt. un antrenament pe balta (baltile) care gazduiesc CM.
Deplasarea unui lot in aceasta situatie costa chinuit 5000 euro. Doua loturi inseamna 10000 euro.
La cum am inteles ca se va tine CM (pe trei lacuri) asta inseamna doua echipe pe un lac in regim de concurs ... adica nu tragem nici o concluzie despre lacuri presiunea fiind mult mai mica in comparatie cu concursul de la CM.
Aceleasi informatii le putem obtine cu deplasarea unui lot restrans pentru un antrenament ...cu 3000 euro.

P.S. sa nu uitam : asta in situatia in care se concepe CN -ul pe loturi si nu pe echipe de 2 .

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de zarguzon adi » 11 Ian 2010, 12:50

De ce incercati sa ascundeti adevarul ,campionatul se va desfasura pe loturi asa ca multi pescari nu vor putea sa participe .Sistemul pe loturi nu elimina nici norocul cu atat mai putin non combatul .

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Ian 2010, 13:09

zarguzon adi scrie:De ce incercati sa ascundeti adevarul ,campionatul se va desfasura pe loturi asa ca multi pescari nu vor putea sa participe .Sistemul pe loturi nu elimina nici norocul cu atat mai putin non combatul .
Adi
Personal nu ascund nimic. Vreau sa cred ca aceasta decizie o sa fie luata in mod democratic de catre presedintii cluburilor.

Parerea mea este totusi ca sistemul pe loturi este mai echilibrat.
Cum am mai spus si in alte situatii : cred ca s-au gandit altii (cips-fips) inaintea noastra cum sa echilibreze concursurile. De ce nu se tine CM pe echipe de 2 cu participarea a trei echipe din fiecare tara ?

Singura problema este limitarea accesului catre competitie a unor echipe care nu-si gasesc lot. Asta este adevarat.

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de zarguzon adi » 11 Ian 2010, 14:29

Dan Mitranescu scrie:
zarguzon adi scrie:De ce incercati sa ascundeti adevarul ,campionatul se va desfasura pe loturi asa ca multi pescari nu vor putea sa participe .Sistemul pe loturi nu elimina nici norocul cu atat mai putin non combatul .
Adi
Personal nu ascund nimic. Vreau sa cred ca aceasta decizie o sa fie luata in mod democratic de catre presedintii cluburilor.

Parerea mea este totusi ca sistemul pe loturi este mai echilibrat.
Cum am mai spus si in alte situatii : cred ca s-au gandit altii (cips-fips) inaintea noastra cum sa echilibreze concursurile. De ce nu se tine CM pe echipe de 2 cu participarea a trei echipe din fiecare tara ?

Singura problema este limitarea accesului catre competitie a unor echipe care nu-si gasesc lot. Asta este adevarat.
Cum ai facut deplasarea pana acolo si nu ai observat ca exista doua clasamente unul pe echipe si unul pe loturi plus captura care se premiaza echipa nu lotul. Daca considerau ca sistemul pe loturi este mai echilibrat premiau doar loturile.

Avatar utilizator
mirceaef
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 03 Ian 2010, 11:11

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de mirceaef » 11 Ian 2010, 17:38

zarguzon adi scrie:1. De ce incercati sa ascundeti adevarul ,campionatul se va desfasura pe loturi asa ca multi pescari nu vor putea sa participe .Sistemul pe loturi nu elimina nici norocul cu atat mai putin non combatul .

2. Cum ai facut deplasarea pana acolo si nu ai observat ca exista doua clasamente unul pe echipe si unul pe loturi plus captura care se premiaza echipa nu lotul. Daca considerau ca sistemul pe loturi este mai echilibrat premiau doar loturile
asa fac bai, adi, astia ajunsi presedinti. ascund adevarul. problema e ca de multe ori nu-si amintesc unde l-au pus :D

nici sistemul pe loturi, nici cel pe echipe de 2 nu elimina mare lucru, in special daca sunt prost aplicate. ca exemplu, cn 2006, cred unul dintre cel mai bine organizate la noi, a fost foarte bine gandit. din aceasta cauza a fost atat de bun. a eliminat mult din noroc (desi nimeni nu avea cum banui aparitia unui C4, teoretic mijloc de stand) si a eliminat mult din non-combat pt ca in ultima mansa 11 din cele 17 echipe prezente (a fost si un abandon) aveau sanse reale sa intre in echipa nationala!!!

ideea ca in formula de 2 ar exista o participare mai larga, contine un gram de adevar. dar ... dupa sase editii de cn suntem inca in punctul in care doar ne dorim o participare mai larga sau am ajuns la stadiul in care dorim sa selectam pe cei mai buni pt a creste valoarea acestei competitii? coboram standardele la nivelul oricarui posibil participant (si ai o gramada de exemple din 2009 de participanti care au facut mai mult act de prezenta, daca au facut!) sau fortam participantii sa se ridice la nivelul unui standard minim de participare??? ce e mai important? ce ne dorim?

