ceva cleni pe 2008 ?

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
pescarescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 14 Apr 2008, 15:49

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de pescarescu » 18 Oct 2008, 09:04

old_radu scrie:Frumos "clenutz" !
Vara asta am prins foarte multi cleni,cu diverse naluci (rotative,voblere),dar totusi nu am reusit sa-mi imbunatatesc "recordul" din anii trecuti.
Acum cand s-a racit simtitor si a scazut si temperatura apei,atacurile clenilor sunt din ce in ce mai rare.Am incercat cu naluci "sinking",la adancimi mai mari,recuperari lente...atacuri foarte rare si marimea clenilor nesemnificativa. :(
Daca aveti vreo sugestie,promit ca o sa citesc cu mare atentie. :roll:

Fir intins ! tuturor. :wink:
Pe raurile unde am dat eu am constatat ca rezultatele au venit, in zilele senine, pe apa mica, la voblere mai maricele jucate lent, cu scurte pompaje din varf.(probabil iese sa se mai incalzeasca)
Neajlovul "a dat rezultate" pe langa maluri, imediat langa papura sau la voblere floating lasate in aval destul de mult(15-20m), pe sub crengi si tot langa mal. Problema e ca sunt multe frunze si se desprinde si bradisul asa ca exista riscul sa agati si voblerul sa nu mai lucreze bine dar asta e, riscurile meseriei...
Ieri am fost pe Dambovita si batea destul de tare vantul, apa era ok si nu a vrut decat la recuperari rapide pe hornet de 3 din amonte spre aval, am luat si 2 buc la kg, n-am avut din pacate aparatul la mine.
Sa vedem acum dupa racirea si ploile astea ce o sa fie, cred ca in toamna asta a fost prea limpede apa pe unde am dat eu si la cat sunt de vigilenti aia mari, cu tot camuflajul tot te zaresc si o intind, am vazut multe "submarine' care au sters-o la cea mai mica miscare, partea buna e ca in felul asta stii ca e pe acolo si incerci sa aplici toate metodele ca sa-l pacalesti si tocmai in asta sta frumusetea pescuitului la clean.
De saptamana viitoare cred ca am sa trec pe feeder si poate am sa incerc si la broscuta, daca mai gasesc la dimensiunile potrivite

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de old_radu » 18 Oct 2008, 21:21

@ pescarescu...

Multam fain !
...feeder,broscute ?...tradatorule... :lol:

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
ShokTu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Aug 2008, 17:08
Contact:

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de ShokTu » 27 Noi 2008, 16:46

:) frumosi clenii si pentru ca tot suntem la subiectul cleni pe 2008
cativa clenisori prinsi pe neajlov :) in unele poze se poate vedea si data, iar astia nu sunt decat cativa aia mici nu dau bine in poze :D
Fişiere ataşate
DSC00198.JPG
DSC00199.JPG
DSC00176.JPG
DSC00187.JPG
DSC00186.JPG
This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de old_radu » 27 Noi 2008, 22:02

Bun batul Skill...mai ales la clean.
Si eu am unul,dar in toamna asta ,l-am "tunat".Adica ,din ultra-light l-am facut mediu (din cauza ca i-am rupt varful) :))

Fir intins ! tuturor. ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
ShokTu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Aug 2008, 17:08
Contact:

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de ShokTu » 28 Noi 2008, 10:22

old_radu scrie:Bun batul Skill...mai ales la clean.
Si eu am unul,dar in toamna asta ,l-am "tunat".Adica ,din ultra-light l-am facut mediu (din cauza ca i-am rupt varful) :))

Fir intins ! tuturor. ;)
Sincer sa iti spun batul meu este acum pe traseu spre magazinul de unde l-am cumparat, :D este "tunat" dar schimbarea a survenit din cauza unui defect din fabricatie iar baietii de la magazin au fost deacord sa il schimbe :) astazi trebuie sa vina abia astept sa vina seara sa merg sa il iau :D
This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de vampir » 14 Dec 2008, 19:17

Bv SHOKTU !Important este ca te pricepi la voblere si voblaritul cleanului.Daca ai invatat singur esti mare daca te-a invatat cineva cu ce sa dai tine aproape.Iar pt salmo hornet fiti mai linistiti in privinta lui se agata destul de greu.

