Recensamant pentru spinning-ari !

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 13 Mar 2010, 18:59

dummy81 scrie:nasol ca distantza dintre noi e prea mare ca ne intalneam la o partida, la o cafea ,un skimb de idei ,da cine stie pe viitor poate fac o aventura in natura la un pescuit la clean sa vad cum e ca pe aici nu avem clean :D **==
Sa stii ca distantele sunt mari doar cand oamenii le stabilesc limitele...Eu "calc" Tulcea cam de doua ori pe an!

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de dummy81 » 13 Mar 2010, 20:00

nu asta era ideea ca cine stie poate ajung si eu prin tara la cateva partide de pescuit ,ideea era:una e sa fii din acelasi oras si alta e sa fii in fundul tarii :)) si sa ceri sfaturi doar pe net **== cu respect
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
chef
membru activ
membru activ
Mesaje: 51
Membru din: 08 Oct 2009, 14:09

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de chef » 20 Mar 2010, 00:04

mini_mic scrie:
allacica scrie:Spininng-ul e practicat de multa lume , cred eu , pentru ca e mai putin costisitor
Te contrazic.....daca te duci sa dai la Dunare la twister ca sa nu mai zic de voblere o sa constati cum faci gaura in buget :lol: . De obicie la Dunare nu am partida care sa nu pierd 10 twistere si cativa metrii de fir textil care e si ala destul de scump. Facand un calcul 10 x 2 lei bucata plus 10 x 1.2-1.4 lei (jigurile ) ajungi undeva la 35 ron aruncati in apa :D. Ca sa nu mai spun ca pierd si mai mult de 10, iar daca pierzi niste voblere delea de firma tare o pui cam rau :D.
Astea-s nimicuri pe langa placerea de-a prinde peste cu nalucile respective,si la kt peste kram in general aksa,dupa 2-3 capturi in masura legala,si-a scos practic banii.Dak tu te plangi la 20-35-40lei in 10 monturi,ce sa mai spun eu k dak pun pe fund un "Yozuri" de 50lei+fir "Mustad" de 100lei/100m la o singura agatare,ce sa mai vb. ....? mi-am facut in 2 luni 2 truse de avat+salau din naluci de vreo 10-11mil.,si le-am pus cruce de la bun inceput,numai de-asi prinde 2-3 pesti cu fiekre.... **==
Fişiere ataşate
Stiuk 3,5kg in nov. pe Olt..JPG

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de old_radu » 20 Mar 2010, 12:04

chef scrie:... mi-am facut in 2 luni 2 truse de avat+salau din naluci de vreo 10-11mil.,si le-am pus cruce de la bun inceput...
...un motiv in plus ca sa incercati sa va "ciopliti" singuri voblerele... ;)
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de dummy81 » 20 Mar 2010, 17:54

dar in cazul asta ,dau faliment firmele care produc voblere :)) ,dar adevarul e ca trebuie incercat iesi mai ieftin si le faci dupa placul tau :idea:
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2010, 21:10

@chef
Frumoasa bucataria...

Ar fi mult mai usor de citit postul daca nu vei mai folosi "limbaj" de mess pe forum...
O seara buna.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de mini_mic » 22 Mar 2010, 19:52

chef scrie:Astea-s nimicuri pe langa placerea de-a prinde peste cu nalucile respective,si la kt peste kram in general aksa,dupa 2-3 capturi in masura legala,si-a scos practic banii.
Sunt de acord ca pierderea unor naluci costisitoare nu inseamna nimic pe langa placerea de a prinde peste, insa din continuarea dvs nu stiu care e placerea cea mare - prinsul pestilor sau caratul pestilor acasa si implicit amortizarea cheltuielilor ?
chef scrie:Dak tu te plangi la 20-35-40lei in 10 monturi,ce sa mai spun eu k dak pun pe fund un "Yozuri" de 50lei+fir "Mustad" de 100lei/100m la o singura agatare,ce sa mai vb. ....? mi-am facut in 2 luni 2 truse de avat+salau din naluci de vreo 10-11mil.,si le-am pus cruce de la bun inceput,numai de-asi prinde 2-3 pesti cu fiekre.... **==
Nu sunt atat de avut ca dvs incat sa dau cu naluci de 50 lei bucata si deaceea prefer sa ma plang cand pierd zecile de twistere ieftine. Plus ca eu nu reusesc sa prind 2-3 pesti cu fiecare naluca si sincer sa fiu nici nu am facut vreo planificare a unei naluci din care sa rezulte cantitatea de peste pe care trebuie sa o ademeneasca, intepe si prinda o asemenea naluca ( caratul acasa al pestelui ramanand datoria pescarului )
Numai bine !

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de gor965 » 23 Mar 2010, 00:56

Nu e bine ! Va cam amestecati ...practicantii de spining cu cei consumatori de rapitori ...pe un subforum dedicat competitiilor ! [-x
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
dummy81
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2009, 02:47
Localitate: tulcea
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de dummy81 » 24 Mar 2010, 18:59

pana la urma pestele a fost eliberat :-? .....in tigaie sau in cuptor :)) :)) :))
natura-aventura si spinning

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de old_radu » 24 Mar 2010, 19:33

Mai baieti !
...nu stricati topicul omului... :">
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de florentiniuga » 24 Mar 2010, 21:08

dummy81 scrie:pana la urma pestele a fost eliberat :-? .....in tigaie sau in cuptor :)) :)) :))
In unele situatii nu conteaza. Spicuiesc din regulamentul baltii Chiriacu 2 : "5)-Capturile de STIUCA se vor retine obligatoriu indiferent de dimensiunea lor."
Exista anumite ratiuni pentru care patronii doresc reducerea efectivului inmultit exagerat. In balti furajate in care nu este oblete, babusca, rosioara, platica, etc., stiuca este o adevarata paguba pentru caras si ciortan.
In aceasta situatie nu ai de ales decat drumul... cuptorului. :D
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 24 Mar 2010, 22:02

Interesant...Inseamna ca este stiuca in exces...Oare nu postati o lista cu baltile astea care au excedent de stiuca? :D Poate stiti si prin Ardeal , nu de alta da' sa le facem un bine la oamenii astia :))

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de old_radu » 25 Mar 2010, 11:35

@ zamfi

...stiu ca o zici in "spirit de gluma" , dar vorbind la modul serios cred ca este destul de mult numai ceea ce vor sa faca din Sacalaia.... :((
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de zamfi » 25 Mar 2010, 21:41

Ce vor sa faca din Sacalaia este oglinda fidela a societatii romanesti la aceasta ora! Eu sincer ma mir cum de nu au facut-o mai de mult! :-q Sper sa nu se intample macelul care se preconizeaza ...Din pacate viata ne-a dovedit de nenumarate ori ca in RO tot ce e bun este ilegal ,ingrasa sau se termina repede! :((
Sa auzim de bine! Si vorba unui amic ..."Sa traiti cum ati votat!" :))

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Recensamant pentru spinning-ari !

Mesaj de Driscu Radu » 29 Mar 2010, 22:11

Am inceput pescuitul cu spiningu cu oscilante grele rusesti, il practic si acum mai mult primavara 15-feb-15 mai pe urma trec pe crap pana pe 15 octombrie.Pescuiesc de circa 15 ani cu aceeiasi lanseta si mulineta doar trusa cu naluci sa marit, retin foarte rar 2-3 pesti pe sezon.

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”