participarea pe loturi de 8+1 e mai selectiva. e mai riguroasa. ridica standardele si mai mult ca sigur pescarii valorosi isi vor gasi loc pe lista unui club sau altul. atat. formula de 8+1 poate fi la fel de prost aplicata ca si participarea in echipe de 2. totul depinde de organizatori si de cat de mult isi pun mintea la contributie.

formula de 8+1 mai are un enorm avantaj de care, inclin sa cred, multi nu sunt constienti. acel +1 !!! multi, si de nu ma insel, din discutiile avute asta vara, cred ca faci si tu parte, nu inteleg rolul acelui +1, nu stiu ce sa faca cu el. tu ai observat doar ca africa de sud folosea prelungitoare neregulamentare pt lansete. eu am observat cum lucreaza ei cu acel +1. nu-ti mai zic de croati sau de sarbi!

2. daca considerau ca sistemul pe loturi e mai valoros dar vroiau sa elimine mult din non-combat atunci premiau echipele si la individual ba chiar si captura! depinde din ce parte te uiti prin luneta aia foarte performanta de zici c-o tii in mana :D


m-as bucura mult sa cred ca ti-ai gasit deja un club si un lot de 8 cu care sa vii la calificari. si ca nu sustii participarea pe echipe de 2 din simplul motiv ca tu nu faci parte dintr-un club. sper ...
Mircea Epure-Fusu
Carping Club

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Amstel » 11 Ian 2010, 17:46

Dan Mitranescu scrie:adica nu tragem nici o concluzie despre lacuri presiunea fiind mult mai mica in comparatie cu concursul de la CM.
.
faci concursul fara sa inchizi balta (ar fii si costisitoare chestia asta), chiar poti invita cativa crapari englezi sa participe in afara concursului :) si sa vezi atunci presiune pe voi :)

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de zarguzon adi » 11 Ian 2010, 19:29

mirceaef scrie:
zarguzon adi scrie:1. De ce incercati sa ascundeti adevarul ,campionatul se va desfasura pe loturi asa ca multi pescari nu vor putea sa participe .Sistemul pe loturi nu elimina nici norocul cu atat mai putin non combatul .

2. Cum ai facut deplasarea pana acolo si nu ai observat ca exista doua clasamente unul pe echipe si unul pe loturi plus captura care se premiaza echipa nu lotul. Daca considerau ca sistemul pe loturi este mai echilibrat premiau doar loturile
asa fac bai, adi, astia ajunsi presedinti. ascund adevarul. problema e ca de multe ori nu-si amintesc unde l-au pus :D

nici sistemul pe loturi, nici cel pe echipe de 2 nu elimina mare lucru, in special daca sunt prost aplicate. ca exemplu, cn 2006, cred unul dintre cel mai bine organizate la noi, a fost foarte bine gandit. din aceasta cauza a fost atat de bun. a eliminat mult din noroc (desi nimeni nu avea cum banui aparitia unui C4, teoretic mijloc de stand) si a eliminat mult din non-combat pt ca in ultima mansa 11 din cele 17 echipe prezente (a fost si un abandon) aveau sanse reale sa intre in echipa nationala!!!

ideea ca in formula de 2 ar exista o participare mai larga, contine un gram de adevar. dar ... dupa sase editii de cn suntem inca in punctul in care doar ne dorim o participare mai larga sau am ajuns la stadiul in care dorim sa selectam pe cei mai buni pt a creste valoarea acestei competitii? coboram standardele la nivelul oricarui posibil participant (si ai o gramada de exemple din 2009 de participanti care au facut mai mult act de prezenta, daca au facut!) sau fortam participantii sa se ridice la nivelul unui standard minim de participare??? ce e mai important? ce ne dorim?

participarea pe loturi de 8+1 e mai selectiva. e mai riguroasa. ridica standardele si mai mult ca sigur pescarii valorosi isi vor gasi loc pe lista unui club sau altul. atat. formula de 8+1 poate fi la fel de prost aplicata ca si participarea in echipe de 2. totul depinde de organizatori si de cat de mult isi pun mintea la contributie.

formula de 8+1 mai are un enorm avantaj de care, inclin sa cred, multi nu sunt constienti. acel +1 !!! multi, si de nu ma insel, din discutiile avute asta vara, cred ca faci si tu parte, nu inteleg rolul acelui +1, nu stiu ce sa faca cu el. tu ai observat doar ca africa de sud folosea prelungitoare neregulamentare pt lansete. eu am observat cum lucreaza ei cu acel +1. nu-ti mai zic de croati sau de sarbi!

2. daca considerau ca sistemul pe loturi e mai valoros dar vroiau sa elimine mult din non-combat atunci premiau echipele si la individual ba chiar si captura! depinde din ce parte te uiti prin luneta aia foarte performanta de zici c-o tii in mana :D


m-as bucura mult sa cred ca ti-ai gasit deja un club si un lot de 8 cu care sa vii la calificari. si ca nu sustii participarea pe echipe de 2 din simplul motiv ca tu nu faci parte dintr-un club. sper ...