Avatar utilizator
ShokTu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Aug 2008, 17:08
Contact:

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de ShokTu » 16 Dec 2008, 17:06

"profesor" l-am avut pe mayer_marius care m-a luat cu el o data la pescuit, binenteles in ziua respectiva nu am prins nimic in schimb a 2-a zi am luat un clean e la 1k :D, iar de atunci experimentez cu inaintas cu diferite monturi, diferite voblere etc... iar despre salmo ca se agata destul de des nu pot sa zic decat un singur lucru, mai ca nu imi vine sa mai cumpar salmo la cate am pierdut :D daca nu am pierdut 20 in 2 luni nu am mai pierdut nici unul :D , asa ca acum probez ce se gaseste pe piata ( am ramas impresionat de strike-pro)
This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
vampir
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 14 Dec 2008, 17:51

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de vampir » 16 Dec 2008, 21:18

bunicel strike-pro insa difera si de la un habitat la altul eficacitatea lui din cate am observat eu .iar de salmo hornet crede-ma nus ce marime folositi dar eu pescuiesc unde fundul raului este format de un conglomerat de pietre si nu se agata decat f f rar daca esti atent la bataia lor ai sa vezi cum bat cu paleta in jos si cum trec peste obstacole.acum daca recuperarea ta este f moale mai dai si stopuri si ai si o padure sub ape deh incearca cozma :D si numara pana la 10 in gand.nu ai sa ajungi la 10 niciodata si zici am avut candva un cozma sau un rapala care merge pana la 11 :D .ei mai tata lasa asta ca de pierdut voblere sa fim noi sanatosi caci daca mai este si captura uiti imediat de pierderi chiar daca profitul este sub cota zero.

Avatar utilizator
magda calin
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 17 Dec 2008, 17:53

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de magda calin » 17 Dec 2008, 21:15

Sunt un impatimit al cleanului.Daca vreti sa aveti capturi frumoase incercati la Poiana Marului (Scorilo) Caras-Severin.Ultima partida 15.12.2008 in total 10 bucati din care 2 buc. la 1kg.Am pescuit cu vobler rappala 5 cm. galben.Rateuri o gramada, este cam puturos in perioada asta.In octombrie am "lovit" 22 buc.,nimic sub 500gr.
Fir intins!

Avatar utilizator
budica
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 28 Dec 2008, 14:36

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de budica » 29 Dec 2008, 17:16

Domnilor pe zona mea (Prahova e prinde clean vara la vobler sau rotativa mica meps 00, 0, 1. Pe timpul iernii sunt mai mari si mai rari iar primavara sunt primii care se trezesc din amorteala. Anul trecut am lovit exemplare trecute de 1kg cam 2- 3 pe sedinta. Lanseta mica 1,60 1,80 fir mono 0.12 0.14 si indemnanare in liniste. In vara am avut 2 rupturi cu 2 cleni uriasi dupa standardele de aici. Dupa aprox mea trecuti de 2 kg. Amandoi au plecat cu ultimele 2 voblere cele mai bune din trusa, duca-sa. Acum river 2 sea raritati nu mai gasesti poate cu crawlerele de la cabellas sa fac ceva. Daca va luati voblere de clean 2 - 4 cm sunt cele prinzatoare culori dracu stie de 3 ani pescuiesc si n-am reusit sa deprind care e smecheria cateodata prind la culoarea hamsiei alteori la stridente alteori mananca pe vobler negru si rar la toate.

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de roby » 05 Ian 2009, 23:55

pentru magda calin ...
cam linga ce oras din Caras-Severin ca eu lacuiesc in Resita. :D
Fir intins
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
ShokTu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Aug 2008, 17:08
Contact:

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de ShokTu » 08 Ian 2009, 11:10

:) acum asteptam dezghetul pentru cleni :(
Nu mai sunt locuri unde se prinde si sa nu fie gheata (cel putin nu cunosc eu) :( , daca aveti informatii despre asemnea locuri cu cleni si nu sunt inghetat va rog lasati un mesaj :) ca as vrea sa fac o iesire pe week-end si nu prea stiu pe unde :D
This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Avatar utilizator
cippy
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 20 Iun 2008, 11:09
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de cippy » 08 Ian 2009, 19:56

trebuie alt topic :D ceva cleni pe 2009 o:-)
fir intins tuturor

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de old_radu » 09 Ian 2009, 00:16

:)) :)) :))
Sa se topeasca gheata ,sa apara ghioceii si apoi deschidem topic pe 2009
...ce mult mai este #-o
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
ShokTu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 14 Aug 2008, 17:08
Contact:

Re: ceva cleni pe 2008 ?

Mesaj de ShokTu » 27 Ian 2009, 14:30

Bagam topic nou pentru 2009? :) deja s-a dezghetat acum asteptam capturile
Eu 2 zile am fost dar nu am prins nimic, adevarul este ca nici nu ma asteptam ( multa lume galagie la fel ) :)
This is the linux world, in the quiet nights you can hear the windows machines rebooting!

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”