Eu cred ca vreti sa scapati de AV ca si capitan al lotului si de aceea sustineti cu atata ardoare sistemul de 8+1. De fapt cred ca cel mai important este acel +1 care il inlocuieste pe AV de care va plangeti toti pe la colturi ca a gresit strategia in ultima perioada dar nu aveti curaj sa-i spuneti in fata acest lucru.

ps :eu am sustinut intotdeauna sistemul pe echipe de 2 dar ca o ironie am participat doar pe loturi.

Avatar utilizator
mirceaef
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 03 Ian 2010, 11:11

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de mirceaef » 11 Ian 2010, 21:05

adi, nu stiu ce colturi frecventezi tu dar pt mine e clar ca iar tii luneta aia invers.

pai daca pe vladeanu, ca ne place sau nu, e o figura preominenta a pescuitului de competitie din romania, nu-l mananca lumea de dos ... pe la colturi ... atunci pe cine? pe tine?!
in fine, raspunsul tau imi aminteste de perioada in care te rugam sa-mi raspunzi prin DA sau Nu daca DT-ul a incalcat regulamentul ... si tu-mi raspundeai ca ai primit un telefon ... bine ca n-ai primit vreun bentley!

asemenea discutii si asocieri duc in derizoriu adevaratale probleme cu care ne confruntam. asta-i argumentul tau forte cand vine vorba de organizarea unui cn? atat te duce pe tine mintea? noi vrem sa contorsionam un sistem doar ca sa scapam de vladeanu? da-ti caciula aia jos, adi, te strange rau ...
Mircea Epure-Fusu
Carping Club

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de zarguzon adi » 11 Ian 2010, 21:56

Da amice. Chiar asta vreti sa faceti. Si ma uit cum vreau eu pe luneta.

Avatar utilizator
mirceaef
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 03 Ian 2010, 11:11

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de mirceaef » 11 Ian 2010, 22:12

ok, adi, ne-ai prins. de fapt nu ne prea intereseaza organizarea cn, noi doar vrem sa scapam de vladeanu. in particular, sa stii ca eu mereu am apreciat modul logic in care stii tu sa porti o discutie, in special felul cum iti construiesti argumentarile.
si daca ma uit bine, caciula aia nu-ti vine deloc rau iar cu luneta te descurci minunat!

toate bune,
Mircea Epure-Fusu
Carping Club

Avatar utilizator
zarguzon adi
membru activ
membru activ
Mesaje: 103
Membru din: 14 Dec 2007, 20:30

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de zarguzon adi » 11 Ian 2010, 22:23

mirceaef scrie:ok, adi, ne-ai prins. de fapt nu ne prea intereseaza organizarea cn, noi doar vrem sa scapam de vladeanu. in particular, sa stii ca eu mereu am apreciat modul logic in care stii tu sa porti o discutie, in special felul cum iti construiesti argumentarile.
si daca ma uit bine, caciula aia nu-ti vine deloc rau iar cu luneta te descurci minunat!

toate bune,
ce n-ai inteles tu este ca doar anul trecut s-au deschis portile; unii au profitat si au intrat ; primul an in faza finala 12 echipe aveau sanse reale sa se califice; si asta s-a datorat unora care s-au luptat cu sistemul; anul asta portile se inchid pt inca cativa ani

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Ian 2010, 22:34

zarguzon adi scrie: Cum ai facut deplasarea pana acolo si nu ai observat ca exista doua clasamente unul pe echipe si unul pe loturi plus captura care se premiaza echipa nu lotul. Daca considerau ca sistemul pe loturi este mai echilibrat premiau doar loturile.
Nu tebuie sa faci deplasarea la un CM ca sa afli cele expuse de tine.Din acest motiv cred ca putem sa comunicam pe aceasta tema.

In schimb trebuie sa ai discernamant si sa te bucuri de locuri 2,3 sau 4 pe sector cu care ,tara pe care o reprezinti poate sa iasa campioana mondiala.

Se premiaza primele trei echipe din concurs cat si captura ,dar cel mai relevant rezultat si singurul care intra in istorie este clasamentul pe loturi .

Bine ca nu se pune in discutie si un campionat national al capturilor . Echipa castigatoare sa fie calificata automat in lotul Romaniei pentru a avea sanse la "captura campionatului mondial" ...

Formezi o echipa nationala care sa-ti castige campionatul nu un sector sau doua si pentru ca nu a prins peste pe al 3-lea nu prinde nici macar podiumul mondial !

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: CALIFICARI 2010 - NEVOIA DE DIALOG

Mesaj de Dan Mitranescu » 11 Ian 2010, 22:41

@ adi zarguzon

sistemulde 8+1 il exclude pe AV !!! :D

In sistemul pe echipe de 2 gaseste el imediat cum sa fie "liantul" ... :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Soarta Campionatului National de Pescuit la Crap 2010”